Jak to funguje?

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Sidney
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: pon črc 01, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha-východ

Jak to funguje?

Příspěvekod Sidney » sob led 31, 2015 10:19 pm

Mám na léto zaplacenou zálohu na loď Dufour 382BT. Při zkoumání lodě jsem narazil na jakoby "otěžový vozík pro kosatku"? Připadá mně to jako zařízení pro samopřehazování třeba bouřkové kosatky? Gena je pro toto zařízení příliš dlouhá, použít by to šlo jen pokud bude zrefovaná. Ptám se vás zkušenějších k čemu toto zařízení slouží a jak se obsluhuje. Snad to bude z obrázku čitelné.
Díky
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob led 31, 2015 11:27 pm

V podstatě sis odpověděl sám, je to kolejnice na samopřehazovací kosu, ale je zbytečně daleko od stěžně, takže se ani nedivím, že se ti to nezdá. Pochybuji, že se tam 100% kosa vůbec "vejde".

Ještě před pár lety dávali všichni lodní "velkoproducenti" přednost osazení 130-140% genou. Dnes je situace taková, že převládají geny jen cca 105%, popřípadě alternativně právě samopřehazovací kosy a kupec si může vybrat. Přičemž někteří výrobci bez ohledu na to, jakou plachtu si zvolí, osazují kolejnice obě (např. sun odyssey) a jiní v základu jen samopřehazovačku a kolejnici pro genu si musíš doplatit (např. hanse).

Takže se spíš poptej charterovky, jakou budeš mít plachtu. Pokud kosu, tak ovládání je jednoduché. Jedno lano (otěž), svedená do kokpitu. Trimování velmi omezené, jen napětím, resp. délkou otěže. Na křižování v omezeném prostoru super, ale jinak nic moc. Na bočák špatné a na zaďák tragické, protože otěžový roh kosy to táhne k ose lodě. Sice se to dá různými vychytávkami vylepšit, ale to je pri charteru jen těžko realizovatelné a snad i zbytečné ...

Wlady
Uživatelský avatar
Sidney
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: pon črc 01, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Sidney » ned úno 01, 2015 8:31 pm

V podstatě sis odpověděl sám, je to kolejnice na samopřehazovací kosu, ale je zbytečně daleko od stěžně, takže se ani nedivím, že se ti to nezdá.

Nikdy jsem to zařízení neviděl naživo, ještě mně zaráží, že z toho vozíku vedou lana na stěžeň. Jinak to má postranní otěžové vozíky, takže raději budu používat je, aby posádka nezlenivěla. Samozřejmě se technika zeptám až budu loď přebírat. Ono ta fotka je počítačová animace a reálná loď jelikož je to novinka nikde není, tedy je na videu výrobce, bez lan a plachet. Další, je tam rolfok který se ovládá popruhem. to jsem zvědav jak ho budu motat na vinšnu a jaký tam bude stoper? Nikde jsem to neviděl, ale moje zkušenosti jsou malé, takže asi proto. Uvidím, jestli jsem neudělal chybu, že jsem se nechal navrtat do funglovky. No nic, záloha je zaplacená.
Díky
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » ned úno 01, 2015 9:38 pm

Že od otěžového vozíku vede JEDNO lano na stěžeň, je normální, někudy (v daném případě skrzevá stěžeň) se do kokpitu, resp. k vinšnám, dostat musí. ;) Vzdálenost kladky ve stěžni odpovídá poloměru kružnice, jejíž výsečí je ta kolejnice pro otěžový vozík samopřehazovací kosy, takže to pěkně, se stejným napětím a bez zbytečného odporu, běhá sem a tam. Jde to sice celé realizovat i jinak, ale tohle je ten jednodušší způsob.

Jinak se obávám, že moc na výběr mít nebudeš. O tom, kterou kolejnici použiješ, rozhodne spíš plachta než tvá vůle, i když snaha nenechat posádku lenošit je nepochybně chvályhodná. Ale jde o to, že nafasuješ-li samopřehazovací kosu, tak jí pravděpodobně při použití kolejnice pro genu správně nevytrimuješ, protože budeš mít vozík příliš vzadu = přehnaně vyšponovaný spodní a naopak volný zadní lík. Zejména, budou-li skutečné poměry rozměrů odpovídat obrázku, ale to samo pravda být nemusí...

Rolfok ovládaný popruhem jsem v životě neviděl, takže s tím ti neporadím. Ale jednu radu ti jako místnímu skoro nováčkovi dát přeci jenom mohu. Na tomto místě se snahou refovat přes vinšnu moc nechlub, jelikož budeš za vyvrhele. Ale neboj, já to praktikuju taky :oops: , takže až nějaké zkušenosti nasbíráš, tak se prosím poděl. Nebo se třeba najde někdo zkušenější a poučíme se včas oba.

Wlady
Uživatelský avatar
Sidney
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: pon črc 01, 2013 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Sidney » pon úno 02, 2015 10:51 am

Rolfok ovládaný popruhem jsem v životě neviděl, takže s tím ti neporadím. Ale jednu radu ti jako místnímu skoro nováčkovi dát přeci jenom mohu. Na tomto místě se snahou refovat přes vinšnu moc nechlub, jelikož budeš za vyvrhele. Ale neboj, já to praktikuju taky :oops: , takže až nějaké zkušenosti nasbíráš, tak se prosím poděl. Nebo se třeba najde někdo zkušenější a poučíme se včas oba.

Wlady


Přes vinšnu jsem myslel při vypouštění geny za větru, aby mi to neutrhlo ruce. Navíjím ručo při vyvláté genue. Jednou se mi stalo, že se navíjecí lanko dostalo mezi cívku a bubínek, včas jsem na to přišel. Mluvíme o lodičkách 32-36ft. Sám jsem zvědavý jak to mají vyřešeno, aby se pásek při navíjení nepřekrucoval.
Díky

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti