Kapitánské kurzy

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 113
Kontaktovat uživatele:

Re: Kapitánské kurzy

Příspěvekod Baharis » pát srp 04, 2017 6:11 pm

Klidně mě odstřelte, ale já jsem zase proti proudu.

Každý má u sebe svou vestu a posádka jak kurzu tak dovolené dostává informaci že si ji může kdykoliv nasadit, ale v případě že uznám vzhledem k podmínkám za nutné, tak bezpodmínečně a bez pardónu všichni. S touto informací vyplouváme.
Bohužel, podle mých měřítek ještě takové podmínky nenastaly..... :oops: :oops: :oops:

Jsem si plně vědom toho že já nesu plnou zodpovědnost, ale v podmínkách Jadranu rád toto riziko na svých bedrech nesu. Dlužno říci že za 103 plaveb jsme nemuseli ještě nikdy nikoho živého lovit. Bylo to několik fendrů, nějaká čepice, nebo jiné drobnosti na kterých si člen posádky zakládal. Úspěšnost těchto MOBů je 100%.

Taktéž s alkoholem. Podle výkladu pravidel by si nikdo z posádky, ať během plavby, tak na kotvě či na bóji, celý týden, neměl dát ani hlt alkoholu. Nechci se nikoho dotknout, ale toto by dodržoval jenom dement. Zásadně po asi dvou excesech s ožralými "ostraváky" vždy před plavbou říkám. Nemám nic proti pálení červa, nebo pivko dvě či tři. Každý snese něco jiného. Ale nestrpím člověka s nekoordinovanými pohyby či mluvou. Všichni jsou posádka a ta musí být připravena vést loď 24 hodin denně. Takže všeho s mírou, i když Míra zrovna není na palubě. Myslím si naivně že s tou spoustou posádek co jsem vystřídal mám již dost zkušeností abych odhadnul lidi a vytušil co od nich mohu očekávat.
Jsem velmi mírný skipper, snažím se lidem co nejvíce vyhovět aby si ten týden co nejvíce užili. I na kurzech, ty vlastně poslední léta převládají.
Ale kuwa jak se na*seru, tak řvu!!! :lol:

EDIT:
Musím ještě zdůraznit, že co povoluji posádce, nepovoluji sobě. Ráno na lačno hlt pálené na spálení červa a celý den nic. Někdy když je velké vedro po zakotvení 1/2 piva nebo pohárek vína. Stále ve střehu.
Už i toto je překročení nařízení nulové tolerance, ale což. Hlavně když jsme zdraví, ne? :lol:
Naposledy upravil(a) Baharis dne pát srp 04, 2017 6:40 pm, celkem upraveno 1 x.
err_
bez hodnocení
Reputace: 85

Příspěvekod err_ » pát srp 04, 2017 6:28 pm

Napsal bych jen neco k tem vestam. A je to i vcelku odboceni od tematu, tak me prosim neukrizujte.

Jak jsem popisoval, ukradli nam vesty. Koupili jsme nove, samonafukovaci, vyssi radu. Jiz maji pasek mezi nohy. Musim uznat, ze ta vesta je snad i zivotu nebezpecna. Kdyz si cupnu a neco delam na lodi, popruh se rad o neco zahakne, pripadne sklouzne jakoby pod koleno, kde pak pri narovnavani hrne kalhoty. Musel jsem na to neustale myslet, protoze to nekolikrat hrozilo situaci, ze diky tomu spadnu. Vyresil jsem to odrezanim toho zatraceneho popruhu (zjistil jsem pak, ze nektere vesty to maji odepinaci). Jsem zastancem noseni vest, ale takhle si bezpecnost tedy rozhodne nepredstavuji.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » sob srp 05, 2017 2:44 pm

snark píše:... v teritoriálních vodách GB a USA můžeme nekomerčně provozovat pleasure craft opravdu bez licence ... Krom GB celá evropa jede na licence.

Toto téma se tu vícekráte diskutovalo a Tvůj příspěvek vyznívá, že jsi o něm informován. Můžeš, prosím, doplnit podrobnosti nebo odkázat na relevantní informační zdroj, jaké licence vyžadují jednotlivé evropské státy ve svých teritoriálních vodách od vůdců rekreačních plavidel pod svou vlajkou a pod vlajkou třetích států?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71
Kontaktovat uživatele:

Kapitánské kurzy

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 3:14 pm

Pro UK je to napr. zde i s relevantnimi odkazy: http://www.rya.org.uk/knowledge-advice/ ... s/hub.aspx

Neplati ovsem pro pripad, kdy si lod pujcujes (bareboat charter), tam to doplnuji podminky chartrovky, ktera pozaduje licenci (obvykle minimalne RYA coastal) a nekdy k tomu dolozeni praxe (staci kopie deniku nebo prohlaseni).

H.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 3:44 pm

Někde v zadní části mozkovny mám poznamenané, že vzájemné uznávání "kapitánských papírů" se řídí bilaterárními dohodami. Nějaký velký seznam tedy asi nebude.

Vím bezpečně, že co se týká HR, byl tu někde odkaz na seznam papírů většiny států, které uznávají Chorvati. Přes veškerou snahu se mě jej nepodařilo najít. Pouze velké množství citací, že v r. 2009 byl vydán. Hledal jsem i na stránkách Ministerstva mora a nejblíže jsem se dostal tady k tomu článku:
http://www.mppi.hr/default.aspx?ID=5578
Pokud někdo dokáže navázat a dostat se dál... :?
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod PetrC » sob srp 05, 2017 4:00 pm

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 4:01 pm

Jsi šikovný, díky :thmbup:

Čtu že na průkazy od Plavebky do 1NM a že musí být rádio, nebo to mám blbě?
Naposledy upravil(a) Baharis dne sob srp 05, 2017 4:07 pm, celkem upraveno 1 x.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Kapitánské kurzy

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 4:07 pm

Ale to je odkaz na prukazy uznavane v Chorvatsku, ne?

Edit: sorry nezobrazil semi predchozi prispevek :)

Jinak dotaz na nutnost prukazu v UK je nahore, nutnost v USA jsem nasel jen nekde v textu nejakeho diskusniho fora bez relevantnich odkazu na zdroj.

Ten seznam v Chorvatsku vychazi z rezoluce OSN c. 40 tusim o uznavani pleasure craft competence
Naposledy upravil(a) JaOCZ dne sob srp 05, 2017 4:07 pm, celkem upraveno 2 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 4:08 pm

Přečti laskavě i příspěvek psaný ve 14:44
Musíš hledat stát po státu, jinak to nejde...
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 4:11 pm

Jiz jsem editnul :)
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 4:12 pm

err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob srp 05, 2017 4:47 pm

U toho seznamu neni legenda. Co je GT za jednotku? Totez BT?

Baharis píše: Čtu že na průkazy od Plavebky do 1NM a že musí být rádio, nebo to mám blbě?

Mas. Pise se, ze pouze v pripade, ze na lodi je osazeno VHF, tak musis mit kompetenci. Tedy prukaz VHF. Ale lod bez VHF ti pujci na VMP - C bez potizi i bez prukazu na radio. Totez plati pro vsechny prukazy MDCR.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » sob srp 05, 2017 5:23 pm

err_ píše:Pise se, ze pouze v pripade, ze na lodi je osazeno VHF, tak musis mit kompetenci. Tedy prukaz VHF. Ale lod bez VHF ti pujci na VMP - C bez potizi i bez prukazu na radio. Totez plati pro vsechny prukazy MDCR.

Mělo by stačit, že papíry na rádio má někdo z posádky. Tento přístup byl argumentem pro vypuštění povinné vysílačky jako podmínky českých námořních dokladů.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » sob srp 05, 2017 5:29 pm

Díky za odkazy, přátelé, ale důvodem mého dotazu bylo bohorovné tvrzení, že "celá Evropa, kromě GB, jede na licence." Zajímá mne, jestli to je relevantní informace, nebo názor, jaký se může udělat každému.

Pokud vím, tak jediný, kdo tyto informace kdysi pro celou Evropu shromáždil, i když s vysokou chybovostí, je EBA. Bohužel, do jejich informačního systému mají přístup pouze platící členové.

ICC je trochu odtažitá záležitost, protože se jedná primárně o oprávnění k plavbě ve vnitrozemských vodách signatářů, ostatně připravil ji výbor pro vnitrozemskou plavbu. Zahrnuje i plavbu příbřežní, ale autoři se vědomě vyhnuli právním termínům z Úmluvy o mořském právu a ponechali na signatářích, jak pojem "příbřežní" nadefinují.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob srp 05, 2017 5:32 pm

Felix píše:
err_ píše:Pise se, ze pouze v pripade, ze na lodi je osazeno VHF, tak musis mit kompetenci. Tedy prukaz VHF. Ale lod bez VHF ti pujci na VMP - C bez potizi i bez prukazu na radio. Totez plati pro vsechny prukazy MDCR.

Mělo by stačit, že papíry na rádio má někdo z posádky. Tento přístup byl argumentem pro vypuštění povinné vysílačky jako podmínky českých námořních dokladů.

Ano, ale ja to spis ctu tak, ze kdyz lod (i vetsi) nema instalovanou VHF stanici, stejne ti ji pujci na jakykoli z uvedenych prukazu bez podminky VHF prukazu. Tedy, ze nikdo zadnou licenci VHF (ani zastupne, tedy ani v posadce) mit nemusi.

Doslovne se pise: "... if there is a radio-telephone VHF station or a GMDSS-VHF station on the boat or yacht". Tedy - "jestlize na jachte je VHF nebo GMDSS-VHF stanice". Je tam ta podminka.
Naposledy upravil(a) err_ dne sob srp 05, 2017 5:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 5:36 pm

Jenom jsem se erre_ blbě vyjádřil. Pojal jsem to pro potřeby charteru (licencovaného), tak to je snad i myšleno, a tam neexistuje loď bez vysílačky.
Povinnost mít na lodi vysílačku je také určitě někde definovaná, ale to mě nějak nezajímá. Beru to tak že k lodi patří vysílačka.

To máš pravdu Felixii, tak to je. Ale položme se na otázku. Známe někoho kdo má rádio a nemá skippera? Když budu mít zkoušky a né rádio, kde budu hledat někoho s rádiem? Jedině jiného skippera...

EDIT: A myslíš to Felixi jako loď vlastní, nebo pro potřeby charteru?
U toho charteru to je povinnost snad i v GB... :?
Naposledy upravil(a) Baharis dne sob srp 05, 2017 5:41 pm, celkem upraveno 1 x.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob srp 05, 2017 5:41 pm

Muzes mi radioamatera. Ten bude mit s nejvetsi pravdepodobnosti Vseobecny prukaz a ten je pro VHF bez DSC pouzitelny. A skipper byt nemusi.

Neobjasnili byste mi prosim nekdo ty zkratky jednotek GT, BT? Nejak se mi to nedari dohledat. Diky!
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 5:43 pm

Felix píše:Díky za odkazy, přátelé, ale důvodem mého dotazu bylo bohorovné tvrzení, že "celá Evropa, kromě GB, jede na licence." Zajímá mne, jestli to je relevantní informace, nebo názor, jaký se může udělat každému.

Pokud vím, tak jediný, kdo tyto informace kdysi pro celou Evropu shromáždil, i když s vysokou chybovostí, je EBA. Bohužel, do jejich informačního systému mají přístup pouze platící členové.

ICC je trochu odtažitá záležitost, protože se jedná primárně o oprávnění k plavbě ve vnitrozemských vodách signatářů, ostatně připravil ji výbor pro vnitrozemskou plavbu. Zahrnuje i plavbu příbřežní, ale autoři se vědomě vyhnuli právním termínům z Úmluvy o mořském právu a ponechali na signatářích, jak pojem "příbřežní" nadefinují.

Cele jsem to necetl, ale neco je jeste tady:

http://www.flowboat.ee/en/wp-content/up ... -UNION.pdf

H.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 5:44 pm

Erre_, proč to děláš? Proč píšeš věci které nejsou pravda...

Na loď je bezpodmínečně nutný Průkaz radiotelefonisty námořní pohyblivé služby!!!
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » sob srp 05, 2017 5:47 pm

err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob srp 05, 2017 5:50 pm

Baharis píše:Erre_, proč to děláš? Proč píšeš věci které nejsou pravda...

Na loď je bezpodmínečně nutný Průkaz radiotelefonisty námořní pohyblivé služby!!!

Neni to zamer. Nejspis mas ale pravdu. Omlouvam se. Resil jsem to uz pred nejakou dobou a v hlave z toho zustala i informace, ze by tu kompetenci mohl mit i radioamater. Ale neni to nejspis pravda, jak to tak znovu procitam. Diky za navrat na koleje.

* Doplnuji toho radiotelefonistu. Ja mam napr. prukaz Operatora. Fakticky je jich i vic. Ale podstata je jasna a mas pravdu.
Naposledy upravil(a) err_ dne sob srp 05, 2017 5:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob srp 05, 2017 5:53 pm

V poho. Jde jenom o to, aby to tu někdo nevygooglil a nebral za bernou minci.

GT jsem hledal a nenašel. Ale přitom vím, že jsem to již viděl. A pak to seplo. Na HR mapách. Asi v jejich jazyce registrovaná tuna

Obrázek

Ale nechme už kecání a ponechme prostor Felixovému dotazu.
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod jsekera » sob srp 05, 2017 8:57 pm

err_ píše:
Baharis píše:Erre_, proč to děláš? Proč píšeš věci které nejsou pravda...

Neni to zamer. Nejspis mas ale pravdu. Omlouvam se. Resil jsem to uz pred nejakou dobou a v hlave z toho zustala i informace, ze by tu kompetenci mohl mit i radioamater. Ale neni to nejspis pravda, jak to tak znovu procitam. Diky za navrat na koleje.

* Doplnuji toho radiotelefonistu. Ja mam napr. prukaz Operatora. Fakticky je jich i vic. Ale podstata je jasna a mas pravdu.

Jako radioamatér potvrzuji, na radioamatérské stanici (jinou než radioamatérskou nemůžu obsluhovat) můžu poslouchat co chci, námořní frekvence nevyjímaje, ale vysílat jen na radioama frekvencích..... (stav nouze sem nechci tahat)
sek
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned srp 06, 2017 2:41 pm

Baharis píše:Jenom jsem se erre_ blbě vyjádřil. Pojal jsem to pro potřeby charteru (licencovaného), tak to je snad i myšleno, a tam neexistuje loď bez vysílačky.
Povinnost mít na lodi vysílačku je také určitě někde definovaná, ale to mě nějak nezajímá. Beru to tak že k lodi patří vysílačka.

To máš pravdu Felixii, tak to je. Ale položme se na otázku. Známe někoho kdo má rádio a nemá skippera? Když budu mít zkoušky a né rádio, kde budu hledat někoho s rádiem? Jedině jiného skippera...

EDIT: A myslíš to Felixi jako loď vlastní, nebo pro potřeby charteru?
U toho charteru to je povinnost snad i v GB... :?

Baharisi ten prukaz na radio nebude svazany s kapitanem. Jestli muze existovat kapitan bez prukazu nevim. Kdyz pujdu delat prukaz na radio, tak je jina kvalifikace nebude zajimat. Jak tady psal Stanislav, na zkousku kapitana chteli prukaz na radio.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned srp 06, 2017 3:01 pm

Opakuješ Béďo jenom co tu je nespočetněkrát psáno, co všichni víme a co jsme si jenom zpresňovali.

Dobře, napíšu to po tisícíprvní.
Papíry MD nově (několik let) již nejsou vázané na vlastnictví průkazu radiooperatora. Nicméně žádná charterová společnost nevydá loď bez toho, aby alespoň jeden člen posádky tento průkaz vlastnil. Timto je řečeno vše.
Stačí to tak, nebo to budeme dál rozebirat? [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

EDIT: Pleteš sem věci, které (správně) Stanislav napsal v r.2013...

Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk

Zpět na