Navigace - tablet

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace - tablet

Příspěvekod Libor » čtv led 05, 2017 1:01 pm

Když nezapomenu, vezmu tablet do Hodonína a můžeme podebatit... ;)
Případně to samé mám v mobilu.
err_
bez hodnocení
Reputace: 75

Příspěvekod err_ » čtv led 05, 2017 1:10 pm

Michal123 píše:
lynx píše:Ahoj, chci se zeptat na věc volně související s tématem:
Na dovolené jsem zkoušel praktičnost navigace pomocí tabletu (Lenovo) a map Navionics. Zkušenosti popíšu později. Teď mi jde o to, že jsem ztratil nabíječku k tabletu. Tablet potřebuje nabíjecí proud 1,5 A. U Lenova jsem takovou nabíječku v prodeji nenašel – mají jen s proudem 2 A. Je u ní ovšem varování, že když se použije pro zařízení s nižším nabíjecím proudem, může se tím zařízení poškodit.
Moje otázka zní: Je rozdíl 0,5 A v tomhle smyslu podstatný (či nebezpečný)? Elektrotechnikou jsem téměř nepolíben, takže ocením vaše věcné rady.
Dík, Lynx

Vadit by to nemělo. Důležité je napětí - na USB je 5V. Horší bude pokud výrobce tabletu to nějak ošidí a spolehne se na ochranu v nabíječce - max 1,5A. A pak když tam někdo připojí zařízení s limitem 2A tak to začne hořet.

Tohle uz jsme zde diskutovali u prodluzovaciho kabelu pri napajeni k tabletu. Baharis si to tahal do kokpitu. Tenkrat jsem psal, at se diva, na kolik A je prodluzka certifikovana (coz cinska mnohdy neni). Muze dojit k pretizeni kabelu a ten se treba i nenapadne, napr. 3°C/hod zahrivat, az to chytne.
Tohle je bezna vec u prodluzek na 230 z Obi aspol. za 99,- Kc. Na zadni strane je certifikace CE na 10A, ale okruh se jisti bezne na 16A. Staci pak vice narocnejsich spotrebicu a prodluzovak chytne a vyhori dum. Tady treba lod. A tim, ze pretizeni vodice nemusi byt enormni a teplota se zveda pomalu, zahori to treba az za dva dny.

Jinak naprosto spravne MIchal123 pise, ze je dulezite napeti. Proudu si kazde zarizeni veme, kolik potrebuje. A pokud neni na takovou zatez rozvod pripraveny, musi to chytnout pojistka nebo jistic. V lodi je primo kombinace zasuvka zapalovace 12V -> redukce na USB nebo napajeci redukce pro notebook -> USB kabel nebo napajeni moznym problemem. Cigaretak jistis i na vice nez 10A. Kvuli pumpam apod. Pak staci napr. USB redukce s 3A + 0.5A . Zapojis kablik, ktery je pro normalni USB kde se pocita s odberem do 0.5A a muze byt problem. Kabel zahori.

Daval jsem tam i odkazy na stranky, jak si prurez vodice spocitat na par kliknuti. Zde: viewtopic.php?f=77&t=9728&p=172907&hilit=prurez+vodice#p172907
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 186
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 05, 2017 1:38 pm

Libore, už se těším. :-)

Err, myslím, že to posouváš jinam. Já píšu o nabíječce a tabletu.

Koupil jsem tuhle: https://www.czc.cz/samsung-cestovni-ryc ... 11/produkt
Napětí jsem na téhle stránce nenašel, ale jinde píšou:
Výstupní napětí:
5 V / 2 A
9 V / 1,6 A (zařízení podporující Adaptive Fast Charging)

Přes noc jsem dal dobít externí baterii o kapacitě 16 Ah, a když jsem po necelých 11 hodinách přišel, bylo plně nabito.
V návodu k baterii se píše, že proudem 1 A to trvá 14,5 h, proudem 2 A jen 9 h. Čili věřím, že nabíjecí proud bude ty 2 A.

Během víkendu zkusím dobít tablet. Kdybych se příští týden neozval, tak jsem si zatopil víc, než mi bylo milé. :-D
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod Jardasu » čtv led 05, 2017 2:43 pm

lynx píše:Dík všem za odpovědi.

Jardo, můžeš sem dát odkaz, kde se tyhle mapové podklady dají koupit? Hledám, ale nenacházím. :-(
Předpokládám, že tam někde je jakýsi "chart selector".
:-)

Ahoj Petře, přehled map je zde
http://www.navionics.com/en/mobile-pc-app

ale na nabídku map jsem se dostal tak, že jsem si na Androidí tablet nainstaloval Navionics Boating (bez HD) a v menu Download maps jsem našel

Select your region for
NAVIONICS+

Při prvé instalaci to nabídne 2 Weeks Trial, nebo rovnou cenu v Kč. Platit jsem to dosud nezkoušel, počkám až na jaro, až se rozhodneme, kam pojedeme. A ještě jeden poznatek. Po uvedení tabletu do továrního nastavení a opětovné instalaci to nabídne znovu 14 denní trial (tedy ne že bych chtěl každých 14 dnů mazat systém abych ušetřil).

Jo ještě jeden poznatek k vnitrozemským vodám, české vody jsem na mapách NAVIONICS nenašel a to ani v mapách Central & West Europe,
Mazury a finská jezera jsou v mapových podkladech Baltu, Balaton a Dunaj ve Středozemním a Černém moři, německá jezera, Balaton a vnitrozemí západní Evropy v Central & West Europe.

Co nabíječky se týká, tak by mělo být rozhodující napětí, u Tebe je to USB=5V , to je dané, a pak už jenom dostatečný proudový výkon nabíječky vyžadovaný napájeným zařízením a dostatečný průřez kabelů, aby na nich při požadovaném proudu a délce kabelu (odporu vedení) nevznikala nadměrná ztráta napětí.
Pokud snad některý výrobce, nedejbůh, řeší blbě navržené napájení přístroje vlastní speciální nabíječkou, tak je zaděláno na průšvih.

A ještě poznámka k jištění, každý revizák Ti řekne, že se nejistí spotřebič, ale vedení, u pevných rozvodů je dána hodnota jištění (mimo jiné) průřezem vedení, pokud si někdo místo pojistek nacpe hřebíky a spotřebič připojí zvonkovým drátem, tak skončí jak v té Svěrákové písničce.
Naposledy upravil(a) Jardasu dne čtv led 05, 2017 3:11 pm, celkem upraveno 1 x.
err_
bez hodnocení
Reputace: 75

Příspěvekod err_ » čtv led 05, 2017 2:47 pm

Vubec to jinam neposouvam. Prave o USB kabel jde. Bezny USB kabel ma normu 0.5A. A pri nabijeni proudem 2A na kabelu pro max 0.5A dojde k pretizeni a ohrevu. Na dobe provozu pak i k moznemu zahoreni.

Pro nabijeci proud 2A je treba pouzivat USB se silnejsimi vodici. Na prislusenstvi to bude napsano jako max hodnota u CE.
Pavel-Sulc
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv led 05, 2017 7:59 pm

Přátelé, co tu diskutujete má NMEA 2000 komunikaci na propojení GPS, Radar, AIS, autopilot a přístrojů?
Používám Garmin GPS a NEXUS s NMEA serveŕ
NMEA 200.png
NMEA 200.png (3.5 KiB) Zobrazeno 1423 x
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 05, 2017 11:09 pm

Ne Pavle, to tady nediskutujeme.
Bavíme se o možnostech využití tabletu jako náhrady nebo zálohy pro GPS navigaci pomocí mapového plotteru nebo ručního přístroje a o mapách, které jsou k tomu vhodné.
S protokolem NMEA to nesouvisí.
Hledáme prostě další cesty, které by mohly být (alespoň v některých situacích) užitečné nebo výhodné.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 11, 2017 2:56 pm

I když se tu bavíme více o tabletu, téměř vše platí i pro chytré founy...

Právě mi odešel definitivně do věčných lovišť oblíbený Samsung S3, nahradil jsem ho novějším S7 a musel některé appky znovu instalovat.

Tak jsem se do toho ponořil hlouběji, přeci jen se to trochu u Navionicsu od dřívějších dob změnilo, či mnoho doplnilo.

Myslím že tu ještě nezazněla celkem důležitá informace (když tak mě doplňte) a to, že jsou dva přístupy u Navionicsu. To jsem dříve neznal.

a) aplikace zadara a kupují se do ni mapy
b) aplikace za peníz a stahují se zdarma do ní postupně mapy oblasti z celého zaplacené regionu

A) je to Navionics+ (a do ní např mapa pro Balt : "Baltic Sea" za 640,-Kč, nebo Středozemní moře a Černé moře za 457,-Kč)
b) je pak např. pro Evropu nejčastěji zde používaná Boating Europe verze s i bez HD (dříve to byla apka Europe HD a bez HD, toto ještě používám já v tabletu a mobilu)
za 890,-Kč odkaz zde https://play.google.com/store/apps/deta ... eAppEurope

Varinata A má zdá se lepší služby doplňky, jako sono mapy dna, předpověď počasí v mapách na 72 hodin, autorouting, přílivy odlivy
ale je celkově v součtu map pro danou oblast v porovnání s verzí B dražší

Porovnával obě verze někdo? je to tak? Nebo finální mapa a používání je nakonec stejné? V čem je zásadní rozdíl?

Pokud v tom není rozdíl pak se jeví výhodnější koupit si celou oblast...
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod tosotoso » stř led 11, 2017 5:03 pm

ja mám celú oblasť (prinesiem do Hodonína) a je to tak, že tam kde je wifi si nazumujem oblasť ktorú potrebujem a tým sa mi prenesie do telefónu. Čo si nenazumujem, tam mám iba hrubú mapu. To čo v telefóne už mám, sa mi nestratí. Iba dopĺňam nové oblasti.
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » ned led 15, 2017 3:00 pm

Nemělo by se to pročistit a přesunout do správného vlákna?
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » ned led 15, 2017 3:05 pm

Když jsme u toho navionicsu, všimli jste si že webová aplikaci v mobilu neumožňuje posun mapy? Zkoušel jsem to na dvou zařízeních. V PC to jde.
(Dá se přepnout do PC modu ale to není ono.)
Takže notebook sebou - je levnější si koupit na občasný charter datovou kartu (dost často zdarma v ceně pronájmu) než platit mapy.
Sidney
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Sidney » sob úno 04, 2017 8:02 pm

Stáhl jsem si do nového tabletu Navionics HD free a po otevření v mapě nejsou hloubnice, kotviště, majáky... prostě tam nic není. Mám z minula v telefonu a ve starém tabletu staženou verzi 3.1. ve které všechno je. Jak prosím přesunout tuto apku do nového zařízení. Zkusil jsem to přetáhnout ale nejde, respektive neumím to spustit. Dovedete poradit? Díky
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » sob úno 04, 2017 8:26 pm

Pročti si tohle téma a odpověď najdeš.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned úno 05, 2017 10:14 am

No, já v předcházející diskusi jednoznačnou odpověď jaksi nevidím. Možná mě to nedochází.

- Jenom se domýšlím. Aplikaci máš "staženou", nebo koupenou?
- Dle mého názoru, žádná (téměř) instalovaná aplikace nelze prostě přetáhnout/přesunout do nového zařízení. Musí se opět z Google Play nainstalovat.
- Pokud to máš pouze "staženo", tak to podle mě není moc otázka na toto fórum.

- Já mám ofic. koupeny programy Boating Europe HD, Boating Carib&S.Amer HD, Boating Asia&Africa HD a bez problému je instaluji průběžně na Android zařízení tak jak kupuju nové.
- Mapy pak stahuji podle libosti a destinace kde je chci používat.
- Děje se tak klasicky přes Menu - Download Map
Obrázek
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod Jardasu » pon bře 13, 2017 10:38 am

Ahoj,
mám ještě dotaz - letos si koupím Navionics Boating a mapy Baltu - za rok vyprší Baltu licence a koupím si třeba Jadran.
Dotaz zní - budou v tomto případě fungovat všechny funkcionality routování i na "prošlé" mapy Baltu - nebo jenom na ty aktuálně zaplacené mapy Jadranu (s tím, že mi přestane za rok fungovat podpora mapových aktualizací Baltu počítám, jde mi o měření a azimuty u rout )?
Lubo
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Lubo » stř dub 05, 2017 8:25 pm

Ahoj,
poraďte mi prosím, zda li do tabletu pořídit Navionics HD nebo Transas iSailor? Primárně budu navigaci používat v HR na regatě pro sledování VMG. Teda doufám, že obě aplikace VMG vyhodnocují? :) Dejte vědět, děkuji.
LadaM
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Příspěvekod LadaM » stř dub 05, 2017 8:59 pm

Na regaty jsou asi lepší SW, ale zase bez offline mapových podkladů. Zkoušel jsem např. iRegatta (má i další funkce, třeba signalizaci "kvality trimu" proti poláru), ale chce to poměrně velkou přípravu, znát souřadnice bójí nebo otočných bodů a nevím jak je to s přesností měření na tabletové GPS a interpretace údajů aplikací. Třeba odpočet do startovní čáry odpíchnuté ze dvou bodů neukazoval natolik přesně, aby se podle toho dalo odstartovat, resp. aby to nějak zpřesnilo odhad od oka. Podotýkám, že se jednalo o amatérskou akci. Profi závodníci to asi dělají jinak :-)
JaOCZ
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 66
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv dub 06, 2017 10:54 am

Lubo píše:Ahoj,
poraďte mi prosím, zda li do tabletu pořídit Navionics HD nebo Transas iSailor? Primárně budu navigaci používat v HR na regatě pro sledování VMG. Teda doufám, že obě aplikace VMG vyhodnocují? :) Dejte vědět, děkuji.

Ahoj,

mám nainstalované obě, víc mi sedí iSailor. Ale je to subjektivní.

Nevím jak Navionics HD, ale iSailor bohužel VMG nemá. Nechápu proč, už jsem jim psal, ale žádná reakce.

H.
Lubo
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Lubo » čtv dub 06, 2017 11:05 am

Ahoj,
děkuji za dosavadní reakce. Regatové SW by na mě byly hned ze startu moc :) - budu s navigačními SW mimo standardu na lodi teprve začínat. A chtěl bych začínat právě s VMG, které by se především na zaďák se spinakrem hodně hodilo. Vlastě je to důvod, proč nás napadlo si externí navigaci pořídit.
Tím, že to iSailor nemá je ze hry. Teď se jen dovědět, zda li to má Navionics HD a pokud ne, tak který jednodušší SW ano. Snad pro to nebudu muset jít do složitějších a předpokládám i dražších SW. Říkejte......a mějte se fajn.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » čtv dub 06, 2017 11:29 am

Já používám Navionics Boating pro iOS. Nevím jaký je rozdíl mezi tímto a Navionics HD. Oproti iSailor je levnější. Tehdy při koupi se mi zdála grafická stránka Navionicsu přehlednější. Na běžnou turistiku je pro mě Navionics skvělý.
Ale VMG tam nemám.
JaOCZ
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv dub 06, 2017 11:36 am

myslím, že Navionics nemá VMG taky - http://www.navionics.com/sites/default/ ... S_en_0.pdf

Na amatérských závodech, které jezdím se nám osvědčil i nějaký startovací software, např. iRegatta nebo třeba některé hodinky s GPS (mám Garmin Quatix3). Najedeš na pravou boji a označíš polohu, najedeš na levou boji a označíš polohu, pak při startovní proceduře Ti to sleduje vzálenost a čas do projetí startovní linie.

Těch appek, co to umí je (aspoň) na iPad/iPhone celá řada, většina za pár korun.

H.

EDIT: VMG mají v sobě zabudované outdoorové navigace od Garminu (mám to na pravěké Oregon 300). Ani nepotřebuješ mapové podklady, stačí dát WP v souřadnicích. Pořídíš za pár korun.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv dub 06, 2017 11:49 am

Asi mě budete mít za blbce, ale "Čo si predstavujete pod takým VMG?" :(

Vy se bavíte o startovní čáře a já měl za to že ta zkratka má souvislost s rychlostí plachetnice vůči skutečnému větru, ale toto asi nemůžu od externí navigace požadovat.
Omluva teda, nejsem závodník.... :?
ok1fwg
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ok1fwg » čtv dub 06, 2017 11:50 am

Baharis píše:- Já mám ofic. koupeny programy Boating Europe HD, Boating Carib&S.Amer HD, Boating Asia&Africa HD a bez problému je instaluji průběžně na Android zařízení tak jak kupuju nové.

Tohle mi nějak nebyli v Navionicsu schopni vysvětlit. Takže když si to jednou koupím a mám to teď třeba na telefonu, můžu to nahodit později na tabletu? To by bylo skvělé.
JaOCZ
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv dub 06, 2017 11:55 am

Baharis píše:Asi mě budete mít za blbce, ale "Čo si predstavujete pod takým VMG?" :(

Vy se bavíte o startovní čáře a já měl za to že ta zkratka má souvislost s rychlostí plachetnice vůči skutečnému větru, ale toto asi nemůžu od externí navigace požadovat.
Omluva teda, nejsem závodník.... :?

A něbolo to všetké také volaké absurdné? ;)

Smíchal jsem dvě věci dohromady

- VMG - velocity made good, na které se ptal Lubo, zda to iSailor či Navionics mají;
- další regatový SW, o kterém psal také Lubo - SW počítající přibližení se ke startovní čáře v návaznosti na čas/vzdálenost/rychlost lodě

H.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv dub 06, 2017 11:59 am

Aplikace je normálně ke stažení v Google play, do kterého se přihlašuji pod adresou na kterou to mám koupené. Takže pokud budu mít pět telefonů a šest tabletů na kterých budu přihlášený pod svou adresou, pak ano, mohu stahovat.
A v aplikaci samotné se zase musím přihlásit pod svým e-mailem. Menu - Setings - Navionics login

Zpět na