Navtexový přístroj WIBD2

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Navtexový přístroj WIBD2

Příspěvekod Libor » pát bře 06, 2009 8:02 am

Už jsou mezi námi první šťastní majitelé tohoto skvělého přístroje pro příjem navtexových zpráv.
Je to novinka na trhu a zatím neexistuje k němu český návod. Ovládání je tak jednoduché, že snad ani není potřeba. Ale dle české legislativy musí být.
Ve spolupráci s jedním spokojeným uživatelem (případně dalšími, kteří se přidají) bych sem rád postupně umisťoval již napsanou část, která jistě již může posloužit jako návod:

2. Zkrácený návod pro okamžité používání přístroje

Přístroj je funkčně a jednoduše ovladatelný. Jazyk lze navolit mezi angličtinou a němčinou. Napájeni je datovým kabelem přes PC, nebo adaptérem přes konektor 12V palubní sítě lodě, auta, karavanu.

Červené tlačítko zapnout/vypnout

Černé 4 tlačítka v kříži jako joystick, nebo směrové šipky na klávesnici, kterými se posouváme po nabídce.
Nahoru a dolů a vodorovně -> do nabídky a z nabídky <Nab> podnabídka
-> případná další podnabídka

Stejně tlačítky zase zpět (doleva).
Mezi nabídkami se pohybujeme pomocí tlačítek nahoru a dolů.

V hlavní nabídce si vybíráme ze 2 frekvenkcí pro příjem zpráv. Jedna vždy v angličtině. Druhá dle místa přijímané stanice v angličtině nebo v místním jazyku.
U každé pak zatržítkem volíme zda a kterou stanici / vysílač chceme přijímat.

Vše se ovládá pouze 4 tlačitky a je to jednodušší než mobilní telefon - tlačítka fungují do kříže - pravé krok vpřed, vlevo krok zpět, nahoře - nahoru a dole-dolů. Po zapnutí se objeví 4 hlášky :

Navtex 518
Navtex 490
Barograph
Setting (německy Einstellungen)

Mezi hláškami přejíždíme tlačítky nahoru a dolů, potvrdit výběr tlačítko vpravo, zpět pak tlačítkem vlevo.

Kliknutím na NAVTEX 518 - přejdeme na seznam všech navtexových hlášení :
Alle Nachrichten (všechny zprávy), Navigationswarnungen (navigační nebezpečí), Wetterwarnungen (nebezpečné počasí), atd., za každým hlášením je pak číslovka počtu přijatých zpráv - k nim se dostaneme opět stiskem pravého tlačítka ( zpět se dostaneme stiskem levého tlačítka ) .

Kliknutím na NAVTEX 490 - je to stejné jako 518 jen jde o "národni" hlášení jednotlivých států v jejich jazycích.

Kliknutím na BAROGRAPH - objeví se graf vývoje tlaku za poslednich 48 hodin ( zpět levým tlačítkem ).

Kliknutim na SETTING / EINSTELLUNGEN - zde můžeme provádět nastavení u Navtexu 518 a 490, vybíráme typy hlašeni které chceme přiíimat - kódované písmeny dle mezinárodních předpisů, systém má toto schéma:
• A - navigační varování
• B - meteorologické varování
• C - pohyb ledovců
• D - informace o vyhledávacích a záchranných operacích
• E - meteorologická předpověď
• F - zprávy pilota
• G - zprávy pro navigační systém DECCA
• H - zprávy pro navigační systém LORAN-C
• I - zprávy pro navigační systém OMEGA
• J - zprávy pro navigační systém SATNAV (GPS)
• L,V - seznam a zprávy o pohybu umělých objektů na moři.

Dále je v nabídce display setting - zde můžeme změnit jazyk, podsvícení, atd.,
Barograph setting - nastavení barometru, a pak už jen informace o systému.

Příjem zpráv se zlepši ponecháme-li v přístroji zapojený USB kabel. I bez něj je však příjem velmi dobrý. Přes velkou vzdálenost od stanic systému NAVTEX je možné i u nás v ČR v dobrých příjmových podmínkách (především v noci ) jejich signály zachytit. Například v Praze nebo u Hradce Králové jde o některé stanice z těchto oblastí:
NAVAREA I - Niton /identifikační kód stanice - S/ (UK), Cullercoast /G/ (UK), Rogaland /L/ (Norsko), Oostende /T/ (Belgie) a Stockholm /J/ (Švédsko),
NAVAREA II. - Lisbon /R/ (Portugalsko), Cross Corsen /A/(Francie),
NAVAREA III - Split /Q/ (Chorvatsko), Limnos /L/ (Řecko), Istanbul /D/ (Turecko), Roma /R/, Ancona /U/ (Itálie).

K přistroji se dodává mini CD, které můzeme (a nemusíme) nahrát do počítace - pak vše co umožňuje přístroj můžeme vidět i velmi přehledně na monitoru počítače.
Navtexové zkratky a seznam vysílačů jsou k dispozici na webu www.jachting.info v sekci downloads, nebo v příloze.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon bře 09, 2009 8:12 pm

Další část překladu..

3. Popis
Přístroj WIB2D je malý, kompaktní, přenosný přijímač Navtexu (zpráv) na rádiové frekvenci 518 kHz a 490 kHz. Na frekvenci 518 kHz se vysílají zprávy zprávy v angličtině. Na frekvenci 490 kHz jsou potom „místní“ zprávy v jazyce daného vysílače.

Zprávy se zobrazují na LCD displeji velikosti 128 x 64 Px. (jiné verze tento display nemají a vše zobrazují na displeji počítače). Nejvyšší přístroj v této řadě ( i některé další, vždy s označením D za názvem) mají navíc vysoce přesný senzor tlaku vzduchu. Naměřené hodnoty tlaku vzduchu se ukládají až 7 dní. Na integrovaném displeji lze zobrazit 2 dny, tj historii 48 hodin vývoje tlaku.

Přístroj má vestavěnou feritovou anténu, díky které není zapotřebí instalace žádné další antény. Přístroj má vestavěný akumulátor (3xNiMH, typ AAA), který umožňuje přijímat zprávy bez dalšího zdroje orientačně 3 dny (v závislosti na vnějších podmínkách). Zkušenosti uvádí i delší výdrž.

Přístroj může být pomocí přiloženého USB kabelu připojen k počítači. Potom všechna data jsou komfotně zobrazena na počítači. Přiložený software je funkční na systémech Windows 2000, XP a Vista.

Upgrade systému se provádí přes internet. Nejnovější dostupný systémový software pro Váš přístroj můžete nalézt na http://www.wetterinfobox.com
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon led 26, 2015 9:49 pm

Aktualizace:

menu dnes kromě němčiny a angličtiny je rozšířené o francouzštinu a španělštinu.

A software mimo stávajícího Windows 2000, XP, VISTA bylo rozšířeno i pro
Windows 7
Windows 8
Mac OS
Linux
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Re: Navtexový přístroj WIBD2

Příspěvekod MartinB » ned bře 13, 2016 10:28 am

Již několik let vlastním WIBD2 a tak bych se rád podělil o pár technických zkušeností:

Během doby používání bylo nutno vyměnit dobíjecí baterie, protože se zkrátila doba „života“ přístroje.
Uvnitř byly 3 x AAA, NiMH, 800 mAh.
Baterie jsem vyměnil za obdobné, jen větší kapacitu 1000 mAh, čím se prodloužil „život“ přístroje, ale samozřejmě i dobíjení.

Vzhledem k tomu, že přístroj není vodotěsný a ani vlhkotěsný, je třeba s ním zacházet opatrně a i tak po několika letech začal neochotně reagovat na stisk ovládacích tlačítek. Postupem času se stav zhoršoval. Zkusil jsem tlačítka prostříknout sprejem, ale bez valného úspěchu.
Nakonec jsem se rozhodl tlačítka vyměnit za nová.
Tlačítka (Mikrotlačítko 6x6mm, 12V/0,05A, 1 spínací kontakt), lze koupit v obchodě s elektronickými součástkami v ceně cca do 5 Kč/kus, takže investice je zanedbatelná. Tlačítka se liší délkou tlačítka a tak je nejlepší vzít na nákup vyndané tlačítko sebou jako vzor.
Důležitá věc je zaznamenat si, jak jsou tlačítka v desce orientovány, mají 4 vývody skoro do čtverce a tak by se dali snadno umístit otočené o 90 stupňů. Ještě lepší je po vyndání tlačítka staré i nové tlačítko proměřit aby byla jistota, že se dá nové zpět správně orientované. Co je dobré je, že vložením špatně orientovaného tlačítka nehrozí zničení přístroje, ale nebude následně fungovat, takže případně jen zbytečná práce navíc.

Jak postupovat:

Před jakoukoliv manipulací je třeba vyndat baterie!
Následně se ukázalo nejvhodnějším tlačítka opatrně odstřihnout a pak odpájet, vyndat nožky.
(při neodstřižení a použití odsávačky zůstávaly tlačítka stále někde trochu držet, bylo by třeba použít hrubší síly, nebo většího náhřátí a to je zbytečné, stará tlačítka se stejně vyhodí)
Pak se vloží zpět tlačítka nová, připájejí se, případně pokud jsou (pájecí) nožičky dlouhé, je vhodné je předem zkrátit.
Doporučují veškeré pájecí práce provádět hrotovou páječkou (ne transformátorovou), je samozřejmě potřebné mít nějakou zkušenost s podobnou prací. Je to práce titěrná a tak nějaký držák s lupou není k zahození.
Přístroj není zrovna levný a tak začínat se na něm učit pájet není nejlepší nápad.

Po výměně tlačítek přístroj opět pracuje jako nový.
Výměnu jsem provedl asi tak cca před rokem a píšu záměrně až po delší době, aby bylo ověřeno dlouhodobějším používáním, že vše funguje v pořádku.

Ještě dodatek k tlačítkům: protože jsem zvědavý, proč staré tlačítka nefungovala, rozebral jsem je, co že se uvnitř děje (nejde to jinak než destruktivně). Uvnitř byly 2 kontakty a pružný spínací plíšek. Na první pohled nebylo zcela zřejmé v čem je problém, ale po prozkoumání silnější lupou byly na plíšku viditelné drobné stopy koroze a ta způsobovala špatný dotekt/kontakt.

Tak pokud někomu vznikne podobný problém, přeji ať se taky zadaří.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Navtexový přístroj WIB2D

Příspěvekod toms » pon bře 14, 2016 7:06 pm

Tento příspěvek mi připomněl, že vloni po návratu z moře jsem svůj WIB2D otevřel abych vyměnil materie, a … Nic, tím jsem skončil. No bude na čase koupit ty nové, než je budu shánět den před odjezde na moře.
Já zatím nemá s přístrojem žádné trable, funguje perfektně. Vůbec jsem neočekával, že s tuto krabičkou budu tak spokojen. Co s týká nějaké koroze a vodotěsnosti, tak to jsem vyřešil tím že přístroj mám mimo nabíjení a práce s ním, neustále ve vodotěsném pouzdru. Přístroj se vejde přesně do PeliCase 1010. Navíc to má tu výhodu, že v kovové lodi ho dám s pouzdrem na palubu, ať si přijímá bez stínění a ať na něj klidně cáká voda.

Obrázek

Pro zájemce ještě pohled na střeva
Obrázek

Tomáš
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte bře 15, 2016 1:44 pm

To jsou přínosné a doplňující příspěvky. :good:

Protože na loď už noťas netahám, zajímalo mě jak je s přečtením zpráv na tabletu a mobilu s OS Android.

Jak jsme s Martinem právě ověřili, funguje to. Stažené zprávy se ukládají do textového souboru. Ukládá se to sice jako .bin a pro přečtení je nutno změnit příponu na .txt.

Počítač s Win to v poznámkovém bloku zobrazí jako souvislou řadu písmen, lze číst, ale špatně.
Ve WordPadu už je to lépe formátované a lze použít. To je řešení pro případ kdy nemáme nainstalovaný originál obslužný program výrobce.

No a pak je tu Android.
Mám v něm aplikaci Polaris Viewer 4.1 pro Office soubory.

A v tom je to paráda, pěkně naformátované.
Takže na cesty docela dobré řešení, mobil, nebo tablet a přijímač WETTERINFOBOX - WIB2, nebo WIB2D.

Pokud se mi podaří udělat printsreen tak to sem přidám

PS: momentálně je na oba výše uvedené přístroje ve zdejším shopu jarní sleva 10%.
staffo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod staffo » ned bře 27, 2016 5:43 pm

Libor, prosim ta, ako sa da pripojit na Navtex Androidovym zariadenim? Resp. ako ten textak dostanem do napr. tabletu?

R.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned bře 27, 2016 6:19 pm

Normalne jako kazdy jiny soubor.
Je tonl jen textovy soubor. Pripojis.preneses/zkopirujes.a prejmenujes koncovku bin na txt.
Pak uz po otevreni v tom listujes.
V mobilu z ktereho pisu to vypada pak takto:
Screenshot_2016-03-15-13-50-39.png

Zpět na