průkaz radiotelefonisty

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

průkaz radiotelefonisty

Příspěvekod simon » pon lis 16, 2009 11:34 am

mam maly dotaz, pres zimu si chci udelat "všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby pro námořní pohyblivou službu a vnitrozemské vodní cesty" (uz jen pro ten dlouhy nazev :))
...jak moc je to narocne oproti omezenemu (problem je jen s anglictinou)?
...da se v pohode naucit z knizky nebo je tam nejaka zaludnost?
...jak moc narocny je test (mate nekdo predstavu o umrtnosti)?
(neda se udelat i v Brne?)
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » pon lis 16, 2009 11:38 am

...jeste se ted divam do prihlasky, to co chci je:
všeobecný průkaz operátora námořní pohyblivé služby (GOC)
nebo
všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby
nebo
všeobecný průkaz operátora námořní pohyblivé služby (LRC)
?
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » pon lis 16, 2009 11:39 am

...vsadil bych si na LRC, ale radeji se ptam :)
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon lis 16, 2009 11:42 am

Podivej se na
http://www.navigatour.cz/index.php?odka ... nske_kurzy
maji tam otazky v pdf
http://www.navigatour.cz/index.php?odka ... nske_kurzy
jsou to zpracovane otazky a odpovedi.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon lis 16, 2009 11:46 am

Ty prukazy GOC jsou pro profiky. Ale mozna to bude potrebovat nejakou praxi. Uz to tady nekdo popisoval v jinem vlakne
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon lis 16, 2009 11:56 am

Skoda ye to nejde upravovat......takhle se to pekne roztahne...

http://jachting.info/modules.php?name=F ... pic&t=2899
tam pise ucastnik kurzu, napis mu treba SZ
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » pon lis 16, 2009 12:48 pm

Teď zrovna se připravuji na získání průkazu. Kurz jsem absolvoval přez http://www.heidisailing.cz, ale je to Plzni a další bude až příští rok. Průkazy jsou dle vyhlášky Ministerstva informatiky č. 157/2005 Sb., §2 odst. e) tj. všeobecný a odst. f) tj. omezený. (pouze do 20 Nm od břehu). Písemný test má tři části: předpisy, provoz a elektrotechnika. Test na e) je náročnější obsah otázek, úspěšnost min. 90% v každé části a angličtina u zkoušejícího, na f) úspěšnost alespoň 70% v každé části bez angličtiny. Naučit se určitě dá i samostatně, podrobné informace jsou na stránkách ČTÚ http://www.ctu.cz/ctu-informuje/zkousky ... ousek.html.
Gemini
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gemini » úte lis 17, 2009 11:48 am

simon píše:...vsadil bych si na LRC, ale radeji se ptam :)

Podle zák. 157/1975 Sb. musí být k přihlášce ke zkoušce přiložen doklad o absolvování kurzu. Zkouška je test, který se dá dobře naučit. Rozsahy oprávnění určuje §2. Pokud však nemáš dobrou znalost angličtiny, tak to neuděláš jako já, i když předem říkali, že jde jen o základy. Otevřeli přede mnou tlustý manuál k námořní lodi a překládej. To ale už dnes zásluhou ČANY neplatí- už to tu někdo v jiném vlákně říkal.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Online testy

Příspěvekod veselyroman » čtv pro 23, 2010 4:50 pm

Nevíte náhodou, jestli někde nejsou k dispozici online testy ať už k všeobecnému, nebo omezenému průkazu radiotelefonisty? Je sice pěkné, že mám soubor s otázkami a správnými odpověďmi, ale vzhledem k tomu, že test by měl být dle mých informací zaškrtávací (vybírání správné odpovědi), bylo by příjemné se to učit rovnou na testech :-).
ondra
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ondra » čtv pro 23, 2010 8:32 pm

Ahoj Romane, on-line testy, jako u SPS nejsou. Pokud se chceš připravit sám, půjčím Ti učebnici vydanou Námořní akademií ČR, případně to můžeme probrat u píva.

O.

p.s. nemáš nějaký fotky z Bad Schandau?
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř pro 29, 2010 9:58 pm

Ahoj Romane, nevim, jak moc se lisi zkousky na CTU k ziskani prukazu radiotelefonisty pohyblive namorni sluzby (nebo jak se to spravne jmenuje),
ale kdyz jsme tady na webu resili s Bedou kurz na HAM radio, tak daval do placu odkaz na amaterske stranky, kde testy k dispozici byly.

Tady to je: http://ham.smoce.net/

Urcite budou mezi temito a Tebou pozadovanymi testy rozdily, ale porovnat s Tvymi studijnimi materialy, pripadne otestovat to muzes.

Svobodak
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » ned led 30, 2011 11:24 am

Možná se bude někomu hodit následující info (Průběh zkoušky na Všeobecný průkaz operátora námořní pohyblivé služby):
V testu nebyly žádné záludnosti - jen otázky, které jsou na webu CTU.
20 otázek - radiokomunikační předpisy + 40 ot. radiokomunikační provoz +20 ot. elektrotechnika a radiotechnika.
Všichni se většinou bojí Q kódů (nevím proč :-)). Tuším, že jsem měl v testu 3, nebo 4 otázky na ně. Údajně je ale několik variant testu. Byli jsme rozesazeni ob jednu židli a pořád kolem nás chodili a hlídali - hrozili i vyhozením, ale nakonec jen jednoho kolegu přesadili...
Tuším, že test udělali snad všichni (předpokládám, že většinou dokonce i na plný počet bodů).
Co se týká ústní zkoušky, tak ta probíhala tak, že postupně si zvali (3 komisaři) do hlavní místnosti každý svého kandidáta - takže každý byl vlastně zkoušen jedním zkoušejícím a ne před celou komisí. Zkouška jednoho člověka mohla zabrat tak 10 až 20 minut. Nejdříve jsem si nalistoval z těch 11 stránek Radio Regulations ( http://www.ctu.cz/cs/download/zkousky-p ... clanku.pdf ) nějakou stránku, a z té stránky mi zkoušející určil jeden odstavec, který jsem nejdříve přečetl, a pak přeložil. U překladu (alespoň můj zkoušející) docela trval na detailech (např. ve smyslu space stations - vesmírné stanice - já jsem napoprvé řekl: vesmírnÁ stanice) <- ale v pohodě, dalo se opravit, takže žádný problém. Také pozor, jsou háklíví na překlad slova distress - chtějí slyšet, že to znamená tísňový, ne nouzový <- ale zase nechají opravit, takže pohoda.
Potom jsem dostal na papíře rozepsanou nějakou komunikaci a já jsem měl říct co se tam všechno děje. Pak mi zkoušející napsal jména dvou plavidel (i s volací značkou) a chtěl abych ustavil spojení (nejdříve jménem plavidla, pak volací značkou - v ČJ a AJ). V rámci toho jsme se dostali ještě k tomu, abych určil odkud plavidla jsou, kde všude můžu/nemůžu navazovat spojení v ČJ.
A to už tuším bylo všechno. Rozhodně to nebyl nějaký záludný zkoušející (ani mi nepomohl, ale určitě ani neublížil).
Kluci říkali, že minimálně jednoho človíčka od ústních zkoušek vyhodili, ale bylo to zrovna v době, když jsem byl zkoušený já, takže netuším detaily.
Připravoval jsem se na to:
1./ z otázek a testů,
2./ ze Standard Marine Navigational Vocabulary (ten je možné stáhnout na stránkách Oldy Straky, je to jeho překlad http://www.yachtservice.cz/remository/t ... azeni.html )
3./ ze skript Palubní radiooperátor (Milan Mařík/Milan Říha)
4./ a ještě z jedné malé učebnice od Oldy Straky, která se zabývá radiokomunikací, ale to bylo spíš na doplnění.
5./ a ještě Q-kódy, ty jsem se naučil tak, že jsem si na lísteček napsal z jedné strany Q-kód a z druhé co přesně znamená. Pak jsem lístečky procházel v náhodném pořadí a snažil se určit buď Q-kód, nebo definici. Max. do hodiny jsem těch 15 Q-kódů bez problémů uměl.
diver
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Průběh zkoušky na Všeobecný průkaz operátora námořní ...

Příspěvekod diver » pát úno 04, 2011 9:00 pm

Můžu potvrdit předchozí příspěvek, také jsem absolvoval zkoušku minulý týden.

Moje postřehy:
1. Nezapomenout potvrzení o platbě poplatku za zkoušku. Je vyžadován ČTU si neumí párovat platby a používá variabilní symbol podle typu zkoušky
2. Hodně mi pomohly testy z aeroweb Děkujem pilotům. Hodně otázek je společných, pak se stačí doučit rozdíly.
3. Při horší znalosti ENG to chce více času věnovat článkům - viz texty k překladu. Zkoušející mne dost trápil i na výslovnosti a přesnosti překladu. Ty texty jsou docela odborné a hodně blbě se to překládá bez přípravy, což byl můj případ.
4. Mayday v Praze na ČTU zní mééédéééé. :) Jen aby jste věděli co to znamená. Mně to secvaklo až po pár sekundách.
5. Chce to malinko nadrilovat i fráze. Já jsem měl MAYDAY RELAY a improvizace nebyla úplně na místě.

Je pravda , že zkoušející byli tolerantní, ale zadarmo by to asi nedali.
Naposledy upravil(a) diver dne pát úno 04, 2011 10:51 pm, celkem upraveno 2 x.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 22

Příspěvekod geus » pát úno 04, 2011 9:12 pm

To musím umět englicky když chci průkaz jen pro českou rep.?
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Re: Průběh zkoušky na Všeobecný průkaz operátora námořní ...

Příspěvekod veselyroman » pát úno 04, 2011 9:13 pm

diver píše:4. Myday v Praze na ČTU zní mééédéééé. :) Jen aby jste věděli co to znamená. Mně to secvaklo až po pár sekundách.

Hele ale ona je ta výslovnost Mayday jako "médé" naprosto v pořádku. I v RR je výslovně uvedeno, že všechny výrazy se vyslovují s francouzskou výslovností Mayday relay, jako "médé relé", Seelonce Mayday, jako "syláns médé", Seelonce Feenee, jako "syláns fini" atd...
diver
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod diver » pát úno 04, 2011 10:17 pm

Ano, máš pravdu. Já taky neříkám, že je to špatně to "méédéé". Jen , že jsem to nevěděl.
Dělal jsem zkoušky na
"e. všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby pro námořní pohyblivou službu a vnitrozemské vodní cesty".
K "C" čku ti stačí omezený průkaz bez angličtiny, ale k "B" čku už musíš mít tento.

viz http://www.ctu.cz/ctu-informuje/zkousky-odborne-zpusobilosti/ziskani-prukazu-odborne-zpusobilosti.html
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 22

Příspěvekod geus » pát úno 04, 2011 11:11 pm

díky englicky se totiž rozhodně učit nehodlám tak já tam napíšu a uvidím
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » ned úno 06, 2011 5:27 pm

Letos mě čeká obnovení "všeobecného průkazu radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby..."
Kdo už jste obnovoval: je to jen uřední úkon, nebo se znovu musí absolvovat testy a angličtina?
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » ned úno 06, 2011 5:47 pm

Ahoj tOme. Je to jen úřední úkon. Zkouška se podruhé nedělá.
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

SK otázky a odpovědi

Příspěvekod tomaskre » pon úno 07, 2011 4:21 pm

Ahoj, nemáte prosím někdo otázky a odpovědi pro omezený průkaz radiooperátora pro Slovenský telekomunikační úřad?

Díky Tom
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon úno 07, 2011 4:53 pm

To bohuzel nemam, ale vim, ze se rika, ze na Slovensku je zkouska z AJ mnohem jednodussi nez u nas. A jestli se nepletu, tak v ramci predpisu EU je pak prukaz mezinarodne platny.
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » pon úno 07, 2011 5:34 pm

AJ moc neřeším, pač neřeknu ani slovo, přihlásil jsem se na omezený, údajně se nemusí po 5 letech obnovovat, vzdálenost od břehu 200NM, tak sem zvědav co na to MD?

FAjn večer, Tom
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

prodloužení omezeného radioprůkazu

Příspěvekod pecho » pon úno 07, 2011 6:11 pm

To Tomaskre: ale musí se prodlužovat po 5 letech, musí. Taky musíš znovu na zdravotní prohlídku. Ale můžeš to na ČTÚ poslat poštou, aspoň jsem to tak měl já
Zdraví Pecho.
:)
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » pon úno 07, 2011 7:21 pm

to Pecho:
ČTU nebo TÚ SR?
Na Slovenským úřadě jsem nenašel ani žádost o prodloužení...... ale nemám potvrzeno, že se neprodlužuje?.....
V každým případě mám potvrzeno, že se tam chovají jako lidi a ne jako ...... u nás....

Tom
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon úno 07, 2011 11:17 pm

jirkaM píše:To bohuzel nemam, ale vim, ze se rika, ze na Slovensku je zkouska z AJ mnohem jednodussi nez u nas. A jestli se nepletu, tak v ramci predpisu EU je pak prukaz mezinarodne platny.

Pokud zeme pristoupila k CEPT
http://www.cept.org/
tak by se ve vsech zemich mela zkouska konat podle stejnych podminek. To je jedna z podminek aby se to vzajemne uznavalo.

Jeste k zasilani zadosti o prodlouzeni na CTU. Chteji zaslat kopii o platbe, neumeji dosle penize parovat se zadosti. Take se nic nezkazi kdyz se jim posle sken stareho prukazu, podle jejich slov jim to usnadni najiti v jejich dbf.

Zpět na