Bouřková kosatka - kam s ní

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Bouřková kosatka - kam s ní

Příspěvekod err_ » čtv čer 26, 2014 11:52 pm

Ahoj,
kam dáváte bouřkovou kosatku na šalupě s genou na rollfoku? Jde mi o situaci, kdy i narolovaná gena do velikosti kapesníku dělá pytel nebo mám pocit, že už nestačí lano nebo bloky lana pro rollfok. Jde vystavit bouřkovka případně na baby stay?
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 12:35 pm

Našel jsem řešení, pokud by někdo potřeboval, níže foto a odkaz. Bouřkovka má rozepínatelný rukáv, kterým se obepne rollfok. Bourkovka se vystaví pomocí spinakrového výtahu. Ten má dost často stejný nebo větší průměr jako výtah geny, takže by to mělo být ideální.

Šlo mi o dosažení nižšího těžiště, lepšího vypnutí a větší odolnosti než co bych dokázal s rolovanou genou.

Odkaz:
http://uksyversen.com/segel/top-class-c ... ullsystem/

Foto:
Obrázek

Video:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cql5fPpwWzU&feature=youtu.be[/youtube]
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát čer 27, 2014 12:47 pm

O použití něčeho podobného tu před pár lety psal (myslím) JirkaM.
Byla to reportáž o plavbě z Německa do Norska a zpět.
Resumé bylo, že v silném větru je velice obtížné až nemožné takovouhle bouřkovou kosatku použít.
Teď nemám čas onu reportáž hledat. Snad se Jirka nebo někdo z té plavby ozve.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 12:56 pm

Děkuji. A nebyl by nějaký nápad, jiné řešení? Dát klasickou bouřkovku na babystay? Ten je ale příliš blízko středu lodi a mám za to, že nedocílím žádného dopředného pohybu.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát čer 27, 2014 1:01 pm

Tak nebylo moc těžké to najít: modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3518
Asi jsem problémy trochu nadsadil – přečti si to sám.
Ohledně babystay-e Ti neporadím – ještě jsem neplul na lodi, která by ho měla. :roll:
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod Monty » pát čer 27, 2014 1:50 pm

Jenom že Baby stay tam od toho je...a pokud nepoužiješ trysail, je to dokonce lepší. ;) ...i když,ne na každé lodi .

Obrázek

howk
Monty
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 1:57 pm

Tvuj obrazek se mi zda ale kutrem. Tam je to jednodussi. Babystay vede vetsinou +/- k salingum a navic konci pomerne blizko stezne. Muj typ lodi viz foto. babystay jsem zacervenil.

Obrázek

Totéž. babystay končí cca 15cm před začátkem kajuty.
Obrázek
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Monty » pát čer 27, 2014 2:17 pm

Foto je čistě ilustrační... já mám to stejné co ty a bez rollů . Nicméně Loefsteker je zrovna loď,kde je lepší buřinu dávat na přední steh z vícero důvodů,to je ale na déle a baby stay je u mně používanej k základnímu oplachtění. Nic to ale nemění na věci,že baby stay od toho je i když na tvé lodi mně přijde opravdu položenej až moc blízko stěžně a jeho primární určení je asi k průhybu stěžně....možná mně ale zdání klame díky úhlu fotky. :roll:

howk
Monty
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 2:27 pm

Jojo, je opravdu blizko, ale tam, kde ma byt. Pokud bych nemel roll, tak bych ji vystavil jednoznacne misto geny.
Ale resim, co s tim, kdyz je roll. Mel jsem vymyslenej ten rukav, ale lynx me znejistel. A smotanou genu roztrham. Navic ma hodne vysoko teziste.

Obrázek

Nicmene si myslim, ze jako zkuseni vlci to mate vymysleno. Ja se jako zelenac porad v uvahach tocim zatim kolem toho rukavu a trysail. Trysail i jako zalohu, pokud bych zlomil rahno, coz jak jsi sam psal, neni nerealne :-) A jak psal lynx, je to na jaro pro cestu Dansko, Norsko. Ale uz na podzim bych to chtel ve Watovym mori zkouset.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » pát čer 27, 2014 3:06 pm

Tvůj problém má vcelku známé řešení. Určitě se ale nepoužívá na současných charterových lodích.
A/
na palubě musíš mít montážní bod - oko, nejjednodušší je na příďovém kování pro přední stěh, ale i jinde v ose lodi, mezi stěhem a stěžněm. Pozor na odpovídající pevnost.
Montážním bodem je vlastně jen nějaké oko.
B/
Na stěžni, ve vhodné výšce, nejčastěji v úrovni sálingů máš směrem ke špici lodi připevněnou malou kladku.
Trvale máš v kladce lano , jehož oba konce máš připevněny dole. může to být i ocelové lanko.
C/
Bouřková kosatka má v předním lemu všité ocelové lanko s očky. Kosatka může být vsunuta do rukávu s bočnízipem / i suchým / pro jednodušší vztyčení.
Vztyčíš tak, že spodek kosatky chytíš karabinou k montážnímu bodu na palubě a vršek k popsanému výtahu.
Kosatku vytáhneš, došponuješ (vlastní silou, malou vinšnou, pod kosatkou napínák s přivařeným hmatníkem, v dobách koně jsme používali lyžařský kandahár - možnosti dány velikosti lodě),
Připravíš otěže a stáhneš rukáv.
Toť vše.
Pepa
Naposledy upravil(a) Pepa dne ned čer 29, 2014 10:53 am, celkem upraveno 1 x.
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Monty » pát čer 27, 2014 3:44 pm

err_ píše:
Obrázek

Když na to koukám,tak z toho co je na obrázku nemám nic. Jinak asi jak psal Pepe, jenom si to neumím moc dobře představit na větší lodi a rukáv pak bude asi jediná možnost.

howk
Monty
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 4:13 pm

Asi do toho pujdu. Koncem prazdnin a napodzim budu zkouset, tak dam vedet jak jsem dopadl.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát čer 27, 2014 4:36 pm

Diky vsem za rady.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » sob čer 28, 2014 6:59 am

Souhlas s Pepou. Přidal bych pomocný stěh třeba na pelikán hák kvůli rozložení sil a průhybu náběžné strany bouřky.

Zpět na