průkaz radiotelefonisty

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 75
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 12, 2014 10:46 pm

A delaji to jeste? Resp. nyni?
Loni v lete jsme to chteli delat a kdyz jsem jim volal bylo mi receno ze lide co meli opravneni toto zkouset odesli a nove zkusebni komisare zatim nemaji....
Mam si zavolat za par mesicu......
Pres zimu jsem to nechal lezet ale na jare to bude opet aktualni.
Proto me zajima jaky je nyni stav.Prosim jen overene informace.
windward
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod windward » ned led 12, 2014 11:08 pm

Take bych mel zajem o radio ze Slovenska.. Dekuji
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » pon led 13, 2014 2:08 am

Dostal jsem odkaz na facebook snad to někomu pomůže, Já se bohužel zůčastnit nemužu. :(

Přátelé VHF, další termín kurzu radioperátora se uskuteční 15.3.2014, hlaste se včas:) Více na:
http://www.sailing-club.cz/cz/kurzy/kur ... nikacevhf/

Radar
Karlos2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 62
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Karlos2 » pon led 13, 2014 8:51 am

Dobré ráno, mě by začátkem letošního roku končila ta 5letá platnost oprávnění od ČTÚ.
Před Silvestrem jsem vytisknul a vyplnil žádosti, poslal i s fotkou a 250 Kč.
Minulý týden mi přišel nový průkaz, teda zase na 5 let. Měl jsem pocit,
že to bude s tím ouřadem pěknej vopruz. Ale kupodivu ne, všechno rychle, hladce.
Jarda
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon led 13, 2014 1:11 pm

Vymenili tam par lidi a tak to frci. Staci na zadost nalepit kolek. To je asi nejjednodusi.
Mate nekdo zkusenost s prodlouzenim propadleho prukazu m? JPP povidala ze chteji nnova zkousky ?
meny
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod meny » úte led 14, 2014 5:00 pm

Supr, díky moc za informace. Vidím to tedy na kurz v té škole jachtingu a pak kdyžtak v Bratislavě.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 41

Příspěvekod MartinB » úte led 14, 2014 5:18 pm

Slovní informace od úřednice z ČTÚ někdy v červnu 2013 byla následující:
1) žádost v termínu, stačí čestné prohlášení, že žadatel v uplynulých letech obsluhoval stanici 200 Kč
2) žádost po termínu, musí nějaký subjekt potvrdit, že žadatel v uplynulých letech obsluhoval stanici 400 Kč
3) žádost hodně po termínu, nová zkouška (po roce)
(k bodu 2), nerad bych, aby to vyznělo jako reklama, ale uznávali potvrzení od ČANY, zřejmě asi půjde i chartrovka, ...... je prostě potřeba se s nimi domluvit)

Vše je celkem podrobně popsáno zde:
www.ctu.cz/ctu-informuje/zkousky-odborn ... losti.html
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv led 16, 2014 4:18 pm

k bodu 2 (MartinB) ... loni na jaře jsem prošvihl termín včasného prodloužení průkazu radiotelefonisty ... na ČTÚ žádost a poplatek/kolek jako za vydání nového průkazu (asi 400 Kč) ... potvrzení praxe = pouze čestné prohlášení.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 41

Příspěvekod MartinB » čtv led 16, 2014 9:42 pm

No ono je možné, že jedna věc je co říkají, když je někdo zvědavý, druhá jak vypadá konečná domluva.
Já jsme žádal v termínu a byl jsem jen zvědavý ;)

Nicméně v tom dokumentu na ČTÚ to píšou takhle:

V termínu:
žádost Úřadu doručit pouze nejpozději 30 dnů před skončením doby platnosti oprávnění.
K žádosti doložím: [potvrzení, resp. prohlášení (jsou součástí žádosti), že jsem pracoval

Po termínu:
Pokud doba platnosti průkazu odborné způsobilosti uplynula....doloží žádost potvrzením, že v době platnosti průkazu nejméně dva roky vykonával

Po termínu se o žádném prohlášení už nemluví a tak asi něco takového jako potvrzení od třetí osoby hrozí.
Dokonce jsem byl svědkem toho, že jeden velký zpozdilec takové potvrzení sháněl
Ale zkušenosti s ČTÚ jsou veskrze pozitivní a tak asi když žadatel nepřijde opravdu až skoro po roce, je jak je vidět přístup přátelský :)
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte úno 18, 2014 11:18 am

Zdravím Vás, přátelé a obracím se s dotazem. Ve čvrtek 20.2.2014 dělám zkoušku na ČTU na Omezence podle (f). Chtěl bych potvrdit od již absolvujících zda se jedná pouze písemný test dle osnovy ČTU a zaškrtávájí se správné odpovědi nebo je tam i ústní zkouška. Díky moc za odpověď. Po návratu z Prahy poreferuji (nebo budu zarytě mlčet).
Zdravím, Jirka
Naposledy upravil(a) Jirka_TEC_Tce dne sob bře 22, 2014 12:47 pm, celkem upraveno 1 x.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » úte úno 18, 2014 11:53 am

Jirka_TEC_Tce píše:Zdravím Vás, přátelé a obracím se s dotazem. Ve čvrtek 20.2.2014 dělám zkoušku na ČTU na Omezence podle (f). Chtěl bych potvrdit od již absolvujících zda se jedná pouze písemný test dle osnovy ČTU a zaškrtávájí se správné odpovědi nebo je tam i ústní zkouška. Díky moc za odpověď. Po návratu z Prahy poreferuji (nebo budu rarytě mlčet).
Zdravím, Jirka

Na omezený průkaz je pouze písemný test, tzn. žádná ústní zkouška. Hodně štěstí.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » sob bře 22, 2014 1:08 pm

Jirka_TEC_Tce píše:..... Po návratu z Prahy poreferuji (nebo budu zarytě mlčet).
Zdravím, Jirka

Jak jsem slíbil, tak činím. Všimněte si, že moje odpověď trvala přesně měsíc. :( . Při zkouškách jsem neuspěl o jeden bod a musel je tedy opakovat. 20.3.2014 jsem zkoušku složil. Jsem tedy další omezenec ČTU.
Ještě ke zkouškám: Byli mezi náma i 2 uchazeči, kteří dělali Všeobecný průkaz a oba neuspěli. Zkušební komise na ČTU je přísná a nekompromisní. Učil jsem se správné odpovědi ze stránek ČTU, ale musím případné uchazeče upozornit, že v testu jsou často chytáky, které Vás mohou splést. Dávejte si pozor např. na tísňové kmitočty 156,8 MHz, kde v odpovědích jsou různě zpřeházené poslední číslice nebo na čem jsem vyhořel já při první zkoušce: volací znak lodí reg. v ČR tvoří OL a 3, 2 nebo 4 písmena. Chtělo by to zveřejnit všechny odpovědi jako je to u testů na VMP. Co se Vám zdá při čtení správných odpovědí logickým, tak při vybírání ze třech možností vede k dokonalé zmatenosti. Nicméně, způsob, který jsem si zvolil k získání průkazu se mi jeví jako časově i finančně nejvýhodnější. Škoda, že průkaz je nutno po pěti letech obnovovat, pokud je to v termínu, jde to korespondenční cestou.
Všem budoucím uchazečům přeji mnoho štěstí.
Jirka
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob bře 22, 2014 8:34 pm

Poplatky na zadost, muze byt i nalepenim kolku. Odpadne problem s potvrzenim platby.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 56

Příspěvekod Jarda885 » ned bře 23, 2014 10:31 am

Právě jsem absolvoval výměnu průkazů ČTU. Jednalo se o všeobecný průkaz ... a SRC.
Vše proběhlo bez problémů. Zaplacení poplatků jsem dokládal e-mailem, z banky, který vygenerovalo moje internetové bankovnictví.
Je to pro mne jednodušší varianta než kolek.
lapis67
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod lapis67 » ned bře 23, 2014 2:23 pm

No Jirko, absolvoval jsem ty zkoušky 30.1. (f) a jelikož jsem tady někde četl, jak jsou tam hrozní a zkoušky těžké, párkrát jsem si to přečetl a nervózní jsem tam šel. Musím říct, že tam byli příjemní lidé a testy až nečekaně jednoduché tak na 7 minut (jedna správné odpověď a dva nesmysly), takže myslím, že kdo tomu věnuje trochu času to zvládne úplně hravě a není třeba nikoho strašit. lapis67
Buxbaumia
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Buxbaumia » pát dub 04, 2014 12:34 pm

Včera jsem dělala na ČTÚ všeobecný průkaz. Po složení testu, jsem si vylosovala papír, kde bylo asi 5 různých úkolů - bylo mezi nimi čtení v angličtině a překlad do češtiny z Manual for use by the Maritime Mobile and Maritime Mobile-Satellite Services, překlad vybraných slov z angličtiny do češtiny, sestavení pilnostní zprávy, zrušení falešného tísňového volání, volání pobřežní stanice, hláskování + to bylo občas proložené nějakou otázkou na teorii, celkem výživný hodinový pohovor :)
kresik
nováček na fóru
nováček na fóru

Itálie

Příspěvekod kresik » pon črc 07, 2014 10:26 am

potřebuji poradit. Máme objednanou plachetnici v Palermu 12m. Potřebuju k jízdě prukaz radiotelefonisty, nebo ne. mám jen VMP . v loděnici nic jiného nechtěli.
spuzva
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod spuzva » pon črc 07, 2014 11:06 am

ahoj, jestli máš VMP, pak by ti ji ani nemuseli půjčit... Ověř si to na charterovce. Jirka
kresik
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod kresik » pon črc 07, 2014 12:15 pm

posílal jsem chartrovce svůj prukaz a napsali že je to Ok
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Pema » pon črc 07, 2014 1:20 pm

Tak pokud ti charterovka potvrdila, že je to OK, tak kde je problém?
err_
bez hodnocení
Reputace: 86

Příspěvekod err_ » pon črc 07, 2014 1:28 pm

Asi mu to pujcuji na VMP2, C. Papiry na radio take nemusi kontrolovat charter. Tomu to muze byt jedno. Tedy do doby, nez je radio zapnuto. A to same plati i pro jinou kontrolu. jen tech 0.75 nm od brehu, 4 Bf, 1.2m vlny neni nic moc ...
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: průkaz radiotelefonisty

Příspěvekod pavelmicek » pon úno 13, 2017 6:02 pm

Stále je aktuální uvažovat o licenci na VHF na Slovensku? Ekvivalent typu (e) Všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby pro námořní pohyblivou službu a vnitrozemské vodní cesty – VFN. (obvykle o něj žádají (budoucí) držitelé průkazů MD ČR typu „B“ – Velitel jachty mořské plavby (do 200 námořních mil od pobřežní linie))
Motivace: nemuset průkaz obnovovat + snazší nároky na angličtinu.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » čtv kvě 18, 2017 11:41 am

Právě si procházím učební materiál pro slovenský omezený průkaz. A v informacích o průběhu zkoušky se uvádí, že uchazeč neprospěl pokud má víc jak 3% chyb v příjmu Morseových znaků.. Vážně se na Slovensku zkouší zprávy v morseovce? Divné je že v tomto seznamu okruhů otázek se Morseovka neuvádí.

Nevíte jestli se zkouší Q-kódy?
stani119
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 10

Příspěvekod stani119 » čtv kvě 18, 2017 1:50 pm

VPR sem raději dělal v Česku tu morzeovku ve slovenštině bych asi nedal :D
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv kvě 18, 2017 3:12 pm

Tu morseovku nevim. Radiomajaky vysilaji volaci znak v morze. Pomalu. Treba to chteji jen pro profiky. Take asi nemate moznost urcit smer odkud to jde. Ono je v provozu dost ruznych navigacnich majaku, nevyuziva se tol ale je to, asi jako zaloha. Neco vypnout a zrusit jde rychle, ale tezko se kn tomu vraci. Pred casem se na to ptal Jakuba Sklenare, rika ze na lodi musi mit HR zarizeni na spojeni a GMDSS na nneko9lika pasmech soucasne, ale za nekolikm let to pouzi9l jen jednou na spojeni.
Kamarad co delal radistu u plavby rikial ze morzeovka zasla na nedostatek operatoru u pobreznich stanic.

Zavolal bych tam.
Vysilaji majaky jen na HF ?? To stejne na lodich co si pujcujete neni. Kdyz jsem mel dlouhou antenu, tak jsem slysel majaky okolo 1.8 MHz, namorni. CW vysilaji i majaky pro letadla.

Na mjaky staci jen znat morze znaky, tam jdou carky, tecky pocitat, u vetsich rychlosti to uz nejde. Mozna jde udelat zkouska morze a daji ne to papir s uvedenim rychlosti. Pro rychlosti do 60 zn/min zkouseli 5 mistne skupiny pismen, pro vyssi rychlosti otevreny anglicky text .

Zpět na