Lunitidal interval pro Zadar a prilivove vypocty

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Lunitidal interval pro Zadar a prilivove vypocty

Příspěvekod JardaF » stř dub 22, 2009 9:33 am

Ahoj všem; zakoupil jsem ženě jako dárek jachtařské hodinky, které ukazují i příliv/odliv. Nicméně je potřeba zadat do nich "lunitidal interval". Vygooglil jsem hodnoty intervalu pro Anglii, Francii, USA a Austrálii, ale ne pro Chorvatsko, které pro použití hodinek na moři přichází v úvahu. Nevíte někdo, kde tu hodnotu najít? A nebo je příliv/odliv v Chorvatsku tak malý, že to nemá smysl? Díky za odpověď.
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 22, 2009 9:40 am

Zhruba: severní Jadran 40-50 cm, střední a jižní 20-30 cm.
Co je lunitidal interval nevím. Já zadávám do GPS jen přílivovou stanici, kterou chci pro danou oblast použít.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř dub 22, 2009 9:50 am

Ahoj, no a co to zkusit podle definice:
The lunitidal interval is also called the high water interval, it is the length of time from when the moon passes over a meridian and the next high tide at that meridian. Tides are known to be mainly caused by the moon's gravity. Theoretically, high tide happens when the moon is at meridian. However, there is actually a delay that depends on many complicated factors.

Čili (zvýrazněná část): ... je to čas, který uplyne mezi průchodem Měsíce místním poledníkem [tedy kulminace Měsíce] a nejbližším vrcholem přílivu na tomto místě ...
Obé půjde snadno zjistit na místě.
Viz Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Lunitidal_interval
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 10:05 am

Je to temer tak, Petre. :)

Presna definice je "casovy usek, ktery ubehne od okamziku horni kulminace Mesice na nultem poledniku do okamziku vysoke vody pro danou stanici (pristav)".

Vysledek je v jednotkach Standardniho casu (Standard Time) daneho casoveho pasma. Je nutne si overit, zda pripadne hodinky umi zobrazit vysokou vodu HW ve spravnem case po automatickem prechodu na letni cas.

LTI je pro kazdy pristav jiny. Zkusim dohledat neco pro Chorvatsko. Jinak, jak podotkl Baharis, myslim si ,ze v Chorvatsku se touto otazkou neni nutne se zabyvat, protoze kolisani hladiny je male.

windward
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř dub 22, 2009 10:13 am

Ahoj Romane,
viděl jsem několik definic a o tom, že by se jednalo o nultý poledník v nich nic není. :-(
Jak to tedy je? :mad:
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř dub 22, 2009 10:14 am

windward píše:Je to temer tak, Petre. :)

Presna definice je "casovy usek, ktery ubehne od okamziku horni kulminace Mesice na nultem poledniku do okamziku vysoke vody pro danou stanici (pristav)".

windward

co je to horni kulminace Mesice na nultem poledniku??? te kulminaci jeste rozumim, ale ten nulty polednik??? to znamena ze vzdy na nultem?? nebo i kulminace na jinem nez nultem poledniku?? Diky
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř dub 22, 2009 10:18 am

Možné vysvětlení:
High water lunitidal interval
The high water lunitidal interval (or high water interval) is the time interval between the moon's transit and the next high water. The interval may be taken from the local time of moon's transit to the local time of high water, or it may be taken from the Greenwich time of the moon's transit to the standard time of high water.
Je to odtud: http://www.pol.ac.uk/ntslf/sharing_knowledge.php
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 11:08 am

Kapitane,

z nauticke astronimie vime, ze kulminace na danem poledniku jsou dve - jedna horni, kdy teleso kulminuje "nad hlavou" a druha spodni, kdy teleso kulminuje na opacne strane Zeme.

Nulty polednik je polednik nula. Je to Greenwichsky polendik. Vychozi polednik pro zemepisnou delku a zejmena pro casove vypocty.

Nauticka rocenka, jak je znamo, "zije" na Greenwichi a kulminace teles (horni a spodni) jsou tam uvedeny pochopitelne pro nulty polednik. Protoze navigace je uceleny a jendotny system, LTI se udavaji v zasade od okamziku kulminace na nultem poledniku (respektive mne neni znamo, ze by se to udavalo jinak). Navigator pak ma mene prace s pripadnymi vypocty.

LTI udava okamzik zejmena vysoke vody. Nizkou vodu je nutne pocitat jako rozdil mezi dvema po sobe jdoucimi HW. A pamatovat si na charakter prilivovych jevu. :)

-----------------------
Petre,

nevim o tom, ze by LTI bylo udavano od poledniku jineho, nez je nulty. Ja pouzivam pouze oficialni zdroje, proto otazka nikdy nevyvstala.

Tak napriklad prave se divam do nemeckych letosnich prilivovych tabulek (Gezeitentafeln Europaeische Gewaesser), kde na strane 222 je uvedena mapa LTI. Stoji tam:

"Linien gleichen mittleren Hochwasserzeitunterschides gegen den Durchgang des Mondes durch den Nullmeridian"

"Cary spojujici prumerny LTI od okamziku kulminace na nultem poledniku"

Vezmeme Aberdeen:

- dle Nemcu LTI je 00:53
- dle Anglicanu z tveho odkazu je 00:50

Protoze u Nemcu je uvedeno, ze je to od kulminace na Greenwichi, tak podle mne otazka je odpovezena. :)

(Rozdil obou udaju o velikosti 3 minut je kvuli tomu, ze Nemci maji aktualni udaj pro letosek, a na strankach u Anglicanu je to zrejme starsi udaj.)

Jdu se podivat, co se tam u Anglicanu pise o vypoctech.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř dub 22, 2009 12:12 pm

Pořád v těch definicích (a je jich víc) vidím čas tranzitu na místním poledníku. :?
Nejsou časy v NA uvedeny pro nultý poledník proto, aby bylo možné dopočítat kulminaci Měsíce na místním poledníku pozorovatele/navigátora?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 12:35 pm

Petre,

chyba samozrejme nikdy neni vyloucena. Pokud prijdete na to, ze jsem se zmylil, pak ja se omluvim, ze vas uvadim do bludu. :)

Jinak jevy v NA nejsou uvedeny pro Greenwich proto, aby se dali prepocitavat na misto, ale proto, aby se to nekam privazalo a tim zjednodusilo. To, ze se to prepocitava na misto je pouze dusledek usporadani NA.
Naposledy upravil(a) windward dne stř dub 22, 2009 12:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 22, 2009 12:38 pm

JordoF, nic ve zlém.
Ale tebe bych za manžela nechtěl. Abych toto všechno musel vědět kvůli jenomu dárku... :D
Když příliv a odliv lze jednoduše přečíst v tabulkách na Garminu. Místní vědomosti mě ohromují, nicméně zůstanu jen při tom co potřebuji. Ale dobře se to čte.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

příliv a proudy

Příspěvekod Renda » stř dub 22, 2009 12:55 pm

Příliv je v Chorvatsku malý, ale má vliv na proudy v mnohých úžinách a to už nás zajímat může docela dost.
Jak to řešíte, pánové?
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » stř dub 22, 2009 1:20 pm

Baharis píše:JordoF, nic ve zlém.
Ale tebe bych za manžela nechtěl. Abych toto všechno musel vědět kvůli jenomu dárku... :D
Když příliv a odliv lze jednoduše přečíst v tabulkách na Garminu. Místní vědomosti mě ohromují, nicméně zůstanu jen při tom co potřebuji. Ale dobře se to čte.

To je pravda - jenže - když už to do těch hodinek jde zadat, nemám pokoje. Navíc se mi nechce uvádět dárek se slovy - "no a ten příliv a odliv si tam nějak zadej, drahá" :)
Ale vážně, nechtěl jsem vyvolat flame. Myslel jsem, že je to někde v tabulce jako dohledatelný chorvatský parametr, stejně jako pro Anglli nebo tu Francii...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 1:29 pm

Za flame to osobne nepovazuji. Je to zajimave tema. Navic jeste nekdo to bude chtit do hodinek nastavit.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

přílivy a proudy

Příspěvekod Renda » stř dub 22, 2009 1:45 pm

Hmm, tak ani windward ty proudy neřeší... ?? :?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 1:52 pm

Rendo,

klid. Nejsem stroj, abych chrlil odpovedi. :) Proudy ja osobne neresim, protoze v HR nikdy nejsou neprekonatelne motorem. Treba jsem se nesetkal s tim, ze by byly silnejsi nez motor. :)

Pravda, ze znalost proudu i v takove Pasmanske uzine muze cestu zkratit nebo prodlouzit, ale neni to nikdy tak kriticke. Pokud nutne potrebujes vedet jak by to presne resil windward, budes muset pockat, protoze windward nema dostatek casu. Budu-li mit cas, odpovim.

(Jen okrajove pripominam, ze toto je vlakno resici LTI. :) )

Mej se hezky.
Roman
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř dub 22, 2009 2:01 pm

Ani já to v žádném případě nepovažuji za flame – už proto, že po sobě neházíme jmény domácích zvířat, ale snažíme se dobrat správné odpovědi. :)
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

dík windwardovi

Příspěvekod Renda » stř dub 22, 2009 2:12 pm

Windwarde, samozřejmě dík za odpověď a nezlob se, že jsem Tě trochu poškádlil.
Na druhé straně oceňuji, že jsi chytnul na první škrtnutí... :-)
Ne, ale vážně - mě ty proudy fakt zajímají. Použití motoru není mnohdy vhodné. Třeba při regatách...
Tak až někdy budeš moct, tak se těším.
S úctou Renda
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 2:33 pm

Rendo, kamarade,

ja jsem to take pochopil jako skadleni. A jsem stejneho testa - take rad skadlim lidi. Kdo se se mnou plavi, tak to zna az pres hlavu. :lol:

Ja ti samozrejme rad odpovim, ale prosim, abys se nezlobil, kdyz to nebude ihned. Budiz mi omluvou, ze prave jsem zapomnel syna ve skole. A pisi sem mezi praci, coz nevim, kde men hlava stoji. A musim prvne vyresit nesrovnalosti v definicich, na ktere poukazuje Lynx s Kapitanem.

Chytil jsem, protoze mi to tema prislo nesmirne zajimave, pricemz zadny normalni zdroj v cestine neznam.
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř dub 22, 2009 5:14 pm

windward: Rozumim tomu spravne je mi jasne ze je NA odvzorovany od 0 poledniku, jen mi prislo divne ze by se to melo vztahovat k pevne pozici, treba chorvatsku, kdyz tam je potreba vypocitat mer.pass. mesice, asi jde o to ze ty hodinky nevi kde jsou ne?? :mad: proto je to napasovany na 0 a pak si to prepocitava. stejne to asi bude s presnosti na stiru. kazdopadne ty casove rozdili mezi HW mer.pass. na 0 a nebo mer.pass lokalnim budou asi zasadni ne?? :?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 6:52 pm

Kapitane,

s hodinkama tezko rict. Ja se domnivam, ze oni potrebuji udaj od nulteho polendiku, ale opravdu to nevim jiste. Je nutne se divat do manualu. Mas vsak naprostou pravdu v tom, ze s presnosti to bude na stiru. Ono se jedna bud o prumerny nebo o hruby udaj LTI, a podle toho muze vysledek byt s presnosti tak do +/- 60 min (hrubym odhadem, nemam cas se do toho ponorit). Ale hodinky nejsou zdrojem presnych udaju, jsou jen pomucka pro obecnou orientaci, aby uzivatel mel predstavu (pokud nemaji zamontovanou nejakou databazi prilivovych konstant pro vsechny relevantni stanice). Pro presny udaj ne nutne se obratit bud na oficialni web, anebo na oficialni tabulky.

Odkazy na web:

Horvati http://www.mijeneonline.hhi.hr/index_mj_e.asp
Britove http://easytide.ukho.gov.uk/EASYTIDE/Ea ... tPort.aspx

Pravda je take v tom, ze, jak rikas, zasadni rozdil bude mezi okamzikem Mer.Pass. na Greenwichi a v miste. Zde vsak zalezi na zpusobu udani LTI. Prave resim, zda jsem se ve svem vykladu nedopustil nejake chyby. Jak to dokoncim, dam vedet.

Zatim se mej hezky.
windward
Libor
bez hodnocení
Reputace: 85
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř dub 22, 2009 8:20 pm

No nevím o jaké hodinky se jedná. Sám používám už pár let Casio SPF-40. A pokud si dobře pamatuji pro alespoň trochu objektivní zobrzení přílivu a odlivu je potřeba nastavit kde jsme. Nemám po ruce návod, kde to 100% je uvedené, byly to buď souřadnice, nebo spíše časové pásmo. Nebo nějaký takový údaj. pokud ten návod najdu brzy, tak to upřesním.
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř dub 22, 2009 8:22 pm

to windward: urcite bych to nejak nehrotil s nejakyma chybama ve vykladu, vime o cem mluvime a to jestli hodinky maji pozici ci ne je treba zjistit v manualu a podle toho vlozit patricny udaj LTI. Ktery byl zverejnen a odpoved na pocatku vlakna je plus minus dobre zodpovezena, treba i na zaklade dodanych odkazu.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 22, 2009 8:47 pm

kapitan_cono píše:to windward: urcite bych to nejak nehrotil s nejakyma chybama ve vykladu...

Ty jsi, Kapitane, nesmirne hodny,

ale tahle to nejde. Pokud windward od ostatnich vyzaduje, aby zde poskytovali co nejpresnejsi informace, musi byt presny sam v prvni rade. Windward si nemuze dovolit vypravet nesmysly.

Takze to overime a poskytneme 100% odpoved. :)

S uctou
windward
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř dub 22, 2009 8:58 pm

tak v tom pripade by ti mel zakladatel vlakna poslat manual k hodinkam, at je ceho se chytit v ramci presne odpovedi :?

Zpět na