Channel Islands

V předmětu vždy uveďte jméno ostrova jehož oblast popisujete.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

kon-tiki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Channel Islands

Příspěvekod kon-tiki » pon říj 18, 2010 3:16 pm

příští rok v květnu se chystáme vyrazit do přílivových vod La Manche. Rádi bychom vypluli ze St. Malo a navštívili Normanské ostrovy. Máte někdo zkušenosti, tipy, cokoli, co by mi v plánování mohlo pomoci?

díky

kon-tiki
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » pon říj 18, 2010 11:03 pm

Ahoj,
doporučuji vytvořit si časovou rezervu před převzetím lodě a navštívit Normandii - např. pláž Omaha a americký hřbitov nad ní a rovněž Mont Saint Michel - nejlépe za rozbřesku při přílivu. Východně od Saint Malo, cca 15 km je městečko Cancale, kde si na nábřeží můžete koupit ústřice právě vytažené z oceánu, k nim citron a mlsat je hned na místě. Zatímco v restauracích v Saint-Malo dáte za půl tuctu ústřic 12 euro, v Cancale stojí tucet od 3.5o - do 10 - podle druhu. Po desáté hodině dopoledne se za tucet počítá 13 ks! Samotná marína vás nadchne, range je tady okolo 12 metrů. Ostrovy Jersey a Quernsey jsou vlastně stará dobrá Anglie hned u břehů Francie, což musí Frantíky dost iritovat. Je tam úžasná atmosféra. Celá Bretagne je (jakožto původní Britannie) úplně jiná než zbytek Francie, architekturou, kuchyní, zvyky, oblečením, zkrátka celou kulturou.Zdejší cider je velmi podobný anglickému. Protože se Vám z časových důvodů nejspíš nebude chtít přes Kanál, navštivte ještě přístav Cherbourg. Je dobrý si předem nastudovat historii. Jo a v Saint-Malo je jediná přílivová elektrárna v Evropě.
Přílivové vody Vás nadchnou, budete chtít se tam vracet. Připravte se na to, že Vás během plavby u francouzských břehů nejspíše zastaví dělový člun celníků a dobře živení, leč arogantní a pouze francouzsky hovořící mládenci Vám profilcují celou lodˇvčetně dámských kabelek.
Dobrý vítr
Gargi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gargi » úte říj 19, 2010 8:14 am

Pěkný článek na toto téma byl teď v časopisu Yachting revue (říjen 2010). Možná tam budou nějaké zajimavé tipy nebo odkazy :?
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte říj 19, 2010 11:54 am

Plul jsem s chlapama po kanále loni koncem března. Na Guernsey jsme se krátce stavili od přílivu do přílivu v St Peter Portu. Přesně jak píše Papito, šafářství Guernsey je opravdu malou Anglií s nádhernou atmosférou. Už třeba celní odbavení, které proběhne tak, že vyplníš formulář a vhodíš ho do k tomu určené schránky, navozuje atmosféru důvěry. Za vyvázání u čekacího mola chtěli 30 liber, ale polovinu jsme usmlouvali. Jachtklub v přístavu trochu odrazoval nápisem na dveřích "Entrance only for members of well recognized yacht clubs". Ale jen co se místní jachtaři přesvědčili, že nejsme francouzi (připluli jsme pod francouzkou vlajkou), přijali nás velice přátelsky.

Moc se mi líbil ostrůvek Sark, kde je v zátoce Gosselin pár soukromých bójí. Krásné místo se spoustou skalisek a mohutným přílivovým proudem ve dvou úžinách mezi Brecqhou a Sarkem. Proplutí peřejemi menší úžiny na gumáku a větší na plachetnicí byl opravdu zážitek.

Ze Cherbourgu se mi vybavuje námořnická restaurace s moc milou servírkou a lá Amélie z Montmartru.

Jenom charter lodi od frantíků (my jeli z Dielette) byl dost smutnej příběh.

Jo jo, přílivy, proudy, slušnej vítr - jachtění jak má bejt - no hned bych jel zas.
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » úte říj 19, 2010 1:02 pm

taky se tam chystam a moc tesim ... takze ocenim kazdou info
kon-tiki
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kon-tiki » úte říj 26, 2010 10:19 am

zatím se nám tu toho moc nesešlo, ale i tak díky ;) vyrazit dřív a prohlédnout si normandii je výbornej nápad
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod Jezura » úte říj 26, 2010 1:17 pm

Byli jsme tam s partou v červnu. Loď jsme brali ze San Malo, pluli na Jersey, Guernsey (s jednodenním výletem na Sark) a zpátky.

Naprosto nezbytné je, aby někdo z Vás uměl pracovat s přílivy - rozdíl hladin tam dosahuje téměř 10 metrů, vjezdy do přístavů jsou otevřeny vždy při přílivu, za odlivu se tam prostě nedostanete. Krom toho příliv způsobuje poměrně významné proudy (my měli cca 1-4 kt, ale např. u Alderney to údajně dosahuje téměř 10kt).

Podle toho taky budete muset plánovat v kolik vyplujete, kam poplujete a v kolik tam doplujete. Jsou tam oblasti, kde za odlivu není dost vody ani na koupání, natož pro plavbu. Naštěstí je to dobře popsáno v pilotovi a mapách a funguje to spolehlivě.
Údajně v oblasti dovede být dost ošklivé počasí, my měli štěstí.

Jinak rady praktické - vemte si s sebou britské libry na útratu, v bankomatech tam nafasujete jen Jerseyské nebo Guernsejské libry a ty vám všude jinde budou naprd. Na Sark se dá dostat buď férou z Guernsey nebo tam lze i doplout vlastními silami a za hezkého počasí se vyvázat k bóji v jihozápadní části ostrova (opět bacha na přílivové proudy a kolísání hladiny).

A teď to nejdůležitější - je tam moooc hezky
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte říj 26, 2010 2:06 pm

Teď jsem zrovna četl v PBO, že Channel Island nejsou v EU. Snad i taková informace k něčemu bude...
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte říj 26, 2010 2:16 pm

A ještě TOHLETO jsem vyšťáral.
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Letošní výlet na Kanál - pár střípků

Příspěvekod Jezura » pon srp 27, 2012 5:54 pm

Ahoj lidi,

jsem zpátky z výletu na ostrovy v LaManche (The Channel), tak dokud to nezapomenu,posílám pár postřehů - třeba vám přijdou vhod, pokud tam vyrazíte. Nečekejte reportáž - jednak to Saša Nedvedický (odkaz výše) napsal parádně, druhak už jsem tam byl podruhé a doufám, že ji napíše někdo, kdo to viděl neokoukanýma očima.

Stručně k plavbě - bylo nás 8, moje kapitánské ego jistil mořský vlk Maris. Trasa vedla: St.Malo - Jersey/St.Helier (9 hodin plavby), St.Helier - Sark (6 hodin plavby), Sark - Guernsey/St.Peter (2 hodiny s prstem v nose), St.Peter - St.Helier (6 hodin), St.Helier - St.Malo (9 hodin), z toho celých 6 hodin na plachty, zbytek jsme vrčeli. Napluli jsme 140 Nm, vyšlo to do 13 tis.Kč na osobu sakumprásk

A teď ta moudra:
- cesta do místa startu je ubíjejících 1 500 km po dálnici, nám se vyplatilo ji rozdělit a přespat - po cestě tam v Chartres, kde je k vidění úchvatná katedrála s (údajně) nejstaršími vitrážemi v Evropě, a po cestě zpátky ve Verdunu (obé v ubytovně F1 kousek od dálnice za cca 35 EUR za třílůžkový pokoj, snídani nebrat)

- plavbu je potřeba plánovat podle přílivových tabulek, za odlivu se do přístavu prostě nedostanete (v St.Helieru je dobré čekací molo, kde se dá i zůstat přes noc, v St.Peteru podle Pilota čekací molo vysychá)
- jachtu jsem půjčoval opět od Saint Malo Nautic - opět spokojenost (10 let staré GibSea, ve velmi dobrém stavu, příště beru zas od nich - prej budou brát nové lodě)
- pokud nevládnete francouzskou řečí, pořiďte si předem pilota (mně se osvědčil The Shell Channel Pilot od Imraye - jsou v něm mimo jiné přílivové proudy)
- mimo standardních navigačních pomůcek si pořiďte čtverečkovaný papír, budete kreslit vektory, až se z vás bude kouřit (pokud jste staromilci jako já a jezdíte podle kurzu odečteného z mapy, kdo se striktně řídí COG na GPSce, tak to asi zvládne i bez vektorů). Co budete ale potřebovat určitě, jsou aktuální přílivové tabulky pro St.Malo, St.Helier, St.Peter (plus St.Anne, pokud chcete otočit ještě Alderney)

- na Sarku lze bezpečně přečkat noc na bójce v západní zátoce, v místním informačním centru se platí dobrovolné parkovné, pokud tam zrovna někdo je. V případě západního větru se to tam nepříjemně vlní. Dejte pozor při vjezdu do zátoky - mezi max.přílivem a odlivem tam teče viditelný prouda při troše smůly vás může poslat na šutry, je potřeba jet pokudmožno prostředkem koridoru a ve dne....(alternativně můžete přespat na kotvě na východní straně - bacha na délku kotevního řetězu, příliv je prevít)

- v St.Peteru na Guernsey je na nábřeží jachtařský obchod s mírnými cenami, zas jsem tam nechal majlant (ale mám dvoje rukavice normální, jedny zateplené a Imrayova Pilota pro celej Balt :D )

- když už tam budete, stojí za to se den (tím myslím noc-den-noc) na ostrově zdržet a jít na výlet. Vidět jen přístav a nábřeží znamená o dost přijít

- celní formality - vezměte si pasy, Jersey není EU.
Formality na Jersey: chlap na molu, co nás vyvázal, mi na otázku "Where is the office" odpověděl "I am the office". Za dvě noci s elektřinou v luxusní maríně(WIFI zdrama) chtěl 70 GBP
Formality na Guernsey: při připlutí: "Any animals?" po vyvázání cesta do kanceláře, kde mi dali brožuru s vstupním formulářem, ten jsem nechal vyplněný v boxíku u mola. Za jednu noc s elektřinou v nadstandardní maríně(střídavě fungující WIFI zdrama) 32 GBP

- Jersey a Guernsey vydávají svoje libry (se stejnou hodnotou jako anglické), akceptují ale i GBP. Pomalu začínají neřešit, jestli jim platíte tou jejich (na Guernsey nám vrátili Jerseyské a opačně). Každopádně ale před odjezdem tyhle jejich peníze všechny utraťte, mimo tyto ostrůvkostáty je prej zná jen centrální banka v Londýně

- Loď je nutno vrátit do St.Malo v pátek během dne tak, abyste ještě za přílivu stihli dotankovat naftu, za odlivu nemusí být u pumpy dost vody
- jídlo jsme nakupovali kombinací doma a Carefour v Saint Malo (vzali jsme s sebou Expres menu na dvě večeře pro komplet posádku a sušené maso vyrobené podle receptu tady na fóru - obé se osvědčilo). Bacha - naše loď měla ledničku na pohon od motoru, takže chladila jen když jsme vrčeli. Tomu je potřeba přizpůsobit jídelníček

A když vám k prima posádce ještě vyjde počasí, je to výlet snů:-)

Zpět na