jak na extrémní větry

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

err_
bez hodnocení
Reputace: 160

Re: jak na extrémní větry

Příspěvekod err_ » úte úno 21, 2017 5:01 pm

Ano, tak to myslim. ne uplne na vanty. Ale temer. Je vylozene na bok a plachta tedy zrejme vypustena jako na bocak?
Tzn. "nevelka" zmena kurzu 40° a vice, pripadne prehozeni geny, jak pisete a zmena cca 20-30°? To uz by pak zadak ale nebyl ... A to bych bez lazyjacku a lazybagu pochopil v pohode. Proto Holandani casto jezdi bez techto "pomucek", protoze se jim plachta pak nikde neseka.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 100
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte úno 21, 2017 5:23 pm

lynx píše:Fakt minuta, ale pořadí se počítá. :D
Hlavně, že to máme stejně. :)

hmmm :(

hned du vynadat tomu kolegovi, který mi v půlce překladu volal kvůli úpravě zákona na omezení legalizace výnosů z trestné činnosti a praní špinavých peněz :)

H.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 151

Příspěvekod Omen » úte úno 21, 2017 6:39 pm

err_ píše:To uz by pak zadak ale nebyl ...

Myslím, že toto je klíč k té vypjaté diskusi výše.
Takže žádné refování na zaďák, ale na bočák, když plachta není v tahu.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte úno 21, 2017 7:08 pm

V článku se píše, že při downwind není nutné příliš měnit kurs. Změna ze zadního na boční vítr už je docela podstatná - cca 90°:)

Angličtina používá pro čistý zaďák dead running, myslím, že downwind je v článku míněn spíše zadobok, který je navíc i výhodnější z hlediska rychlosti. Takže bych si text vykládat ze zadoboku (úhel cca 170° - 180°) na mírnější zadobok (úhel cca 160° - 150°)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte úno 21, 2017 7:28 pm

O tom to ale cele je. Jakmile muzes vypustit plachtu a nemas lazybag a lazyjack tak je to v pohode. A protoze rahno u bermudskeho oplachteni nedas pred kolmou osu lode, protoze tam je vzdy vant, tak musis plout temer na bok. Mozna tohle bylo mineno tim mirnym vyostrenim. A proste plati, jakmile se muze plachta alespon trochu trepat, jezdce padaji temer sami. A vse je snazsi.

Ale na zadak, s plachtou jak pytel, vyvalenou na salingy, zatuhlymi jezdci, to je uplne jina pisnicka ... :-) Vazne, zkuste to prosim take a napise to sem. ja to zkusil, popsal. Zkuste prosim totez.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 23

Příspěvekod stani119 » úte úno 21, 2017 8:47 pm

Na své vlastní lodi nikdy nenechám hlavní plachtu aby se opírala o salingy. Proč bych si ji ničil ? Raději změním kurz a pluji podle větru. A když prichazí extrém tak refuji nebo úplně zbalím a jedu na motor :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte úno 21, 2017 8:55 pm

Mam kolme salingy a jen jedny. Na lanech na salingu mam plastove kolecka. Vanty mam kontrolovane, zadny dratek neni praskly a jsou ciste. No i tak jsem trochu obavu mel. Chce to zkouset v mirnejsim vetru. Treba u takove Bavarie se salingama do spice bych se bal vic.

Nejde ale rozdavat rozumy a nezkusit to. To jsou pak takovy reci k prdu. Zacatecnik jako ja to cte a trochu se na tu teorii a rady spoleha, vzdyt jsou z praxe, a partnerka se pak divi, ze se valime na boku, tece do kokpitu, lod najednou nejede apod. :-)
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 151

Příspěvekod Omen » stř úno 22, 2017 8:10 am

JaOCZ píše:V článku se píše, že při downwind není nutné příliš měnit kurs. Změna ze zadního na boční vítr už je docela podstatná - cca 90°:)

Angličtina používá pro čistý zaďák dead running, myslím, že downwind je v článku míněn spíše zadobok, který je navíc i výhodnější z hlediska rychlosti. Takže bych si text vykládat ze zadoboku (úhel cca 170° - 180°) na mírnější zadobok (úhel cca 160° - 150°)

Chlapci v překladu píšete: "Vyostřete jen tolik, aby se hlavní plachta nedotýkala salingů". Jestli tohoto stavu mám dosáhnout vyostřením, pak plachta není v tahu, jinak bych toho mohl dosáhnout i přitažením otěží, nikoli vyostřením.
A taky mi nesedí, že by se při úhlu větru 150-160 st vybřuchatělá plachta nedotýkala salingů a otěže byly povoleny. Nehledě k tomu, že když povolím kiking, tak se "břicho", které se nemá dotýkat salingů, ještě zvětší.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř úno 22, 2017 8:22 am

Omlouvám se, možná mě něco nedošlo, třeba to celé nějak špatně chápu.

V podstatě přesně před rokem jsem napsal....
Baharis píše:...... prost bouřlivé reakce a ambicí být matador se přiznávám, že neumím refovat hlavní plachtu na zadoboční kurz. Opravdu neumím.
.... a více jsem se tím nesmyslem nezabýval.

A teď po roce, po sedmi stránkách polemik se dozvídám, že nemusím při refování plout přímo proti větru, ale stačí na bočák s ráhnem k vantu a vyvlátou plachtu????? No to je opravdu kardinální zjištění. To by mě fakt nenapadlo.

- Prosím vás o čem to tady vůbec je? Že nelze pracovat s hlavní plachtou pokud je v tahu je snad nabíledni.
- Že ji tedy musím vypustit, aby se uvolnil horizontální tah v drážce je snad logické.
- A že toho dosáhnu při jakémkoliv kurzu lodi, ale s ráhnem po větru (vanty to limitují) a tedy vyvlátou plachtou snad také.
mmch, asi jsem toho ještě moc nezažil, ale nedostal jsem se zatím do situace, kdy bych nemohl otočit přímo proti větru a v klidu hlavní plachtu sbalit. Proto asi nerozumím tomu, proč se to zde řeší.

Ale ptám se. Kam zmizelo ono téma: Refování hlavní plachty na zadoboční kurz?
Pokud mě něco ušlo, nebo jsem se stal obětí vlastního nepochopení, slibuji že se upřímně omluvím.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř úno 22, 2017 8:38 am

Omen píše:A taky mi nesedí, že by se při úhlu větru 150-160 st vybřuchatělá plachta nedotýkala salingů a otěže byly povoleny. Nehledě k tomu, že když povolím kiking, tak se "břicho", které se nemá dotýkat salingů, ještě zvětší.

No právě. Takovou situaci neznám, už asi ničemu nerozumím..... :smash: :smash: :smash:

Dokázal bych se ještě bavit o situaci kdy popluji na genu na čistý zaďák, vítr souběžně s osou lodě, ráhno souběžně s osou lodě a hlavní plachta s obtížemi, ale může dolů.

V několika málo případech, když se mě nechtělo ostřit, jsem to i prováděl. Ale jestli si vzpomínám tak za slabšího větru.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » stř úno 22, 2017 8:40 am

Omen píše:
JaOCZ píše:V článku se píše, že při downwind není nutné příliš měnit kurs. Změna ze zadního na boční vítr už je docela podstatná - cca 90°:)

Chlapci v překladu píšete: "Vyostřete jen tolik, aby se hlavní plachta nedotýkala salingů". Jestli tohoto stavu mám dosáhnout vyostřením, pak plachta není v tahu, jinak bych toho mohl dosáhnout i přitažením otěží, nikoli vyostřením.
A taky mi nesedí, že by se při úhlu větru 150-160 st vybřuchatělá plachta nedotýkala salingů a otěže byly povoleny. Nehledě k tomu, že když povolím kiking, tak se "břicho", které se nemá dotýkat salingů, ještě zvětší.

Přesně tohle mi taky není vůbec jasný. Nemohl by prosím někdo z těch, kdo ten popis pobírá udělat nějaký jednoduchý náčrt situace před a po vyostření. Někdy jeden obrázek vydá za tisíc slov (možná je to u původního článku z YW, ale odkaz se mi zobrazuje jako neplatný - Page not found).

Edit - Jirka byl rychlejší.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 314
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř úno 22, 2017 9:22 am

JaOCZ píše:Angličtina používá pro čistý zaďák dead running, myslím, že downwind je v článku míněn spíše zadobok, který je navíc i výhodnější z hlediska rychlosti. Takže bych si text vykládat ze zadoboku (úhel cca 170° - 180°) na mírnější zadobok (úhel cca 160° - 150°)

Dovolím si oponovat. Running downwind je plavba po větru. Plavba na zadobok je broad reaching.

Což nic nemění na faktu, že refování se opravdu neodehrává na zadák, ale spíš na (skoro) bočák s vypuštěnou otěží hlavní plachty, jak píše Err a další. :-)
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř úno 22, 2017 10:01 am

souhlasím s Tebou Lynxi, zadobok je broad reach, ale myslím si, že myslím, že výraz downwind je používán pro zadoboční a zadní kurzy.

Tady jsem k tomu našel nějaký obrázek.

basics-sailing-wind-key.jpg
basics-sailing-wind-key.jpg (41.93 KiB) Zobrazeno 2497 x
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř úno 22, 2017 10:17 am

Jasně, downwind nechápu jen jako plavbu úplně přesně po větru a ani o stupeň jinak.

Mimochodem, znám ještě výraz beam reach, což je plavba na bočák. ;)
A ze všeho nejvíc se mi líbí pojem in irons, což znamená „přídí do větru“. Jistě to má nějaké vysvětlení z historie, ale to (zatím) neznám.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř úno 22, 2017 10:23 am

lynx píše:............
A ze všeho nejvíc se mi líbí pojem in irons, což znamená „přídí do větru“........

Early sailing battle ships unable to maneuver due to lack of forward motion or steerage were like a prisoner “in irons” awaiting execution. (Irons meaning shackles and chains)

válečné lodě byly neschopné manévrování díky nemožnosti dopředného pohybu nebo kormidlování a byly jako vězni v železech očekávajíce popravu (železa míněno jako okovy a řetězy)

H.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř úno 22, 2017 10:29 am

Děkuji uctivě. :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 22, 2017 11:31 am

Baharis píše:...
A teď po roce, po sedmi stránkách polemik se dozvídám, že nemusím při refování plout přímo proti větru, ale stačí na bočák s ráhnem k vantu a vyvlátou plachtu????? No to je opravdu kardinální zjištění. To by mě fakt nenapadlo.
...
Ale ptám se. Kam zmizelo ono téma: Refování hlavní plachty na zadoboční kurz?

Ahoj, je nutne to cist minimalne od strany 9. Tam diskuse ohledne refovani na zadak zacala a jsou tady minimalne dva (Stanislav, JaOCZ), kteri to v praxi bezne pouzivali. Proto vlastne i to tema nyni bylo obnoveno dalsim argumentem, prave od JaOCZ, ze je to mozne. Mimo ty dva protrele kapitany, jsou zde dalsi ctyri nemene hodnotne publikace, potvrzujici moznost refovani na zadak taktez.

Nad praktikou se pozastavil jak Jarda885, tak ja, ty a dalsi. Ja to i vicekrat zkusil, neslo mi to, nicmene publikace v ramci script RYA, ale zejmena ona praxe na Atlantiku, ve vlnach - to jsou velmi vazne a hodnotne argumenty. Proto ta diskuse. Najit reseni, jak to tedy udelat, kdyz to ostatnim jde?

Co se tyce vlaken, v ramci ruznych pri o teorie zde v jeden okamzik vznikly 3 - 4 vlakna, ktere byly velmi blizke a kde se diskuse plynule prolinaji.
Vlakno o refovani hlavni plachty zde stale je take. Jen je v tom neporadek, ale myslim, ze neni v silach nikoho to ucesat tak, aby nebylo nekomu ublizeno a pritom z toho vzesly nejake rozumne zavery.

Edit: pravopis
Naposledy upravil(a) err_ dne stř úno 22, 2017 11:48 am, celkem upraveno 1 x.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » stř úno 22, 2017 11:37 am

To err: ani omylem nejsem protrely kapitan :)

Nikoli cisty zadak, ale downwind, tj. zadni kurzy viz vyse :)

A ne bezne, ale ze jsem to jiz bez komplikaci nekolikrat absolvoval

H.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod RACEK » stř úno 22, 2017 12:32 pm

Downwind bych česky nazval "po větru".
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 22, 2017 2:32 pm

Jak to vlakno procitam a tedy muj popis patalie s bourkou, pozoruji, ze jsem casem z dramaticnosti hodne ubral :-) Budu si to muset prepsat do deniku. Za chvilku z toho zbude jen konstatovani, ze jsme taky pluli i v bource, bez zadneho dalsiho rozvedeni. Coz uz vlastne tak je, kdyz se nekdo zepta :-)
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod stani119 » stř úno 22, 2017 5:48 pm

Mám to jako Baharis, hlavní plachtu umím refovat stejne jak popisuje. Hlavní plachta je v ose lodi, kormidlem postavim loď tak, aby byl čistý zaďak a hlavní plachta plandá. A tak lze zrefovat, u mě zarolovat. V extrému jsem to ještě nedělal, refuji hned při první myšlence, ze je refovat třeba :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » stř úno 22, 2017 6:54 pm

Tak to jsi jeden z mala tady. Baharis mimochodem psal, ze to neumi.
Citace:
...... prost bouřlivé reakce a ambicí být matador se přiznávám, že neumím refovat hlavní plachtu na zadoboční kurz. Opravdu neumím.

Treba je to u rolovaci hlavni jine. S tim jsem jeste nikdy neplul. Muzes to prosim popsat takovym nejakym zpusobem, jako ja tady?
http://www.jachting.info/viewtopic.php?f=72&t=7090&p=180888#p180888

At vim, jak to delas a co se s plachtou v prubehu deje.

P.S.
Vis o tom, ze pred dnem jsi tady psal, ze menis kurz, ze si nebudes nicit plachtu ...
stani119 píše:Na své vlastní lodi nikdy nenechám hlavní plachtu aby se opírala o salingy. Proč bych si ji ničil ? Raději změním kurz a pluji podle větru. A když prichazí extrém tak refuji nebo úplně zbalím a jedu na motor :)
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod stani119 » stř úno 22, 2017 8:01 pm

Na zadobocní to neumím. A jinak sem to už psal:
Hlavní plachta je v ose lodi, kormidlem postavim loď tak, aby byl čistý zaďak a hlavní plachta plandá. A tak lze zrefovat, u mě zarolovat. V extrému jsem to ještě nedělal, refuji hned při první myšlence, ze je refovat třeba :)
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod RACEK » stř úno 22, 2017 8:07 pm

Když máš hlavní plachtu v ose lodi a ti flatruje, tak jseš ale proti větru. Né na čistý zaďák. :hmm:
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod stani119 » stř úno 22, 2017 8:20 pm

Píšu "čistý" zaďák, pluji tedy po větru, tahne gena a hlavaska tak nějak plandá, uvolni se a lze rolovat ....

Zpět na