Navigace - tablet

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: windward, vilma, Pepa

fujak
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Re: Navigace - tablet

Příspěvekod fujak » čtv pro 08, 2016 6:46 pm

Ballo vďaka,
Aj keď zatiaľ nerozumiem čo je AIS ale skúsim googlit ,ja by som rád vedel kde sú pumpy ,mariny,ešte neviem čo z hĺbkou vody ,či to obsahuje a ak či sa dá na to spoľahnúť.
Peter
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepa Š » čtv pro 08, 2016 8:57 pm

AIS - automatic identification system - mají všechny větší lodě (povinné v lodním průmyslu) a pro amatéra to v praxi funguje tak, že každá loď s AIS vysílá svou pozici a tobě se promítají na navigaci pozice těch lodí. V místech s velikým provozem se to hodí.
JaOCZ
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv pro 08, 2016 9:05 pm

ballo píše:...IPAD+InavX+Navionics maps+AIS reciever vo vysielacke.....

Ahoj,

jak si prosim propojil AIS ve vysilacce s iPadem? Modry zub?

Diky

H.
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 35

Příspěvekod Jardasu » pát pro 09, 2016 8:59 am

Ahoj vespolek,
hraji si s Navionics programy na Androidím tabletu a ta HD verze se mi líbí. Jak fungují aktualizace mapových podkladů, upozorní to, že je třeba stáhnout novou verzi, nebo to chodí po připojení na WiFi nějak na pozadí?

Prosím, máte někdo zkušenosti, jak se chová verze HD po expiraci ročního předplatného? Jak jsem se zde již dočetl, stažené mapy zůstanou tak, jak byly naposledy staženy, dále se neaktualizují a zůstanou nějaké základní funkce. Je mezi nimi i záznam trasy a možnost vložení alespoň jednoho navigačního bodu, k němuž bude zobrazena vzdálenost a kurs, nebo to spadne do verze bez HD?

Díky za info.
kleso
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 1

Příspěvekod kleso » pát pro 09, 2016 9:30 am

Ahoj.
Po expirácii, zostane program plne funkčný , len bez aktualizácií. Výborné je, že na jeden účet mi to funguje na telefóne aj tablete. Tvrdia, že by si mali zariadenia prihlásené na jeden účet dokonca vymieňať medzi sebou trasy, body a pod. To som zatial ani pri plnej verzii nerozchodil , ale moc som sa tomu zatial nestihol venovať.
Omen
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 55

Příspěvekod Omen » pát pro 09, 2016 2:18 pm

Jardasu píše: ...hraji si s Navionics programy na Androidím tabletu ...

Jardo a co sisi pořídil za tablet?
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » pát pro 09, 2016 3:32 pm

Omen píše:
Jardasu píše: ...hraji si s Navionics programy na Androidím tabletu ...

Jardo a co sisi pořídil za tablet?

Ahoj,
VisionBook 8Qi 3G Plus - pro navigaci bude muset být připojen na napájení, GPS modul docela baští a baterka nemá velkou výdrž, ale za ty peníze... (dokonce jsem se trefil do slev a tak byl o něco levnější)
Velikost displeje je dle mne v pohodě, stejně si musím vzít brýle a program Navionics Boating HD mi přijde jako docela příjemný. Jo a mapy finských jezer tam jsou také.
ballo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod ballo » pát pro 09, 2016 4:18 pm

JaOCZ: Standard Horizon 2200 VHF/GPS/AIS prepojena 0183 kablovo s DMKYacht a ten to dava na wifi. Ipad potom berie GPS aj AIS cez WIFI.
Tu je popis:

http://www.dmkyacht.com/inavx
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » čtv pro 15, 2016 8:30 am

Ahoj,
v testovací verzi Android Navionicsu HD i neHD nejdou vložit way pointy - v ostré verzi to funguje?
Lze nastavit ostrá verze HD tak, aby se tam stále neobjevovalo to levé okno (musím pokaždé kliknout na šipku a zavřít ho) a aby byla mapa na celém displeji?
Lze neHD verzi nastavit tak, aby zobrazovala azimut k nastavenému bodu, nebo se to musí odhadovat podle směru pohybu lodě (červené čáry)?

A ještě jeden dotaz:
na Google Play je nabízena placená verze OpenCPN, ale není možno si ji vyzkoušet a neplacená verze nemá mapy. Máte někdo zkušenosti s placenou verzí a s tím, jak lze do ní dostat mapy?

Díky moc za info. Přeji příjemný předvánoční čas.
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » sob pro 17, 2016 8:28 am

Ahoj,
pokud se zajímáte o Skandinávii, doporučuji vaší pozornosti tuto aplikaci pro Android

https://play.google.com/store/apps/deta ... alar&hl=en

Možná se o tomto programu již zmínil Pavel Šulc, pokud ano, omlouvám se za duplicitu.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 121
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon pro 19, 2016 9:28 pm

Ahoj Jardo (a ostatní).
Taky se seznamuji s použitím map Navionics v tabletu. Mám staženou 14denní zkušební verzi (trial). Moje poznatky a otázky jsou následující:
Levé okno se mi skoro stále objevuje taky, nastavení toho, aby se neotvíralo, jsem nenašel.
Waypointy mi normálně vytvořit jdou, jakož i celá trasa – ať ručně nebo automaticky. Aby waypoint vznikl, musím na příslušné místo ťuknout a podržet tam prst, dokud se kolem bodu dotyku nevytvoří úplný kruh.
Kurz k waypointu se mi zobrazuje po aktivaci vytvořené trasy v jednom z okének (s rychlostí, ETA atd.).

Co mi nefunguje – ale nevím, jestli to není vlastnost zkušební verze – je zobrazování detailů mapy v režimu off-line. Na moři by mi mapy fungující jen s připojením na internet byly k prdu. Tobě to funguje i off-line? Víte to někdo další?

Dík, Lynx
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » pon pro 19, 2016 10:10 pm

Ahoj Petře a ostatní experimentátoři s Navionixem,
waypointy na mapách mi šly nastavit také, i z nich vytvořit trasu. Nejde mi ale pojmenovat je a přenést do Menu jako Markers (pod záložky Tracks a Routers) - tedy pokud se jedná o stejný objekt.

Zkoušel jsem i verzi Navionics+ a ta se mi skoro líbí víc. Je tam ale jiný systém nákupu map. Co se mi u ní ale líbí je to, že jsou obsažena i některá jezera, jako Mazury a Balaton. Mají to ale fikaně rozčleněné, takže se musí nakoupit více mapových podkladů.
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pepa Š » pon pro 19, 2016 11:55 pm

Ahoj,

jistěže to funguje i offline, ale musíš mít stažené mapy. Nevím jaká verze je poskytnuta na vyzkoušení, ale když si koupíš třeba Evropu, tak se přes menu dostaneš na nabídku download maps, označíš co chceš, stáhneš, a to pak funguje vždycky.

Ať to jde!
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte pro 20, 2016 9:28 am

Jardasu píše:Zkoušel jsem i verzi Navionics+ a ta se mi skoro líbí víc. Je tam ale jiný systém nákupu map. Co se mi u ní ale líbí je to, že jsou obsažena i některá jezera, jako Mazury a Balaton. Mají to ale fikaně rozčleněné, takže se musí nakoupit více mapových podkladů.

Ahoj Jardo, zmínils Mazury a to moc zajímá mě. Máš nějaký printscreen s mapou Mazur? Na Mazury jsem našel dvě navigace, jedna je placená na různá období a druhá je nepoužitelná. Je možnost stažení demo verze?
Děkuji a přeji klidné svátky, Jirka
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte pro 20, 2016 9:46 am

Pepa Š píše:Ahoj,

jistěže to funguje i offline, ale musíš mít stažené mapy. Nevím jaká verze je poskytnuta na vyzkoušení, ale když si koupíš třeba Evropu, tak se přes menu dostaneš na nabídku download maps, označíš co chceš, stáhneš, a to pak funguje vždycky.

Ať to jde!

Dík, tak to asi bude vlastnost trialu. Mapy pro dannou oblast Evropy jsem stáhl do tabletu právě pomocí položky Download Maps. V režimu online vše funguje, jak má. Když vypnu wi-fi, přestanou se zobrazovat detaily – zvláště v mělkých oblastech, tedy tam, kde jsou nejpotřebnější.
Jistě, že jsem si nemyslel, že to na moři nefunguje, jen se před koupí map chci ujistit. :?
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » úte pro 20, 2016 9:55 am

Ahoj Jirko TEC,
Mazury jsou v testovacím balíčku pro Android NAVIONICS+ jako mapy pro region Baltic Sea. Balaton zase v balíčku Středomoří.

Stáhl jsem si celý region do tabletu, ale zkušební verze funguje tak, jak asi má, to je chvilku běží a po prvním vypnutí tabletu se všelijak hroutí.
Mapy asi jsou kdesi nainstalované, ale neodemčené, zabírají paměťový prostor, takže mi nezbyde, než znovu uvést tablet do továrního nastavení. Udělal jsem to už vícekrát a naštěstí to zatím nepřineslo nic zlého a alespoň si postupně ověřuji, které aplikace si má smysl ponechat, aniž bych si zaflákal vnitřní paměť nějakým balastem. Na instalovanou paměťovou kartu se programy nezapisují.
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod mipe » úte pro 20, 2016 2:55 pm

Jardasu:
"waypointy na mapách mi šly nastavit také, i z nich vytvořit trasu. Nejde mi ale pojmenovat je a přenést do Menu jako Markers (pod záložky Tracks a Routers) - tedy pokud se jedná o stejný objekt"

WP sa neukladajú samostatne, ale ako celá Route do príslušného zoznamu (route môže mať len dva body: od GPS - WP0 po WP1, to je minimum, aby si získal BRG). Pomenovať Route: klik na Route - Detail a hlavičku potom prepíšeš. V prípade minimá WP, potom stačí klik Route / Edit a presunieš WP1 na ďalší cieľ. To keď si lenivý malovať celú cestu.
mipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mipe » úte pro 20, 2016 3:19 pm

Všeobecne o Navionics pre tablet: Kvalitu máp a väčšinu funkcií je možné pozrieť na WEB aplikácii, napr.

https://webapp.navionics.com/?lang=en#b ... cakHbv%7BK

Lynx : Aj na WEB aplikácii rovnako ako na tablete všimni si vľavo dole ikonu Navionics, ak na ňu klikneš, zobrazí sa ponuka Navionics / Sonar Chart. Voľba 1 sú bežné izobaty. Ak zvolíš SonarChart, dostaneš izobaty s rozlíšením 0,5 - 1 m. Na plytčiny ako stvorené. Mapu však musíš zoomovať na maximum. Či sú tak mapované všetky oblasti, to žiaľ neviem, treba sa pohrať.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 04, 2017 10:02 am

Ahoj, chci se zeptat na věc volně související s tématem:
Na dovolené jsem zkoušel praktičnost navigace pomocí tabletu (Lenovo) a map Navionics. Zkušenosti popíšu později. Teď mi jde o to, že jsem ztratil nabíječku k tabletu. Tablet potřebuje nabíjecí proud 1,5 A. U Lenova jsem takovou nabíječku v prodeji nenašel – mají jen s proudem 2 A. Je u ní ovšem varování, že když se použije pro zařízení s nižším nabíjecím proudem, může se tím zařízení poškodit.
Moje otázka zní: Je rozdíl 0,5 A v tomhle smyslu podstatný (či nebezpečný)? Elektrotechnikou jsem téměř nepolíben, takže ocením vaše věcné rady.
Dík, Lynx
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 04, 2017 10:04 am

mipe píše:Lynx : Aj na WEB aplikácii rovnako ako na tablete všimni si vľavo dole ikonu Navionics, ak na ňu klikneš, zobrazí sa ponuka Navionics / Sonar Chart. Voľba 1 sú bežné izobaty. Ak zvolíš SonarChart, dostaneš izobaty s rozlíšením 0,5 - 1 m. Na plytčiny ako stvorené. Mapu však musíš zoomovať na maximum. Či sú tak mapované všetky oblasti, to žiaľ neviem, treba sa pohrať.

Dík, ale u zkušební verze to fakt v režimu offline nefunguje. Několikrát jsem to v praxi ověřil. Ne snad, že bych jim to zazlíval – trial je trial.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 04, 2017 10:48 am

Jaxem slíbil, tak činím.
Mezi Vánoci a Novým rokem jsem byl v jižním Turecku na lodi. Neměl jsem žádné ambiciózní plány, jen jsem chtěl utéct vánočně-silvestrovskému šílenství a, pokud možno, trochu plachtit. A dát si pár mořských ryb... atd. To se zdařilo. :)
S plachtěním to bylo horší, protože bylo dost špatné počasí. Ale s tím jsem celkem počítal.

A teď už k navigaci pomocí tabletu:
Použil jsem tablet Lenovo TAB3 8'' a trial verzi map Navionics – Boating Europe HD. Stáhl jsem si oblast mezi ostrovem Rhodos a (zhruba) městem Antalya.
V onlinovém režimu fungovaly mapy dobře, v offlinovém se nezobrazovaly podrobnosti. Protože věřím, že u plné verze se detaily zobrazují, tohle nebudu dál rozebírat.
A teď už výhody a nevýhody oproti ruční mapové GPS:
+ Tablet má podstatně větší displej než moje GPS – 8'' versus 2,6'' – to už je hodně znát.
- Velikost tabletu ovšem znamená, že nejde snadno strčit do kapsy bundy, aby byl po ruce.
+ Tablet, jako multifunkční přístroj, může suplovat notebook, takže člověk ušetří na hmotnosti a objemu, což je zvláště podstatné při letecké přepravě. A tu já využívám velice často.
- Tablet, jako multifunkční přístroj, nemá „specializovaná tlačítka“, která v praxi hodně usnadní práci.
- Tablet má výdrž na jedno nabití 6 až 8 hodin, zatímco ruční GPS na dvě tužkové baterie vydrží 20 hodin. Tablet lze dobíjet z power banky (externí baterie), což jsem dělal, ale výměna baterií je podstatně jednodušší. Mám dva páry dobíjecích a vždy vezu několik párů nedobíjecích. 6 až 8 hodin stačí při krátkých plavbách mezi ostrovy, ale při plavbách dlouhých více desítek mil, několik stovek mil i více, je taková výdrž zcela nedostatečná.
- Tablet je třeba ovládat bez rukavic, což v chladnějším a mokrém počasí není to pravé.
- Nelze ani jednou rukou kormidlovat a druhou držet a zároveň ovládat tablet. S ruční GPS to jde snadno.
- Běžné tablety (asi) nejsou vodotěsné, zatímco ruční GPS ano.
- Možná mám nějak divně vodivou kůži, ale při plavbě, kdy jsem na prstech možná měl uschlou sůl, dotykový displej reagoval dost neochotně.
+ Mapy Navionics jsou podstatně levnější než Garmin.
+ Když si člověk zvykne a naučí se s nimi pracovat, jsou mapy Navionics velmi dobře použitelné.
- Až na jednu nechutnost, kterou už dříve zmínil Jarda. Téměř při každé změně se znovu objeví panel nastavení, který je třeba stále znovu a znovu zavírat. To je hnus, velebnosti! Ani já jsem nenašel způsob, jak tohle zakázat.

Nejspíš by se dalo najít víc kladů a záporů (směle do toho, ostatní), ale tohle jsou pro mě ty podstatné.
Prostým součtem znamének mi vychází, že zůstanu u ruční mapové GPS. Některé věci jsou důležitější, než jiné, ale i tak – poměr 4 : 8 je velmi zřetelný.
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Jardasu » stř led 04, 2017 11:46 am

Ahoj Petře,
já jsem si s tabletem a mapami Navionics také hrál, tedy jenom doma v ČR.

Z trial verzí obou nabízených možností mi lépe vycházela verze Navionics+ . Ta Navionics HD mne opravdu štvala tím vyskakovacím oknem. U verze NAVIONICS+ musí být ale tablet postaven na výšku, potom se v horní části objevují základní navigační údaje v naprosto dostatečném tvaru.
Trial verze musí být při spuštění připojena na chvíli na internet, potom se aktivují i detaily a i po vypnutí datového připojení zůstanou viditelné.

Pro mne z toho vyplynulo to, že si před odjezdem koupím verzi NAVIONICS+ s příslušnými mapovými podklady (např. Středozemní a Černé moře, včetně vnitrozemského Dunaje a Balatonu za 457 Kč).

Záznam rout a tracků funguje i po uplynutí zkušební doby (ovšem samozřejmě bez podrobných map).
LadaM
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod LadaM » stř led 04, 2017 12:35 pm

Ahoj, pěkné shrnutí.
Ještě doplním, že některé nevýhody tabletu se dají (no, na lodi spíš musí) vyřešit vodotěsným pouzdrem a pověšením na krk, případně připevněním do kokpitu. Rukavice existují i tabletoidní - nevím, jestli i jachtařské. Konkrétní citlivost na mokrou ruku, případně vodivou rukavici závisí i na modelu tabletu. A kumulace funkcí se může stát nevýhodou, když ta věc udělá žbluňk.
Ale pro charter využití, kde je dost často prastarý GPS plotter napevno v salonu je vlastní tablet super - i kvůli historii uložených dat.
Na vlastní lodi bych uvažoval o nové generaci GPSMAP 276Cx, což je zařízení, které (samozřejmě ne ideálně) sčítá výhody (ale i ceny) tabletu i ruční GPS.
Michal123
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Michal123 » stř led 04, 2017 8:14 pm

lynx píše:Ahoj, chci se zeptat na věc volně související s tématem:
Na dovolené jsem zkoušel praktičnost navigace pomocí tabletu (Lenovo) a map Navionics. Zkušenosti popíšu později. Teď mi jde o to, že jsem ztratil nabíječku k tabletu. Tablet potřebuje nabíjecí proud 1,5 A. U Lenova jsem takovou nabíječku v prodeji nenašel – mají jen s proudem 2 A. Je u ní ovšem varování, že když se použije pro zařízení s nižším nabíjecím proudem, může se tím zařízení poškodit.
Moje otázka zní: Je rozdíl 0,5 A v tomhle smyslu podstatný (či nebezpečný)? Elektrotechnikou jsem téměř nepolíben, takže ocením vaše věcné rady.
Dík, Lynx

Vadit by to nemělo. Důležité je napětí - na USB je 5V. Horší bude pokud výrobce tabletu to nějak ošidí a spolehne se na ochranu v nabíječce - max 1,5A. A pak když tam někdo připojí zařízení s limitem 2A tak to začne hořet.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 05, 2017 12:23 pm

Dík všem za odpovědi.

Jardo, můžeš sem dát odkaz, kde se tyhle mapové podklady dají koupit? Hledám, ale nenacházím. :-(
Předpokládám, že tam někde je jakýsi "chart selector".
Láďo, ta navigace vypadá výborně. Divná je na ní jediná věc – cena. :-( Jo, kdyby stála 12 až 15 tisíc, to by byla úplně jiná káva. :-)
Michale, rozhodl jsem se, že to risknu. Koupil jsem dvouampérovou nabíječku a až se tablet vybije, zkusím ho nespálit. :-)

Zpět na