Navigace - tablet

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: windward, vilma, Pepa

Libor
bez hodnocení
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace - tablet

Příspěvekod Libor » čtv led 05, 2017 1:01 pm

Když nezapomenu, vezmu tablet do Hodonína a můžeme podebatit... ;)
Případně to samé mám v mobilu.
err_
bez hodnocení
Reputace: 47

Příspěvekod err_ » čtv led 05, 2017 1:10 pm

Michal123 píše:
lynx píše:Ahoj, chci se zeptat na věc volně související s tématem:
Na dovolené jsem zkoušel praktičnost navigace pomocí tabletu (Lenovo) a map Navionics. Zkušenosti popíšu později. Teď mi jde o to, že jsem ztratil nabíječku k tabletu. Tablet potřebuje nabíjecí proud 1,5 A. U Lenova jsem takovou nabíječku v prodeji nenašel – mají jen s proudem 2 A. Je u ní ovšem varování, že když se použije pro zařízení s nižším nabíjecím proudem, může se tím zařízení poškodit.
Moje otázka zní: Je rozdíl 0,5 A v tomhle smyslu podstatný (či nebezpečný)? Elektrotechnikou jsem téměř nepolíben, takže ocením vaše věcné rady.
Dík, Lynx

Vadit by to nemělo. Důležité je napětí - na USB je 5V. Horší bude pokud výrobce tabletu to nějak ošidí a spolehne se na ochranu v nabíječce - max 1,5A. A pak když tam někdo připojí zařízení s limitem 2A tak to začne hořet.

Tohle uz jsme zde diskutovali u prodluzovaciho kabelu pri napajeni k tabletu. Baharis si to tahal do kokpitu. Tenkrat jsem psal, at se diva, na kolik A je prodluzka certifikovana (coz cinska mnohdy neni). Muze dojit k pretizeni kabelu a ten se treba i nenapadne, napr. 3°C/hod zahrivat, az to chytne.
Tohle je bezna vec u prodluzek na 230 z Obi aspol. za 99,- Kc. Na zadni strane je certifikace CE na 10A, ale okruh se jisti bezne na 16A. Staci pak vice narocnejsich spotrebicu a prodluzovak chytne a vyhori dum. Tady treba lod. A tim, ze pretizeni vodice nemusi byt enormni a teplota se zveda pomalu, zahori to treba az za dva dny.

Jinak naprosto spravne MIchal123 pise, ze je dulezite napeti. Proudu si kazde zarizeni veme, kolik potrebuje. A pokud neni na takovou zatez rozvod pripraveny, musi to chytnout pojistka nebo jistic. V lodi je primo kombinace zasuvka zapalovace 12V -> redukce na USB nebo napajeci redukce pro notebook -> USB kabel nebo napajeni moznym problemem. Cigaretak jistis i na vice nez 10A. Kvuli pumpam apod. Pak staci napr. USB redukce s 3A + 0.5A . Zapojis kablik, ktery je pro normalni USB kde se pocita s odberem do 0.5A a muze byt problem. Kabel zahori.

Daval jsem tam i odkazy na stranky, jak si prurez vodice spocitat na par kliknuti. Zde: viewtopic.php?f=77&t=9728&p=172907&hilit=prurez+vodice#p172907
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 05, 2017 1:38 pm

Libore, už se těším. :-)

Err, myslím, že to posouváš jinam. Já píšu o nabíječce a tabletu.

Koupil jsem tuhle: https://www.czc.cz/samsung-cestovni-ryc ... 11/produkt
Napětí jsem na téhle stránce nenašel, ale jinde píšou:
Výstupní napětí:
5 V / 2 A
9 V / 1,6 A (zařízení podporující Adaptive Fast Charging)

Přes noc jsem dal dobít externí baterii o kapacitě 16 Ah, a když jsem po necelých 11 hodinách přišel, bylo plně nabito.
V návodu k baterii se píše, že proudem 1 A to trvá 14,5 h, proudem 2 A jen 9 h. Čili věřím, že nabíjecí proud bude ty 2 A.

Během víkendu zkusím dobít tablet. Kdybych se příští týden neozval, tak jsem si zatopil víc, než mi bylo milé. :-D
Jardasu
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 33

Příspěvekod Jardasu » čtv led 05, 2017 2:43 pm

lynx píše:Dík všem za odpovědi.

Jardo, můžeš sem dát odkaz, kde se tyhle mapové podklady dají koupit? Hledám, ale nenacházím. :-(
Předpokládám, že tam někde je jakýsi "chart selector".
:-)

Ahoj Petře, přehled map je zde
http://www.navionics.com/en/mobile-pc-app

ale na nabídku map jsem se dostal tak, že jsem si na Androidí tablet nainstaloval Navionics Boating (bez HD) a v menu Download maps jsem našel

Select your region for
NAVIONICS+

Při prvé instalaci to nabídne 2 Weeks Trial, nebo rovnou cenu v Kč. Platit jsem to dosud nezkoušel, počkám až na jaro, až se rozhodneme, kam pojedeme. A ještě jeden poznatek. Po uvedení tabletu do továrního nastavení a opětovné instalaci to nabídne znovu 14 denní trial (tedy ne že bych chtěl každých 14 dnů mazat systém abych ušetřil).

Jo ještě jeden poznatek k vnitrozemským vodám, české vody jsem na mapách NAVIONICS nenašel a to ani v mapách Central & West Europe,
Mazury a finská jezera jsou v mapových podkladech Baltu, Balaton a Dunaj ve Středozemním a Černém moři, německá jezera, Balaton a vnitrozemí západní Evropy v Central & West Europe.

Co nabíječky se týká, tak by mělo být rozhodující napětí, u Tebe je to USB=5V , to je dané, a pak už jenom dostatečný proudový výkon nabíječky vyžadovaný napájeným zařízením a dostatečný průřez kabelů, aby na nich při požadovaném proudu a délce kabelu (odporu vedení) nevznikala nadměrná ztráta napětí.
Pokud snad některý výrobce, nedejbůh, řeší blbě navržené napájení přístroje vlastní speciální nabíječkou, tak je zaděláno na průšvih.

A ještě poznámka k jištění, každý revizák Ti řekne, že se nejistí spotřebič, ale vedení, u pevných rozvodů je dána hodnota jištění (mimo jiné) průřezem vedení, pokud si někdo místo pojistek nacpe hřebíky a spotřebič připojí zvonkovým drátem, tak skončí jak v té Svěrákové písničce.
Naposledy upravil(a) Jardasu dne čtv led 05, 2017 3:11 pm, celkem upraveno 1 x.
err_
bez hodnocení
Reputace: 47

Příspěvekod err_ » čtv led 05, 2017 2:47 pm

Vubec to jinam neposouvam. Prave o USB kabel jde. Bezny USB kabel ma normu 0.5A. A pri nabijeni proudem 2A na kabelu pro max 0.5A dojde k pretizeni a ohrevu. Na dobe provozu pak i k moznemu zahoreni.

Pro nabijeci proud 2A je treba pouzivat USB se silnejsimi vodici. Na prislusenstvi to bude napsano jako max hodnota u CE.
Pavel-Sulc
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 121
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv led 05, 2017 7:59 pm

Přátelé, co tu diskutujete má NMEA 2000 komunikaci na propojení GPS, Radar, AIS, autopilot a přístrojů?
Používám Garmin GPS a NEXUS s NMEA serveŕ
NMEA 200.png
NMEA 200.png (3.5 KiB) Zobrazeno 446 x
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 05, 2017 11:09 pm

Ne Pavle, to tady nediskutujeme.
Bavíme se o možnostech využití tabletu jako náhrady nebo zálohy pro GPS navigaci pomocí mapového plotteru nebo ručního přístroje a o mapách, které jsou k tomu vhodné.
S protokolem NMEA to nesouvisí.
Hledáme prostě další cesty, které by mohly být (alespoň v některých situacích) užitečné nebo výhodné.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 11, 2017 2:56 pm

I když se tu bavíme více o tabletu, téměř vše platí i pro chytré founy...

Právě mi odešel definitivně do věčných lovišť oblíbený Samsung S3, nahradil jsem ho novějším S7 a musel některé appky znovu instalovat.

Tak jsem se do toho ponořil hlouběji, přeci jen se to trochu u Navionicsu od dřívějších dob změnilo, či mnoho doplnilo.

Myslím že tu ještě nezazněla celkem důležitá informace (když tak mě doplňte) a to, že jsou dva přístupy u Navionicsu. To jsem dříve neznal.

a) aplikace zadara a kupují se do ni mapy
b) aplikace za peníz a stahují se zdarma do ní postupně mapy oblasti z celého zaplacené regionu

A) je to Navionics+ (a do ní např mapa pro Balt : "Baltic Sea" za 640,-Kč, nebo Středozemní moře a Černé moře za 457,-Kč)
b) je pak např. pro Evropu nejčastěji zde používaná Boating Europe verze s i bez HD (dříve to byla apka Europe HD a bez HD, toto ještě používám já v tabletu a mobilu)
za 890,-Kč odkaz zde https://play.google.com/store/apps/deta ... eAppEurope

Varinata A má zdá se lepší služby doplňky, jako sono mapy dna, předpověď počasí v mapách na 72 hodin, autorouting, přílivy odlivy
ale je celkově v součtu map pro danou oblast v porovnání s verzí B dražší

Porovnával obě verze někdo? je to tak? Nebo finální mapa a používání je nakonec stejné? V čem je zásadní rozdíl?

Pokud v tom není rozdíl pak se jeví výhodnější koupit si celou oblast...
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod tosotoso » stř led 11, 2017 5:03 pm

ja mám celú oblasť (prinesiem do Hodonína) a je to tak, že tam kde je wifi si nazumujem oblasť ktorú potrebujem a tým sa mi prenesie do telefónu. Čo si nenazumujem, tam mám iba hrubú mapu. To čo v telefóne už mám, sa mi nestratí. Iba dopĺňam nové oblasti.
Michal123
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Michal123 » ned led 15, 2017 3:00 pm

Nemělo by se to pročistit a přesunout do správného vlákna?
Michal123
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Michal123 » ned led 15, 2017 3:05 pm

Když jsme u toho navionicsu, všimli jste si že webová aplikaci v mobilu neumožňuje posun mapy? Zkoušel jsem to na dvou zařízeních. V PC to jde.
(Dá se přepnout do PC modu ale to není ono.)
Takže notebook sebou - je levnější si koupit na občasný charter datovou kartu (dost často zdarma v ceně pronájmu) než platit mapy.

Zpět na