Přímý zásah bleskem

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

philipes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Přímý zásah bleskem

Příspěvekod philipes » pát srp 27, 2010 7:46 pm

Nevíte někdo něco bližšího k přímému zásahu bleskem do stěžně? Teorie sice praví, že pokud je stěžeň vodivý a vodivě spojen s vodou tak by měl výboj svést do vody. Pokud jde o velikost odporu, tady by se nechalo vyjít z ČSN a dodržet stejné parametry, ale co by se střeba stalo když by byl člověk v kajutě a po stěžni by se to svezlo do vody. Přežije? Nepřežije? Možná? Proč?
Děkuji za názor.
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Re: Přímý zásah bleskem

Příspěvekod deko » pát srp 27, 2010 8:15 pm

tu na fore som popisoval moj zazitok pocas burky na mori, v ktorej som s najvacsou pravdepodobnostou dostal priamy zasah. ja som sa pochopitelne drzal kormidla, v salone bolo tusim 5 ludi. bez poskvrny prezili vsetci ludia a vsetky zariadenia. je mozne, ze to odniesol koncak vo vysielacke, lebo o par dni som sa v zatoke snazil dovolat na nedaleko stojacu lod a neodpovedali. tiez je ale mozne, ze mali vypnutu ich stanicu alebo nasa vysielacka bola pokazena este pred plavbou, takze ani tou vysielackou som si nie isty :?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » pát srp 27, 2010 8:27 pm

Kamarát to videl zo vzdialenosti asi 100m, do susednej lodi trafil blesk, nikomu sa nič nestalo, ale elektronika bola zničená.
vendelinek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vendelinek » čtv říj 28, 2010 10:11 pm

Já viděl na maríně Frapa v HR, jak měli za zídkou nějakého domu položený stěžeň a nedalo mi, podívat se, proč zrovinka tam leží. Po chvíli zkoumání jsem zjistil, že ho přerazil blesk. Snad je i možné, že neměli ukostřeno do vody... Dolní konec byl dost brutálně seškvařenej a po celé délce se dala najít místa, kde se dural pálil vysokou teplotou... bublinky, černý fleky... Škoda, že jsem si to nevyfotil. Ale až tam někdo pojedete, popíšu vám, kde to přesně je. Bylo zajímavé, že třeba uchycení ráhna se odpálilo, stejně tak i další konstrukční místa. Musel to bejt masakr. A co teprve loď a lidi...
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » čtv říj 28, 2010 10:59 pm

vendelinek píše:Snad je i možné, že neměli ukostřeno do vody...
Kdysi se na toto tema rozvinula debata v nejakym anglickym casopise ... nazory se pomerne rovnomerne rozdelily na dva tabory - prvni prisahal ze behem bourky je dobre mit "ukostreny" stezen do vody - retezem apod, druhy tabor se stejnou suverenitou tvrdil, ze takovy retez je naopak zadost o problemy ... oba tabory temer shodne argumentovaly spoustou faktu, ktere se me, jako laikovi, jevily jako velmi logicke a oba tabory predhazovaly x historek, ktere dokazovaly spravnost jejich nazoru ...vysledek byl znacne nejednoznacny ... :-( Snad mi byl blizsi tabor co rikal "V zadnem pripade neuzemnovat" .. uz proto ze dodrzeni jejich pravidel nevyzaduje zadnou namahu :-)
vendelinek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vendelinek » čtv říj 28, 2010 11:05 pm

Asi by bylo dobré se poradit s elektrotechnikem přes plavidla. Ale v Anglii je mají taky a přesto se tam dohadují. Fakt je teda ten, že stavby se uzemňujou a škody jsou skoro nulové. Ovšem, blesk je potvora, co dokáže vyvrátit zaběhnuté pravidlo.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod TashonkaWitko » čtv říj 28, 2010 11:24 pm

Pokud si to dobre pamatuju, nejsilnejsim argumentem odpurcu uzemnovani bylo, ze prave to uzemneni blesk pritahne ... zatimco neuzemnena lod "blesk nezajima". Prijde mi to hodne ulitly ale muj nazor nema zadnou vahu ... navic i v pripade uzemneneho stezne retezem do vody odpurci tvrdili, ze toto uzemneni neni tak dokonale aby zabranilo zniceni elektroniky - tudiz radili blesk pokud mozno vubec nepritahovat ... a včil mudruj :?
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát říj 29, 2010 8:46 am

Na ka se dokazi nabit opci Spalava ( pojmenovan proto ze bleky palil bramnbory v zemi ) mam na maringotce as 12 m stozar na anteny, neuzemeny. Vedle jsou dva asi 6 m vysoke stozaty uzemene, bylo na nich zarizeni paterni linky internetu kdyz to jeste chodilo vzduchem. Zatim do toho neuhodilo. Asi 40 m od toho bylas hromada hnoje a do ni uhodilo a zapalilo to.
Ono nejde jen o uzemeni proti blesku, ale take proti staticke elektrice. Ten stozat a lana se dokazi nabit a pekne tlouct. Na lodi to treba treba nehrozi, asi je to porad vlhke a slana vlhkost to svede do vody i bez uzemeni.
pepek namornik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pepek namornik » pát říj 29, 2010 4:37 pm

Dlouho jsem tutu diskuzi jen sledoval, protoze ani muj nazor neni pro blesk dulezity, ale neco vam povim - to me fakt pobavilo:

Za leta svych plaveb jsem se dostal do mnoha bouri a sledoval co se deje. V mnohych bourich jsem byl na lodi s neuzemenym steznem a pozoroval jen blesky slehajicich mezi mraky. Opravdu zajimavy jev.

Na plachetnici Domino, kterou jiste dobre znate, jsem ovsem s uzemenym steznem videl na vlastni oci zasah blesku X asi desitek metru od lode - do vody. Lodi ani posadce se nic nestalo. Magneticke pole ale totalne znicilo vsechny elektronicke pristroje. Od te doby pri bouri vzdy vsechno vypitam)

To me presvedcilo, ze zemeni radeji ne. Nakonec jsem se ale potkal s jednim clovekem a na chvili trochu zmenil nazor.

Ten clovek taky chodi na tento server., proto ho nebudu jmenovat - verim, ze se prihlasi sam ;)

Je to opravdu profesional a machr pres elektroniku a soucasne i blesky. Spolecne jsme projektovali i zabezpeceni proti blesku na lodi La Grace. On je na 1.000% presvedcen, ze uzemneni na lodi urcite ano. Vypracoval opravdu slozity plan co a jak udelat aby to bylo spravne. Je to ale uplny novacek pres jachting a letos si koupil vlastni - svou prvni lod. Jednu s prvnich veci, co na ni vybudoval je samozrejme ochrana proti blesku - uzemeni. A asi mi nebudete verit, ale jen nekolik tydnu na to mu do ni uhodil blesk.

Jinak je s podivem, jak hodne ze se podarilo ututlat, ze pred par roky v chorvatsku zabil blesk na lodi cecha - syna meho dobreho kamarada. Presne podrobnosti nevim a pranim rodiny je o tom nemluvit, ale je to pravda.

Zaver si udelejte kazdy sam - ja se uzemeni bojim.
Pepa
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát říj 29, 2010 5:54 pm

Jeden názor k tématu si můžete přečíst zde
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon lis 01, 2010 2:59 pm

Já jsem se o to dost zajímal, když jsem si koupil první motorák. Z plachetnice jsem byl zvyklý na kus "tlustého" drátu spojujícího stěžeň s kýlem, na motoráku nic. Tak jsem se v tom trochu šťoural a výsledkem bylo:
- řetěz nesmysl - přechodové odpory mezi jednotlivými články (navíc s povrchem od rzi nebo jinak znečištěným) mohou být tak velké, že jde spíše o ochranu psychologickou.
- zástupce výrobce lodí Galeon (PL), který dělá dost produkce pro sever Evropy mi sdělil, že na motorových lodích není uzemnění vyžadováno a proto jej nedělají.
- zásadní argument - ve všech marinách mimo sezonu stojí na břehu tisíce lodí na kozách, neviděl jsem nikdy žádné uzemnění, přesto, že většinou jde o bdobí s horším počasím

Navíc je otázka, jestli není lepší, když při bouřce sjede blesk po mokrém povrchu lodě než si jej tahat uzemněním dovnitř.
Sajri
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sajri » pon lis 01, 2010 4:04 pm

Dovolím si přidat názor fyzika: výboj blesku je nesmírně komplikovaná záležitost, která přes veškeré snahy není dodnes naprosto uspokojivě fyzikálně popsána. Všechny odborné popisy, s nimiž se lze běžně setkat, jsou obvykle značně zjednodušené (tím neříkám nesprávné, ale je třeba být opatrný při jejich aplikaci v praxi). S tím souvisí i to, že existuje více různých blesků, nebo chcete-li více různých chování blesku, které závisejí na spoustě faktorů. Z toho pak pramení ono dělení jachtařů i na dva tábory. Nepochybuju, že existují případy, kdy úder blesku do "uzemněného" stěžně napáchal velké škody, i případy, kdy naopak nezpůsobil téměř nic. Stejné lze říci i o neuzemněných stěžních. Lidé se pak přiklánějí k té či oné variantě na základě zkušenosti vlastní nebo zkušenosti z doslechu, ale skutečná příčina poškození/nepoškození lodě/osob může tkvít nakonec úplně někde jinde, než v uzemnění/neuzemnění stěžně. A protože těch případů je obecně málo, nelze na základě statistiky prokázat která z příčin byla skutečně tou hlavní.

Myslím, že nejlepší ochrana před zásahem blesku je snaha vyhnout se bouřce za každou cenu. Mě letos na podzim na Jadranu chytlo bouřek několik. Před jádrem, kde to pěkně blýskalo, jsem vždycky nějak utekl, ale už jsem skoro litoval, že jsem neměl hnědé bezpečnostní trenky :-).
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » úte lis 02, 2010 8:14 am

JJ, utéct je ideál. Pokud ovšem přijde bouřka v noci, než se rozkoukáš, je po ní. Nehledě na to, že nejde jen o dny kdy na lodi jsem, ta loď někde stojí 24 hodin denně, 365 (6) dnů v roce a sama neuteče :) :) .
klubko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod klubko » úte lis 02, 2010 8:45 am

Nezapomeňme také na třetí tábor, který přísahá na takové ty kartáče, co se upevní na vršek stěžně a rozsévají prý ionty či co, čímž blesky odpuzují. V JV Asii je to dosti populární, protože kolem Malajsie a Bornea v noci a k ránu blesky na denním pořádku, a nejméně tři lodě nám říkali, že do okolních lodí to prásklo a oni že nic. Taky jsme měli známého, kterému sjel blesk přes VHF do kabiny a vyletěl oknem...
Sajri
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sajri » úte lis 02, 2010 10:31 am

Macek0585 píše:Pokud ovšem přijde bouřka v noci, než se rozkoukáš, je po ní.

Ty bouřky o kterých jsem psal byly všechny v noci. Výhodou bylo, že byly celkem izolované, takže okolo byla jasná obloha a směr a rychlost postupu cumulonimbu se dal jakž takž odhadovat podle mizejících hvězd :-).
FordPerfect
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod FordPerfect » úte lis 02, 2010 12:52 pm

Tie dva tabory podla mna nesuvisia so zlozitou povahou blesku ako javu, ale s ludskou povahou.

1. Lode chranene uzemneni = pesimisti. Ocakavaju ze to pride, a ked uz to ma prist tak chcu byt pripravni. Casto sa im to aj napriek snahe nepodari.
2. Lode bez ochrany = optimisti. Veria ze to nepride, a ak to nahodou pride tak to dobre dopadne. Na svoju obhajobu casto pouzivaju pseudoteorie o tom ze bleskozvod pritahuje blesky.

Bez ohladu na nejasnosti ohladom toho ako vznika rozdiel potencialov a co presne je spustacom blesku je pomerne dobre znamy jeho vznik. Negativny vyboj oblak-zem (90% vybojov oblak-zem) zacina vznikom zostupnych skokovych stopovacov (negativny naboj ma snahu premiestnit sa k zemi) z oblaku smerom nadol. S narastom intenzity elektrickeho pola zacnu zo zemskeho povrchu vznikat vzostupne stopovace (predvyboje). Ked dojde k spojeniu jedneho alebo viacerych vzostupnych stopovacov so zostupnym vznikne ionizovany kanal v ktorom vznikne hlavny vyboj, castokrat opakovany a striedany spatnymi vybojmi (preto blesk blika). Kanal vznikne za (ak sa dobre pamatam) priblizne 20ms, dalsich par desiatok ms uz dochadza len k vyrovnavaniu naboja vybojmi cez vzniknuty kanal.

Ak je ukoncovacim bodom blesku na zemskom povrchu stazen, je celkom prijemne mat vytvorenu dostatocne dimenzovanu nizkoimpedancnu cestu cez ktoru dojde k vyrovnananiu nabojov (uzemnenie). Dobre pripraveny pesimista sice pride o elektroniku, ale nebude mat dieru na dne lode a pravdepodobne mu ani stazen nespadne na hlavu. Otazna je vacsinou kvalita a dimnezacia takejto cesty.
Ak sa blesk ukonci na stazni optimistovi (to 'AK' je podstatne), este stale ma sancu ze mu odide len elektronika a tych 20C (coulombov) sa vybije inakadial ako cez dno lode a neroztavi mu to terminaly na vantoch. Alebo ano.

Pravdepodobnost zasahu bleskom rastie s vyskou objektu nad okolim. Tento fakt od cias Benjamina Franklina nikto nespochybnil. Na 10m ocelovke by som sa ochranou pred bleskom asi nezaoberal a bol optimista. Na sendvicovom katamarane s 30m staznom by som asi zaplatil niekomu aby to urobil spravne.

PS: Tie 'kefy' na vrchole stazna maju rozptylovat naboj v malych koronarych vybojoch a tym zabranit vzniku vzostupnych stopovacov, t.j nema to byt ochrana, ale prevencia. O ich ucinnosti sa vedu pomerne vasnive diskusie.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » úte lis 02, 2010 2:50 pm

JJ, s tou povahou máš pravdu. Jsem přesně typ "pesimista", 48 let mého života mne přesvědčuje o tom, že pokud se má něco posrat, posere se. Takže co se ochrany např. domečku mám tento oblepený hromosvodem (a směju se lidem, kteří hromosvod nemají, aby do nich neuhodilo:-))) . Co se týče lodi, je to jinak, přece jen ten režim uzemnění je tam jiný než u budovy (alespoň z mého pohledu člověka, který má vystudovanou technickou VŠ) a tam se řadím do skupiny "optimista". Akorát nevím, která složka je dobře :( :( :(
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte lis 02, 2010 2:58 pm

No človeče, jsa také student fyziky, ještě vylepšený tím, že mě ve druhým semestru na" Obecnou fyziku II Eletřinu magnetizmus" docent Houdek vykopl velkým obloukem právě na blesk, musím říct, že Sajri má 100% pravdu. V podstatě se nic moc neví a my na chatě třeba hromosvod vůbec nemáme. Tím nechci říct, že je to správně. Řeším na plachetnici totéž, nicméně pokud se pamatuju ze školy, tak v podstatě člověk může zapalovat hromničku - a taky to může fungovat. (S VÝHRADOU, DOMA TO NEZKOUŠEJTE ;) )
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte lis 02, 2010 4:06 pm

JardaF píše:V podstatě se nic moc neví a my na chatě třeba hromosvod vůbec nemáme. Tím nechci říct, že je to správně.

To jsou přesně mé slova a také na tom jsme takto. :lol:

Žiju v klidu a v přesvědčení, že pokud má někam blesk prásknout, tak práskne. Takže to neřeším, hlavně si dávám pozor na přechodech, kde je statistika, co se týká procenta pravděpodobnosti o hodně nepříznivější.

Ale mám v záloze jedno nouzové řešení. Ač ateista, jsem nachystaný že jak se na mě bude šinout blesk, tak bleskově konvertuji na nějakou nejbližší víru a budu prosit boha o pomoc. ;)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte lis 02, 2010 4:15 pm

lišácký Baharis píše: ... jak se na mě bude šinout blesk, tak bleskově konvertuji na nějakou nejbližší víru a budu prosit boha o pomoc. ;)

Sakryš Baharisi, Tobě to ale musí rychle pálit – šinutí blesku je otázka desítek milisekund (jak někdo výše napsal). Za tu dobu mně ani nesepnou dendrity. :lol:
(Dendrity – stromečkovité výběžky neuronů, které zprostředkovávají předávání informací. Nebo tak nějak. :mad: )
Sorry, já vím – OT. Ale uznejte, to nešlo nechat. :D
Naposledy upravil(a) lynx dne úte lis 02, 2010 4:47 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte lis 02, 2010 4:30 pm

;)
Jednak nevím co to jsou dendrity a jednak mě to uráží... :lol:
Ale jsou na bázi neuronů, ty by ti měli také šupajdit celkem rychle. Chce to tréning.
A nakonec: Kdo to pozná jestli jsem to stihnul, nebo ne. Kdesi jsem slyšel, že ty nejvěrnější si bere s sebou nahoru...

Tak vážně. Chtěl jsem jen říci, že ač celkem osamocen, na hromosvody moc nevěřím. A jestli do mě práskne blesk nebo ne, to neřeším. Je daleko více a daleko horších nebezpečí, které kolem mě hrozí.
Není potřeba se rouhat a chodit nebezpečí vstříc. Je dobré uhnout tam kde to jde. To bezesporu. Ale drámu z bouřky nad hlavou nedělám.
V tomto přesvědčení žiju již 54 let a žiju. Tedy zatím, všeho dočasu. :mad:
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » úte lis 02, 2010 5:41 pm

Blesky jsou oštěpy, které po sobě hážou hromoví obři, když spolu bojují. To je dokázaná meteorologická skutečnost. Ty si nemůžete osedlat nějakým svodem.
:sorry: :offtopic:
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 23, 2011 10:09 pm

Jedna z možností ochrany. Vlastní vývoj firmy MÖRER SCHIFFSELEKTRONIK
http://www.moerer.de/index.php?option=c ... en&lang=de
jericho
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jericho » stř črc 18, 2012 3:19 pm

Není to o lodi, ale zase osobní zkušenost, tak tedy:
Stavím RD, chci to mít precizně. Včetně hromosvodu a uzemnění. Takže jsem uzemnění udělal dle videí fy. Dehn a jejich Kníšky. Velmi precizně - krom pásku kolem celého domu rovněž bohaté propojení s cca 130m2 ocelových sítí zalitých v základové desce. Zemničem je tedy celá základová deska domu.
Jako jeřáb jsem na stavbě používal postavenou pozinkovanou vodovodní rouru, nahoře šibenice (na šibenici vrátek). Tato trubka byla šrouby propojena s uzemněním desky.

Vedle domu jsou dva vysoké smrky, bříza, sousedé s hromosvodem...

Kam asi praštil blesk. Do mé tak dobře uzemněné trubky. Rozerval hydroizolaci pod zdivem po obvodu celého domu (vevnitř hliníková protiradonová fólie), odrazil se a přeletěl cca 250m po spádnici, kde ještě praštil do fekálního auta. Všem sousedům kolem vyhořela elektronika. Kousky hydroizolace všude v okruhu 50m.

Sousedi to popisovali jako výbuch se září druhého slunce. Kdybych ten den nezaspal, tak jsem tam to dobou pracoval a se mnou by tam byla i žena a naše děti. Čili nevím jestli uzemňovat nebo ne, ale vím, že je potřeba mít kliku.
All
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod All » stř črc 18, 2012 5:57 pm

Také jsem uzemnil hromosvod na novostvabě, ale kopal jsem pryč od domu podle té červené brožury. Protože prý pokud se kope pod základ, tak může v domě vyletět čert z elektriky(zásuvek). Mě stačí když vysávám v podkoroví, to mě statická elektřina kope i ze sádrokartonové příčky, když se přiblížím.

Zpět na