Navigace - tablet

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Re: Navigace - tablet

Příspěvekod mipe » pát črc 07, 2017 9:04 am

Pozrite s akou presnosťou sa mapuje:
https://www.lodninoviny.cz/Navigation/m ... -na-mapach

Z toho popisu vyplýva, že aj na papierových mapách môžeš stroskotať.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod Jarda885 » sob črc 08, 2017 1:24 pm

Je to trochu o pojišťovně.
Když budeš uplatňovat poškození lodě na pojišťovně a uvedeš, žes navigoval pouze podle elektronické navigace, máš horší vyjednávací pozici.
Používat papírové mapy je povinnost.
err_
bez hodnocení
Reputace: 109

Příspěvekod err_ » čtv črc 27, 2017 3:02 pm

Ahoj,
hezky test tabletu a aplikaci na yacht.de: http://www.yacht.de/so-wird-das-tablet-zum-idealen-helfer/a108971.html
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » ned srp 13, 2017 9:24 pm

stani119 píše:Je to tak, gps navigace je jen informativní, dnes jsem plul s garminem na pevnině :crazy: ale to je zde prý vlivem nějakých rádio vysílačů. Takže mapa, čumendo a jen bílý vody :)

Možná tohle:
http://www.osel.cz/9503-problemy-s-navi ... i-gps.html

...až se takový nástroj ovlivňování GPS stane dostupný např. různým skupinám pirátů, tak si nechají poslat plavidlo až k sobě. :-(
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod PetrC » ned srp 13, 2017 10:10 pm

Jedna věc je rušení GPS signálu (nejsem si jistý zda to je možné, kromě krátkodobých výpadků) a druhá věc je přesnost mapových podkladů v GPS. V Chorvatsku jsem s tím problém neměl, ale v Řecku při plavbě po Kykládách jsme občas pluli po malých ostrůvcích, rozdíl byl i několik set metrů.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » ned srp 13, 2017 10:20 pm

Ruseni GPS je bezne. Vysilac se da celkem lehce koupit. Pokud nema system na lodi moznost korekce pomoci radia, GSM siti apod., je mozne i misto ruseni zaslat zcela spatne udaje o poloze. Ted byl docela dobry clanek na VTM o tom, jak Jizni Korea zaradi do navigace zase eLoran.

Pred 10 lety:
http://mobil.idnes.cz/navigace-zacinaji-bloudit-staci-k-tomu-rusicka-za-tri-tisice-plm-/navigace.aspx?c=A100224_144210_navigace_lhc

Korea - Loran
https://vtm.zive.cz/bleskovky/jizni-korea-se-boji-kybervalky-vrati-se-k-navigacni-technologii-z-dob-ii-svetove-valky/sc-871-a-188931/default.aspx
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod PetrC » ned srp 13, 2017 10:28 pm

err_ píše:Ruseni GPS je bezne. Vysilac se da celkem lehce koupit.....

To je sice možné, ale pochybuju, že někdo na opuštěných malých ostrůvcích na Kykládách instaloval rušičku GPS :-)
Samozřejmě, mohla být chyba v samotné lodní GPS, ale že by někde měřila přesně a někde s chybou několika set metrů? To se mi nezdá.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » ned srp 13, 2017 10:32 pm

Tak si zapluj k vojenskym zonam v obdobi cviceni. Tam neni signal GPS bezne. Vim o jedne v NL, ale nekdo tady zminoval totez v Recku a myslim i v Chorvatsku. To uz je sice zprostredkovane, ale nemam duvod jim neverit.

Vsechno, co vysila, lze zarusit. Jde jen o vykony, potazmo penize.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 291
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » ned srp 13, 2017 11:31 pm

Jedna věc je signál rušit a druhá změnit ho tak, že GPS ukazuje polohu o desítky kilometrů jinde.
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod PetrC » pon srp 14, 2017 12:08 am

err_ píše:Tak si zapluj k vojenskym zonam v obdobi cviceni. Tam neni signal GPS bezne....

Neřeším vojenské zóny, ale Kyklady ....

lynx píše:Jedna věc je signál rušit a druhá změnit ho tak, že GPS ukazuje polohu o desítky kilometrů jinde.

Přesně tak, Lynxi. Znovu opakuji, ze jsme pluli podél ostrůvku, a na GPS vedla zakreslená trasa přes ostrůvek ... rozdíl stovky metrů.

Tohle nemohl být ani výpadek signálu GPS, ani vojenské cvičení nebo zóna...
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon srp 14, 2017 12:17 am

Tak jsi mohl mit signal jen z par druzic a vypocet polohy byl nepresny. Skace to hodne. Cele jsme to tady uz jednou resili. Tedy bezne chyby. Tvuj pripad tam je tusim take.

Vice zde:
http://www.jachting.info/viewtopic.php?f=77&t=1152&hilit=relativity
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod PetrC » pon srp 14, 2017 12:30 am

Díky za odkaz, jdu to pročíst.
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon srp 14, 2017 12:31 am

Je to většinou dané posunem mapových podkladů, případně špatně nastaveným geodetickým systémem. Pro vojenské účely, případně potřeby ochránit presidenta, vypínají civilní část vysílání právě prolétajících družic.

Ty Cyklády mě Petře trochu překvapují. Máš záznam? Který ostrov to byl? Já je mám projeté celkem křížem krážem a nesetkal jsem se s tím. A záznamy všech plaveb archívuji.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 162
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon srp 14, 2017 5:15 am

Na Švédskách námořních mapách je poznámka:
Pozice získaná ze systému GPS může být přesnější než pozice získaná z mapy.
Některé oblasti nevýznamné pro námořní komerční dopravu jsou měřené a kreslené do mapy ručně před 50 až 100 lety.
A tyto mapy jsou základem map v GPS.
Bojovat s pojišťovnou, že jsem navigoval dobře ale ostrov je několik set metrů blbě si nedovedu představit... je to předem prohraný boj si myslím
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon srp 14, 2017 9:35 am

PetrC píše: Znovu opakuji, ze jsme pluli podél ostrůvku, a na GPS vedla zakreslená trasa přes ostrůvek ... rozdíl stovky metrů.

Pokud šlo „jen“ o stovky metrů, nejpravděpodobnějším důvodem je posunutí mapového podkaldu a ne nepřesnost GPS. Několikrát jsem to zažil. Někde je to prý i úmylsně - například u řeckého ostrova Kastellorizo jsem taky plul asi míli po břehu. V mapě samotné je poznámka, která to zmiňuje.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod Jarda885 » pon srp 14, 2017 10:45 am

PetrC píše:...... Znovu opakuji, ze jsme pluli podél ostrůvku, a na GPS vedla zakreslená trasa přes ostrůvek ... rozdíl stovky metrů.

...

U zakreslených tras záleží ještě na nastavení četnosti pořizování zaznamenávaných bodů. Pokud to nemáš nastaveno ručně, tak v základním nastavení se při delších trasách prodlužuje interval mezi body. Jinými slovy, aby mohly být pořizovány nové body, musejí se z dlouhé trasy některé body průběžně vymazávat.
Například pokud udělá kormidelník velkou chybu a loď chvíli střečkuje než se znovu chytí, večer to na projeté trase nenajdeš.

Totéž se děje při ukládání trasy. Dlouhé uložené trasy jsou vyhlazené.
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon srp 14, 2017 11:12 am

A jak si mám představit to "prodloužení" intrvalu zápisu?

Mám nastaveno Automaticky a zaznamenává mě to stabilně v intervalu 15 - 25 sekund, kolem padesáti metů. To je moc nebo málo?
Nepřipadá mě že by se tam něco vyhlazovalo.

Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon srp 14, 2017 11:19 am

Jarda885 píše:Například pokud udělá kormidelník velkou chybu a loď chvíli střečkuje než se znovu chytí, večer to na projeté trase nenajdeš.

Není to spíš tím, že se klikyhák na trase trefí mezi záznam dvou poloh - trvá méně než zmíněných 15 až 20 sekund?
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod PetrC » pon srp 14, 2017 12:14 pm

Jarda885 píše: ....

U zakreslených tras záleží ještě na nastavení četnosti pořizování zaznamenávaných bodů. Pokud to nemáš nastaveno ručně, tak v základním nastavení se při delších trasách prodlužuje interval mezi body. Jinými slovy, aby mohly být pořizovány nové body, musejí se z dlouhé trasy některé body průběžně vymazávat.
Například pokud udělá kormidelník velkou chybu a loď chvíli střečkuje než se znovu chytí, večer to na projeté trase nenajdeš.

Tímhle to rozhodně není, protože jsme pluli PODÉL pobřeží ostrova a ta trasa na GPS se průběžně vykreslovala na PEVNINĚ (ostrově). Šlo zde o minuty, ne 15-25 vteřin.
Já myslím, že je to tak, jak píšu výše, a jak potvrdil Lynx, tzn. že je to nepřesnost v mapovém podkladu GPSky.
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod PetrC » pon srp 14, 2017 12:24 pm

Baharis píše:.... Ty Cyklády mě Petře trochu překvapují. Máš záznam? Který ostrov to byl? Já je mám projeté celkem křížem krážem a nesetkal jsem se s tím. A záznamy všech plaveb archívuji.

To bohužel už nevím kde to přesně bylo, tenkrát jsem to prostě bral jako fakt, že to ukazuje špatně, tak jsem to neřešil. Bylo to na plavbách v r. 2008 a 2009, trasa Atheny - Kythnos - Serifos - Sifonos - Milos - Folegandros - Santorini - Andros - Atheny.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 34

Příspěvekod LadaM » pon srp 14, 2017 12:38 pm

Mě se to stalo také v HR (S/V břeh o. Kornat) u vestavěného plotteru Garmin. Rozdíl tak 50 - 70 m. Čára vedla po souši. Jinde jsem si toho nevšiml, takže jde spíš o jednotlivé deformace, než o konstantní posun celé mapy. Chtělo by to v daném místě porovnat s gps s jinou mapou, třeba v telefonu.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Zpět na