Pár praktických rad při práci s plachtami

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » čtv srp 14, 2014 4:27 pm

Jano píše:
bedrich píše:Jano napsal: ...To je také důvod, proč je podle mého názoru jistější nejdříve refovat kosatku - loď bude více návětrná a minimalizuješ riziko spinoutu - lehčí bude také ref hlavasky...

Dovolím si s tímto názorem polemizovat - spin-out je podle mne právě to nekontrolovatelné vyostření, které se nedá zvládnout kormidlem, na surfu ustřelení flosny. Dá se tomu do určitého okamžiku předejít povolením otěže hl. plachty, na surfu někdy uvolněním zadní ruky. Z toho důvodu je lepší mít otěž hlavní plachty na vinšně a s otevřeným stoperem. Času před začínajícím spin-outem je sakra málo. Kdysi se to tady už probíralo.


Možná si neruzumíme v terminologii - pod spinoutem chápu situaci, kdy síla větru nad hladinou značně překoná odpor vody na kýl/ploutev/flosnu a loď se prakticky položí na hladinu. Určitě souhlas s tím, že času před spinoutem je málo a nejrychlejší obranný manévr - vyostření nemusí být možný, protože kormidlo ani při plném vytočení nestíhá. Tady je výhodou mít těžiště za laterálem (stahnout nejdříve kosatku), protože vítr kormidlu pomáhá v ostření, kdežto při refování hlavasky tlačí vítr na odpadnutí...


jiz dlouho se nerad zucastnuji diskuzi na tahle temata, ale tohle je uz fakt ptakovina, na kterou nejde neodpovedet :sorry:
1) spinout (bedrich ma pravdu) - je nekontrolovatelne vyostreni proti vetru, vznika hlavne (!) pri poryvech nebo-li pri nahlych narazech vetru o vetsi sile (rychlosti), tzn. kdyz budes mit i hodne silny vitr, ale stale
stejny, tak sice pojedes v trvalem naklonu, ale bude to v pohode a nejedna se o spinout ...
2) síla větru nad hladinou značně překoná odpor vody na kýl/ploutev/flosnu - tak tohle je dokonala blbost, kdyby tomu tak bylo, tak te prefoukne baba s vetsima plicema ;-) :rofl:,
sila vetru na plachte (trup pomijim) se kompenzuje vahou kylu (nebo u okruhovek vahou posadky), neni to samozrejme uplne spravne, ale pro jednoduchost to staci. ten odpor vody na kyl
ti jen umoznuje ziskat doprednou silu ...
3) obranny manevr pri spinoutu je vyostreni ? a jeste nestiha kormidlo ani pri plnem vytoceni ? - to je prece taky blbost, pri spinoutu uz ostris a dost rychle, tak proc chces jeste ostrit ? a i kdyz je to blbost, tak jak ti to muze nejit, kdyz uz se to deje ? :rofl:
4) Tady je výhodou mít těžiště za laterálem (stahnout nejdříve kosatku),... - dle vyse uvedeho uz lze pochopit, ze to je dalsi zcela zmylena, tim dosahnes 'lepsiho ostreni', ale
v tomto pripade (spinout) je to prave nezadouci !! timhle dosahnes jen castejsich spinoutu ...

obecne rady pro nezavodniky:
* lod by mela byt jen lehce navetrna (i po refovani), v tomhle vyvazeni se bude nejlepe kormidlovat, minimalni sily na kormidlo a kdyz se kormidlo
pusti, tak lod pomalu vyostri - to je bezpecnostni pravidlo, je to pro pripad vypadnuti kormidelnika z lode ... tzn. zjednodusene, kdyz se dobre kormidluje a lehce ma lod sama tendenci
vyostrit, tak jsou plachty spravne vyvazene ... a aby to nebylo tak jednoduche, tak to vyvazeni se meni pri zmene sily vetru ...
* spinoutu lze hodne predejit, ze nebudete jezdit s plachtama na krev jako zavodnici
* kdyz uz budete chtit zavodit, tak sledovat vodu a kdyz jde poryv, tak byt pripraven a plachty vypoustet - coz ovsem znamena jednoho trvale u otezi
* a v pripade spinakru pozor na prilis dotazenou hlavasku, hodne casta chyba, vetsinou pak klopi hlavaska a ne spinakr, ale svadi se to na nej

a zavodnici ... ti uz vedi ;-)
Uživatelský avatar
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 294
Registrován: pát zář 11, 2009 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Danar » čtv srp 14, 2014 11:15 pm

Mame do soboty pujcenou na Mazurach Tango 780 Sport a nejak se mi nelibi kosatka. Skoro porad nam aspon trochu flatruje zadni lem. Dotahuju oteze bez kliky, mam trochu strach pouzit vetsi silu a leva vinsna ani nejde klikou otocit, asi je marod.. Lod ma, stejne jako vsechny tady, sklapeci stezen a rolfok se pri plavbe na kosatku trochu prohyba. Asi ani nejde dopnout, nebo nevim jak.. Ma nekdo nejakou radu, co bych jeste zitra mohl zkusit?
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát srp 15, 2014 12:25 am

jerryx píše:
jiz dlouho se nerad zucastnuji diskuzi na tahle temata, ale tohle je uz fakt ptakovina, na kterou nejde neodpovedet


ale nutno dodat, že máš výdrž. :good: :good: :good:

já už na tyhle kokotiny nemám ani chuť ani náladu :hmm:
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » pát srp 15, 2014 12:29 am

Danar píše:Mame do soboty pujcenou na Mazurach Tango 780 Sport a nejak se mi nelibi kosatka. Skoro porad nam aspon trochu flatruje zadni lem. Dotahuju oteze bez kliky, mam trochu strach pouzit vetsi silu a leva vinsna ani nejde klikou otocit, asi je marod.. Lod ma, stejne jako vsechny tady, sklapeci stezen a rolfok se pri plavbe na kosatku trochu prohyba. Asi ani nejde dopnout, nebo nevim jak.. Ma nekdo nejakou radu, co bych jeste zitra mohl zkusit?


dát si víc dopředu kladku od otěží - pokud to jde? nebo dotáhnout přední vant? nebo jí víc našponovat přední lík?
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1415
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod Omen » pát srp 15, 2014 1:32 am

Danar píše:Mame do soboty pujcenou na Mazurach Tango 780 Sport a nejak se mi nelibi kosatka. Skoro porad nam aspon trochu flatruje zadni lem. Dotahuju oteze bez kliky, mam trochu strach pouzit vetsi silu a leva vinsna ani nejde klikou otocit, asi je marod.. Lod ma, stejne jako vsechny tady, sklapeci stezen a rolfok se pri plavbe na kosatku trochu prohyba. Asi ani nejde dopnout, nebo nevim jak.. Ma nekdo nejakou radu, co bych jeste zitra mohl zkusit?

Otěžový vozík dej dopředu a pokud plachta má, tak dotáhnout "trim linku" zadního líku.
Pokud ani to nepomůže, je na lodi nevhodná nebo vytahaná plachta.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod bvp1 » sob zář 03, 2022 8:50 am

Ahoj,
můžete mi prosím říct vaše názory na tuto situaci? Měl jsem půjčenou 27 stopou plachetnici. Při obratech proti větru někdy začala "nekontrolovaně" odpadat, na kormidlo nereagovala a musel jsem jí proti větru vrátit pomocí motoru. Stalo se to jak při malém větru, tak i když foukalo více. Myslel jsem si, že je to tím, že ji nechám po obratu moc odpadnout, tak jsem si dával pozor a hned po po obratu proti větru po překročení linie větru) jsem loď tlačil spíše proti větru, ale přesto v několika případech zase začala neřízeně odpadat. Plul jsem vždy na plné plachty, tj. hlavní plachtu a kosatku. A při obratech jsem měl potřebnou rychlost, takže se nestalo, že by loď zůstala stát proti větru. Myslím, že něco bylo špatně. Buď u mě nebo u lodi. Závětrná loď? Díky za vaše názory. BVP1
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob zář 03, 2022 11:34 am

Danar píše:
Mame do soboty pujcenou na Mazurach Tango 780 Sport a nejak se mi nelibi kosatka. Skoro porad nam aspon trochu flatruje zadni lem. Dotahuju oteze bez kliky, mam trochu strach pouzit vetsi silu a leva vinsna ani nejde klikou otocit, asi je marod.. Lod ma, stejne jako vsechny tady, sklapeci stezen a rolfok se pri plavbe na kosatku trochu prohyba. Asi ani nejde dopnout, nebo nevim jak.. Ma nekdo nejakou radu, co bych jeste zitra mohl zkusit?
Ahoj Danar, přední stěh nebo rullfock se vždy trochu prohýbá. Co je trochu je těžko říct. Napneš ho napnutím zadního stěhu.
20220903_111358.jpg
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 89
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Mrkva » sob zář 03, 2022 8:48 pm

Pavle, prosím, znáš typ toho napínáku zadního stěhu? Shodou okolností mám (minimálně podle vzhledu) stejný, ale nemám k němu žádnou dokumentaci.
Díky
Radek
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1415
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Omen » sob zář 03, 2022 9:14 pm

bvp1 píše:Ahoj,
můžete mi prosím říct vaše názory na tuto situaci? Měl jsem půjčenou 27 stopou plachetnici. Při obratech proti větru někdy začala "nekontrolovaně" odpadat, na kormidlo nereagovala a musel jsem jí proti větru vrátit pomocí motoru. Stalo se to jak při malém větru, tak i když foukalo více. Myslel jsem si, že je to tím, že ji nechám po obratu moc odpadnout, tak jsem si dával pozor a hned po po obratu proti větru po překročení linie větru) jsem loď tlačil spíše proti větru, ale přesto v několika případech zase začala neřízeně odpadat. Plul jsem vždy na plné plachty, tj. hlavní plachtu a kosatku. A při obratech jsem měl potřebnou rychlost, takže se nestalo, že by loď zůstala stát proti větru. Myslím, že něco bylo špatně. Buď u mě nebo u lodi. Závětrná loď? Díky za vaše názory. BVP1

Malá rychlost při obratu, kormidlo je nefunkční a loď jde do závětří.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned zář 04, 2022 11:00 am

Mrkva:
Ahoj Radku po 4 hodinách hledání jsem něco našel. Prosím pošli mi Soukromou zprávu Tvůj mail a pošlu Ti. Mě to tady jde blbě dávat přílohy. Pavel
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned zář 04, 2022 5:10 pm

Radku sem nepiš nechodím sem pošli mi mil na
pavel.sulc3@gmail.com
Nechci si psát se závistivým a hloupým Davidem. Ahoj Pavel
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod pawlik » ned zář 04, 2022 7:07 pm

bvp1 píše: Měl jsem půjčenou 27 stopou plachetnici. Při obratech proti větru někdy začala "nekontrolovaně" odpadat, na kormidlo nereagovala a musel jsem jí proti větru vrátit pomocí motoru. Stalo se to jak při malém větru, tak i když foukalo více.

Lodě si půjčuju, mívám pokaždé jinou. Osvědčilo se mi, když dojde k popsané situaci, povolit na chvíli kosatku, aby mi vítr nestáčel příď po větru, loď se začne rovnat, a jak získávám rychlost a směr, tak citlivě kosatku přitahuju.
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod bvp1 » ned zář 04, 2022 7:26 pm

omen, pawlík - pánové díky za odpovědi a vysvětlení. Ano, zřejmě jsem měl malou rychlost. Pawlík - pokud povolím kosatku, tak bude pracovat pouze hlavní plachta a loď bude návětrná, chápu to správně? BVP1
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned zář 04, 2022 8:23 pm

Pavel-Sulc píše:Radku sem nepiš nechodím sem pošli mi mil na
pavel.sulc3@gmail.com
Nechci si psát se závistivým a hloupým Davidem. Ahoj Pavel

Prosím tohle se tady nemělo objevit, dějí se tady podivné věci, přílohy se mi nedaří tady přiložit. Admin prosím odstranit. Pavel
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon zář 05, 2022 2:24 pm

bvp1 píše:Ahoj,
můžete mi prosím říct vaše názory na tuto situaci? Měl jsem půjčenou 27 stopou plachetnici. A při obratech jsem měl potřebnou rychlost, takže se nestalo, že by loď zůstala stát proti větru. Myslím, že něco bylo špatně. Buď u mě nebo u lodi. Závětrná loď? Díky za vaše názory. BVP1

Ahoj Franto, koupil jsem Sasanku 660 SN a mám úplně stejný problém. Dělá mi to při réčku to samý. Funguje uvolnění kosatky, ale je to nepříjemný. Přisuzuval jsem to malý rychlosti, navíc pluji na Labi, i když v nepatrným proudu, ale rychlost lodě vůči vodě to snižuje. Jenže já mám zabudovaný motor, třílistý šroub, nesklopný a navíc podezření, že někdo zkrátil ploutev. Nedávno jsem uvíznul v bahně, kormidlem. Ploutev nic. Třeba u tý Metaxy nevyjíždí plotev celá ven. Vím, že tam je s ploutví problém.
Ahoj Jirka
Uživatelský avatar
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 110
Registrován: čtv črc 28, 2011 2:00 am
Reputace: 0

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod bvp1 » pon zář 05, 2022 4:50 pm

Ahoj Jirko, přesně u Metaxy se mi to stalo. Před pár lety jsem to řešil i s Tebou, Metaxu jsem měl půjčenou už asi 3x nebo 4x a letos mi to udělala zase :-). V jednom případě jsem asi opravdu neměl potřebnou rychlost, ale stalo se mi to i při (podle mě) dostatečné rychlosti. Minule jsem měl půjčenou Antilu 22 a ta byla na ovládání perfektní. BVP1
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod pawlik » pon zář 05, 2022 8:53 pm

bvp1 píše: Pawlík - pokud povolím kosatku, tak bude pracovat pouze hlavní plachta a loď bude návětrná, chápu to správně? BVP1
Přesně tak. Obvykle to musím řešit, když mám nezkušenou posádku a ztratí při obratu rychlost. Měl jsem ale lodičky, které to dělaly s perverzní oblibou.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár praktických rad při práci s plachtami

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte zář 06, 2022 6:58 pm

Při obratu proti větru hrají roli vlny a váha lodi. Tady když proplouváme úžinu mezi ostrovy pomůže váha lodi 7 tun a projedeme setrvačností a jiné lehké lodě se zastaví a parkují a my frčíme dál a chytneme nový vítr. Stejně tak při obratu. Těžká loď bez problému se otočí proti větru a skvěle pluje dál. Skus povolit otěže a odpadnout a loď rozjet pak ostřit proti větru a přitahovat otěže to loď rozjede a loď celkem rychle točit proti větru, to loď sice zabrzdí ale snad obrat se Ti vydaří.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů