Jak vyjít s rybáři aneb musíme si nechat všechno líbit ...

Některým z našich uživatelů chybělo spojení jachtingu s rybařením a věcí kolem chytání ryb. Zde mají možnost zveřejnit své názory a postřehy. A také možnost prezentovat svoje úlovky.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Danar » úte čer 26, 2012 4:48 pm

Tyhle žabomyší války :crazy: jinak se to nazvat nedá.. na jaké téma se tu ještě chcete hádat? 8)
Celé téma je stejně o toleranci, kompromisu, ohleduplnosti a dobré vůli :P

PS: A občas se taky stane, že jindy normální pohodovej člověk se zachová jako vůl.. prostě bouchnou saze a přijde bouřka co vyčistí vzduch.. jen to občas odnese nevinný člověk, bohužel..
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte čer 26, 2012 9:48 pm

Danar: Zabomysi valky to jiste jsou. Neschopnost nekterych jedincu tuto diskuzi ponechat osudu je az zarazejici.

Monty: Pokud oznacim toto tema za prehlidku chorych mozku, je to ciste subjektivni nazor. Doufam, ze zminena choroba vase mozky v dohledne dobe opusti.

Marnym pokusem podlozit nejak logicky svuj predchozi vykrik cituji sam sebe: "Zakladem lidske moudrosti je vcas poznat na co se vysrat."

Dvojka: A ty taky. ;)
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod TRIM » pon zář 17, 2012 11:04 am

Chvíli jsme váhal , zda otevřít toto téma znovu , protože na závěr to byl dost diskuzní masakr.
Ale . Plavil jsem se 4 týdny po řekách . Německo , Francie , Lucenbursko . Minul jsem stovky rybářů . Nikdy nedošlo ani k náznaku konfliktu.
- Přišlo mi že lodě mají větší právo při proplutí a rybářovi to nevadí . Prostě navine vlasec a nahodí spokojeně za loď.
- Nikdy se nestalo, že by nebyl rybář vidět.
- Nikdy jsem neviděl 10 rybářů pohromadě
- Nikdy jsem neviděl pruty bez dozoru.
- Nikde neměli rybáři bójky.

- A hlavně nikdo nepůsobil přednasraně (a ne jenom rybáři) . To si myslím je základní problém u nás . Dost našich soukmenovců přichází konat předmět svého zájmu (rybář, houbař , jachtař, slunící se rekreant .... a už dopředu je vytočenej jak ho okolí bude omezovat a už dopředu se připravuje jak si to s každým vyřídí.

A ještě jeden poznatek . Maskáče. Jak se může normální dospělej chlap v Čechách oblíknout v sobotu do maskáčů a vyjít na ulici ? V cizině, měli rybáři střídmé šedivé , malinko do zelena spec. rybářské oblečení . Nevypadali blbě . Až na závěr v jedné lokalitě na Rýnu mělo spoustu rybářů maskačový oblek , vč. čepice. Překvapivě to byli rusáci jak polena . Jako ve filmu - Svéráz národního rybolovu.
Zřejmě maskáče u rybářů jsou móda spíše alá Rossia, než nějaký historický nebo funkční důvod.

Pamatuji si že u nás v K.Varech nosili rusáci na kolonádu modré tepláky. Je dobře , že teď už ne . Představa, že by se této módy chytla nějaká místní skupina je tristní .
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » pon zář 17, 2012 12:26 pm

Hovoríš - píšeš mi z duše Trim. Všetko môže-musí mať svoju kultúru.
Ivan470
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Zazitok s rybarom

Příspěvekod Ivan470 » úte říj 09, 2012 11:18 am

Bol som si v sobotu zajazdit na strkovisku pri obci Jakubov ma mojej "rekreacnej" 470. Svietilo slnko, prijemne fukalo, uplne idealny jesenny den. Jazero nie je velke tak 300 x 800 m. Je tam dost rybarov, jazero je posiate bojkami /tycky trciace z vody/. Snazim sa im vyhybat , nejazdim nikdy blizsie ako 40m od brehu, ked ich tam vidim. Napriek tomu som ale jednemu zachytil silon. Aj som pocul nejake nadavanie z brehu, ale bol tak daleko, ze som si ho nevsimal. To ze som mu ten silon zachytil som sa dozvedel az ked ku mne dovesloval na clne a zacal nadavat, ze som mu znicil pipak a vytahal cely silon a ze ma nepusti /drzal sa lode/ az kym mu to nezaplatim - 100€. Tak som s nim slusne diskutoval /mal som na lodi zenu a nie som typ co hned nadava do k..... Bol neoblomny a stale argumentoval sposobom, ze tu su rybari a ja tam nemam co robit. Nakoniec sme priplavali az k brehu a tam sa uz zbiehali jeho partaci. Stazen sa zacal chytat do stromu nad vodou, tak som mu povedal, ze teraz uvidime, kto bude mat vacsiu skodu, ked sa mi roztrhne plachta a kto bude komu co platit. Bolo to len tak v ramci konverzacie a az ma prekvapilo ako to zabralo. Pustil lod a uz len nadaval. Tak som odplaval. Nebolo to nic hrozne, akurat neviem co by som robil, keby bol agresivny.
V podstate by ma zaujimalo, co v takejto situacii robit. Nemam v povahe, ked niekto ide za mnou utekat a nahanat sa s nim po jazere pripadne po brehu ale tiez nevidim dovod aby sa mi nalepil na lod a nepustal sa jej. Ako by ste radili sa zachovat? Existuje nejaky predpis, ktory by mi teoreticky zakazoval ist na nejake jazero? Nie je to velka plocha, pre ktore ma SPS svoje pravidla, nie su taz ziadne tabule a upozornenie /aj ked neviem aku by mali vahu, kedze predpokladam, ze by ju tam natlkol na strom nejaky rybar/. Je to niekde v zakone osetrene? maju rybari v zakone osetrene nejake ich obmedzenia? /cital som ze narieke 1/3 plavebnej drahy ale ako na jazere?/ Kto vlastne spravuje taketo "male vody"?
Dik za reakcie i.
Zbiry
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Zbiry » úte říj 09, 2012 12:08 pm

Pokud vím, tak žádný limitující předpis ve vztahu k rybářům neexistuje kromě zakazáných oblastí plavby, ať už z jakýchkoli důvodů. Problém je, že část rybářů jsou prostě hulváti a neumějí se chovat. Proto rybaří...aby se uklidnili. Jen jim to někdy prostě trvá trochu déle! :D
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » úte říj 09, 2012 5:40 pm

Já jsem teda pohodymilovnej a mírumilovnej člověk, ale takový projev hulvátství mě rozpaluje doběla. Pro případ bezvětří s sebou vozím pádlo. No a v tomhle případě bych považoval držení lodě za útok. Asi bych pohrozil, že klepnutí přes prsty pádlem trošku bolí a možná bych při trvajícím útoku i klepl. Mnozí se mnou asi nebudou souhlasit, ale omezoval ovladatelnost lodě, za kterou jsi zodpovídal a tím ohrožoval ostatní členy posádky a okolí. Klidně bych ho posal na policii ať mě udá.
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » úte říj 09, 2012 6:01 pm

pamaruji si na jeden stary pribeh z rychlostni kanoistiky. kamos brnkl rychlostni singlkanoi rybarovy o vlasec kousek od cindy. nasledoval presne mireny hod sutrem a ztroskotani. neveril jsem vlastnim ocim jak ten sutr tou drevenici ladne proletel, ale to bylo za bolsevika tak to vyresilo par facek. Nakonec jsme to pridavali u piva k lepsimu..............
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » úte říj 09, 2012 6:07 pm

Vzijte se do jejich situace, celi den tam drepi, doma hladova rodina a ani to nebrnkne. Pak najednou zaber jak krava a nadeje , ze je to nejmene stokilovy kaprik. No nenasralo by to kdyz je na vine kyl krasne plachetnice na niz sedi jeste krasnejsi usmevava dvojice a pojidaji fish and chips. :D :D :D :D
andrej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod andrej » úte říj 09, 2012 7:10 pm

...to bolo na záhorí...
jasné UDH :roll:
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Crazymen » úte říj 09, 2012 8:44 pm

Můžu se zeptat, kde na Záhorí to bylo?
Edit: Oprava - už jsem se našel :oops: a jak to tam jezdí?(až na ty rybáře)
Ivan470
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ivan470 » úte říj 09, 2012 9:16 pm

Jazdi sa tam celkom dobre, prijemny vstup do vody, ziadni kupajuci sa - vela sinic. v strede ako rozptylenie maly ostrovcek s vojenskym bunkrom. Len by to mohlo byt vacsie. A samozrejme ti rybari su tam doma, kedze plachetnicku tam az do tohto roku nevideli... /aspon tak povedal jeden domaci, ktory mi bol hned sympaticky, lebo bol nadseny ake je to krasne, vidiet na jakubovskom rybniku plachetnicu. /nebol to rybar/.
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Martin88 » stř říj 10, 2012 8:38 am

bozakafka píše:pamaruji si na jeden stary pribeh z rychlostni kanoistiky. kamos brnkl rychlostni singlkanoi rybarovy o vlasec kousek od cindy. nasledoval presne mireny hod sutrem a ztroskotani. neveril jsem vlastnim ocim jak ten sutr tou drevenici ladne proletel, ale to bylo za bolsevika tak to vyresilo par facek. Nakonec jsme to pridavali u piva k lepsimu..............

to musí být hodně starý příběh :) myslím kvůli typu lodě, a hrozně velká škoda,dřevěnou už dávno skoro nepotkáš
a ty nový okapový roury, na kterých teď jezdí, moc hezký nejsou
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod tkruska » stř říj 10, 2012 11:17 am

Plachtim na Laby a mohl bych vam vypravet nespocet pribehu s rybarem. Bohuzel VZDY je konflikt vyvolany z jejich strany.
Ja se jim snazim vyhybat, ale kdyz krizuju proti vetru tak to uplne nejde se udrzet jen u jednoho brehu.
Omlouvam se za nasledujici vyraz, stojim si za nim, ale ty picusove misto toho aby se trochu hnuli a alespon sklopili prut nebo nedejboze vytahli vlasec tak ti zacnou ihned nadavat bez jakekoliv slusnosti. Nikdy jsem neslysel slusnou prosbu "Prosim muzete to objet?", o vykani ani nemluve.
To je to rybareni takova namaha, ze nejde vlasec vytahnout a znovu nahodit?

Dale mame lodenici na pozemku povodi, oplocenou, ale z jedne strany je tam bohuzel tak trochu pristup. Na ferovku se prochazi po lodenici s tim, ze tam ma ze zakona pristup a nevysvetlis jim, ze to neni verejny prostor. Porybnej se jich zastava. Proste jim i stoji za to, jit umyslne do konfliktu, jen aby si nahodili zrovna tam kde se jim zlibi. Chapu, ze rybaru je velky pocet, ale to neznamena ze si budou vse narokovat silou?

Pokud je mezi vama nejaky organizovany rybar, rad bych aby se podilel na vzniku nejakeho doporuceni/vyhlasky pro rybarsky svaz, ktery by urcoval tzv. kodex chovani vuci jachtarum. Nekdy mi totiz pripada, ze vetsina rybaru nema ani tuseni, ze plachetnice ma naky ponor a nemuze s ni vjet do kazde kaluze. Mozna to vse vznika jen z neznalosti lodni problematiky a asi ani nevedi, ze Labe je dopravne vyznamna reka.
lubo52
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lubo52 » stř říj 10, 2012 11:57 am

ahoj
ja tedy jesli si pamatuji
tak plavba je povolena tam kde není zakázána

tedy v mém příladě Labe po celé šířce jen ve skluzu musím jet 25m od břehu
vytváření překážek v plavební dráze je zakázáno (podle mě každý rybář když nahodí tak vytváří překážku v plavební dráze a měl by se podle toho chovat)

nebo se pletu?

ps: rybář a Rybářská stráž
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř říj 10, 2012 12:38 pm

tkruska: Nedokazu si to krizovani dost dobre predstavit, kolikrat kdyz se rybarum vyhejbam (a to ja delam, jelikoz muzu), tak je mi to Labe maly i s motorakem. Vlasec jsem sice parkrat namotal, ale jenom jednou to bylo nekomu kdo zrovna chytal, jinak vetsinou naberu utrzenej. Jak to delas mezi tema vlascema? Jezdis na nejaky sirsi casti Labe nez je (u Kolina standardnich) 70m?
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod tkruska » stř říj 10, 2012 1:13 pm

No jasne ze to neni ideal ale je to blizko domova. Plachtim mezi Brandysem a Kostelcem.
U kolina je to jeste uzsi, tam uz bych si to nedovedl predstavit.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř říj 10, 2012 1:51 pm

Tady jo? http://mapy.cz/#x=14.632792&y=50.222511 ... 5&t=r&rp=m
To je asi 75m siroky, stejny jak u Kolina. Rybare zadny nevidim, ale 25 stopou plachetnici jo. ;-)
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod tkruska » stř říj 10, 2012 1:56 pm

Tak treba tady :-) Diky za odkaz, ale zrovna tohle moje neni :(
Na tomhle useku je dobry hlavne to, ze jakmile se tam udelala na levem brehu cyklostezka, tak uz tam rybari nemuzou dojet autem a proto tam uz prakticky nejsou.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř říj 10, 2012 2:06 pm

Jo to je pravda, voni ty sprosty vetsinou ani nevyndaji prdel z auta.
ondra
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ondra » stř říj 10, 2012 3:09 pm

Je pravda, že cyklostezky podél vody vyřešily několik konfliktních míst. Někteří by nejraději chytali z okénka svého auta. Zajímalo mě, jestli řeší stejný problém, jako my tady, na svých rybářských fórech. Nikde ani čárka o zlých kapitánech. Mohu potvrdit, že letos jsem si také vyslechl několik sprostých nadávek od rybářů, že už jsem někdy dopředu z plavby otrávenej, co zase bude. A to se snažím opravdu zpomalit a uhnout.
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » stř říj 10, 2012 3:40 pm

Zeptal jsem se na http://www.rybsvaz.cz :

[i]Dotaz č.86, kategorie "Rybářský řád a legislativa"
Dotaz: Jakou právní ochranu má rybář (resp. jeho návnada), před projíždějícími rekreačními loďkami, v případě že má "nahozeno" na větší vzdálenost, nebo zaváží návnadu loďkou.
Odpověď: Rybář ani jeho nástraha nepožívají speciální právní ochrany před rekreačními plavidly. Je však nutno poukázat na tzv. prevenční povinnost, která je zakotvena v ust. § 415 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku a která stanoví, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Tzn. i uživatel (vůdce) rekreačního plavidla. Dále podle ust. § 420 odst. 1 občanského zákoníku odpovídá každý za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.
Odpovídal: Ing. Branislav Ličko[/

Obč.zákoník chápu takto :
-přejedu kolem auta na louce u rybníka někomu na dece tašku, zodpovídám za škodu
-přejedu-li tu samou tašku na silnici nezodpovídám .

Přeneseno na vodu :
- vysbírám-li řadě rybařících návnady, plujíce 10m od břehu na řece široké 1 km, nepočínal jsem si tak, aby nedošlo ke škodě ... tedy zodpovídám .
- vysbírám li řadě rybařícím navnady, plujíce 10m odbřehu na vodní cestě široké 20 m, nepočínal si rybář tak, aby nedošlo ke škodě ... tedy zodpovídá za škodu.

Celý problém (rybář - plavidlo) je :

a. v rozdílném chápaní velikosti zóny plavby a zóny rybolovu. Burani v maskáčích si občas nárokují tak velkou plochu, že ze vzdálenosti návnady nejsou ani vidět a ani pořádně slyšet.

b. V agresi rybařících, kteří si musí vyboxovat svoje místo.

c. V povolení lovu pomocí bójek, v místě kde je povolena plavba.
Naposledy upravil(a) TRIM dne stř říj 10, 2012 4:03 pm, celkem upraveno 1 x.
lubo52
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lubo52 » stř říj 10, 2012 3:51 pm

a není řeka pro lodě silni viz příklad s taškou?
když u nás pluje Florentina tak je na muj vkus u břehu někdy až moc, ale té nikdo nenadává :D
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » stř říj 10, 2012 4:26 pm

když u nás pluje Florentina tak je na muj vkus u břehu někdy až moc, ale té nikdo nenadává

To je přesně ten místní problém. V Německu , Francii na řece a ve všech přístavech na moři rybáři respektují plavidla . Velká, malá. A nedomnívám se, že je to naučila jenom ta velká. U nás jsme pro rybáře nic víc než další zájemci o prostor bez práv. A to není pravda. Máme povolení k plavbě , zkoušky a technickou prohlídku . Nesmíme být pod vlivem. Stát na nás uvalil řadu poviností a nasměroval nás někam. Tak se tam pohybujeme a stejně tak jako nekecáme rybařícím do dodržování pravidel (povolený počet úlovků, bivaky , ohně , bordel na břehu) nenechme si kecat do našich pravidel . Může to být někdy i silová záležitost . Ale dnes není problém provést dokumentaci výtržnosti a její nahlášení orgánům .
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » stř říj 10, 2012 4:46 pm

Jen krátce. Pro případnou škodu na majektu jsou nezbytné tři právní skutečnosti : 1. porušení povinnosti tedy protiprávní jednání, 2. vznik škody a 3. příčinná souvislost mezi 1 a 2. Každá událost by se řešila individuálně. Z vlastní zkušenosti (jezero Lipno) dělím rybáře na ty na loďce - jsou dobře vidět i na dálku, pokud nejedu závody, mám dost času místa se jim vyhnout. Rybáři na břehu - hlavně levý břeh - nahazují dost daleko, nejhorší to je mezi Kovářovskou a Frymburkem. Když to špatně fouká, musí se točit i dost u břehu. Někdy to je na nervy. A vůbec nejhorší jsou různé plováky - PET lahve, korek, polystyren, kus dřeva až po kůly a tyče zaražené do vody - to hlavně potkávám nad Planou (proti proudu). Z těch rostu. Stačila by jen vzájemná ohleduplnost. A pokud by mi nějaký dacan zkusil vlezt na loď, klidně něčím po rukou. Na loď jen SPS nebo policie. do bytu nebo do auta si přece také někoho cizího nenechám jen tak vlézt.

Zpět na