Vodni lyzovani za plachetnici

Zkušenosti, výbava, lokality atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
frantik
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Vodni lyzovani za plachetnici

Příspěvekod frantik » pon pro 24, 2007 4:30 pm

Zajima me, jestlli nekdo zkousel lyzovat za jachtou.
Uživatelský avatar
Alf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 11, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Alf » úte pro 25, 2007 7:14 am

No pokud bude mít dostatečně výkonný motor tak proč ne :-)
Uživatelský avatar
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 633
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

lyžování za jachtou

Příspěvekod pecho » úte pro 25, 2007 9:33 am

nebo jestli se podaří jachtu vytáhnout v zimě na nějaký kopec. Ale teď vážně. Ono asi bude existovat nějaké pravidlo, že lyžovat na vodě lze od nějaké rychlosti a možná v závislosti na váze lyžaře, ale nevím, to si jen myslím. Zdraví Pecho
Uživatelský avatar
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 166
Registrován: čtv úno 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » úte pro 25, 2007 9:53 am

Myslím, že ta rychlost by měla být od 8-10 knt. Já to zkoušel za skůtrem a nějak sem se nepostavil. Na sněhu mi to problém nedělá ale ty vodní :( Všichni lyživali a já si dělel klistýr.
Nevím ale za jachtou(plachtou) to asi moc dobře nepude???
Uživatelský avatar
pietro070
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 53
Registrován: čtv říj 11, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Košice, Slovensko

Příspěvekod pietro070 » úte pro 25, 2007 10:06 am

Alf napísal
"No pokud bude mít dostatečně výkonný motor tak proč ne"
Ja dodávam, ze vodný lyžiari dosahujú pri pretekoch (vodný slalom) rýchlosť okolo 60 km/h
tak to musí byť riadne vykonný motor. :D
Otázkou je, že pri akej minimálnej rýchlostí sa na vode dá vobec lyžovať t.j. lyžiar sa zdvihne z vody a lyžuje na jej povrchu :?
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » úte pro 25, 2007 12:53 pm

Ja som vedel ze uz som na to narazil, aj ked pociatocna, startovna rychlost je na vztlak z vody mala, riesi sa start naskocenim do sklzu, na triku, alebo kite by mala rychlost plachetnice byt dostatocna, problem nastane ked padnes, aby z toho nebol man lost of water... ;)
Pociatocna rychlost pri naskoceni samozrejme zavisi od plochy, tvaru, uhlu dosky a hmotnosti, v Kosiciach na Sidlisku nad jazerom je lyzovanie za vlekom a tam predvadzali chlapci postavenie triky na odtrhovu hranu, vznikne pri tom pekne velky vejar z vodnej steny (polomer cca 4-5m) ;) nadhera, motor vleku skucal a rychlost klesala riadne hlboko, takze to skor bude o vhodnej volbe dosky a technike jazdy. Rychlostny slalom urcite za plachtou necakaj.

http://www.youtube.com/watch?v=5YsKvooTf_Y
http://www.youtube.com/watch?v=12Co_pr2t0M
http://www.youtube.com/watch?v=iLMOdhce-Pk
Naposledy upravil(a) Frantisek dne úte pro 25, 2007 5:49 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte pro 25, 2007 12:59 pm

Zdá sa to ako totálna blbosť, ale zaléží to od toho ako zadefinujeme lyžovanie. Teda ak bude mať lyža dostatočný výtlak a samozrejme aj plochu, tak niečo také ako lyžovanie za plachetnicou si viem predstaviť.
Raz k nám po velkej vode priplavil Dunaj od susedov z Rakúska dvere, asi z chlieva a vodáci z Karlovky ich priviazali na bójku oproti Karloveskému ramenu. Bójka je umiestnená v ohybe rieky a vyznačuje plavebnú dráhu, rýchlosť prúdu je teda pomerne vysoká, odhadom 14 km/hod. A na týchto vrátach sa lyžovalo celé jedno leto než to Správa povodia nezlikvidovala. Odvážliví mladíci pešo vyšlapali proti prúdu, potom sa plávaním v prúde dostali k tým vrátam, vyliezli na ne a predvádzali svoju šikovnosť. Ak tie vráta-lyžu nenadstavili optimálne proti prúdu, tak sa ponorili do vody. Vyzeralo to skoro ako surfovanie na vlnách, ale nebolo to dolu kopcom, ale hore kopcom proti prúdu. Zdialky ti vyzeralo fantasticky.
Uživatelský avatar
George
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 26
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod George » úte pro 25, 2007 3:46 pm

Minulý rok jsem táhl jednoho staršího pána za motorovým člunem na kulaté překližce o průměru asi 1 m a asi 2 cm silné. Při pomalém rozjezdu si klekl na desku a asi při rychlosti 20 km/h se na ní postavil a pěkně po ní jel a točil se i s deskou dokola. Říkal mi ,že když byl mladý tak si na ní ještě postavil židli, sednul si na ní a tažné lano si zaháknul za nohu. Řikal mi jednu historku ,že při takovéto jízdě na židli mu podjela deska a on spadl do vody a lano ho dál táhlo za nohu a nosem při tom nabíral spoustu vody, když to na lodi viděli tak rychle vytrhli pojistku od lana, aby se mohl vynořit a nadechnout. Měl toho opravdu dost. Tak si myslím, že na takovéto desce by šlo jezdit i za plachetnicí.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » úte pro 25, 2007 6:09 pm

Ahoj.
Kdysi (cca před čtyřiceti lety :( ) jsem závodně plaval a díky tomu se v rámci vodácké party motal snad okolo všech sportů, které měly co dělat s vodou. Tehdy se na Slapech jezdilo. Byl tam asi jediný pořádný motorák, ale parádní. Leštěný mahagon, vestavěný motor tuším z Wartburga (pro nečleny VVKD, dvoutakt o obsahu maličko pod litr). Pokud si pamatuji, říkali nám, že pro jízdu na dvou lyžích musí být rychlost okolo 30km/hod a pro "jednolyži" maličko víc. Nepochybně má pravdu Denis. Je to závislé na vztlaku lyží/e a hmotnosti lyžaře. Kdysi jsem někde dokonce viděl záběry nějakého blázna, který "lyžoval na boso". Rozjížděl se na lyži a při rychlosti cca 70km/hod seskočil... Vypadalo to velmi působivě.
Takže závěr je celkem zřejmý. Lyžovat za jednotrupovkou nepochybně na normálních lyžích nelze. Možná při silnějším větru za trimaranem, ale v tomhle případě zase asi budou problémem vlny.
Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte pro 25, 2007 8:13 pm

Wlady píše: Možná při silnějším větru za trimaranem, ale v tomhle případě zase asi budou problémem vlny.
Wlady

S tím lyžováním za trimaranem, tady bylo dokonce někde video. ;)

.... [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N6JiYwQJ4ho&NR[/youtube]
alffa
Naposledy upravil(a) alffa dne úte pro 25, 2007 8:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Lyže.

Příspěvekod Ferdinand » úte pro 25, 2007 8:17 pm

Lyžovat za plachetnicí ??? No jasně , na surfu, proč ne ? :lol:
Uživatelský avatar
captain
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: sob zář 29, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Praha západ

Příspěvekod captain » úte pro 25, 2007 9:10 pm

Zeptejte se Janka Ledeckého, lyžoval na regatě v chorvatsku za lodí na dveřích od záchoda. mooc si to prý pochvaloval :mad:
Uživatelský avatar
Venca
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 42
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Venca » úte pro 25, 2007 9:20 pm

Ne nezkoušel, ale v USA je výrobce plachetniček který k tomuto nabádá. Ta plachetnice je MAC GREGOR 26 a má asi 90 k motor. http://www.macgregor26.com/ ;) Venca
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte pro 25, 2007 10:44 pm

jeden z posledních hitů je surfování na vlně za lodí, bez vlečného lana. provozujou to lyžaři ve Skochovicích, rychlost kolem l8- 2O km/h.Moc pěkný
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv pro 27, 2007 9:36 am

Tak Vás trochu pobídnu k vlastním pokusům o "lyžování".

Jde to!

I na obyčejném rovném lodním můstku (neděrovaná fošna) za obyčejnou charterovkou.

Kdysi jsem našel fotku takového "lyžaře" a to byla výzva ;)

Hned poté jsem se plavil se slovenskou posádkou Egejským mořem a jen tak nevinně jsem tutu kratochvíli nadhodil mezi řečí.
Bylo to vášnivé dopoledne. Ruce a holeně jsme měli rozedřené a plné třísek. Nikdo z nás se nepostavil. Maximálně do kleku.
A letos jsem od stejné posádky dostal mailem fotku jednoho z nich, jak STOJÍ na fošně a s adrenalinovám úsměvem pózuje do objektivu.

Pro info: fošna je tažena za lodí na laně a 2. lana se drží lyžař ;) Jinak to asi ani nejde ...
Uživatelský avatar
frantik
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod frantik » čtv pro 27, 2007 2:03 pm

myslel jsem spis lyzovani na klasickych vodnich lyzich, ale dekuji, urcite to na jare zkusime
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » čtv pro 27, 2007 2:23 pm

no je videt, ze regatty vam moc nevoni ... takova regatta bez vetru, kdyz vas vytahnou na vodu ... to je najednou tolik lyzaru :lol:

osobne preferuji dvere od leve zadni kajuty (neptejte se mne, ale na duvod :P) ...

a uplne nejlepsi je stul ze salonu :mad:
Uživatelský avatar
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 166
Registrován: čtv úno 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » čtv pro 27, 2007 6:24 pm

jerryx a jakou máš lodičku? Nebo to praktikuješ na charteru???? 8)
Carlos
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 33
Registrován: pon pro 05, 2005 4:39 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Carlos » sob led 26, 2008 12:50 am

to lyzovani bez lana, jen na vlne, se jmenuje wakeserf a je to docela mazec, jen potrebujes lod s hlubokym Veckem a hodne nalozit.
Na normalni vodni lyze potrebujes jet alespon tech 35km/h a na na jedne cca 4O, ale to plati tak do 80kg vahy lyzare,, pak zacne proslapavat vodu. Idealni je rychlost kolem 50-55 km/h.
Letos privezl jeden kamarad na Orlik take jen tu obycejnou kulatou desku z preklizky, mela tak 80cm prumer, a dokazal se na ni postavit uz kolem 20km/h.
Takze myslim, ze za jachtickou by to taky nefungovalo :-(
A takhle to vypada kdyz to nekomu jde :-)
Carlos
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 33
Registrován: pon pro 05, 2005 4:39 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Carlos » sob led 26, 2008 12:51 am

Nejak tam tu fotku nemuzu dostaat :-(
Uživatelský avatar
maxik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 86
Registrován: úte črc 31, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod maxik » stř úno 13, 2008 5:51 pm

Ahoj,
zkoušeli jsme za chartrovanou plachetnicí. Dle návodu kamaráda: největší deska co máš a topenanta.
Tak jsme z podlahy nekde od pride vzali desku, za díru přivázali na 1. lano, 2. měl lyžař v ruce. Při nízkých rychlostech (5kn) potřebuješ tahat nahoru, takže topenantu nebo jiný výtah z vrcholu stěžně.
Šlo to! akorát se to dost smeká. deska má výtlak. místo předního zahnutí ji nahoru táhne topa, zbytek se musí vybalancovat. předozadně i bočně. přitlučené gumovky :-) by byl komfort.
Dobrá zábava na flautu. a nezapomeňte vestu.
Maxik
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » stř úno 13, 2008 11:18 pm

Ahoj Maxiku, máš svou loď?

Ostatním doporučuji k zamyšlení stanovisko ing. Stejskala z TPS, uveřejněné v Yachtu jako reakci na článek, ve kterém se popisuje surfování na dveřích od záchoda...
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » stř úno 13, 2008 11:38 pm

to míra: nečetl jsem, nechceš ho tlumočit...
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » čtv úno 14, 2008 4:28 pm

smike píše:to míra: nečetl jsem, nechceš ho tlumočit...

Taky jsem ho nečetl, ale pokud tam pan Stejskal píše, že se někteří lidé k půjčeným věcem chovají jako čuňata, pak máme stejný názor...
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv úno 14, 2008 4:49 pm

Já ho četl a okamžitě jsem si na to vzpomněl jako Míra. Když mi řeknete v kterém to bylo čísle, tak to pohledám a nahraji sem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host