Jak vyjít s rybáři aneb musíme si nechat všechno líbit ...

Některým z našich uživatelů chybělo spojení jachtingu s rybařením a věcí kolem chytání ryb. Zde mají možnost zveřejnit své názory a postřehy. A také možnost prezentovat svoje úlovky.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

david
moderátor
Reputace: 139

Příspěvekod david » stř říj 10, 2012 11:56 pm

vzhledem k tomu, že naprostá většina "vodáků" jezdí jako hovada, ani se těm rybářům zas tolik nedivím :hmm:
bozakafka
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: -1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bozakafka » čtv říj 11, 2012 6:44 am

david píše:vzhledem k tomu, že naprostá většina "vodáků" jezdí jako hovada, ani se těm rybářům zas tolik nedivím :hmm:

Asi by bylo dobre trosku rozvest to proc vetsina vodaku jezdi jako hovada. co tim vlastne myslis. Jestli jezdi moc rychle.... ve skluzu, nebo prilis vytlacne :D :D :D :D nebo jestli myslis ty vodaky co sjizdeji reky a den za dnem tam potkavaji plachetnice a rybare :? :? :? Za mejch dob byla vltava plna veslaru, jachtaru a kanoistu a v podstate az na vyjmecne incidenty se toho moc nedelo. Popis nam ty hovada
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod packa » čtv říj 11, 2012 7:13 am

[quote="tkruska"]

Dale mame lodenici na pozemku povodi, oplocenou, ale z jedne strany je tam bohuzel tak trochu pristup. Na ferovku se prochazi po lodenici s tim, ze tam ma ze zakona pristup a nevysvetlis jim, ze to neni verejny prostor. Porybnej se jich zastava. Proste jim i stoji za to, jit umyslne do konfliktu, jen aby si nahodili zrovna tam kde se jim zlibi. Chapu, ze rybaru je velky pocet, ale to neznamena ze si budou vse narokovat silou?
vzhledem k tomu ze hraju na obou hristich muzu s klidem prohlasit ze obe strany jsou na tom stejne-z kazde skupiny se najde cast pitomcu kteri nerespektuji ty zakladni pravidla
a k tomu vstupu na pozemek?jedine to prosadit aby se to dalo do ryb.radu ale pak by tam nemohli chytat ani lidi z lodenice-
ondra
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod ondra » úte říj 16, 2012 11:10 am

TRIM píše:Zeptal jsem se na http://www.rybsvaz.cz :

[i]Dotaz č.86, kategorie "Rybářský řád a legislativa"
Dotaz: Jakou právní ochranu má rybář (resp. jeho návnada), před projíždějícími rekreačními loďkami, v případě že má "nahozeno" na větší vzdálenost, nebo zaváží návnadu loďkou.
Odpověď: Rybář ani jeho nástraha nepožívají speciální právní ochrany před rekreačními plavidly. Je však nutno poukázat na tzv. prevenční povinnost, která je zakotvena v ust. § 415 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku a která stanoví, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Tzn. i uživatel (vůdce) rekreačního plavidla. Dále podle ust. § 420 odst. 1 občanského zákoníku odpovídá každý za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.
Odpovídal: Ing. Branislav Ličko[/

Obč.zákoník chápu takto :
-přejedu kolem auta na louce u rybníka někomu na dece tašku, zodpovídám za škodu
-přejedu-li tu samou tašku na silnici nezodpovídám .

Přeneseno na vodu :
- vysbírám-li řadě rybařících návnady, plujíce 10m od břehu na řece široké 1 km, nepočínal jsem si tak, aby nedošlo ke škodě ... tedy zodpovídám .
- vysbírám li řadě rybařícím navnady, plujíce 10m odbřehu na vodní cestě široké 20 m, nepočínal si rybář tak, aby nedošlo ke škodě ... tedy zodpovídá za škodu.

Celý problém (rybář - plavidlo) je :

a. v rozdílném chápaní velikosti zóny plavby a zóny rybolovu. Burani v maskáčích si občas nárokují tak velkou plochu, že ze vzdálenosti návnady nejsou ani vidět a ani pořádně slyšet.

b. V agresi rybařících, kteří si musí vyboxovat svoje místo.

c. V povolení lovu pomocí bójek, v místě kde je povolena plavba.

Účastníkem plavebního provozu na vodní cestě je
a) vůdce plavidla,
b) člen posádky plavidla a další osoby na plavidle nebo mimo plavidlo vykonávající činnosti spojené se zajištěním bezpečné plavby,
c) cestující,
d) osoba obsluhující plavební komoru či jiné plavební zařízení,
e) osoba, které se na vodní cestě koupe nebo potápí,
f) osoba vykonávající na vodní cestě činnost, která může ovlivnit bezpečnost a plynulost plavebního provozu.

ZÁKON
ze dne …. 2012,
kterým se mění zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon),
ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

(2) Fyzická osoba se jako účastník provozu na vodní cestě dopustí přestupku tím, že

§ 29d
Lov ryb a jiných vodních živočichů

(1) Lov ryb a jiných vodních živočichů nevodem pomocí několika plavidel plujících vedle sebe je zakázán.
(2) Umísťování rybolovného zařízení v plavební dráze nebo v její blízkosti a v místech určených pro stání plavidel je zakázáno. To neplatí pro lov ryb a jiných vodních živočichů pomocí prutu v přístavu.
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod fishmaster » úte říj 16, 2012 6:52 pm

Pokud vím tak v rybářském řádu je napsáno,že jakékoliv petky atd. jsou zakázány.Třeba taková standartní tyčová bóje není žádný problém.Prostě se položí a znovu postaví a hlavně lodi neublíží.Ovšem takové vybavení používají jenom rybáři kteří jdou k vodě za zážitkem-ne za masem.Nejhorší jsou vždy ti kteří si cenu povolenky musí vybrat na rybách a pokud možno ještě vydělat.
avlada
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod avlada » úte črc 30, 2013 8:47 pm

Tak jsem se vrátil cesty po Labi z novou zkušeností s rybáři u Osečku. Minulý pátek navečer jsem vyrazil z Poděbrad proti proudu s pěti lidmi na motoráku do hospody na Osečku. Osádka mávala na rybáře ,jel jsem uprostřed řeky asi 50 km rychlostí, ale asi 1 km od přívozu Oseček jsem přejel nějaké návnady.
Podotýkám že pokud to jde a vidím je včas, tak se jim pokud možno vyhýbám. Dojedu na molo na pravé straně řeky a jdeme do hospody. Asi po 20 minutách jdeme zpátky k lodi a tu vidíme jak dva maníci loď odvázali , skočili do kanoe a ujížděli naproti k přívozu. Mě nezbývalo než skočit do vody a doplavat k lodi kterou unášel proud. Nevím co by se stalo , kdybychom v té hospodě zůstali déle. Ti chlápci zatím vylezli na břeh a já jenom slyšel, že jsem přetrhl 8 úvazů.
Takže bacha na to, ubohost některých rybářů nezná mezí.
Mě z toho plyne ponaučení že okolo přívozu v Osečku a následně rybářů na levé straně řeky vždy plnou parou a nezastavovat.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte črc 30, 2013 9:22 pm

Ubohost.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte črc 30, 2013 9:30 pm

Trestný čin, poškozování cizí věci, měsl volat poldy
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod packa » úte črc 30, 2013 10:23 pm

jak pise maxik-mel jsi volat-ta kanoj se da jednoduse dohledat-jinak co vim tak nymburaci jsou na rybare (ty co se chovaji jako hovada) docela vysazeny-bohuzel ten usek projizdeli v sobotu
avlada
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod avlada » úte črc 30, 2013 10:33 pm

Ta kanoe byla prý z půjčovny od Faltyse a policajty jsem už volat nechtěl, protože bych měl zkaženej celej páteční večer.
Jako dost mě naštvalo ,že jim v tom převozník pomáhal, protože od něj bych to nečekal.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte črc 30, 2013 10:47 pm

No... ja myslim, ze vysetrovani v pujcovne by jiste majitele dostatecne potesilo. Takovej zivnostenskej urad by to taky treba zajimalo. Aspon vime co cekat.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » stř črc 31, 2013 6:46 am

Ja neviem prečo sú niektorí ludia ako hovadá. Stalo sa mi tiež, že som "pozbieral" nejaké vlasce s kajakom. Keď začali na mňa hulákať, tak som sa bránil, že namajú hádzať cez celú rieku. Oni zas, že som nemal ísť blízko brehu. Pristával som akurát, tak čo som mal robiť. Bola to velká partia chlapov a určite by ma "vyriešili" keby som rýchlo nevypadol. Problém je asi v tom, že dnes každý môže byť rybárom. Väčšina to bere sakramentsky vážne, výbava, byvak, čln s motorom za desaťtisíce, naobliekaní do maskaáčov ako rambá, oholené hlavy a večné nasraní na každého kto ich vyruší v ICH teritóriu. Ešte by si mali natrieť nejaké bojové farby na ksicht, keď už vedú vojnu proti rybám a proti všetkému. Na vine je rybárský zväz, že nerobí osvetu. Mali by tým ľuďom vysvetli, že voda môže byť aj plavebnou dráhou a vtej sa môžu pohybovať aj plavidlá. Ale vysvetluj idiotovi :( samozrejme česť výnimkám a práve oni by mali upozorniť "kolegov" na nevhodné správanie...
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř črc 31, 2013 8:19 am

Je to fakt, o Radu plavebni bezpecnosti vedi rybari vetsinou kulovy.
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Crazymen » stř črc 31, 2013 8:20 am

Ještě "veselejší" je situace, kdy jedeme s dětmi na pramici, aby se naučily pádlovat a kormidlovat.V užších místech se zákruty nás proud celkem logicky vnese na hlubší místa, kam mají nahozeno rybáři. Slalom mezi vlasci je pak dost poučný.Což o to, chápu, že potohané vlasce nic moc, ale uhýbat před takovou gilotinou nataženou přes 2/3 toku...nic moc.
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » čtv srp 01, 2013 12:12 pm

Tak si vzpomínám, jak jsem byl se surfem na Rozkoši a vyjíždělo se na surfu ze zátoky, právě kolem břehu osázeném množstvím rybářů, tak, jak jsme se přiblížili k jejich náčiní, tak po nás začali houfně střílet dokrmovacími praky. :gun: Na druhé straně většina byla trochu seriózní, protože nejprve začali střílet na výstrahu do plachty a pokud člověk nezměnil kurz, tak pak už to byla celkem dost nepříjemná ostrá palba do těla! :cry: Prostě je to tam jejich...
Brubbel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Brubbel » pát zář 27, 2013 3:09 pm

avlada píše:Tak jsem se vrátil cesty po Labi z novou zkušeností s rybáři u Osečku. Minulý pátek navečer jsem vyrazil z Poděbrad proti proudu s pěti lidmi na motoráku do hospody na Osečku. Osádka mávala na rybáře ,jel jsem uprostřed řeky asi 50 km rychlostí, ale asi 1 km od přívozu Oseček jsem přejel nějaké návnady.
Podotýkám že pokud to jde a vidím je včas, tak se jim pokud možno vyhýbám. Dojedu na molo na pravé straně řeky a jdeme do hospody. Asi po 20 minutách jdeme zpátky k lodi a tu vidíme jak dva maníci loď odvázali , skočili do kanoe a ujížděli naproti k přívozu. Mě nezbývalo než skočit do vody a doplavat k lodi kterou unášel proud. Nevím co by se stalo , kdybychom v té hospodě zůstali déle. Ti chlápci zatím vylezli na břeh a já jenom slyšel, že jsem přetrhl 8 úvazů.
Takže bacha na to, ubohost některých rybářů nezná mezí.
Mě z toho plyne ponaučení že okolo přívozu v Osečku a následně rybářů na levé straně řeky vždy plnou parou a nezastavovat.

presne ve stejnem miste sme pluli STREDEM reky a prejeli sme vlasec. Rybar zacal nadavat a kricet neco ve smyslu: "Copak neznas pravidla? Tretina reky je moje!"

mam jen VMP, ale vim, ze ja sem mam drzet v plavebni draze, ktera (dle mapy) v danem miste zabira minimalne 3/4 reky.

Uzurpovani si reky rybari, v dobe kdy na Laby proplujou sotva dve lodky za vikend je smutny. Myslim, ze kdybych sedel na brehu a koukal do vody nekde u Kolina, tak by bylo pro me spis zpestreni, kdyz projede lodka kolem, nez duvodem k ataku:)))

Kdyz pluju blizko brehu, tak se vzdy snazim uhybat (taky jsem driv chytal). Ovsem musim podotknout, ze na me jeste zadny rybar pratelsky nezamaval, ze sem uhnul:)
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod tkruska » pát zář 27, 2013 3:27 pm

#volim_hlavici :D
brtnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod brtnik » pát zář 27, 2013 7:49 pm

Také přidám příhodu. Před mnoha lety na Orlíku (kdy se nesměly užívat motory) jsem noční jízdou doháněl to, co jsem přes den v bezvětří nestihl. Docela tma, bríza loď majestátně (i když jistě ani ne krokem) sunula v před, když tu se od skály na pravém břehu odpoutal světlý předmět a ploval přímo na nás. Jeden když neví, napadne ho všelicos… Mne napadlo, že je to buď torpédo, anebo blonďatý bobr, který si nás plave omrknout… V tu chvíli se „naštěstí“ z druhého břehu ozval vzteklý řev a nadávky a nám se ulevilo, že to nebude nic nadpřirozeného naopak, že ty projevy se dozajista linou z nějakého „přirození“. Co se stalo? Zachytili jsme vlasec položený přes celou řeku a taková ta „činka“ o dvou polystyrénech se k nám přibližovala tou měrou, jakou ji loď ploutví táhla za vlasec. No, brzdil jsem, co to šlo, neurval jsem to a nakonec jsem nešťastný vlasec háčkem podvlékl pod ploutví a pokračoval v jízdě. Jeden neví, kdo je v právu, ale někteří se preventivně stydíme.
Za chvilku se situace mohla opakovat, kdyby pan rybář nebyl pozornější či komunikativnější. Včas mne slušně upozornil, já včas zrušil „tah“ plachet, rybář přijel lodičkou a společně jsme vlasec podvlékli pod ploutví i kormidlem. Zde nastala komická situace, neb baterku držel v ústech (tehdy u nás čelovky ještě nebyly) a když mi chtěl něco říci, musel baterku vyplivnout… Rozešli jsme se v klidu a míru – dyk jsme všichni od vody…
Jindy (také na Orlíku) u vládní zátoky (kdo asi mohl chodit po břehu, když tam byly tabulky se zákazem vstupu) nám rybáři vyhrožovali, že nám loď navrtají… Dvěma kolegům na Slapech tak stalo…
Do zátoky Slapech, kde kotvíme, jezdí starý pán rybařit – má tam pramku. Tuhle jsme dali řeč a ukázalo se, že je to špičkový vědec… Nikdy jsme si nevadili…
Pár metrů dál má pán jednosudové molo a na něm vymakaný vrátek, kterým lodičku vytáhne z vody, ta se na molo překlopí a může ji zamknout… Nedávno mu loď ukradli – už jsem ho tam dlouho neviděl. Kdo to udělal? Rybáři, jachtaři? Nejspíš jiná skupina magorů, takže bychom spíš měli spolupracovat než si nadávat.
Stran znečišťování lesa a břehů „podpapírníkami“ si myslím, že to žádná z výše uvedených „antagonistických“ skupin nedělá. Přece se vracíme na stejná místa a tak by bylo v rozporu se zdravím rozumem dělat si tam nepořádek. Nedávno jsem byl s kolama na Šumavě (v plánu byl Orlík, ale vypustili Kamýk proto ta změna) a nestačil jsem se divit, jak byly lesy (dokonce přímo i turistické stezky!) zadělané. Myslím, že to může udělat toliko dovolénkář, který je stejně nejšťastnější doma či při nejhorším v hotelu, protože příroda je nebezpečná (číhají tam mravenci, komáři, vosy, nakažená klíšťata atp. a neteče tam teplá voda). Někdo tady psal o polní lopatce, ale stačí botou (jachtaři mají obvykle holinky) odhrnout prsť, odložit co je nutné a po procesu tu hromádku prstě přesunout nad „podpapírník“. Šumavskému národnímu parku hodlám zaslat naturalistické obrázky dokumentující tuto činnost, neb jsem hluboce přesvědčen, že v.u. maskovací praktika někoho samostatně nenapadne. Ve vzdělávacím středisku by se mohli inspirovat.
Proč jsou lovci obvykle protivní? To je historicky podložené. Vodní právo (zakrňující i rybolov) mívali mlynáři, nimrodila téměř výhradně šlechta. Obě skupiny byly v kategorii páni. V modernějších dobách také, ale ti si tykali.
TCHM
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod TCHM » sob zář 28, 2013 9:16 pm

a přitom stačí tak málo....dát před prut na vlasec karabinku a kámen na gumičku.Vlasec se drží hezky při dnu a při záběru vypadne z gumičky.
Kolem starého Kolína jsem tak chytal až u druhého břehu u leknínů a i na Cholíně to krásně funguje při sumcařině u pilířů :?

Zpět na