Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod Stanislav » úte dub 11, 2023 11:43 pm

Zeptám se zkušenějších. Jakým způsobem zjišťujete z vynesených pozičních linií zeměpisnou délku? Pokud se motám cca 10-15° od rovníku tak tam ta chyba sice je, ale ne zase tak velká, ale čím budu od rovníku dál tak to bude zákonitě stoupat a 1' nebude 1 Nm. Zatím jsem vynášel na čistý papir. Nějaké rady?
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod lynx » stř dub 12, 2023 1:48 am

V zásadě jsou dvě možnosti:

  • Použiješ Universal Plotting Sheet (někdy též American Plotting Sheet); ke stažení například zde:
    https://thenauticalalmanac.com/Universa ... 0Sheet.pdf
    Vezmeš do odpichovátka vzdálenost na ose zeměpisné délky a v diagramu vpravo dole (když je plotting sheet na ležato) na příslušné zeměpisné šířce odečteš počet stupňů. V příkladu na obrázku jde o 50 °zem. šířky.
  • Přímo si „ocejchuješ“ osu zeměpisné délky příslušně zmenšenými stupni. Například: chceš vynést 10 ° na zeměpisné šířce 50 ° (sever či jih, to je fuk). Výpočet: 10 x cos 50 °= 10 x 0,643 = 6,43. Je to v jednotkách, které používáš na ose pro zeměpisnou šířku, kde se minuta rovná námořní míli.
Asi je to poněkud kostrbaté, ale bez přímého ukázání se to obtížně vysvětluje.

plotting_sheet.jpg
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod Stanislav » stř dub 12, 2023 2:35 am

Petře díky, v tabulkách ( Norie's nautical tables) které používám jsou i tabulky pro cos, sin, tan. Tak se to naučím přepočítávat. Ta grafická verze je asi jednodušší, ale lze se domnívat že to v dřívějších dobách na plachetnicích neměli a já se to chci naučit "po staru" Někdy v květnu se vydám směrem k Evropě a znáš to sám, loď pluje a není co dělat. Tak se učím staré a pro mne nové. Bude to výborná příležitost pro užití astro navigace a tak to chci max. využít.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod lynx » stř dub 12, 2023 12:07 pm

Rádo se stalo.
Ještě mě napadla třetí možnost: Existuje Portland speed-time-distance plotter, který ten přepočet také umí. A je to velice snadné. Je to malá plastová věcička; mám ji na lodi, takže vkládám obrázek z internetu. Na zadní straně se nastaví zem. šířka a na horní stupnici přední strany se odečte, kolika mílím odpovídá nějaký úsek ve stupních, minutách, sekundách zem. délky na nějaké zem. šířce. Nebo naopak ze vzdálenosti na stupně atd.
Tohle by středověcí navigátoři v papírové podobě mít mohli. Je to takové navigační logaritmické pravítko.
A baterie so do toho nedávají. :D

(Píšu o tom spíš pro zajímavost – násobení cosinem je nejjednodušší.)

portland_speed_time_distance_plotter.jpg
,
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod Stanislav » čtv dub 13, 2023 3:11 am

Zajímavá pomůcka, to jsi někde koupil, nebo jsi to dostal s lodí? Jinak koukám že zájem o astronavigaci nějak poklesl, jeden čas to byl hit, lidí nakupovali sextanty, ročenky, ale že by se někdo v poslední době zmínil, tak to ani náhodou :roll:
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod lynx » čtv dub 13, 2023 11:44 am

Kalulátor jsem koupil v nějakém zahraničním e-shopu. Už ani nevím, v kterém. Mám jej na lodi spíš jako kuriozitu, ale občas pomocí něj počítám vztahy mezi časem, rychlostí a vzdáleností. Je to snadné a rychlé. Líbí se mi, že je to mechanická záležitost – žádný telefon, tablet nebo počítač.

Jj, lidí kolem astronavigace hodně ubylo. Někteří do fóra už nechodí, jiní toho nechali a další s ní nechtějí začínat. Vždyť něco se učit je moc práce. :( A na všechno jistě existuje nějaká „apka“.
Jen s mírnou nadsázkou tudíž říkám: Krása umění astronavigace je jen pro vyvolené. :D
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod Stanislav » pát dub 14, 2023 3:23 am

No přesně, namířim founa na hvězdy a on zdělí polohu. Jsem astronavigator. :D . To že v tom founu musíš mít zapnuté sledování polohy, (jinak to nefunguje) a můžeš si tak přečíst polohu z GPS je jenom podružný detail.Tak že opět to, co si myslím už nějakou dobu - vynález GPS a jeho zpřístupnění pro širokou veřejnost udělal z jachtingu masovou záležitost a umění klasické navigace uvrhl do zapomnění. Nezmiňuji další negativní dopady masovosti, to by bylo na samostatné vlákno. Dělat se s tím nedá nic. Ještě že jsou místa, kam ještě charter nepronikl, nebo jenom v omezené míře. Kde budeš v létě? Já přemýšlím kam se dát, je i varianta GB že severu a do Polska.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod lynx » pát dub 14, 2023 12:56 pm

Jj, bez GPS by na mořích bylo mnohem volněji. Ale ono občas trochu „zahřmí“ – ve Finsku se mi několikrát stalo, že mapový plotter zahlásil ztrátu signálu a třeba čtvrt hodiny se se mnou nebavil. (Myslím, že to nebyla porucha. Plotter pak dalších 10 dní fungoval správně.) Bylo to ve velice členité oblasti mezi Alandskými ostrovy a Finskem. Hodně pečlivě jsem sledoval papírovou mapu a okolní značení plavební trasy. Neztroskotal jsem. :)

Na severu je jště pořád místa pro jachting celkem dost. V Norsku bylo vše včetně marín naprosto únosné. Ono taky při délce norského pobřeží…
Teď jsem ve Skotsku – v menší maríně cca 40 mil plavby východně od Inverness. Asi tu budu ještě jednu zimu. V létě budu plachtit podle toho, kolik na to budu mít času: Orkenye, Shetlandy, Faery…
Je to tahle marína: https://www.lossiemouthmarina.com/
Uživatelský avatar
Stanislav
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 576
Registrován: pát dub 25, 2008 2:00 am
Reputace: 48
Bydliště: moře

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod Stanislav » pát dub 14, 2023 6:41 pm

U mne všechno stojí a padá s dopravou psa. Cesta z Karibiku do Prahy je cca 20 hodin. To ty psí dámě nemůžu udělat abych ji na 20 hodin zavřel do bedny. Tak teď někam blíž, aby to byl přímý let a brali zvířata. Mně je to celkem fuk, ale raději EU, v Anglii jsem měl se psem velké problémy. No, uvidím co bude, v každém případě Evropa. Do ČR už potřebuju, pas mám do 2024 :D
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod RACEK » pon úno 05, 2024 9:16 am

Přemýšlel jsem jestli má smysl se astronavigací vůbec zabývat, když volný mořský horizont zase tak často kolem sebe nemám.

Jaká bude chyba, když měření sextantem provedu v Chorvatsku v zátoce, nebo na Nechranicích či Máchově jezeře?

Jde to. A ta chyba je přijatelná.

Když sedím u vody a měřím 0.8 metru nad vodou a mám před sebou tak 1 km až 2km vody, tak chyba je - 4 až - 2'.

Což mě přijde přijatelné.

A když tuto hodnotu znám, tak ji započítám jako Dip.

Docela dlouho jsem googlil v angličtině, až jsem se dostal i na české stránky Luďka Chovance, který toto téma hezky zpracoval.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod lynx » pon úno 05, 2024 6:08 pm

RACEK píše:… až jsem se dostal i na české stránky Luďka Chovance, který toto téma hezky zpracoval.

Dovolím si dát sem odkaz na Luďkovy stránky. Je tam ke stažení soubor dipshort.pdf, ve kterém je přehledná tabulka:
https://www.chovanec.com/wp/astronavigace-na-sousi-bez-umeleho-horizontu/
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Re: Celestial Navigatin -- Tom Cunliffe

Příspěvekod windward » pon úno 19, 2024 8:10 pm

RACEK píše:Přemýšlel jsem jestli má smysl se astronavigací vůbec zabývat, když volný mořský horizont zase tak často kolem sebe nemám.

Jaká bude chyba, když měření sextantem provedu v Chorvatsku v zátoce, nebo na Nechranicích či Máchově jezeře?

Když místo zdánlivého vodního obzoru vidíš hranici vody u pobřeží, hodnotu chyby můžeš vědět přesně. Tato chyba se rovná hodnotě inklinace zorného paprsku (obdobně, jako inklinace zdánlivého obzoru, když je onen obzor vidět; angl. "dip").

Označme hodnoty takto:
Δ - inklinace v úhlových minutách zorného paprsku vedeného z oka pozorovatele k hranici vody ve směru azimutu tělesa
e - výška oka pozorovatele v metrech nad vodní hladinou
D - vzdálenost v mílích od pozorovatele k hranici vody ve směru azimutu tělesa

Vzorec s přesnosti na desetiny úhlové minuty za standardních podmínek je následující:

Δ = 0.42D + 1.856e / D.

Ve tvém případě pro výšku oka 0.8m a vzdálenost 1 a 2 km je třeba odečíst od změřené výšky 3.0 a 1.8 úhlové minuty.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host