Bowditch – Jak se vyhnout centru rotující bouře

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Bowditch – Jak se vyhnout centru rotující bouře

Příspěvekod lynx » pon úno 20, 2017 6:05 pm

Obecná pravidla pro severní polokouli:

1. Pravý neboli nebezpečný půlkruh: Zvolte kurz tak, abyste vítr měli z pravého předoboku (045° od osy lodi), držte kurz a snažte se uplout kolik je jen možné. Pokud je to nezbytné, postavte loď do driftu přídí proti vlnám.
2. Levý neboli splavný půlkruh: Zvolte kurz tak, abyste měli vítr z pravého zadoboku (135° od osy lodi), držte kurz a snažte se uplout kolik je jen možné. Pokud je to nezbytné, postavte loď do driftu zádí proti vlnám.
3. Přímo v cestě bouře – před jejím centrem: Zvolte kurz tak, abyste měli vítr z pravého zadoboku (asi 160° od osy lodi), držte kurz a snažte se uplout kolik je jen možné. Když se ocitnete v levém (splavném) půlkruhu bouře, manévrujte, jak je popsáno v bodu 2.
4. Přímo v cestě bouře – za jejím centrem: Vyhněte se oblasti centra jakýmkoli plavebně možným kurzem; mějte na paměti, že tropické rotující bouře mají tendenci stáčet se k severu a východu.

trs.png
trs.png (21.7 KiB) Zobrazeno 2899 x
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Re: Bowditch – Jak se vyhnout centru rotující bouře

Příspěvekod JaOCZ » pon úno 20, 2017 6:54 pm

tady je ještě doplnění z RYA Weather hanbook pro jižní polokouli.

Jinak výborná kniha, doporučuji.

H.

RYA Weather Handbook.jpg
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte úno 21, 2017 10:34 am

A co můžeme čekat, když se nám nepovede uhnout:

Příchod tropického cyklónu a plavba skrz něj
Opět podle publikace Bowditch – The American Practical Navigator

I několik dní před příchodem bouře se může objevovat dlouhý swell. Normální vítr (v Atlantiku) generuje cca osm vln za minutu, od hurikánu přicházejí asi čtyři vlny za minutu.
Když je střed bouře 500 až 1000 mil, tlak obvykle trochu vzroste, obloha bývá bez mraků. Kumuly se buď nevyskytují vůbec nebo je jich málo a mají jen malý vertikální vývoj. Barometr začíná být „neklidný“ – obvykle kolísá o několik setin palce (do 3 hPa).
S tím, jak se hurikán přibližuje, oblačný systém začíná připomínat příchod teplé fronty ve středních zeměpisných šířkách. Bílá vlákna cirrů se začínají objevovat asi ve vzdálenosti 300 až 600 mil od hurikánu. Cirry se sbíhají směrem k přibližující se bouři. To je obzvlášť patrné v době východu a západu slunce.
Krátce po nástupu cirrů začne barometr pomalu klesat. Z počátku pokles připomíná obvyklý pokles tlaku při denním cyklu (v tropech dvě maxima a dvě minima), později ale začne tlak setrvale klesat. Z cirrů se stávají cirrostraty. Pod touto vrstvou se objevují altostraty a stratokumuly.
Tyto mraky se zahušťují, počasí se stává nestabilním. Začíná mrholit nebo drobně pršet, čas od času se vyskytují přeháňky. Pokles tlaku se zrychluje – jedná se o jednotky až desítky hPa (není uvedeno, za jak dlouho).
Vítr sílí a stává se poryvovým, dosahuje rychlosti 22 až 40 uzlů. Na obzoru se objevuje tmavá stěna mohutných kumulonimbů, která obsahuje jádro cyklonu. Část této stěny se občas odděluje a pohybuje se oblohou za dešťových a větrných přeháněk. Mezi poryvy bývá vidět vrstva cirrostratů mezerami ve stratokumulech.
S tím, jak se stěna kumulonimbů přibližuje, barometr klesá rychleji a rychlost větru se zvyšuje. Vlny, které začínají růst do velké výše, se stávají bouřlivými. Nárazy větru jsou častější a silnější. S příchodem stěny kumulonimbů se hodně setmí, poryvy větru přicházejí neustále, barometr strmě klesá a rychlost větru prudce stoupá. Střed bouře je stále 100 až 200 mil daleko; tropický cyklón je plně vyvinutý. Jak se přibližuje střed bouře, ještě silnější vítr ječí v takeláži a kolem lodních nástaveb.
S příchodem centra bouře se déšť stává přívalovým. Zuřivost větru se stupňuje, vlny jsou obrovské. Vítr strhává vršky ohromných vln, tříšť se mísí s deštěm a plní vzduch vodou. Viditelnost je proto nulová. Dokonce i ty největší lodi s nejlepšími plavebními vlastnostmi se stávají neovladatelnými a mohou utrpět těžké škody. Méně odolné lodi nemusejí bouři přežít. Jedinou podstatnou věcí se stává bezpečnost lodi. Taková hrůza se nedá popsat, musí se pouze zažít.
Pokud plavidlo prochází okem bouře, vítr se náhle změní na vánek v okamžiku, kdy přes loď přejde stěna oka. Déšť ustane, obloha se vyčistí, takže lze mezi mraky vidět Slunce nebo hvězdy. Viditelnost vzroste. Obrovské vlny přicházejí ze všech stran v naprostém zmatku.
Barometr dosáhne nejnižší hodnoty, která u plně vyvinutého tropického cyklónu může být 50 až 70 hPa pod normálním tlakem.
Jakmile se přiblíží protější stěna oka bouře, vítr plavidlo zasáhne stejně náhle, jako předtím ustal, vane ovšem z opačného směru. Události a podmínky se opakují v opačném pořadí, ale přecházejí rychleji, protože útvary v zadní části bouře obvykle nejsou tak široké, jako ty na její přední straně.

hurikan.png
err_
bez hodnocení
Reputace: 142

Příspěvekod err_ » úte úno 21, 2017 10:46 am

Proste krasa kras. Tohle vsak radeji absolvovat jen v ponorce :-)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte úno 21, 2017 10:53 am

Ale raději hodně hluboko. Zdroje z druhé světové války říkají, že ponorka v 60 metrech za opravdu velké bouře stále ještě nebyla v klidné vodě.
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod qwer » čtv bře 16, 2017 10:28 am

Měl bych drobný dotaz.
Jakým směrem jdou vlny? Nemyslím v oku, ale dejme tomu na okraji? Od středu bouře k okraji a nebo ve směru větru. Všude jsem vždy četl, že ve směru větru, pokud vítr trvá dost dlouho a vlny mají dost místa na rozběh. Ptám se kvůli driftu. Není mi to úplně jasné.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 11:30 am

Vlny generuje vítr, takže se šíří ve směru větru.
V praxi to ale takhle jednoduché není. Pomiňme situace, kdy je směr vln ovlivněn překážkami – ostrovy, mělčinami, proudy atd. – teď se pohybujeme „uprostřed“ oceánu.
Pokud se jeden systém vlnění (vlny generované větrem) setká s jiným systémem – oceánský swell přicházející odjinud – systémy spolu interferují. Dochází ke změnám výšky, frekvence i směru vln.
Může se vyskytnout situace, jakou vidíme na obrázku: https://www.google.cz/search?q=interfer ... me7WpN-cDM: (Tady sice jde o akustické vlny, ale mechanismus je stejný.)
Už jsem se s tím setkal na Baltu.
Vzhledem k tomu, že nevíme, odkud budou přicházet jiné systémy vln, nedá se predikovat přesný směr vln.
Kdyby se rotující bouře nepohybovala – střed zůstával na jednom místě (což se v praxi neděje) – převážily by vlny generované větrem a ostatní systémy vln by „učesaly“.
Ovšem takhle snadné :-) nám to Neptun nedělá. :-)
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » čtv bře 16, 2017 11:58 am

Pokusím se odpovědět na dotazovaný drift: Fridtjof Nansen - polárník, mořeplavec, objevitel si všiml, že plovoucí objekty jako ledovce nebo lodě jsou na severní polokouli zanášeny doprava od směru větru. Jedná se o tzv ekmanův posuv/transport/. Je to prostorový jev tak snad spíš spirála.Vše lze vyguglovat nebo najít v lepších učebnicích oceanografie, lépe asi v angličtině. Posuv povrchový je zhruba 30 stupňů, ledovce 45. Takže až se vaše loď potopí, budou pátrači zkoumat spíše vpravo/severní polokoule/ od směru větru. A ještě něco: Neptun není zlý, byl vládce Atlantidy a nejspíš trpěl chudokrevností /byl modrý jak faraoni/. Rozhodně své děti a milenky nepřeměňoval v medvědy a neházel za ocas na oblohu jako Zeus.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 12:16 pm

Nemohu jinak:
Lachtan píše:... nepřeměňoval v medvědy a neházel za ocas na oblohu jako Zeus.

Na obloze jsou také Perseus a Orion, a rozhodně to nejsou medvědi.
Jak se tam tedy dostali? :o :crazy: :lol:
Mimochodem, je tam taky Andromeda, tak to už vůbec nevím... :?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv bře 16, 2017 12:24 pm

tak všichni víme, že Pánem vod je Ulmo :)

ale to už jsme v jiném příběhu.

H.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 12:30 pm

Ty by sis rozuměl s kdysi aktivním členem fóra s nickem Zvíře30. :)
Kde je mu asi konec?
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Lachtan » čtv bře 16, 2017 12:53 pm

Pravda Herkules také není medvěd. Nicméně nejspíš syna Arkáda a milenku Kallisto zachránil před běsnící Hérou / vhodná jen na pečení/ Navíc nevíme co chystala jeho tchýně..Té se Zeus asi hodně bál, prameny mlčí. Když už jsme u těch souhvězdí a navigací přidám, že hvězda Mintaka v opasku lovce Oriona leží téměř na nebeském rovníku, proto vychází všude a vždy na východě a zapadá všude a vždy na západě.
Naposledy upravil(a) Lachtan dne čtv bře 16, 2017 1:00 pm, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 12:56 pm

Mně šlo hlavně o to, jak je tam házel. ;)
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Lachtan » čtv bře 16, 2017 1:04 pm

Házel je tam jako náš bývalý reprezentant ve vrhu kladivem Skobla, proto ty vytahané ocasy obou medvědů. :crazy:
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod qwer » čtv bře 16, 2017 1:35 pm

No já měl na mysli vztah vln a větru k driftu lodě, heaving to. Pochopil jsem to vyzkoušel jsem to a fungovalo mi to vždy jen jaksi bokem na vítr, tedy potažmo bokem na vlny+- s tím, že loď jede řekněme bokem po zádech zmije :-D Tak mi není moc jasné, jak nastavit drift a být přídí nebo zádí k vlnám. Naštěstí jsem to nikdy nebyl donucen použít, ale co kdyby...
Skládání vln, intererence stojaté vlny a podobně chápu, bylo to moje živobytí.
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Lachtan » čtv bře 16, 2017 1:55 pm

Každá loď se chová jinak. Zkus zaexperimentovat s velikostmi plachet a vytočením kormidla pro heaving-To. Pokud jseš v masakru a lze ještě plout na bořkové, dej je nalevo, nikdy doprava. /severní polokoule/ jinak tě to vcucne.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv bře 16, 2017 2:10 pm

lynx píše:Ty by sis rozuměl s kdysi aktivním členem fóra s nickem Zvíře30. :)
Kde je mu asi konec?

Já si na něj vzpomněl při presentaci Modulárního řízení na loď. Vzpomínáš jak chtěl sedět v Řecké kavárně a na dálku sledovat stav baterií a startovat motor? Pomalu aby si pro něj připlula k molu.

Nikde jsem o něm neslyšel. Chvíli jsem tehdá sledoval jeho stránky, ale úplně se odmlčel. Už je ani nemohu najít.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 2:50 pm

Já jsem si vzpomněl, že psal, že není člověk, ale elf – nebo něco podobného: :bleble:
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv bře 16, 2017 2:54 pm

No a? Kazdej je nejakej. Ja jsem vodnik.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 3:09 pm

qwer píše:Tak mi není moc jasné, jak nastavit drift a být přídí nebo zádí k vlnám.

Ono to nemá být přímo přídí nebo zádí k vlnám. Výhodnější je být odkloněn o 30 až 45 stupňů.
Třeba takhle: https://www.google.cz/search?q=sailing+ ... qR8aoDr3GM:
Já jsem to zkoušel jen v relativně snadných podmínkách a fungovalo to.

P.S.
Viki_cz píše:No a? Kazdej je nejakej. Ja jsem vodnik.

A víš, že jsem si to říkal? :lol:
Naposledy upravil(a) lynx dne čtv bře 16, 2017 3:22 pm, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv bře 16, 2017 3:16 pm

Lachtan píše: Pokud jseš v masakru a lze ještě plout na bořkové, dej je nalevo, nikdy doprava. /severní polokoule/ jinak tě to vcucne.

Každá plachta je jinak. Asi myslíš, aby osa lodi (a tedy i směr splouvání) směřovala vlevo od větru, že?
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv bře 16, 2017 4:06 pm

Techniku heaving - to (česky dát loď do driftu) popisuje s praktickou ukázkou Skip Novak zde: https://www.youtube.com/watch?v=uQTOfns6OjU
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod qwer » pát bře 17, 2017 8:38 am

Dík za rady, budu si s tím ještě hrát.
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Lachtan » pát bře 17, 2017 9:53 am

Ano, pohrát si s tím pěkně v teple. Název vlákna: Jak se vyhnout rotujícím bouřím? Sedět doma na zadku, nebo vyvázán v bezpečí a číst si o tropických bouřích a hurikánech...Je to harmonický, virtuální adrenalin, můžeš si dokonce postavit na kafe! Skutečný adrenalin dnešního majitele lodí je: Jak sehnat nové potvrzení, průkaz, pojištění, co nového se nesmí, kam vůbec ještě mohu, co musím ještě dokoupit a spoustu dalších. Vyplouváš, až když se zregeneruješ nebo vůbec, mnozí nepřežijí.
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod qwer » pát bře 17, 2017 1:11 pm

To jsem úplně nemyslel :-D.
Jezdím občas na moře, tak si budu hrát tam. Loď do driftu není až tak problém, spíše mi zajímá, co si nechá líbit v trimování, když ji budu nutit polohu proti vlnám, tedy kdy mi z toho driftu vypadne. Loď si půjčuji, Radosti s úředním šimlem si umím živě představit; díky nechci. Stačí mi co musím absolvovat v běžném životě.
Ta hrůza, popsaná na začátku vlákna je svým způsobem fascinující a i nádherná, ale doufám, že ji nezažiju :-D všeho s mírou.

Zpět na