pristavanie vo vetre

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

stani119
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 18

Re: pristavanie vo vetre

Příspěvekod stani119 » pon dub 03, 2017 10:33 pm

lynx píše
Vybrat stání na straně, kam loď zatáčí ochotně, poměrně těsně tam zajet (bude ti pomáhat vítr a zatáčení lodi) a pokud možno měkce se opřít o vedlejší loď. Záďové návětrnné, záďové závětrnné, chod vpřed, vyvázat mooringové lano, pohoda - jazz, panák, druhý, sociální jistoty... :-D

Pokud jsem sám a zajíždím do díry mezi lodě, vážu záďové návětrné a hned návětrný mooring, pak teprve vážu závětrnou stranu 8)
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 04, 2017 9:36 am

Baharis píše:..Kdybych na to couvání proti větru několikrát (možná 2x - 3x) nedojel, tak bych to nepsal....

lynx píše:..taky už jsem couval proti větru a nedotočil...

Co hrozného si mám pod termínem "nedotočil" představit? Viz Petrův upravený obrázek jak se "zapíchává" bok trupu do špice závětrné lodě. Moje představa je, že to v režimu "nedotočil" vyřeší jeden člen posádky s fendrem, nebo lépe s "odšťouchávátkem" udržuje odstup od lodě a já stále opatrně couvám se stočeným kormidlem.
Tak trochu se mi to líbí více než následné video (hezky zkritizované Jirkou) kdy nastala motanice fendrů pod poměrně silným tlakem obou trupů sílou větru.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 04, 2017 10:13 am

Tady nejde o to že by se tam ne až tak přesně zabočilo. Tam se prostě nezabočí vůbec. Obzvlášť pokud se k aspektu větru přidá nepříznivý směr otáčení propelleru.

Představ si že jakmile stočíš záď do požadovaného směru, vystavíš příď větru a ten ji srovná. Zase pluješ rovno proti větru.

Obrázek
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 15

Příspěvekod Lachtan » úte dub 04, 2017 10:36 am

Další varianta pro zpestření je: Vpřed přídí proti větru.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 04, 2017 10:48 am

Proč ne? Jen je třeba točit trochu později.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte dub 04, 2017 11:12 am

Baharis píše:Tady nejde o to že by se tam ne až tak přesně zabočilo. Tam se prostě nezabočí vůbec. Obzvlášť pokud se k aspektu větru přidá nepříznivý směr otáčení propelleru.

Představ si že jakmile stočíš záď do požadovaného směru, vystavíš příď větru a ten ji srovná. Zase pluješ rovno proti větru.

Obrázek

Přesně tuto situaci jsem zažil. Coufám do větru a propwalk na druhou stranu. Naštěsti pomalá rychlost a ochotné ruce na sousední lodi limitovaly vzniklou škodu jen na pochroumané ego. Chybama se člověk učí, stačí je několikrát zopakovat a už se snad nestanou příště.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 04, 2017 11:21 am

Jsem rád že v tom nejsem sám, že je náznak toho že mé zkušenosti korespondují i trochu s okolím. Člověku je hned trochu příjemněji, než když osamoceně obhajuje jiné (nerozvádějme), osobitě pojaté praktiky.
Které sice neodpovídají obecně uznávaným pravidlům, ale mě se praxí osvědčily. :oops:
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte dub 04, 2017 12:03 pm

Proč já do toho šťárám je proto, že mám zkušenost, že "praxe praxe praxe" je na druhém místě. Před tím u mě musí předcházet za A: zjištění, že daný problém může nastat (velice užitečné, je ho vidět na videu) za B: teoreticky CHÁPAT jak problém řešit. Pokud A,B chybí, praxe vypadá jako zmatečné tápání co teď.
Obhajobou je mi analogie řízení auta. Pokud je mi vysvětlen postup jak řešit situaci, když auto je na sněhu ve smyku, mám ověřeno, že moje okamžité reflexy se blíží mě pochopené teorii. Pokud mě předtím nikdo nepoučil, tak jako většina, sešlápnu naplno brzdu a čekám co se bude dít.
Jirko, jsem za všechny tvé podněty na fóru rád, i když jsou někdy na hraně "zdravé agrese" :)
Petrovi jsem vděčný za jeho vyzrále klidné, trpělivé odpovědi.
Děkuji

PS: doufám, že připomínka, že dynamiku diskuzí podporují "neználkové" nepatřila mě ;)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 04, 2017 12:11 pm

pavelmicek píše:doufám, že připomínka, že dynamiku diskuzí podporují "neználkové" nepatřila mě ;)

No a komu jinému??? :lol: :lol: :lol:

Né. Alespoň můj příspěvek (quiz) měl parafrázovat mé vlastní pokusy zabřednout do velké ekonomiky. :crazy:
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod meloun » stř dub 26, 2017 7:20 pm

jeste jedno video na dane tema: https://www.youtube.com/watch?v=LRlnRVWsUYg
kapo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod kapo » čtv dub 27, 2017 9:29 am

Není to na Kythnosu ? :?
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 118

Příspěvekod Omen » stř kvě 03, 2017 9:47 pm

Je.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » čtv kvě 04, 2017 10:17 am

Planá diskuze o vyšší důležitosti jednoho či druhého mi připomnělo následující vtip:

"Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí, nic nefunguje a nikdo neví proč."

A jak je v přístavech často vidět, je hodně těch co spojili teorii s praxí ;-)

Výše napsané neberte zcela vážně ...
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » pát kvě 05, 2017 8:02 am

Omen píše:Je.

Chyba; prohlédl jsem fotky a myslím, že je to na Mykonosu
kapo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod kapo » pát kvě 05, 2017 8:13 am

tak tak ,je to Mykonos :D
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát kvě 05, 2017 9:06 am

Nějak nevím o čem je řeč. To vidím od začátku jenom já??? :? :lol:
Obrázek
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » pát kvě 05, 2017 9:51 am

Ty jsi z nás nejpozornější :D
Já anglické komentáře nečtu, zkouknul jsem jen video.
eMeF
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod eMeF » pon kvě 15, 2017 11:00 pm

Ahoj, přispěji svoji čerstvou zkušenosti, která nás stála 450EUR z kauce. Naštěstí byla pojištěná.

Přistávali jsme při Jugu, v nárazech do 30kts. Loď 46' se dvěma kormidelními listy. Prop wash nula, prop walk jakž takž.

Co se stalo. Chtěl jsem vrátit loď na místo kde stála, couval jsem tedy zádi k molu s větrem. Zastavil jsem kolmo k molu mezi dvěma loděmi. Místa bylo na dvě šířky lodě. Do té doby vše OK, pak to ale začalo. Foukal vítr pod uhlem asi 20° z levoboku. Loď se k mému překvapení začala stáčet přídi do návětří. Zmatkuji a snažím se vyhnout srážce přídi s návětrnou lodi vedle. Zařadil jsem zpětný chod. Loď nereaguje. Pomáhám si bowtrusterem. Loď nereaguje. Po chvilce zabral zpětný chod a asi na dva krát narážíme levým zadním rohem do mola.

Co si z toho odnáším.
- pokud na to nejsou podmínky tak kašlu na to kde stála loď když jsem ji přebíral. Na opačné straně mola bylo dost místa na pohodlné přistání proti větru.
- loď je bez plachet a v tomto úhlu proti větru návětrná (srovná se proti větru) nikoliv závětrná (vítr snese příď s větrem)
- když už se dostanu do podobné situace tak nemá cenu zmatkovat a řešit situaci plynem (pokud teda už nejsem vyvázaný závětrnou zádi k molu) + pověřím posádku ať vezmou fendry a tlumí nárazy
- když to nemám v ruce/hlavě tak před zaplutím do maríny slezu do podpalubí a v nějaké příručce si v rychlosti nastuduji relevantní manévr

Snad to někomu pomůže, ale pojďte do mě jestli píšu nesmysly

Michal
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon kvě 15, 2017 11:36 pm

eMeF píše:...... Zastavil jsem kolmo k molu mezi dvěma loděmi. Místa bylo na dvě šířky lodě. ........ Zmatkuji a snažím se vyhnout srážce přídi s návětrnou lodi vedle. ........ Po chvilce zabral zpětný chod a asi na dva krát narážíme levým zadním rohem do mola.

........
Michal

Ve velkém větru couvám mezi lodě poměrně velkou rychlostí. To mi zajišťuje řiditelnost lodě. Zabrzdím až zádí u mola. Posádka je na bocích a jakmile vítr začne snášet příď stojící lodě na vedlejší loď, musí ji chytit buď rukama (pokud to jde a je za co) nebo vkládá fendry zabraňující přímému nárazu loď loď.
Nelze nabořit záď do mola. To si ohlídám eventuálním zařazením dopředné rychlosti. Komplikací je, když mi marinero dává mooring pod lodí tak, aby se namotal do vrtule.

Zásadně. Pokud se netrefím a musím zabrzdit loď dříve než se záď přiblíží přídi sousední lodě, přerušuji vjíždění a na dopředný chod vyjíždím ven. Celý manévr začínám znovu, v klidu. Loď musím rozjet na větší rychlost. Abych ji dokázal zatočit.
Je-li vítr natolik silný, že mi neumožní zatočit, musím zvolit jiný způsob najíždění a manévr udělat úplně jinak.

Za chybu považuji zabrzdit loď a pokoušet ji znovu rozcouvat. To si mohu dovolit pouze v bezvětří.
eMeF
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod eMeF » pon kvě 15, 2017 11:48 pm

Jarda885 píše:
Za chybu považuji zabrzdit loď a pokoušet ji znovu rozcouvat. To si mohu dovolit pouze v bezvětří.

Zastavil jsem metr od mola, rekl bych v idealni vzdalenosti. Couvat jsem zacal protoze mi vitr zacal snaset prid na vedlejsi lod. Byla to kravina, zazmatkoval jsem, couvat v zasade nebylo kam. Mel jsem udelat presne to co pises. Pripadne zastavit bliz u navetrne lodi, oprel bych se o ni bokem nikoliv pridi.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon kvě 15, 2017 11:51 pm

Jestli jsi zastavil metr od mola,opravdu nemělo smysl couvat. Na tak malé vzdálenosti couváním nepohneš špičkou do boku.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » úte kvě 16, 2017 11:28 am

eMeF píše:... Foukal vítr pod uhlem asi 20° z levoboku. Loď se k mému překvapení začala stáčet přídi do návětří.

Nerozumiem ako k tomu došlo. O čo sa vietor oprel, že sa loď zažala správať náveterne? Samotný trup by to spôsobiť nemal.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte kvě 16, 2017 11:45 am

Kontrolní otázka Michale. Nebylo to náhodou 28.4. kolem 14:30 ?

V ten čas se totiž během necelých 10 sekund změnilo celkem svižné Jugo v neméně svižnou Bóru. Samotného mě to při couvaní úzkou uličkou nahnalo na mooringové lana na opačné straně než jsem si dával pozor. Čas v Sukošanu.

Ťapkám pomocí Galaxy S7
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod qwer » úte kvě 16, 2017 12:16 pm

[quote="eMeF"]Ahoj, přispěji svoji čerstvou zkušenosti, která nás stála 450EUR z kauce. Naštěstí byla pojištěná.

Podobnou situaci jsem řešil před 14 dny. Dokud jedeš, tedy i couváš, loď drží na momentu kýl kormidlo a jede kam chceš. Problém je jak zastavíš, špic to někam sfoukne. Navíc ti hned vnutí mooring, takže poučky o tom, že použiješ zadní vazák a motor, nevyužiješ. Osvědčilo se mi dát spolehlivého a hlavně rychlého člověka na mooring, který tu špičku rychle nějak chytí. Pak už je čas to poladit. Ale souhlasím, lépe couvat proti větru, pokud to jde.
eMeF
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod eMeF » úte kvě 16, 2017 1:39 pm

FerenCS píše:
eMeF píše:... Foukal vítr pod uhlem asi 20° z levoboku. Loď se k mému překvapení začala stáčet přídi do návětří.

Nerozumiem ako k tomu došlo. O čo sa vietor oprel, že sa loď zažala správať náveterne? Samotný trup by to spôsobiť nemal.

Plachty byly dole, sprayhood take, jedine ze by se to oprelo o bimini, coz by navetrnosti teoreticky pomohlo, ale moc tomu neverim. Spis ziju v tom, ze hola lod bez plachet je skutecne navetrna. Ale klidne mi tu teorii rozbij, koneckoncu to chci sam pochopit!

Zpět na