Průkaz MDČR C ...

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Re: Průkaz MDČR C ...

Příspěvekod Felix » pon kvě 16, 2016 10:43 am

Podíval do znění vyhlášky před novelou a ani tehdy to teoreticky možné nebylo, jednalo se o nějakou svéráznou úpravu na základě svévolného výkladu. Nevylučuji, že se toho drželi dodnes, ale protože tuhle čítanku mají skoro povinnou, tak myslím, že to z webu MD brzy zmizí a nikomu to už neprojde. Nicméně je to dobré téma do blížící se novely, zvláště když už to je ověřeno v praxi :D
err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Příspěvekod err_ » pon kvě 16, 2016 10:50 am

Osobně myslím, že pokud poctivě napluješ 500 mil, je to víc než jeden kurz.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » úte kvě 17, 2016 9:51 am

VMP+C a 500 mil vlastní praxe bylo pro MDČR ke zkoušce dostatečné.

Udělání kapitánského kurzu (kurzu řidiče čártrové lodi :D ) všem jachtingem nepolíbeným doporučuju. Tedy nejen pro ně, ale i jejich manželky, protože i ty potřebují vědět co mají dělat až budou přistávat,jak se zaroluje gena, jak se spouští kotva, nobo že fendr není nadávka :)

Povinnost kurzů mě, ale přijde zbytečná.

Máme zde mnoho dětí a manželek, které na lodích žijí každoročně několik týdnů, někdy i měsíců. Mají napluty tisíce mil. Ty si možná taky budou chtít průkaz jednou udělat.

Představa, že budou muset do kurzu k "instruktorovi jachtingu", který pluje s fendry na zábradlí, ráhno poutá k vantu horolezeckou karabinou, nikdy neměl vestu, nikdy nepoužil harnesy, neví jak se sbalí dinghy, zato plul v 84 kn na stoupačku :D
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte kvě 17, 2016 11:34 am

RACEK píše:Povinnost kurzů mně ale přijde zbytečná.

Kurs povinný není, povinná je zkouška z praktických dovedností u "jachetního instruktora," což je název pro toho zkušebního komisaře, který ověřuje praktické dovednosti na moři. Problém je v tom, že žádný právní předpis neupravuje průběh ani délku zkoušky, takže instruktor/komisař, kterému jsi nedal vydělat při kursu, má volnou ruku v tom, jak dlouho bude (na Tvé náklady, samozřejmě) zkouška probíhat a jak moc Tě bude dusit, protože možnost odvolání proti jeho verdiktu také neexistuje - a to je hrozba, která každého nažene do kursu, zvláště s vědomím, že zkoušet Tě bude instruktor, kterému platíš za to, aby Tě na zkoušku naučil (třeba v RYA to funguje tak, že Tě výslovně nesmí zkoušet stejný člověk, který Tě učil).
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Příspěvekod Jarda885 » úte kvě 17, 2016 12:56 pm

Požadavek, aby Tě zkoušel jiný instruktor než který Tě učí je v Anglii bezproblémový. Zkušební instruktor dojede na místo zkoušky snadno. Nemívá to daleko. Není to velký náklad. RYA zkoušky se taky platí.

Představ si, že bys musel platit českému instruktorovi speciální cestu na moře. školí se většinou v Chorvatsku, včetně zkoušky.

V některých školících centrech je snaha zorganizovat kurzy na dvou lodích souběžně. Pak se instruktoři - komisaři mohou prohodit a zkouší jiný než který školí.

Měl by být jiný zkoušející než školitel standard? To by Tě, Felixi, adepti neměli rádi.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte kvě 17, 2016 1:00 pm

Felixi, prosím, nestraš jachetními instruktory.

Nemají zájem odírat lidi. Většinou úspěšný absovent zkoušky je budoucí klient na půjčení lodě. Nepotřebuješ jej naštvat. Naopak.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte kvě 17, 2016 3:01 pm

Jarda885 píše:Měl by být jiný zkoušející než školitel standard?

Ano, bylo by to optimální. V každém případě by měl přinejmenším být kontrolovatelný a jeho rozhodnutí přezkoumatelné. Momentálně není ani jedno.

Jarda885 píše:Představ si, že bys musel platit českému instruktorovi speciální cestu na moře.

To samozřejmě platíš už dnes. Některý komisař Ti k tomu prodá i svůj instruktorský kurs a od jeho ceny může odečíst svou cestu, protože tu už jsi mu zaplatil jako zkušebnímu komisaři.

Kombinace "prodám mu svůj kurs, vyzkouším ho a na základě úspěchu v mé zkoušce mu prodám charter" má cosi, čemu se obvykle říká "vysoký korupční potenciál."
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv kvě 19, 2016 12:53 pm

Felix píše:.........
Namítali jsme v připomínkovém řízení, že označení "jachetní instruktor" je zavádějící a poskytuje zkušebním komisařům neoprávněnou konkurenční výhodu, neboť nepravdivě naznačuje, že osoba, která bude žadatele zkoušet, je schopna a minnisterstvem jmenována k tomu, aby poskytovala instruktáž. Alternativně k této námitce jsme případně chtěli otevřít možnost, aby se zkušebním komisařem mohl stát na základě své žádosti každý, kdo prokáže odpovídající znalosti (stejně jako u VMP). Ani jednaz těchto námitek neprošla a setkala se s odporem členů APL (všichni přítomní byli jmenovanými jachetními instruktory).
..........

Připomínce, aby se mohl stát jachetním instruktorem (zkušebním komisařem) na základě své žádosti každý, kdo prokáže odpovídající znalosti (stejně jako u VMP) bylo v praxi vyhověno.

Dnes je řízení před jmenováním jachetním instruktorem samostatné řízení, kde musíš prokázat znalosti. Znalosti a praxe jsou zásadní prověřovaný požadavek. Legislativní podmínku (vlastnit nejméně "B" průkaz) je schopen letitý zkušený jachtař bez problémů splnit.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv kvě 19, 2016 4:01 pm

Dlouhý čas přemýšlím, jak nekonfliktně a pozitivně odpovědět na výše uvedený názor.

Vážím si Felixe pro jeho obrovskou znalost právních předpisů týkajících se lodí. Taky je obdivuhodná dlouhodobost jeho počínání.
Smekám všechny klobouky, které cestou potkám. Zajímám se o právo kolem vody asi čtyři roky. Vím o čem mluvím.

U jachetních instruktorů se dopouští chyby, kterou často a rádi všichni kritizujeme u státních úředníků.
"Kvalifikovaně" se vyjadřuje k činnosti, o které toho moc neví. Alespoň podle toho, co napsal výše.

Příliš splývá pohled na jachetního instruktora s pohledem na členy APL, o kterých se netají, že je nemá rád.

Otázky, které námořní úřad a jachetní instruktoři řeší jsou jiné, než uvádí Felix.
To je na diskuzi někde fejs to fejs, nikoliv na fórum.

Systém, který je v ČR zaveden po přijetí nového námořního zákona a prováděcí vyhlášky, vyprodukoval tisíce českých jachtařů, kteří nedělají fatální chyby. Nemusejí se stydět a schovávat v koutě, když si poprvé půjčují loď. Troufnu si říct, že má dobré renomé. Nejsou známy nehody a škody způsobené špatnou výukou nového jachtaře.

Naopak. Dnes už není slyšet věty typu. "Češi znají něco z teorie, ale neumí řídit loď". Před patnácti lety jsem slýchával při přebírání lodě: "To je dobře, že máš chorvatské papíry a ne české". Dnes už tyto věty nejsou slyšet. V Chorvatsku s i nadále půjčuji lodě na jejich papíry. A to papíry z doby, kdy ještě neměly žádné omezení. Hodně lidí tvrdí, že už nejsou platné.

Kdo vydával české papíry dříve nemusím připomínat. Jejich zastánců a nostalgických pamětníků je na JI dost. Dnes již jsou všichni zkušení jachtaři, takže nemají problém s půjčením lodě.
Žádný z dřívějších systémů dnes nové jachtaře nevychovává.
Kvalita nového jachtaře s oprávněním MDČR "C" od dobrého školícího střediska je vyšší než kvality nových držitelů papírů SPS řady 2.x v minulosti. Těch jsem měl možnost před mnoha lety pár potkat. Navíc reference od čártrovek.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv kvě 19, 2016 4:52 pm

Jarda885 píše:Příliš splývá pohled na jachetního instruktora s pohledem na členy APL, o kterých se netají, že je nemá rád.

Mé malé sympatie vyplývají ze dvou příčin:
- v řadě problémů jsou zájmy APL protichůdné se zájmy jachtařů stejně, jako jsou ve kterémkoliv jiném oboru protichůdné zájmy zákazníků a obchodníků. A stejně jako ve kterémkoliv jiném oboru se obchodníci snaží donutit zákazníky k častějším nákupům krom jiného tím, že prosazováním právní regulace pod nejrůznějšími záminkami dobrosraní zneschopňují již prodané zboží s cílem, aby zákazníci byli nuceni koupit nové, "ekologičtější" či "bezpečnější;"
- jakkoliv se s řadou členů APL znám osobně a přátelím se s nimi, ti vyjednavači, kteří se angažují v legislativě, jsou typy poněkud odpudivé jak prosazovanými názory, tak metodami, které k prosazování používají. Při veškerém vědomí, že vyjednávání se účastní formálně jako zástupci svých firem či spolků, representují ne-li celou APL, tak jistě vzorek názorů, které v APL existují.

Jarda885 píše:Otázky, které námořní úřad a jachetní instruktoři řeší jsou jiné, než uvádí Felix.

To je docela dobře možné a je to špatně. Jakožto Námořním úřadem jmenovaný zkušební komisař vykonává jachetní instruktor při zkoušce státní správu. Jeho činnost by měla být regulována závazným předpisem, nikoliv nezávazným "doporučením pro školící střediska," jak tomu v současnosti je. Měla by také být kontrolovatelná a příslušným způsobem napadnutelná v případě pochybností o jejím řádném výkonu.

Jarda885 píše:Systém, který je v ČR zaveden po přijetí nového námořního zákona a prováděcí vyhlášky, vyprodukoval tisíce českých jachtařů ...

Tomu ani nemohlo být jinak, když ministerstvo svého času zdiskreditovalo u charterových společností osvědčení, vydávaná samosprávnými organizacemi, a nahnalo tím charterové jachtaře do kursů na ministerská oprávnění.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » čtv kvě 19, 2016 5:19 pm

Felixi, zanechme argumentace zde a pojďme se domluvit na osobní schůzce.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv kvě 19, 2016 6:54 pm

Jarda885 píše:Felixi, zanechme argumentace zde a pojďme se domluvit na osobní schůzce.

Rád se s Tebou potkám, telefonní číslo už jsem Ti poslal, ale ohledně diskuse zde myslím, že není neužitečná. Přesahuje naše osobní zájmy i soukromé názory a týká se jak těch, kteří uvažují o ministerském průkazu, tak i stanovisek, která zastává ČANY při jednáních o právní regulaci jachtingu.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » čtv kvě 19, 2016 7:00 pm

Jarda885 píše:Kvalita nového jachtaře s oprávněním MDČR "C" od dobrého školícího střediska je vyšší než kvality nových držitelů papírů SPS řady 2.x v minulosti. Těch jsem měl možnost před mnoha lety pár potkat. Navíc reference od čártrovek.

Teda Jardo, jak se Ti Tohle podařilo vymyslet, to mi hlava nebere, je to legrační včetně těch podpůrných argumentů.
A to podsouvání jakési rádoby nostalgie? To je skoro populistický argument :o
Je prostě vidět, že jsi ty 2.x zřejmě nezažil a tím pádem asi vůbec nevíš o čem píšeš.
Jsem opravdu překvapen, jak může někdo šmahem, jednou větou strhat všechny jachtaře, kteří v Čechách tenkrát budovali jachting (ti všichni měli 2.x - 3.0 a i archaičtější průkazy), že byli špatní. To je fakt neucta a je to smutné.
Myslím, že kdyby dnes většina těch Tvých Cčkařů měla vyplout na lodích a technických podmínek, které tenkrát byly, sebrali by se a odjeli domu, při vší úctě (podotýkám, že jeden z mnoha mých průkazů je ministerské "B")
:thmbdn: :thmbdn: :thmbdn:

Mimochodem tenkrát např na 2.1 (tedy plavba do 20nm i v noci) bylo třeba doložit praxi 200nm a zkouška na SPS byla v podstatě stejná jak dnes na ministerstvu = úkol na mapě, následoval písemný test a končilo se ústní zkouškou před zkoušejícím (já u Oldy Straky). Taky co by vymysleli nového, že? Vzali to tak jak se to dělalo a jen vyhodili ten písemný test a místo toho jdeš k dalšímu zkoušejícímu.
Vidíš v tom dřívějším a dnešním systému nějaký rozdíl k lepšímu?
A co se týče praxe, o GPS se vědělo, že existuje, ale nikdo ji neviděl, natož mapovou, kotevní vrátky nebyly, ...... to jsi si sakra dobře rozmyslel a napánoval kde tu kotvu položíš, abys ji nemusel znovu ručně tahat z vody.
Proč by ti uchazeči měli být tenkrát horší než dnes??
Dneska, když to hodně zlehčím a pokud není špatné počasí je plout s lodí snadnější, než se vydat autem třeba do Prahy.

:sorry: za :offtopic: ale tohle mi nedalo nereagovat!
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv kvě 19, 2016 11:43 pm

Felix píše:
RACEK píše:Povinnost kurzů mně ale přijde zbytečná.

Kurs povinný není, povinná je zkouška z praktických dovedností u "jachetního instruktora," což je název pro toho zkušebního komisaře, který ověřuje praktické dovednosti na moři. Problém je v tom, že žádný právní předpis neupravuje průběh ani délku zkoušky, takže instruktor/komisař, kterému jsi nedal vydělat při kursu, má volnou ruku v tom, jak dlouho bude (na Tvé náklady, samozřejmě) zkouška probíhat a jak moc Tě bude dusit, protože možnost odvolání proti jeho verdiktu také neexistuje - a to je hrozba, která každého nažene do kursu, zvláště s vědomím, že zkoušet Tě bude instruktor, kterému platíš za to, aby Tě na zkoušku naučil (třeba v RYA to funguje tak, že Tě výslovně nesmí zkoušet stejný člověk, který Tě učil).

U RYA to je jen u kursu od yachtmaster vyse (offshore a ocean). Day skipper a Coastal skipper udeluje licenci instruktor. Ale neda to kazdemu. Kdyz jsem delal Coastal skipper kurz, tak jedna studentka to neudelala a vydal jen potvrzeni o praxi a doporuceni, co jeste doladit.

H.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pát kvě 20, 2016 9:55 am

Martine.

já si průkopníků jachtingu hluboce vážím. I kvůli těm podmínkám, za kterých námořní jachting budovali.

Málo jsem zdůraznil slovo nových. I Ti, se kterými jsem hovořil přiznávali, že se učili sami. Jako čerství majitelé průkazů toho moc neuměli. Větu "Češi umějí teorii ale neumějí řídit loď" jsem si nevymyslel. Tu jsem opakovaně slyšel.

Dnes jste všichni vlastníci starých průkazů špičkoví. O tom není pochyb.
Já jenom nadřazuji dnešní systém výuky nováčků nad ten starý. U dobrých školících středisek. Bohužel ne všechna jsou dobrá.

Na rozdíl od jiných. který tento systém trvale opakovaně shazují. Jde o systém. Každý systém má své černé ovce.
jojoch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jojoch » úte led 31, 2017 2:04 pm

ahojte

prosím o radu

v září tohoto roku mi zase končí platnost MDČR C .. hledal sem na netu informace k prodloužení, co se za posledních 5 let změnilo, a jsem z toho poněkud dopletený z webu ministerstva se culí agentův poskok a ve zmatečném designu odkazů webu vždycky končím na plavební správě, kde k námořní rekreační plavbě nenacházím nic

- komu se žádost o prodloužení podává? (naposledy jsem to posílal paní Toufarové poštou a průkaz si vyzvedl v práglu)
- kolik naplutých majlí a za kolik let se dokladuje? (někde píšou minimálně 500 za 5 let, někde 500 za 3 roky, jinde i 1000 za 2 roky)
- kde jsou ke stažení formuláře? (tady https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Namorni-urad-CR/Jachtari mi nefunguje žádný odkaz)
- musí se k tomu zase dávat papír od doktora? (je někde seznam těch doktorů, co se za 500 zeptají, zda vidím barvy, nebojím se v noci a netočí se mi hlava, a pak mi dají kulaté razítko?)

moc díky .. pokud je to v nějakém vlákně popsané, jen mě tam nasměrujte

k.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » úte led 31, 2017 3:09 pm

Ahoj,
mně Cčko končí zanedlouho a tak jsem volal paní Toufarové a ona mi poslala mail s pokyny a formuláři. Formuláře, resp. mail Ti přepošlu - dej mi na SZ svůj mail - sem asi soubory nevložím.

Kamarádům jsem mail přeposlal v tomto znění:
Volal jsem na Min. dopravy a toto je třeba dodat min. 2 měsíce před koncem platnosti průkazu (jinak to není za 50 Kč, ale za 500 Kč).

Žádost
1x 50,- Kč kolek
2x foto pasového formátu
kopii jachtařské knížky nebo lodního deníku (500NM za posledních pět let)
starý průkaz
lékařské potvrzení

Průkaz radiotelegrafisty na
https://www.ctu.cz/prodlouzeni-prukazu- ... usobilosti min. měsíc předem
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte led 31, 2017 3:28 pm

Mají tam na ministerstvu bordel. Odkazy na seznam lékařů ani formulář k prodloužení nefunguje. Nefunguje jim tam skoro nic.

Lze se obejít u Oldy Straky:
http://www.yachtservice.cz/seznam-lekaru
http://www.yachtservice.cz/prukazy-zpus ... ce/licence

Jinak kontakty jsou

paní Toufarová .... tel.: +420 225 131 225
MDČR odbor plavby
P.O. BOX 9
Nábřeží Ludvíka Svobody 12/12
110 15 PRAHA 1
ZanValzan
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ZanValzan » čtv úno 23, 2017 4:53 pm

Ahoj,
mám možnost obnovit průkaz způsobilosti na C pokud mi platnost končila 24.8.2016? Bohužel jsem si to nezkontroloval a aktuálně mám průkaz propadlý :|
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » čtv úno 23, 2017 6:53 pm

Ahoj, Felixi,

netusil jsem, ze u nekterych veci takto stradas. :lol: Prihazuji napad k lobovani: umoznit skladat praktickou zkousku NIKOLIV na mori, ale NA JAKEMKOLIV VODOJEMU, krome zrejme kaluze. :-) Nebyla by to treba snazsi cesta, ktera by vyresila cast problemu automatem?

Mej se hezky
Roman
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv úno 23, 2017 10:32 pm

windward píše:... Felixi, netusil jsem, ze u nekterych veci takto stradas ...

Ke kterému z loňských příspěvků se to vztahuje?
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » čtv úno 23, 2017 11:54 pm

Nic konkretniho. Bezdecna reakce bez samostatneho vyznamu. Neco na zpusob: "Ola! Je tu misty horko!". :D Pratelska konverzace.
err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Příspěvekod err_ » pát úno 24, 2017 12:05 am

Ty asi cas od casu hulis solidni matros ...
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát úno 24, 2017 7:24 am

ZanValzan píše:Ahoj,
mám možnost obnovit průkaz způsobilosti na C pokud mi platnost končila 24.8.2016? Bohužel jsem si to nezkontroloval a aktuálně mám průkaz propadlý :|

Ahoj, zavolej si na Min. dopravy - paní Toufarová - 225131225. Zrovna prodlužuji platnost (v termínu) a stejně jsem rád, že tam pořád je:-)
dedek
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod dedek » stř led 10, 2018 8:54 pm

Ahoj, taky mi nadešel čas pětileté výměny průkazu C, web MDČR je bez komentáře, zoufalý... nicméně potřebné formuláře jsem našel, doktora seženu, kam a jak to mám poslat je mi jasný, ale není mi zcela jasný doložení naplutí 500 NM. Jezdím na charterovkách v Řecku a Chorvatsku, napluto mám ale kdo mi to jako podle představ ministerstva potvrdí? Napadá mě samozřejmě varianta, že si to potvrdím sám sobě, nicméně pokud to tak je, tak super, ale potom takový zákonný požadavek nechápu. Můžu k tomu poprosit o názor či zkušenost s doložením praxe? Předem díky!

Zpět na