jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod err_ » čtv zář 06, 2018 8:19 pm

To uz rikal
Uživatelský avatar
Viky_CZ
, zastavit na kotve a zmerit. Myslel to ironicky a vedel, ze to neni realne.

A nac ziras? Co se ti na snaze zjistit jak vlastne skutecne fouka nelibi?
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 81
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod vojtaharok » pát zář 07, 2018 9:14 am

Err, chápu Tvůj dotaz, asi se dobře bavíš odpověďmi :crazy: . Ano, je to ten nejtěžší úkol: Když máš proudy a zároveň loď ovlivňující hodně kompas a nevidíš pevninu, nebejdeš se bez deviační tabulky, protože jen tak zjistíš, kam vlastně míří příď lodě (důležité i tak) a jaký je tedy směr zdánlivého větru vůči poledníku, a bez GPS (vektor rychlosti vůči dnu). Ale pro údaj do deníku to snad stačí kvalifikovaným odhadem. Údaj TRUE wind ve windmetru je za přítomnosti proudů na pytel, i kdyby vrtulka logu nebyla zarostlá... Už to určitě víš, ale pro ostatní....
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » pát zář 07, 2018 1:29 pm

err: Bohužel při těchto příspěvcích se úplně obnažuje úpadek tohoto fóra, kde neumětelové svou arogancí a potřebou sebeprezentace vytlačili jachtaře, kteří jachtingu rozuměli.
Už jenom abys err založil vlákno: jak poznám skutečnou hloubku vody, když nevidím na dno :lol:
Uráželi jste a dělali si legraci z Eda, který se jen chtěl plavit a evidentně ví o jachtingu víc než vy všichni (err, Omen a celá parta) dohromady. Včetně velkého kápa, kterému se jako jedinému při přeostření prolamuje zadní lík přední plachty.
Už zde nezůstal nikdo, kdo by vám byl schopen normálně oponovat.
Tento příspěvek se netýká diskutujících kolem motorových lodí.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2496
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod geronimo » pát zář 07, 2018 1:51 pm

Myslím, že všichni pochopili, který lík má kapo na mysli (stane se :D ),kritizuješ aroganci a potřebu sebeprezentace, ale ve svém úplně prvním příspěvku děláš to samé.... :?, bývá tu dobrým zvykem se představit a něco o sobě napsat... :whist:
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod err_ » pát zář 07, 2018 2:06 pm

kamildvoracek píše:err: Bohužel při těchto příspěvcích se úplně obnažuje úpadek tohoto fóra, kde neumětelové svou arogancí a potřebou sebeprezentace vytlačili jachtaře, kteří jachtingu rozuměli.
Už jenom abys err založil vlákno: jak poznám skutečnou hloubku vody, když nevidím na dno :lol:
Uráželi jste a dělali si legraci z Eda, který se jen chtěl plavit a evidentně ví o jachtingu víc než vy všichni (err, Omen a celá parta) dohromady. Včetně velkého kápa, kterému se jako jedinému při přeostření prolamuje zadní lík přední plachty.
Už zde nezůstal nikdo, kdo by vám byl schopen normálně oponovat.
Tento příspěvek se netýká diskutujících kolem motorových lodí.


Tak ted jsi uhodil hrebicek na hlavicku. Vazne. Tebou nadhozene tema, jakkoli se to nezda, je skutecne zajimave. Pokud zcela odstranim moderni snimace a preskocim i olovnici, vis, ze v oblasti Waddenzee, casti Holandska a Nemecka se dodnes na mereni hloubek pouzivaji tyce? Vsimni si jich na starych lodich s plochym dnem. Jsou privazane k vantum. Tyce byvaji dve az tri, ruznych delek. Nejcasteji 4 / 6m. Zapichuji se do dna a meri se hloubka. Tyce take slouzi k prodkym obratum techto lodi. Zapichnou se do dna a prid lodi se pacenim odtlaci.

Skoro si myslim, ze by si to vlakno skutecne zaslouzilo ...
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » pát zář 07, 2018 3:06 pm

Geronimo: ahoj náčelníku, nevím proč bych o sobě měl cokoliv psát. Proč ses neozval, když tady pisatelé veřejně ponižovali ostatní? To, že mi dáte třeba 150 červených puntíků, vám ztracenou kvalitu fóra nepřinese.
A nevím jak to myslel kapo. Podle mě tak, jak to napsal. Když já kroutím kolečkem po směru hodinových ručiček, tak nepřemýšlím a vím, že je to po směru. No a když nevím, tak napíšu něco jiného. Tak proč jsi ho neopravil, když víš, jak to myslel :? Přečti si nějaké příspěvky od kapa a získáš přehled, jak to myslel. Myslet znamená prd vědět :lol:
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » pát zář 07, 2018 3:42 pm

err: jasně, to je přesně ono, co jsem myslel. Další pozoruhodné téma (v mé metafoře zbytečné) z tvé dílny, které v roce 2018 vyžije neskutečně mnoho jachtařů.
Spojení err-jachting mi velmi připomíná již bývalé spojení AB-MF ČR. To nynější je bohužel ještě horší. Jedna perla za druhou.

Podle pravidel fóra jsem se otřel o politiku, takže je tady možnost mě zneškodnit :gun:
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2496
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod geronimo » pát zář 07, 2018 4:35 pm

kamildvoracek píše:Geronimo: ahoj náčelníku, nevím proč bych o sobě měl cokoliv psát. Proč ses neozval, když tady pisatelé veřejně ponižovali ostatní? To, že mi dáte třeba 150 červených puntíků, vám ztracenou kvalitu fóra nepřinese.
A nevím jak to myslel kapo. Podle mě tak, jak to napsal. Když já kroutím kolečkem po směru hodinových ručiček, tak nepřemýšlím a vím, že je to po směru. No a když nevím, tak napíšu něco jiného. Tak proč jsi ho neopravil, když víš, jak to myslel :? Přečti si nějaké příspěvky od kapa a získáš přehled, jak to myslel. Myslet znamená prd vědět :lol:


-Třeba ze slušnosti, já když někam poprvé přijdu, tak pozdravím a představím se, je tu na to založené vlákno. Lidé se pak chovají lépe, když se trochu odkryjí. Hodně aktivních členů tohoto fóra se osobně zná, není to tu tak anonymní, jak by se mohlo zdát.
-Pokud tu někdo někoho ponižoval, určitě se dotyčný dokáže bránit sám a nepotřebuje moji pomoc...
- kapa znám osobně, je to dobrý jachtař, určitě ti to vysvětlí sám, když bude chtít.
Zaregistroval ses před měsícem, jak můžeš vědět, že fórum ztratilo kvalitu ? :?

Howgh...
Naposledy upravil(a) geronimo dne pát zář 07, 2018 4:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod err_ » pát zář 07, 2018 4:39 pm

kamildvoracek píše:err: jasně, to je přesně ono, co jsem myslel. Další pozoruhodné téma (v mé metafoře zbytečné) z tvé dílny, které v roce 2018 vyžije neskutečně mnoho jachtařů.
Spojení err-jachting mi velmi připomíná již bývalé spojení AB-MF ČR. To nynější je bohužel ještě horší. Jedna perla za druhou.

Podle pravidel fóra jsem se otřel o politiku, takže je tady možnost mě zneškodnit :gun:


Jsi nejaky zhrzeny. Je to takto: pro nekoho je zajimave tema "Hledam podlozku ke skroubu M40", pro jineho "Prehriva se mi motor", dalsi resi termostat, dalsi lana. Kolik lidi tu samou vec resi? Kolik majitelu ma tentyz typ lode? Takze pro kolik jakchtaru, kteri si lod pujcuji a v pripade potizi se jejich oprava omezi na hrubou prohlidku nasledovanou telefonatem do charterovky, dulezita informace o typech tesneni oken?

Proste je to tak, ze si kazdy vybere, co jej zajima. A diskuse nemuze byt vedena bez diskutujicich. Vlakno, ktere nikoho nezajima tak nebude cteno ani diskutovano. Rozhodne je to lepsi pristup nez urcit, co je to spravne jachtarske tema a co jim uz neni ...
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » pát zář 07, 2018 5:02 pm

geronimo píše:Zaregistroval ses před měsícem, jak můžeš vědět, že fórum ztratilo kvalitu ? :?

Howgh...


Ahoj náčelníku, na howgh tady měl patent někdo jiný. jsme úplně mimo, ale dobrá.
Jsem absolutní introvert, v mém případě je to skoro postižení. Fórum čtu asi 10 let. Ale někde se registrovat je pro mě dost problematické. Pamatuji si tady hodně lidí, pamatuju hodně bouřek (tady) a i tu největší, která to definitivně rozklížila. Čtu pozorně. Byly tady příspěvky a reportáže, které za to stály a taky mnoho příspěvků, u kterých bylo jasné, že takhle ne.
Zaregistroval jsem se před měsícem, když jsem se rozhodl, že nemůžu dál mlčet. To se místní borci naváželi do Eda. Nesmyslně, arogantně, hloupě. Ale než jsem to odeslal, tak to spadlo. Vzponěl jsem si na Vaše nářky o nefunkčnosti fóra, taky na jednu radu nevím koho, že když příspěvek píše, tak nanečisto a pak jen ctrl C a V a je to. Bohužel jsem to neudělal a už jsem nenašel sílu psát to znova.
No a ted mě vyprovokoval err, který po všech těch příspěvcích: nej pro moji loď (v mojí metafoře vrak lodě) zjistí, že neví jak na pár vektorů. A posměváček omen neví, co tím jako že myslel. A kapo, který se pasuje na kapa při větrech 50-60 kn, neví, který lík se prolamuje. A nikomu to nevadí. Dřív by se ozvali jachtaři, že takhle ne, teď nikdo. Tak proto kvalita zmizela z fóra i s těmi zmizelými :(
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2496
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod geronimo » pát zář 07, 2018 5:17 pm

Žádný patent...:
Howgh je přejatý slangový výraz. Vyslovuje se „hau“ nebo „haug“. V současnosti se většinou používá ve významu „dohovořil jsem“. Výraz se také objevuje v internetových diskusích, kde označuje, že pisatel už nehodlá dále diskutovat.


takže ještě jednou howgh... :)
Uživatelský avatar
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv zář 15, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod Pema » pát zář 07, 2018 5:59 pm

[quote="kamildvoracekZaregistroval jsem se před měsícem, když jsem se rozhodl, že nemůžu dál mlčet. To se místní borci naváželi do Eda. Nesmyslně, arogantně, hloupě. [/quote]

Aha, takže ses zaregistroval, všem diskutujícím jsi oznámil, že jsou banda blbců a tím bude fórum zachráněno a dosáhne opět své bývalé slávy?
Tak to děkujeme, ještě že ses ukázal. :clap:
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » pát zář 07, 2018 6:13 pm

Ahoj Pema, výraz blbci jsem si nedovolil použít, ale když myslíš.... Na tebe jsem určitě nemyslel. Nevybavuji si žádný tvůj příspěvek, kterým by jsi přispěl ke zkvalitnění fóra. Nebyla by nějaká reportáž z tvého pera a bohatých zkušeností?
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2496
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod geronimo » pát zář 07, 2018 6:30 pm

A čím jsi za těch 10 let přispěl ke zkvalitnění fóra ty? nějaká reportáž ??? :o :shock: :gun:
Uživatelský avatar
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv zář 15, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod Pema » pát zář 07, 2018 6:35 pm

Kamile promiň, ale po tvém velkolepém vstupu na fórum necítím žádnou potřebu ti předávat nějaké zkušenosti, ani psát reportáže.
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod david » pát zář 07, 2018 6:38 pm

Chlapci, rychle se na to vys..., nebo vám to tu zamknu.
Uživatelský avatar
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv zář 15, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod Pema » pát zář 07, 2018 7:47 pm

OK Davide, máš pravdu, nač krmit trola...
Kamil už se stejně rozloučil a teď bude zase pár let všechno zpovzdálí pozorovat a v pravou chvíli se do věci vloží. :)
kamildvoracek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 30, 2018 9:02 pm
Reputace: -5

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod kamildvoracek » sob zář 08, 2018 2:54 pm

geronimo píše:A čím jsi za těch 10 let přispěl ke zkvalitnění fóra ty? nějaká reportáž ??? :o :shock: :gun:

Ahoj náčelníku, moc se omlouvám, ale to fakt nedám (reportáž). Dokonce jsem neposlal ani životopis. Pochopili to. Třeba někdy pojedu kolem, budeš mít volno (Geronimo) a pokecáme anebo mě :gun: Ale já jsem bulletproof 8)

Pema píše:Kamile promiň, ale po tvém velkolepém vstupu na fórum necítím žádnou potřebu ti předávat nějaké zkušenosti, ani psát reportáže.

Děkuji, uznání potěší. Vždy všem říkám, že se chodí hlavním vchodem a mají 15 vteřin, aby zaujali. Ty jsi mě zatím zaujal jen tím, že nevím. Nevím co jsi: ten, ta nebo to?
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod err_ » sob zář 08, 2018 4:18 pm

A proc se vlastne vyjadrujes tady. K tematu vlakna to neni a za deset let jiz jiste vis, ze na kecani je Tlacharna. Mozna by te najaky moderator do te Tlacharny mohl presunout. Pokud z tebe nevypadne neco kloudneho k tematu vlakna ...

Vlastne jsi tam mel byt hned. Jine fora by te jako OT odklidili a po tretim kecu mimo tema zabanovali.
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod david » sob zář 08, 2018 4:48 pm

Rád bych ho smáznul, ale tady nemám páky. Snad Vilma.
Zatím doporučuji ignorovat, to na podobné exoty funguje.
ivan30
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 08, 2018 5:48 pm
Reputace: 0

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod ivan30 » sob zář 08, 2018 6:05 pm

Rychle bez počítání zjistím skutečný vítr, když otočím plachetnici po větru nebo čistě proti větru, pak se zdánlivý a skutečný vítr shodují tedy, pokud nejsou proudy.
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod david » sob zář 08, 2018 6:18 pm

Já pořád nepřišel na to, na co, krom čiré zvědavosti, je to potřeba vědět.
Dyť na ty lajntuchy plavu vždy na vítr zdánlivý, navíc s každým manévrem rychle proměnlivý.
Uživatelský avatar
bedrich
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Hradec Králové

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod bedrich » ned zář 09, 2018 6:36 pm

Z hlediska plavby, trimu plachet, máš určitě Davide pravdu. Ale když přeplouváme volnou vodu a je třeba vybrat kotviště na následujícím ostrově, je informace o skutečném větru (samozřejmě s aktuální předpovědí pro nadcházející hodiny) poměrně užitečná. Můj pohled, nic ve zlém :) J.
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod david » ned zář 09, 2018 8:38 pm

V pohodě. Ale to je o kotvení, ne o plavbě. Tohle samozřejmě sleduju i já, abych se v klidu vyspal.
:whist:

Jenže nakonec mě občas dostanou místní větry, který foukaj úplně jinak, než třeba říká předpověď, nebo jak fouká o kilák před místem přistání.

Taky je fajn, když zakotvim na dvě kotvy a do půl hodiny se vítr o 180 stupňů.
ivan30
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 08, 2018 5:48 pm
Reputace: 0

Re: jak poznat skutečný vítr na plachetnici

Příspěvekod ivan30 » ned zář 09, 2018 11:10 pm

Jak dokáže proud změnit směr větru jsem zjistil letos v Chorvatsku. Vítr byl skutečný, ale vypadalo, že je zdánlivý.
Předpověď byla silné bouřky, protože nebylo jisté, odkud bouřka příjde, zvolil jsem kotviště u ostrůvku Mala Arta, kde je slušné krytí ze všech stran.
Bouřky přišly a samozřejmě v noci. První, k padesáti uzlům, 47 knt jsem viděl, když jsem lezl ven znovu uvázat odvíjející se řetěz ( narovnala se jistící karabina na řetězu).
Bouřka přešla a přišla další z jiného směru. Foukalo kolem 35 knt ale směr větru ukazoval, že stojím bokem na vítr. To se stává s lanem, když se omotá kolem kýlu. Dost mě to zaskočilo a lezl jsem zase ven do deště.
Skutečnost byla taková, že první bouřka vytvořila silný proud a druhá otočila loď o 90 stupňů od větru, takže ten zdánlivý vítr byl skutečný.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů