FRANCIE KANALY

V předmětu vždy uveďte jméno ostrova jehož oblast popisujete.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Martynez
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 04, 2017 6:54 am
Reputace: 0

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod Martynez » sob úno 25, 2023 11:31 pm

Tu stranku znam, ale nevim co tam vyplnuji spatne. I kdyz zadam ponor 1 metr, tak mi tvrdi, Aucun itinéraire n'a été trouvé.

Snazim se zadat trasu z Dunkerque do Arles
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod ixxo » ned úno 26, 2023 10:28 am

Skús to po etapách, s dlhými trasami som mal aj ja problém.
VLUK
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 08, 2018 7:35 am
Reputace: 0

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod VLUK » stř srp 09, 2023 6:07 pm

Ahoj.
Nejprve bych rád poděkoval všem přispěvatelům za užitečné informace, které jsem tady našel.

Připravuji plán pro známého, který potřebuje dostat plachetnici z Baltu do Středozemního moře. Část plavby mám vést i já a rád bych se vyhnul podzimnímu/zimnímu Atlantiku (a to nemluvím o kosatkách :)). Navrhl jsem tedy cestu přes Kielský kanál, po moři do Francie a dále vnitrozemím. S plavbou po kanálech mám nulové zkušenosti. Budu rád za každou radu.
Jedná se o ocelovou plachetnici LOA 10m, šířka 3m a ponor 1,3m.

1) Plavba by byla po etapách, vždy, když bude mít někdo čas. Chápu správně, že vinětu potřebuji pokud pluji, po dobu stání není potřeba platná viněta?

2) mkovi v příspěvku psal: "Za celou dobu jsme nestáli v placeném přístavu." Kde se dá stát mimo placená stání a jeká jsou omezení? (rozpočet je napjatý a loď bude někdy sama možná i několik týdnů...)

3) Délkou lodi pro výpočet ceny viněty se rozumí LOA trupu nebo reálná délka? (povezu si stěžen na palubě)

Nic dalšího mě teď nenapadá. Kdyby měl někdo zajímavý poznatek, který zde ještě nezazněl, rád si jej přečtu.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod Jarda885 » stř srp 09, 2023 8:35 pm

Petr Žáček před cca deseti lety stěhoval loď po kanálech z Prahy na italské Gargano.
Absolvoval jsem s ním úsek z Paříže po Seině a Marne krajem Champagne.

Ví o francouzských kanálech hodně.

https://www.facebook.com/petr.zacekdzunka
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod Jura » stř srp 09, 2023 11:03 pm

Ahoj,
Budu mit pro tebe par rad, ktere jsem posbiral pri plavbe vnitrozemim pres Francii. Mam lod 10m, ketch, ponor 1,1m.
Tvoje dotazy:
1. Vineta se kupuje po mesici oz na rok. Mesic me stal cca 100€/vloni, je to na dobu, po kterou plujes/kotvis. Pokud kotvis, nikdo nekontroluje, pokud plujes tak obcas/me jednou.
2. Stat mimo marinu muzes prakticky kdekoliv, je pomerne hodne piknikovych vyhrazenych mist kde se neplati, mariny stoji od 10 do 15€ vyjma velkych mest. Stani pred/za komorou bezne.
3. Delku lode vezmou z papiru od lode, tzn. vcetne celenu, sklopeny stezen se nepocita.
Jinak plavba je to krasna, ale casove hodne dlouha. Predstava, ze se bude posadka stridat neni moc realna. Sice to zvladne kazdy s prumernymi plavebnimi znalostmi, ale musi se to naucit. Komory ovladas sam ovladacem, ktery dostanes pri koupy vinety. Prumerne kazda pata komora potrebovala privolat obsluhu z duvodu nefunkcnosti/zavady. Denni zvladnutelne useky se lisi, ja je mel mezi 20-40km/den.
Zasadni problem plavby je ten, ze v poslednich 2-3 letech se nekontrolovatelne rozsirila trava v kanalech a ty jsou proplavitelne jen na jare a pocatkem leta. Cerven letos uz byl za hranou, ale dal jsem to i za cenu dlouhe objizdky a velmi casteho koupani. Chtel jsem plavat po Maze jako moji predchudci /Libor, Dedko a dalsi/,ale doba se meni. Reka Maza je splavitelna jen do kvetna a kus od Verdunu jsem to musel otocit a vzit Canal de Arden. Je spousta lodi, co po ceste uvizlo a jsou tam doted. Cisteni filtru chlazeni je denni rutina a v kritickych usecich l.sroub 5-10x/den. Proto musi byt na lodi vzdy nekdo technicky zdatny, kdo to zvladne. Francoustina neni nutna, ale bez N/A tezko realizovatelna plavba.
Za me plavba naprosto super, lepsi nez 2 roky stravene na Baltu, ale letos prakticky jiz neprujezdne. Nejlepe tak brezen-kveten a na Francii tak 3-4 tydny. Ceny kotveni/a to i pres zimu/ jsou oproti jinym zemim velmi priznive. Osobne doporucuji Pont a Bar na Maze tesne pred Sedan.
Jinak zatim nejlepe s rodinou hodnotime Frisko, kde se nam nejvice libi, ale je tam zima...
Hodne stesti
Jura
VLUK
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pát čer 08, 2018 7:35 am
Reputace: 0

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod VLUK » pát srp 11, 2023 2:43 pm

Děkuji za reakce. Pokud jsou na podzim problémy se splavností jak píše Jura, vezmeme po raději po moři a do kanálů vlezeme až v Bordeaux pokud to půjde.
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod ixxo » pát srp 11, 2023 4:19 pm

Mám za sebou plavbu Bratislava Štrasburg, vody všade dosť, Dunaj, kanál Dunaj Mohan, Rýn, nechcel som sa plaviť proti prúdu Rýna, býva tam silný prúd ale tento rok menej vody, dalo bvy sa to zvládnuť ale zvolil som radšej obchádzku dolu Rýnom a v Koblenzi odbočka na Moselu, plavba v pohode. Čo sa týka francúzskych kanálov tak som sa tento rok plavil len po kanáli Marna Rýn od Nancy po Štrasburg, žiadne problémy neboli. Na niektorých miestach tráva ale mimo plavebnej dráhy asi preto, že sa tu ešte používajú nákladné lode na prepravu štrku pre betonárky. Celkom 1630 km, 143 komor rôznej veľkosti od 220 x 24 m po 39x5,10, dva tunely 430 a 2370 m a jeden výťah 44 m.
Ovládanie komor na kanáloch vo Francúzsku je rôzne, od diaľkového ovládania cez ťahanie za povraz pred komorou a aj pootočenie tyčou na ovládaní komor a zažil som aj obsluhu, ktorá sa presúvala spoločne s loďou.
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod ixxo » pát srp 11, 2023 5:25 pm

VLUK píše:Děkuji za reakce. Pokud jsou na podzim problémy se splavností jak píše Jura, vezmeme po raději po moři a do kanálů vlezeme až v Bordeaux pokud to půjde.

Z Bordeaux by si to mal zvládnuť. Kalkulátor píše 487 km, 114 komor, 7 dní a 20 hodín ponor by mal byť OK.
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod avalon » sob srp 12, 2023 9:51 am

no vyzera to ze to je v tom Francuzsku riadna onania tie komory .... kalkulator mi z Arles do Strasbourgu napocital skoro 200 slajzni na cca 1000km... inymi slovami kazdych 5km komora, pffff huste
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod Libor » sob srp 12, 2023 10:10 pm

V pohode. Neni to tak zle.
Kdyz jsem to plul dali jsme za den i 24 konor za den ( ve dvou a pes….).
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: FRANCIE KANALY

Příspěvekod ixxo » ned srp 13, 2023 11:40 am

Moj rekord je 36 komor za deň. Spojovací kanál medzi kanálom Marna Rýn a kanálom des Vosges za Nancy na 10 km je 18 komor. Jeden úsek 9 km má 10 komor. Komory sú malé tak to ide rýchlo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host