Umístění antény NAVTEXu

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

starmar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Umístění antény NAVTEXu

Příspěvekod starmar » pát kvě 14, 2010 1:20 pm

Dobrý den.
Zakoupil jsem NAVTEX přijímač McMurdo NAV 6 PLUS, zabudoval jej do přístrojového panelu v salonu na plachetnici a nyní dumám nad umístěním jeho venkovní antény. Výrobce doporučuje na vrchol stěžně, na horní trubku relingu...Přímo nedoporučuje umístění antény na sáling, dovnitř relingu, vedle jiných antén. JENŽE-na relingu mi ji urazí děti, na vrcholu stěžně mám další antény, pro mě ideální imístění je právě na sálingu cca 30 cm od stěžně.
No a můj dotaz zní, do jaké míry tímto umístěním zmenším citlivost přijímače, případně zda příjem úplně znemožním. Když jsem si anténu pracovně vytáhl k sobě ke kormidlu, tak jsem ve středomoří přijímal zprávy od Istambulu po Tarifu.
Děkuji za odborné "elektrotechnické" posouzení.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pát kvě 14, 2010 2:19 pm

Ahoj, já mám anténu umístěnu ve shluhu dvou antén VHF, radarového odražeče, pod metrovým stožárem s vlajkama a světlama a problém s příjmem nemám žádný.
Zkusím přidat nějaký obrázek

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pát kvě 14, 2010 2:21 pm

Jo, ještě k předešlému příspěvku - je to ten bílý hříbek Furuno
starmar
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod starmar » pát kvě 14, 2010 4:38 pm

Děkuji za uklidnění.
Loď jsme si minulý měsíc přepluli z francouzského Les Sables do chorvatského Sukošanu. Celou dobu jsme provizorně měli kabel a anténu NAVTEXu vytažené ze salonu ke kormidlu a tam jsme anténu měli pověšenou pod konstrukcí bimini (takže ani nijak vysoko nad hladinou, cca 3 metry). Příjem byl senzační, na Atlantiku i cestou celým Středomořím jsme přijímali zprávy snad z celé Evropy. Teď ale chceme kabel protáhnout stěžněm a anténu předsadit před stěžeň na takovém nerezovém držáku, který je k dostání běžně v našich e-shopech.
Já se hlavně obával rušení příjmu signálu NAVTEXu právě blízkostí kovového stěžně. Je ale asi fakt, že v Chorvatsku nám jde především o příjem signálu ze splitského vysílače (Q), tudíž i snížení citlivosti by nás v tamních vodách nemuselo trápit.
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » ned srp 22, 2010 6:01 pm

ahoj, jak jste prosim s tim NAVTEX přijímačem McMurdo NAV 6 PLUS spokojeni?

uvazuji o nakupu navtexu na svou lod a zatim mi nejlepe vychazi krabicky WIB, ale chci mit pristroj s vlastnim displayem (nechci neustale zapinat notebook!), , ktery zabuduju do lodi na 12V a inteligentne vyresenym prohlizenim zprav (abych se v zaplave zprav vubec zorientoval).

krome McMurdo NAV 6 PLUS zvazuju jeste Clipper Navtex a v poslednim cisle Yachting revue mne zaujal McMurdo Smartfind GMDSS Navtex, ale nejsem si jisty, zda do toho chci dat tolik penez.

Nejvic se mi pri me lenivosti libi navtex s tiskarnou (prehledne, lze vlozit do logbooku, ..), ale porad myslet na dostatek roli papiru se mi take nechce

jake by bylo vase doporuceni?

-pux
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

navtex

Příspěvekod pes » ned srp 22, 2010 8:25 pm

podívej se do zdejšího eShopu na Morer WIB2D který má vlastní paměť a displej a tak nepotřebuješ tiskárnu. Anténa je integrovaná přímo v přístroji. Napájení z baterek nebo přes nabíječky USB nebo 12V které jsou v ceně přístroje. Vyzkouším to za dva týdny a pak budu vědět více.
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » ned srp 22, 2010 8:59 pm

ahoj,

dekuji za odpoved, ale .. - asi jsem to nenapsal jasne - to WIB znam, ale NECHCI, PROTOZE:
1) nechci pristroj na baterky, vzdycky kdyz ho potrebuju tak jsou baterky vybite a mam problem (vysilacky, ..)
2) nechci sebou tahat notebook a porad ho zapinat (mam ho plne zuby z prace)

chci:
3) pristroj zabudovat na palubni desku a vytahnout externi antenu
4) mit prehled v dorucenych zprava a ne zmatek (pokud toho prijde vic z ruznych zdroju)

WIB vypada vyborne, ale konflit s bodem 1, 2, 3 a 4 - minimalne pak 1 a 4 pro model s displajem

na pristi sezonu planuju nakup radaru a noveho multifunkcniho displaye (zatim jsem se na to nedival jake jsou moznosti apod.) - mozna se da nejaky multifunkcni display k radaru kombinovat se zdrojem Navtex zprav - nevim

thx

-pux
Libor
bez hodnocení
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned srp 22, 2010 11:15 pm

Pulrichu, zcela rozumím tvým požadavkům, jsem na tom stejně :)

Proto jsem fanda WIB2D.

Proč?
Splňuje všechny tvé požadavky...., asi jsi se na to špatně podíval...

ad
1) baterky má pro nezávislý provoz (až 4 dny- jsou dobíjecí, tak se o ně dlouho nemusíš starat), jede samozřejmě i na palubních 12V, klidně i permamentně....

2) u tohoto modelu nepotřebuješ žádný noťas, vše si přečteš na displaji

3) na palubku si ho můžeš přilepit, přišroubovat, externí anténu nebudeš nikdy potřebovat (ale lepši je ho mít po ruce, kdekoliv jseš, asi jako mobil)

4) přehled budeš mít, jednak jsou řazeny v seznamu podle typu zprávy a ještě můžeš filtrovat oblasti výběrem vysílačů

Co víc bys chtěl?
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod pes » ned srp 22, 2010 11:21 pm

ahoj pulrichu,
Morer WIB2D můžeš mít napojený stále na 12V a bát nezávislý na jeho bateriích.
Zabudovat na panel lze bez potíží. Zepředu má displej na dva šrouby co drží zadní víčko. Víčko lze odejmou a přístroj jednoduše přišroubovat k panelu.
Napájení z vlastních baterií nebo přes USB+notebook nemusíš využívat.
Vlastní vestavěná anténa má omezený dosah a tak přijímá jen ty zprávy které přísluší tvé oblasti. Navíc druh zpráv lze nastavit a tím selektovat. V půlce září budu mít praktickou zkušenost. Pro další info zmůžeš zkusit třeba "jirkaM" tady z fóra.
Kolizi s tebou popsanými body nevidím tak tragicky a proto reaguji. Pokud potřebuješ větší dosah pak jiné zařízení s externí anténou je asi vhodnější.
(já požívám NTB napájený přes adaptér 12V-19V a na NTB mám přes USB napájený GPS modul navigace a chci taky přes USB napájet i WIB2D)

zdraví "pes"
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Re: Umístění antény NAVTEXu

Příspěvekod TashonkaWitko » pon srp 23, 2010 8:39 am

starmar píše:Dobrý den.
Zakoupil jsem NAVTEX přijímač McMurdo NAV 6 PLUS,

Zdravim .. mohu se optat, kde se podarilo McMurdo koupit ? Sveho casu jsem se po jednom Navtexu z jejich produkce shanel, ale byl jsem brutalne neuspesny. Az mi prislo ze to vyrabi snad jen pro CIA a NSA a smrtelnikovi jako jsem ja jest podobny pristroj zapovezen :-)
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » pon srp 23, 2010 8:46 am

U Libora v e-shopu jsme koupili WIB2D . Funguje perfektně . Má interní anténu ( z vysočiny příjem Splitských zpráv ) , není nutná montáž , jednoduché ovládání , přehledný displej .
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Re: re:

Příspěvekod TashonkaWitko » pon srp 23, 2010 11:01 am

karaya2 píše:U Libora v e-shopu jsme koupili WIB2D . Funguje perfektně . Má interní anténu ( z vysočiny příjem Splitských zpráv ) , není nutná montáž , jednoduché ovládání , přehledný displej .

diky za odpoved ... vim kde koupit WIB** a tusim kde koupit jine. To co me zajimalo byl _JEN_ a _VYHRADNE_ McMurdo .... :-) Libil se mi model s funkci NAVTEX na MF .... S timto modelem, respektive znackou a jejim nakupem jsem mel problem.

BTW kdyz uz prisla rec na ten Morer - sveho casu jsem mel Navtex od NASA (britske) (neplest si s NASA (USA) prosim :-)) Samotatny model s obrazovkou ... vozil jsem ho na charter ... Krome toho jsem ho pujcoval kamosovi na jeho lod .. minuly rok jsem ho dal tomu kamosovi k narozeninam. Ted nemam zadnej. Uvazoval jsem o modelu od NASA - modul k pripojeni k PC - stejne s sebou notebook vozim ... to co me zaujalo bylo, ze ten Navtex modul umel prijate zpravy stradat "do sebe" i kdyz byl notebook Off. Az se zapnul, modul do nej presypal co mezitim chytil. To se mi libilo. Nevim jak je na tom v tomto ohledu Morer modul pro pripojeni na PC. Podotykam ze vim ze modely s vlastnim screenem jsou v tomto ohledu samostatnejsi, ale osobne je nepovazuji za extra vyhodne - kdo jiz nekolikrat lustil dlouhou zpravu na LCD screenu, plnou chyb diky spatnemu prijmu, mozna vi o cem mluvim ... ja na to proste blbe vidim ... radeji bych mel obdrzenou zpravu nasypanou do notebooku kde si to prectu pohodlneji .. uz treba proto ze si muzu zmenit font, barevne zvyraznit casti textu apod.

P.S. Anglicky NASA Navtex = Clipper NAvtex pro ujasneni
Libor
bez hodnocení
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 23, 2010 11:18 am

Každý od Moereru má vestavěnou pamět a všechny zprávy můžeš pak číst na monitoru PC.

Pokud nepotřebuješ malý displej, zde jde o nezávislost v použití a umístění..., je pro tebe vhodnější typ:
WIB Obrázek
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... cts_id=812

Dělá se i ve verzi s barografem.

Přenosný MINI-NAVTEX přijímač

NAVTEX přijímač bez externí antény a pracující zcela nezávisle na palubní síti !

* Příjem všech světových Navtex vysílačů na 518 a 490 kHz
* Vnitřní feritová anténa, není potřeba instalovat jakoukoliv anténu
* Vestavěný akumulátor pro nezávislý provoz až 3 dny
* Ideální pro charter nebo převoz lodí

Zprávy NAVTEX jsou ukládány ve formátu HTML. K zobrazení se používá webový prohlížeč naistalovaný v počítači. Není potřeba žádný další software.

Pro získání předpovědi počasí a varovných zpráv není potřeba nic si psát, netřeba držet hlídku a poslouchat, žádné poplatky, žádná zmeškaná zpráva!

Nemá vestavěný LCD display (používá se zobrazení na obrazovce počítače) a nemá senzor tlaku vzduchu (barometr). Jinak naprosto stejná funkce jako WIB2D.

Obrázek
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » pon srp 23, 2010 1:14 pm

hmm, tak ja se na to WIB tedy jeste jednou podivam :-) .. dekuji vsem za comments

zpetne si uvedomuju, ze dotaz na McMurdo jsem mel dat do SZ a nenavazovat na topic o umisteni anteny - nakonec se z toho topicu stalo srovnani ruznych navtexu

To: moderator nestalo by za to tuto cast diskuze vytahnout a prejmenovat?

Na pristi sezonu planuju kompletni upgrade vybaveni na lodi do jednoho integrovaneho celku a rad bych jednotlive komponenty uz ted skladal s touto vizi - proto se rozhlizim a zjistuju.

-pux

Zpět na