Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Darek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11

Re: Plavba na "motýla" vážně i nevážně

Příspěvekod Darek » pát bře 24, 2017 12:09 pm

jerryx píše:
a jeste doplnek: mluvim o situaci, kdy mam vitr cca 5-10° pres, zadnych 30 jak nekde v predchozim zaznelo - to uz bych davno musel odhalzovat ;-)

Souhlasím a proto jsem taky sám nepoužil pro svůj případ víc než 10°. Nerozporuju ani nastevení plachet. O to mi vůbec nešlo

Mě jen zarazilo tvrzení, které tady je víc než rok a nikdo nereagoval.
Baharis píše::lol: :lol: :lol:
Vy mě zkoušíte. Nebudu to malovat, budeme si to všichni společně představovat....
Pluji na motýla, genu mám vlevo, hlavasku vpravo. Vítr mě jde zezadu, 10°-20°zprava. Možná i 30°. Když zatočím doprava/na vítr - vyostřuji, když doleva/po větru - odpadám. Vítr mě nabíhá zezadu na zadní lík hlavasky. [/b]

Nejde mi ani o stupně ani o motýla, ale o vnímání ostření a odpadání na zaďák v této vyjímečné a nestandardní situaci. Nic víc. Prostě mi to přišlo jako blbost.
Ale už to dál neřešme, našel jsem si v tom so jsem chtěl. Už jsem to tady zaplevelil asi dost.
Každopádně díky za reakce.
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 24

Příspěvekod kapo » pát bře 24, 2017 12:48 pm

zmatek v tom způsobuje to,že Baharis má plachty jinak postavený kvůli absenci pně. Loď je už za hranicí halzy,má vítr mírně z prava,plachtu taky vpravo a když to vezmeme důsledně tak opravdu když točí doprava tak stáčí už loď přídí proti větru. A další vyostřování skončí halzou :D Naplul jsem s ním spoustu mil a nemám s tím problém .Na své lodi peň mám a rád cvičím s plachtama takže to dělám klasicky.
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod mipe » pát bře 24, 2017 3:16 pm

Ostriť - by malo vždy znamenať: prova bližšie k vetru. Na zadobočný vietor je to fakt zmätok.
Ako keď som raz sedel za navigačným stolkom na katamarane a niekto zareval aby som zapol svetlá v pravom plaváku. Tak som ich zapol. Za tým sa zo spodu ozvalo sprosté slovo. Len som si neuvedomil, že sedím chrbtom k smeru plavby a star board mám po ľavej ruke :lol:

Zpět na