průkaz radiotelefonisty

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: windward, vilma, MARIS, Pepa

ludd
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod ludd » pon říj 31, 2011 5:03 pm

Já už si zaplatil zkoušku v Praze na konci listopadu, mám tam dojednanou cestu, kdybych věděl o té Bratislavě dřív, tak bych do toho šel.
Nejvíc mi na tom českém průkazu vadí ta nutnost pětiletého obnovování.
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » pon říj 31, 2011 5:10 pm

Taky jsem to měl dopředu zaplacené, ale nakonec jsem se na ně vyprd, a to ze stejných důvodů a jel do Blavy. Napsal jsem jim dopis a poplatek mi vrátili. A mám od nich (doufejme!) natrvalo pokoj. I když nikdy neříkej nikdy.
MarekB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: zkoušky radiotelefonisty v Bratislavě

Příspěvekod MarekB » pon říj 31, 2011 5:12 pm

tomaskre píše:Ahoj všem,
krátký zpráva o slovenském omezeném průkazu.
Dělal jsem zkoušky 29.3.2011 v BA, ul. Továrenská

Průkaz se neobnovuje. A opravňuje držitele ke komunikaci a ovládání vnějších prvků do vzdálenosti 200NM od břehu.

Tom

Má někdo informaci, zda na základě těchto papírů, je možné získat české papíry Velitel plavby B?
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » pon říj 31, 2011 5:23 pm

Už jsem to tu taky psal. Podle sdělení pracovnice MD, pokud máš splněné všechny další požadavky a máš udělanou zkoušku na Béčko, tak tento průkaz k Béčkovému průkazu stačí. Zavolej si na MD - Námořní úřad (paní Toufarová) a určitě ti to potvrdí.
MarekB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MarekB » pon říj 31, 2011 6:20 pm

Hauz píše:Už jsem to tu taky psal. Podle sdělení pracovnice MD, pokud máš splněné všechny další požadavky a máš udělanou zkoušku na Béčko, tak tento průkaz k Béčkovému průkazu stačí. Zavolej si na MD - Námořní úřad (paní Toufarová) a určitě ti to potvrdí.

Omlouvám se, nějak jsem to tady nenašel... Ale jinak velmi pozitivní informace.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Re: Překlad zkušebních textů z webu ČTÚ

Příspěvekod veselyroman » pon říj 31, 2011 7:47 pm

ludd píše:Mám otázku k překladu textů při ústní zkoušce na Všeobecný průkaz radiotelefonisty (námořní) pohyblivé radiotelefonní služby.
Zkušební texty na webu ČTÚ jsou v angličtině a nenašel jsem tam jejich české ekvivalenty. Anglicky umím, ale předpokládám, že při překladu u zkoušky je potřeba používat ustálenou českou terminologii, kterou neznám. Vůbec by mně třeba nenapadlo, že emergency je pilnostní, nevím, jak se překládá alert, atd.
Dají se někde ty texty stáhnout v češtině?

Nevím, jestli se ty texty dají přímo někde stáhnout, nicméně když se Ti podaří sehnat učební text Palubní radiooperátor pro námořní pohyblivou službu od kpt. M. Maříka a kpt. Ing. M. Říhy, Dis. (který se mimochodem velmi hodi pro přípravu na tuhle zkoušku), originál text i překlad do ČJ tam najdeš.
Koupit ho případně můžeš (snad) třeba tady: http://www.t-yacht.cz/shop/scripts/podr ... p?IDZ=1430 .
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte lis 01, 2011 10:36 am

Hauz píše:Už jsem to tu taky psal. Podle sdělení pracovnice MD, pokud máš splněné všechny další požadavky a máš udělanou zkoušku na Béčko, tak tento průkaz k Béčkovému průkazu stačí. Zavolej si na MD - Námořní úřad (paní Toufarová) a určitě ti to potvrdí.

Hauzi, ve vlákně modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2485&start=100
jsme byli 4, co ti odpověděli, že to co píšeš, není dost dobře možné. Nechtěl bys nejprve zapátrat, jestli jste si s paní Toufarovou v telefonu dobře rozuměli, než budeš tuto lákavou (des)informaci šířit dál???
Hauz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hauz » úte lis 01, 2011 11:20 am

Probůh! V životě bych si nedovolil šířit nějakou desinformaci! Na tom MD jsem s ní jednal osobně, cíleně jsem se jí na to ptal, protože, když jsem byl na teoretickém kurzu předtím, tak to tam bylo taky řečeno a ona mi to taky potvrdila. Jenom tlumočím, co mi bylo řečeno. Kucííí, fakt si nevymýšlím!
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » úte lis 01, 2011 12:04 pm

taky to mám od ní potvrzené.......
pavel99
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pavel99 » úte lis 01, 2011 5:30 pm

Pokud bude pro B vyžadováne LRC (nebo jen SRC), tak pochybuju že bude stačit slovenský omezený průkaz radiotelefonisty ( g) obmedzeným osvedčením rádiotelefonistu plavebnej pohyblivej služby, ktoré oprávňuje jeho držiteľa obsluhovať zariadenie na vykonávanie rádiotelefónnej služby na lodnej stanici plávajúcej do vzdialenosti 200 námorných míl od pobrežia alebo zabezpečujúcu pobrežnú plavbu, ak ovládanie vysielača spočíva iba na obsluhe jednoduchých vonkajších ovládacích prvkov - http://www.hamradio.sk/infoservis/opatrenie_tusr.htm ) - protože to není průkaz pro GMDSS. Pokud to je možné použít dnes, tak při prodloužení B za 5 let a pokud k tomu bude stanovené LRC (nebo SRC), by ti to už uznat neměli. Výhoda slovenského glejtu je samozřejmě jeho časová neomezenost.

Je ale kríze a někoho třeba napadne, že platba za kolek je taky příjem do státní kasy, tak co kdyby se zavedla potřeba obnovy každý rok okolo vánoc za 20E nebo 500Kč :-)
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod spuzva » ned led 15, 2012 9:04 am

tomaskre píše:to Pecho:
ČTU nebo TÚ SR?
Na Slovenským úřadě jsem nenašel ani žádost o prodloužení...... ale nemám potvrzeno, že se neprodlužuje?.....
V každým případě mám potvrzeno, že se tam chovají jako lidi a ne jako ...... u nás....

Tom

AHoj Tome, v říjnu jsem si udělal radio "papíry" v Bratislavě na STU potřebné k vydání licence Yachtmaster Offshore" od MDČR. Stálo mně to asi 15 EUR v kolcích a příjemně strávený čas na STÚ. Odpoledne jsem si vezl průkaz domů. Je to naprosto jiný přístup, než ten, který je znám z ČTÚ. Licence platí bez omezení času. Ahoj Jirka
Libor
bez hodnocení
Reputace: 66
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát bře 15, 2013 10:59 am

Čerstvá informace pro zájemce o tuto cestu....

Pan Vaculík na STÚ už nepracuje a momentálně se tyto zkoušky nekonají, protože nemají zkušební komisaře (bývalí odešli).
Další informace bude za 2-3 týdny.
MarekB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MarekB » čtv črc 25, 2013 9:34 am

Jsou nějaké aktuální informace? Díky
meny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod meny » pát led 10, 2014 1:51 pm

Ahoj,
chtěl bych si udělat "všeobecný průkaz námořní pohyblivé služby (LRC)" a jednou z povinných příloh je "doklad o absolvování praktického výcviku v použití komunikační techniky v rámci systému GMDSS". Nevítušíte někdo kde, toto získat?
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pát led 10, 2014 2:03 pm

Google:
https://www.google.cz/#q=lrc+praktick%C3%BD+v%C3%BDcvik

Já jsem dělal u Ing.Říhy, nevím jestli ještě kurzy dělá.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod spuzva » pát led 10, 2014 2:13 pm

MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 34

Příspěvekod MartinB » pát led 10, 2014 2:31 pm

meny píše:Ahoj,
chtěl bych si udělat "všeobecný průkaz námořní pohyblivé služby (LRC)" a jednou z povinných příloh je "doklad o absolvování praktického výcviku v použití komunikační techniky v rámci systému GMDSS". Nevítušíte někdo kde, toto získat?

A budeš mít někdy k dispozici zařízení ke kterému opravňuje LRC?
Ono ty "hračky" z LRC nejsou moc k vidění.

Nestačilo by Ti SRC - tedy VHF a DSC kontrolér na VHF.
SRC lze nejsnadnějí a nejrychleji udělat "české RYA" (si myslím) - průkaz dostaneš originál RYA, platnost neomezená, všude uznávají včetně MDČR, skolení i zkouška je během jednoho dne.
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod rb » pát led 10, 2014 2:35 pm

Martine, rozveď prosím trochu více tvojí myšlenku. Chystám se taky pořídit si papíry na rádio, trochu se v tom ale ztrácim. Dík.
meny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod meny » pát led 10, 2014 4:15 pm

No ono je to tak, že buďto potřebuji omezený nebo všeobecný průkaz.... No a z informací, které jsem měl vyplývalo, že všeobecný se od omezeného liší jenom ústní zkouškou, kde je potřeba angličtina. Jelikož mi nedělá velký problém komunikovat anglicky, tak jsem si myslel, že bych si udělal ten všeobecný. Nicméně nyní se zdá, že prvotní informace byly poněkud zmatené a situace je poněkud komplikovanější než jsem si trochu naivně myslel :oops:
Můžeš prosím dodat více informací ohledně toho SRC, potažmo "českého RYA"?
Díky
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kolovratek » pát led 10, 2014 4:47 pm

tento kurz je na http://www.skolajachtingu.cz/cz/doplnko ... a-vhf-src/
Dělal jsem ho v listopadu
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 34

Příspěvekod MartinB » pát led 10, 2014 4:54 pm

Někde se to tu už řešilo podrobně, když pohledáš snad najdeš, situace je stále stejná (jestli mi něco neuniklo).

Jen ve zkratce: existují v podstatě 4 lodní radiopapíry - viz vyhláška dále.
Co s kterým lze obsluhovat najdeš například na www.ctu.cz.
Na SRC a LRC musíš mít kurz.
Na omezený operátor, všeobecný operátor se naučíš a jdeš na zkoušku pokud se bavíme o ČTÚ.
Pokud máš průkaz od ČTÚ musíš každých 5 let obnovovat = donést fotku, peníze, vyplněný formulář.

SRC u RYA - hledej u strýčka Googla "Národní Škola jachtingu"

-----------------------------------------------------

VYHLÁŠKA 157/2005 Sb.
o náležitostech přihlášky ke zkoušce k prokázání odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení, o rozsahu znalostí potřebných pro jednotlivé druhy odborné způsobilosti, o způsobu provádění zkoušek, o druzích průkazů odborné způsobilosti a době jejich platnosti

§ 2
Vydávají se tyto druhy průkazů odborné způsobilosti:

e) všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby opravňující jeho držitele k obsluze lodní stanice nebo pobřežní stanice na vnitrozemských vodních cestách nebo k obsluze lodní stanice v námořní pohyblivé službě,

f) omezený průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby opravňující jeho držitele k obsluze lodní stanice nebo pobřežní stanice na vnitrozemských vodních cestách nebo k obsluze lodní stanice v námořní pohyblivé službě v pobřežních vodních cestách, pokud ovládání stanice spočívá jen v obsluze jednoduchých vnějších ovládacích prvků,

j) všeobecný průkaz operátora námořní pohyblivé služby (LRC-Long Range Certificate) opravňující jeho držitele k obsluze lodní stanice, využívající všechna kmitočtová pásma systému GMDSS, která nemá podmínku vybavení systémem GMDSS,

k) omezený průkaz operátora námořní pohyblivé služby (SRC-Short Range Certificate) opravňující jeho držitele k obsluze lodní stanice, využívající kmitočtová pásma velmi krátkých vln systému GMDSS, která nemá podmínku vybavení systémem GMDSS.

Povšimněte si, že e), f) je k obsluze lodní stanice nebo pobřežní stanice na vnitrozemských vodních cestách nebo k obsluze lodní stanice v námořní pohyblivé službě,
kdežto
j), k) je jen námořní pohyblivá služba
Naposledy upravil(a) MartinB dne pon led 13, 2014 11:04 am, celkem upraveno 1 x.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod spuzva » pát led 10, 2014 7:40 pm

Doporucuju to delat na Slovensku. V Bratislave super pristup a ihned vystavi. CTU opruz...
MarekB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MarekB » ned led 12, 2014 4:46 pm

Na to Slovensko se s přáteli chystáme letos...

Zkouška (poplatky 16€), okruh otázek k nastudování, neomezená časová platnost, platí 200NM od břehu

Tj. postačuje pro český průkaz - B
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 12, 2014 9:32 pm

A budeš mít někdy k dispozici zařízení ke kterému opravňuje LRC?
Ono ty "hračky" z LRC nejsou moc k vidění.

Uz to HF na par nasich jachtach je. Ale jak pise Martin, moc jich neni. Take vyuziti je snad mimo GMDSS jen k prijmu WX. Komunikace se presunula na VHF a pres druzice. Tak aby se to vyuzilo i na SSB provoz, udelat s radiomaterske zkousky, koupit Pactor modem a potom jde zasilat a prijimat na lodi email. Jinak je to zrout proudu. Pokud ty elektronicke zarizeni nejsou trvale zapnuta, tak vlhnou a casem odejdou.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod spuzva » ned led 12, 2014 9:51 pm

MarekB píše:Na to Slovensko se s přáteli chystáme letos...

Zkouška (poplatky 16€), okruh otázek k nastudování, neomezená časová platnost, platí 200NM od břehu

Tj. postačuje pro český průkaz - B

zcela přesně tak to funguje! Mám od nich papíry už 4 roky a super. A přístup Slováků a jednání korektní!

Zpět na