Lunitidal interval pro Zadar a prilivove vypocty

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » stř dub 22, 2009 9:19 pm

Tak uz je tu online i uzivatel hodinek. Takže:
hodinky jsou Casio Sea Pathfinder a zadává se do nich mimo jine zeměpisná délka, (podle manuálu "Longitude") s přesnosti 1 stupeň.
Dále chtějí kůlivá přílivu a odlivu parametr nazvaný "Lunitidal Interval" zadáváný v časových jednotkách H:MM.
V manuálu je i tabulka "Lunitidal Interval List" která obsahuje zmíněný parametr pro 15 míst. Bohužel nejbližší Jadranu je Hamburg a po něm Londýn :(
Takže odtud můj dotaz, zda se tenhle parametr dá někde najít i pro Chorvatsko. Našel jsem hodnoty pro UK TADY (UK) a taky pro Australii tady(AUSTR)
Sháním tedy hodnotu i pro chorvatské pobřeží, abych jí zadal do hodinek a doma se tak patřičně důležitým učinil 8)
Nicméně, zatím jsem nic pořádného nedogooglil.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř dub 22, 2009 11:32 pm

Jo to je přesně ono.
Pozici jsem dával už moc dávno.
A ten parametr mám nastaven na +9
Ale nevím kde jsem to vzal a zda je to správně, protože popravdě řečeno ten příliv na hodinkách ani nijak nesleduji.
Zkusím ten návod o víkendu pohledat, myslím, že tam bylo o tom ještě něco...
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 6:22 am

Decka,

ke stavajicimu okamziku jsem se ujistil, ze urady vzdy udavaji tzv. Greenwichske LTI (tesi mne, ze v tomto jsem mel pravdu). Prave upresnuji vypocty a jak to budu mit hotove, popisu to podrobne zde.

JardoF,

pro zodpovezeni tve otazky potrebujeme vedet

- zda vyrobce hodinek podle navodu potrebuje Greenwich LTI nebo Local LTI
- pokud vyrobce pozaduje Local LTI, pak zda musi byt udano jako kladna hodnota
- pro jaky chorvatsky pristav (pristavy) bys chtel mit LTI

Pak ti spocitame LTI pro zvoleny pristav (pristavy).

windward
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

předpověď přílivů v Chorvatsku nefunguje

Příspěvekod Renda » čtv dub 23, 2009 8:15 am

Windwarde, to je zajímavé, co píšeš. Vyplývá z toho, že znám-li vhodné LTI,
budeš umět vypočítat přílivy. Ten algoritmus v sobě musí nějak zahrnovat místní podmínky, to jsem tedy fakt zvědav.

Horší je, že ten odkaz, co jsi uvedl:

Odkazy na web:
Horvati http://www.mijeneonline.hhi.hr/index_mj_e.asp

sice ukáže atraktivní stránku přehledu hlavních přístavů, ale kliknu-li na předpověď, zobrazí se mi jen prázdný graf. (Na rozdíl od naměřených hodnot, které fungují.) Nevíš v čem je problém?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 9:09 am

Rendo,

odkaz nefunguje proto, ze je asi mimo provoz. Nic mene na tom druhem odkazu u Britu lehce najdes chorvatske pristavy. A mas pravdu: pokud znas LTI a Greenwichsky cas (GMT, nebo take UTC, coz je temer totez, co je UT) kulminace mesice na Greenwichi nebo v danem miste, tak lehce vypocitas prilivy. Temer lehce. :lol: Ale proc se mucit, kdyz od Britu si to zdarma vytisknes na sedm dni dopredu. :)
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv dub 23, 2009 9:10 am

Winward: Ty jo, ja bych te tim zase nechtel nejak moc zatezovat - jak psal Libor, na hodinkach je to spise takova informacni zalezitost, ale je uzasny, ze po tom takhle jdete. Jsem strasne mile prekvapenej, fakt - mas/mate (abych nekomu nekrivdil) muj velky hlubokosklon.
Takze k hodinkam: zadava se mistni LTI a jako kladna hodnota. A potreboval bych to vedet pro Zadar.
Bohuzel netusim, a manual to neuvadi - jak s temi daty hodinky pracuji, takze vyse zminene jsem odvodil pouze ze zadavani hodnot. Nacpe se tam cas, casove pasmo, poledník a ten "lunitidal interval". Více se toho nezadáva.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 9:48 am

Jardo,

je to presne to, co bylo treba. Dekujeme.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

predikce přílivů - SUPER!

Příspěvekod Renda » čtv dub 23, 2009 10:02 am

Windwarde, jsi sqělý! :clap:
Ty Angláni to mají funkční a moóóoc hezký. Jo, taky zdarma. ;-)

Akorát mi vrtá hlavou, že tam píší:
Sibenik, Croatia
Port predictions (Standard Local Time) are +1 hour from UTC

..a my teď máme letní čas a Chrvati také nebo ne? To by bylo UTC+2 ?
Nebo že by Standard Local Time = standardní zimní čas ? :?

..ááá, pardon, už to tam vidím:
Daylight Saving Warning: EasyTide predictions are based on the standard time of the country concerned. For the UK this is GMT and the daylight saving offset should be set to 1 hour to allow for British Summer time (from 01:00 am on Sunday 29th March 2009 until 02:00am on Sunday 25th October 2009).

Víš o nějakých mapách (papírových nebo elektronických), které by obsahovaly proudy v HR s ohledem na přílivy jako to mají běžně třeba Angláni?
Anonym
bez hodnocení
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv dub 23, 2009 10:28 am

Jestli můžu mezi vás mágy.
Proudy jsou vlivem přílivu a odlivu v HR zanedbatelné. Jediné místa kde se výrazně projevují jsou úzké průlivy a to je vyznačené jak v papírových, tak elektronických, tak v 808.

EDIT: Jinak je snad chronicky známo že hlavní proud vstupuje do Jadranu podél HR a vrací se zpět kolem Itálie...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 12:36 pm

JardaF píše:Bohuzel netusim, a manual to neuvadi - jak s temi daty hodinky pracuji...

Prosim pekne,

musis tam mit nekde v navodu LTI pro Dovre nebo Plymuth (pripadne jiny velky pristav). Bud tak hodny, rekni, co tam mas napsane, jake ze to maji uvedeno LTI.

Diky
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv dub 23, 2009 1:46 pm

Tak - lunitidal interval pro Londýn - jiny velky přístav anglický v manuálu nevidím - je 1:10, tedy hodina, deset minut. A TADY jsem nasel hodnoty lunitidal intervalu pro Dover - 11:27 a pro Plymouth 5:18. Hodnota pro Londýn z těch webových stránek sedí s tím, co je v manuálu. Všechno je to v hodinách:minutách.
J.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 4:35 pm

Pratele,

mame zde LTI, presneji receno VIP do Jardovych hodinek. :lol: V teto chvili bych se pomalu domnival, ze mistni forum miluje Jardovu manzelku dokonce vic, nez samotny Jarda. :lol:

Nez zacneme, chtel bych predeslat, ze jsem upustil od nekterych svych puvodnich definic. Udelal jsem to s cilem maximalne zjednodusit a sjednotit vyklad. svoje definice vsak jeste upresnim a navic pridam sem postup, jak pomoci LTI rucne vypocitat HW.

Chtel bych se take omluvit, protoze pouzivane nazvoslovi ve vetsine pripadu neopovida tomu, jak to ma byt v cestine. Oficialni ceske slapove nazvoslovi ma ponekud jine zneni, ale mezi jachtari se tak nejak zabydlelo nazvoslovi odvozene z anglictiny. Pro zjednodusecni u toho zustanme.

Jardo,

ty jsi rikal:

JardaF píše:Tak - lunitidal interval pro Londýn - jiny velky přístav anglický v manuálu nevidím - je 1:10, tedy hodina, deset minut. ... Hodnota pro Londýn z těch webových stránek sedí s tím, co je v manuálu.

O to mi prave slo, jelikoz nezname presne, jak hodinky s udaji nakladaji a co si tam pokoutne pocitaji. :)

Udaj, ktery hledas pro Zadar, je 07:55 (stanice v Zadaru ma delku 015°14´E) a je to presne receno v anglictine Vulgar Istablishment of the Port. Je to udaj podobny LTI, naprosto pro tve ucely dostacujici, ale je nutne presne vysvetlit, o co se jedna.

VIP je casovy rozdil mezi kulminaci mesice na danem poledniku a okamzikem vysoke vody na stejnem poledniku za uplnku nebo za novu. Tento udaj byvava oznacovan take jako HWFC (presneji receno HWF&Ch), coz v anglictine je High Water Full and Change. Takze, VIP a HWFC je to totez. Tento udaj se casto uvadi v mapach od Imray. V tom spociva jedna z jejich vyhod, protoze navigator muze kdykoliv vypocitat prvky prilivu (pokud ma k tom udaj o kulminaci Mesice na Greenwichi), kdyz nema jine zdroje. Specifikem VIP je to, ze mimo uplnek a nov HW vypocitana dle VIP vykazuje znacne chyby. Hrubym odhadem do +/-1.5 hodiny, nejvice vsak priblizne v prvni nebo posledni ctvrti (myslim si).

LTI je casovy rozdil mezi okamzikem kulminace Mesice a okamzikem vysoke vody na danem poledniku kdykoliv behem libovolneho obdobi mesicniho cyklu (priblizne 29 dni), nikoliv jen za uplnku nebo novu. Prumerny LTI je prumer techto udaju za urcie obdobi. Je to presnejsi udaj, ktery vykazuje mensi chyby (v literature do +/-30min). Pokud nekde je uvedny udaj LTI bez jakehokoliv vysvetleni, pak s nejvetsi pravdepodobnosti je mysleno prumerne LTI.

Psal jsem na Hrvatski Hidrografski Institut o prumerne LTI, ale prozatim mne neodpovedeli. Tak misto prumerneho LTI mas VIP vypocitane na zaklade Prilivovych udaju pro Zadar za uplnku a udaju o kulminaci Mesice na Greenwichi. Kdyz HHI odpovi (o cem tak nejak pocyhbuji) tak ti to dodatecne reknu.

Pri pouzivani jak LTI, tak i VIP je nutne dbat obzvlastni obezretnosti. Obecne jsou to udaje, ktere davaji priblizny vysledek. Staci to pro rizeni jachty, ale v prilivovych vodach je nutne si davat hodne velky pozor kam a kdy jedes.

Dalsi specifikum vyclenuji do samostatneho odstavce. Jak VIP, tak i LTI jsou spise vhodne pro vypocet HW pro oblasti s polodennim prilivem (semidiurnal), a mene vhodne pro oblasti s dennim prilivem (diurnal). Sou to vyrazy popisujici charakter prilivu. Polodenni priliv je napriklad v Britanii, kde behem dne jsou dve HW a dve LW (tj. HW-LW-HW-LW). Zde se VIP nebo LTI se uplatni vyborne. Denni priliv je bohuzel v Chorvatsku, kde behem dne je pouze jedna HW a jedna LW. Zde se VIP nebo LTI uplatni mene dobre, tj. je nutne ocekavat dodatecnou chybu v urceni HW.

Pokud zadas do hodinek VIP 07:55 v delce 015°14´E, byli bychom ti vdecni, kdybys nam rekl, kolikkrat za den ti hodinky ukazuji HW. Jsem zvidavy, zda ti ukazou jednu nebo dve HW. Pokud HW budou dve, tak je nutne si uvedomit, ze jedna z HW bude "falesna".

Podivejme se na obrazek, ktery znazornuje krivku prilivu pro Zadar. Na obrazku je behem dne videt vzdy jedna zretelna HW, ktere predchazi nezretelna. Znazornuje to prave prubeh prilivu denniho charakteru (diurnal tide).

Obrázek

Dalsi obrazek znazornuje kus prilivove tabulky k predchazejici krivce. Jsou tam uvedeny dve HW behem dne.

Obrázek

Jak urcit, ktera z HW plati? Myslim si, ze mas v hodinkach funkci, ktera ukazuje kulminaci mesice na danem poledniku. Pokud ano, melo by to byt uvedeno v normalnim pasmovem zimnim nebo letnim case. "Prava" HW je ta, ktera nastava zhruba 8 hodin po kulminaci Mesice. "Prava" nizka voda LW nastane zhruba za 12.5 hodin od predchazejici "prave" HW (07:50 po spodni kulminaci Mesice, ale je nutne si pamatovat, ze VIP nebo LTI pro horni kulminaci nemusi byt stejna, jako pro spodni kulminaci).

Zaver. VIP nebo LTI pouzivej s obzvlastni obezretnosti. Preji ti hezky zazitek z obdarovani a tve manzelce malo sutru pod kylem. :lol:

Dekuji vsem kolegum za pomoc s objasnenim uvedenych prilivovych jevu a JardoviF za podnetne "hutne" tema.
windward
Naposledy upravil(a) windward dne pon dub 27, 2009 11:06 pm, celkem upraveno 3 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv dub 23, 2009 5:05 pm

Ahoj.
windward píše: Dalsi specifikum vyclenuji do samostatneho odstavce. Jak VIP, tak i LTI jsou spise vhodne pro vypocet HW pro oblasti s dennim prilivem (diurnal), a mene vhodne pro oblasti s polodennim prilivem (semidiurnal). Sou to vyrazy popisujici charakter prilivu. Polodenni priliv je napriklad v Britanii, kde behem dne jsou dve HW a dve LW (tj. HW-LW-HW-LW). Zde se VIP nebo LTI se uplatni vyborne. Denni priliv je bohuzel v Chorvatsku, kde behem dne je pouze jedna HW a jedna LW. Zde se VIP nebo LTI uplatni mene dobre, tj. je nutne ocekavat dodatecnou chybu v urceni HW.

Já vím, že teď už budu vypadat jako věčný kverulant, ale myslím, že věta, kterou jsem v citaci zvýraznil by měla znít opačně:
Jak VIP, tak i LTI jsou spise vhodne pro vypocet HW pro oblasti s polodennim prilivem (semidiurnal), a mene vhodne pro oblasti s dennim prilivem (diurnal).
Alespoň mi to vychází z vět následujících.

Windwarde, promiň, to jen kvůli přesnosti. :)
Já jsem holt :mad:
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 5:17 pm

Diky, Petre, uz jsem to opravil.

Je to presne jako na lodi - jeden hlida druheho. Je to tak vubec lepsi pro bezpecnost. :)
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv dub 23, 2009 5:48 pm

Winward a lynx: Opakuji sve poděkování a hlubokou poklonu. Vážně díky moc za ten čas, co jsi nad tím musel strávit.
Manželka taky pozdravuje a vzhledem k tomu, že hodinky nechce dát z ruky :) pověřil jsem jí kontrolním sledováním stavu HW na hodinkách podle toho grafu ze zadaru. (parametr už je do hodinek vložený).
Momentálně hrubým pohledem, když porovnám graf a to co ukazují hodinky, mají chybu okolo 1,5 až 2 hodiny do mínusu (ukazují tedy HW zpožděně), což velmi dobře odpovídá tomu, co jsi psal. Budeme to sledovat ještě v čase a dám vědět, jak to odpovídá, ale už takhle to vypadá velmi pěkně.
A ještě jeden efekt to má, ujasnil jsem si trochu i problematiku přílivů, o čemž jsem dosud měl jen velmi matné povědomí.
Ještě jednou díky moc.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 23, 2009 6:20 pm

Je potesujici, ze to padlo do spravnych rukou. :)

Vypocital jsem s pouzitim VIP HW pro Zadar na dnesek a mne vyslo HW=18:20. Podle Easy Tide to ma byt HW=19:19. Rozdil je +00:59, tj. ve skutecnosti priliv ma prijit o 59 minut pozdeji. Jakou HW ti udavaji hodinky pro dnesek?
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv dub 23, 2009 10:16 pm

HW ukazaly hodinky v cca 21:00. Ukazuji to jako pevny graf, kterym bloudfi raficka. Graf je napevno zobrazeny pro dve kulminace; v chorvatsku se s tim bude muset pocitat, jak tu uz padlo. "raficka", pak ukazuje stav prilivu/odlivu. Musel jsem tedyx cekat, kdy se raficka pohne. . Je to pomerne hrube, jsou to hodinove zmeny.
Nicmene - nevim jiste, zda uvazuju spravne, ale vliv letniho casu + uvazovana chyba vypoctu by mohla odpovidat hodnote 21:00. Ale nejsem si jist... :?
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob dub 25, 2009 2:14 am

Klidne to muze byt tim letnim casem, ale letni cas je pouze hodina, tj. hodinky ti v takovem pripade rikaji, ze HW neni v 21:00, ale ve 20:00. Porad tu jeste nekde lita kus casu. Minimalne by ti hodinky meli ukazat HW drive, stejne jak to vychazi mne vypocetm. Ale mezi mnou a hodinkama je rozdil hrube 3 hodin.

V idealu bychom meli dostat stejny cas HW - ja vypoctem a ty hodinkama - a melo by se to lisit o stejnou hodnotu oproti Easy Tide. Dnes je nov, podle ktereho jsem pocital VIP. Dle vypoctu pomoci VIP Zadar HW=20:02. Pro jistotu jeste uvadim London Bridge dle LTI HW=12:27 (LTI=01:10 dle tveho seznamu v manualu).

Pokud se ti podari odchytit HW pro obe tyto stanice dle hodinek, meli bychom mozna jasno, v cem vezi nesrovnalost. (Pokud te to jeste bavi :lol: ) Pokusne by se dalo tve hodinky prepnout na zimni cas, abychom meli jistotu, ze udaj bude ve stejne casove skale, jako Easy Tide.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned dub 26, 2009 6:30 pm

to winward

Tak jsem provedl nějaké měření pro Zadar a pro Londýn. Tady jsou výsledky:
Podmínky: - tolerance hodinek je +/- hodina. Datum: 26.4.09 Poledník je zadávaný na celé stupně. Nastavený byl "zimní čas"
Lunitidal interval pro Londyn 1:10, pro Zadar 7:55. Hladiny značím LW1, LW2, HW1, HW2 tak jak je hodinky nabízejí za sebou.
Čas píšu ve 12ti hodinovém formátu

Londýn
LW1 19:00 - 20:00
HW1 01:00 - 02:00
LW2 07:00 - 08:00
HW2 13:00 - 14:00

Zadar:
LW1 02:00 - 03:00
HW1 08:00 - 09:00
LW2 14:00 - 15:00
HW2 20:00 - 21:00

Porovnáním s údaji na easytide se dle mého jeví:
Určení přílivu/odlivu na hodinkách má informační charakter. Rozptyl hodnot je daný pravděpodobně zjednodušeným algoritmem v hodinkách, nicméně zjištěné údaje odpovídají očekávané chybě, o které jsi mluvil. Domnívám se tedy, že hodnota tebou zjištěná je správná.
Závěr: Samotné hodinky půjde esnadno snadno korigovat podle grafů v easytide tak, aby odpovídaly místu, kam člověk vyráží. A navíc si myslím, že jsme odhalili (tedy zejména ty) jak přínosné hodinky s ukázkou přílivu/odlivu budou, což by mohlo být přínosné pro každého, kdo by si hodinky s takovou funkcí pořizoval.
Čili - příliv a odliv ukazují, ale jen ve vyloženě informační rovině...
Díky moc za pomoc a radu.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte dub 28, 2009 11:49 am

Stanoveni HW dle LTI nebo VIP (HWFC).

Cilem tohoto pojednani je naucit kazdeho zajemce vypocitavat HW pomoci LTI. Material je postaven tak, aby zajemce podle moznsoti ziskal kompletni informace o veci. Co pro dany vyklad nebylo podstatne, bylo vynechano.

Dovolil jsem si takovy sprym. Kdo se prokouse az na konec, zjisti, ze je to nesmirne jednoduche, a pro vypocet HW potrebujete vlastne secit par udaju. Ale cesta k pochopeni je malinko trnita. Je to na vas. Odmenou bude vedomi vlastnich schopnosti.

Per aspera ad astra.

Nez zacneme, bude nezbytne si udelat jasno v definicich.

Pokud neni receno jinak, LTI je mineno vzdy stredni. Misto LTI je mozne dosazovat VIP (HWFC), ale je nutne pamatovat, ze presnost bude podstatne snizena (viz predchozi pojednani o VIP). Jak to zaznelo drive, odlisujeme Greenwichske LTI a Mistni LTI. Rikal jsem, ze Greenwichske LTI znacne zjednodusuje vsechny vypocty a proto vzdy a vsude by melo byt uvadeno Greenwichske LTI. Avsak, jak bylo zjisteno, dnes kazdy uvadi co chce (kazdy "expert" je autorem), proto nez byste pouzivali LTI naostro, musite si bezpodminecne zjistit, jake presne LTI je uvedeno v danem konkretnim zdroji, ze ktereho cerpate.

Dale rozlisujeme LTI pro horni kulminaci a LTI pro spodni. Nemusi byt stejne, proto pred kalkulacemi je nutne presne zjistit, jake LTI je mineno. V danem pojednani je z kontextu vetsinou jasne, o co se jedna, v opacnem pripade to bude upresneno.

Vsechny casove vypocty jsou provadeny a mysleny naprosto presne tak, jak je tomu v nauticke astronomii. Absolventi naseho skoleni Astronavigace I maji k provedeni kvalifikovanych vypoctu dostatecne znalosti. Ostatni si necht pozadaji o pomoc s vysvetlenim pripadnych nejasnosti kolegy zde na foru (ja nebudu pritomen delsi dobu).

Standardni cas je vlastne totez, co je pasmovy cas. Pasmovy cas neni myslen astronomicky, ale uredni, protoze uredne stanovena casova pasma maji nepravidelny tvar, neodpovidaji astronomickym casovym pasmum a pro nektere staty nejsou vyjadreny celou hodinou. Standardni casy jsou uvedeny v americkem vydani Nautical Almanac na strane 262-265. Ve stavajicim vykladu vyraz "pasmovy cas" zmanema "standardni cas" a vyraz "cislo pasma" znamena pocet hodin (a pripadne minut), ktere je nutne pricist, aby z greenwichskeho casu ziskat pasmovy, anebo odecist, aby z pasmoveho casu ziskat greenwichsky.

Vychodni zemepisna delka a cislo pasma se do vsech vypoctu dosazuji kladne, zapadni zaporne.

Uchylaci, mluvici anglicky, ziji v nasprotem bludu a strasne mne drazdi vselijakymi zkratkami. Nic mene ja respektuji ten fakt, ze pro spoustu lidi je to jednodussi cesta, nez si za kazdou cenu nastudovat spravna oznaceni velicin. Rozhodl jsem se proto, ze ve stavajicim vykladu budu pouzivat v nutnych pripadech zkratky dle anglictiny, avsak vetsina textu bude psana normalni reci. Slibuji si od toho, ze takto upraveny vyklad bude srozumitelny pro naprostou vetsinu uzivatelu fora bez nutnosti podrobneho studia zkratek nebo jineho znaceni velicin.

Prvne si rozebereme Mistni LTI (Local LTI).

Obratme se na zname stranky a podivejme se na tamni definice:

http://www.pol.ac.uk/ntslf/sharing_knowledge.php

Prvni definice: The interval may be taken from the local time of moon's transit to the local time of high water

Preklad: LTI muze byt ziskano z casoveho useku mezi mistnim casem kulminace Mesice na mistnim poledniku (tj. v miste stanice) a mistnim casem HW na mistnim pledniku. Jinymi slovy, mistni LTI se rovna mistni stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku minus mistni stredni slunecni cas kulminace mesice na mistnim poledniku. Je to spravna definice.

Druha definice: The interval may be taken from the ... Greenwich time of the moon's transit to the standard time of high water

Preklad: LTI muze vyt ziskano z caoveho useku mezi Greenwichskym casem kulminace mesice na mistnim poledniku a Standardnim casem HW na mistnim poledniku. Jinymi slovy, mistni LTI se rovna standardni cas (pasmovy cas) vysoke vody na mistnim poledniku minus greenwichsky cas kulminace mesice na mistnim poledniku. Tato definice je zavadejici a pro ziskani spravneho mistniho LTI bude nutne od vyskedku jeste odecist cislo pasma.

Vypocet HW pomoci Mistniho LTI.

Pasmovy cas HW (tj. standardni, neboli "zimni") = greenwichsky cas (GMT) kulminace mesice na nultem poledniku - delkova korekce (LC, Logitude Corretion) + LTI - delka (v hodinove mire) + cislo pasma (N).

Kde vzit udaje?

GMT kulminace mesice na nultem poledniku se uvadi v NA anebo na na webu. Jsou tam vzdy udaje pro horni a pro spodni kulminaci (Upper Meridian Passage, Lower Meridian Passage).

Delkova korekce LC se musi vypocitat. LC = denni variace kulminace mesice v casovych minutach / 360° x delka vyjadrena ve stupnich s tisicinami. Vysledek je v casovych minutach.

Denni variace kulminace mesice DV se pocita odlisne podle toho, zda delka stanice, pro kterou zjistujeme HW, je vychodni nebo zapadni. Pro stanici ve vychodni delce DV = GMT kulminace mesice na nultem poledniku ve stavajicim dni - GMT kulminace mesice v predchozim dni. Pro stanici v zapadni delce DV = GMT kulminace mesice v nasledujicim dni - GMT kulminace mesice ve stavajicim dni. Obe kulminace jsou uvedeny v NA nebo na webu.

Delka se na hodinovou miru prevadi dle uvahy, ze slunce obiha kolem zeme 360 stupnu za 24 hodin, tj. 1°=1h, atd.. Je mozne pro jednoduchost pouzit specialni tabulku v NA (prvni seda tabulka, strana i).

Priklady vypoctu HW pomoci mistniho LTI

Priklad A1 vypoctu HW dle mistni LTI, vychodni delka

Stanice A, delka 020°30´E, LTI=05:20, stanovit HW dne 28.04.2009.

Dle NA:

GMT kulminace mesice na nultem poledniku 15:13 (28/04) a 14:10 (27/04).
DV=01:03=15:13-14:10
LC=+00:04=63/360*(+20.5)

Vypocet:

HW=20:24=15:30-(+00:04)+05:20-(+01:22)+(+01), kde

15:30 je GMT kulminace mesice na nultem poledniku
+00:02 je LC pro delku 020°30´E
05:20 je mistni LTI pro danou stanici
+01:22 je vychodni delka stanice v hodinove mire
+01 je vychodni cislo pasma (je to vlastne 01:00E)

Vysledek HW=20:24 standardniho casu, nebo HW=21:24 letniho casu, pokud je pozadovan.

Priklad B1 vypoctu HW dle mistni LTI, zapadni delka

Stanice B, delka 020°30´W, LTI=05:20, stanovit HW dne 28.04.2009.

Dle NA:

GMT kulminace mesice na nultem poledniku 15:13 (28/04) a 16:16 (28/04).
DV=01:03=16:16-15:13
LC=-00:04=63/360*(-20.5)

Vypocet:

HW=21:16=15:30-(-00:04)+05:20-(-01:22)+(-01), kde

-00:04 je LC pro delku 020°30´W
05:20 je mistni LTI pro danou stanici
-01:22 je zapadni delka stanice v hodinove mire
-01 je zapadni cislo pasma (je to vlastne 01:00W)

Vysledek HW=21:16 standardniho casu, nebo HW=22:16 letniho casu, pokud je pozadovan.

Ted rozebereme Greenwichsky LTI (Greenwich LTI).

Definice: Greeinwichsky LTI je casovy usek mezi Greenwichskym casem kulminace mesice na nutlem poledniku a Greenwichskym casem HW na mistnim poledniku. Jinak receno, Greenwichsky LTI (GLTI) se rovna greenwichsky cas HW na mistnim poledniku minus greenwichsky cas kulminace mesice na nultem poledniku.

Vypocet HW pomoci greenwichskeho LTI (GLTI)

Je to podstatne jednodussi zpusob. :lol:

Pasmovy cas HW (tj. standardni, neboli "zimni") = GMT kulminace mesice na nultem polendiku + GLTI + cislo pasma (N).

A to je cely vypocet. :lol: A takto by to normalne melo byt. :lol:

Kde vzit GLTI?

GLTI by melo byt normalne vsude uvadeno misto mistniho LTI (LLTI). V dusledku by navigator mel podstatne mene prace s vypocty. Nic mene, jak jiz bylo receno, uvadi se to ruzne. Pokud GLTI nemate, je mozne ho ziskat z LLTI dvema zpusoby. Prvni je presny, ale slozitejsi. Druhy je lehci, protoze pouziva zjednoduseny koeficient, ale je zatizen nepatrnou chybou. Klidne je mozne pouzit druhy zpusob. Pokud GLTI jednou vypocitate pomoci koeficientu, muzete ho nadale bez obav pouzivat.

Presny zpusob vypoctu GLTI

GLTI=LLTI-LC-delka (v hodinove mire)

Priblizny zpusob vypoctu GLTI pomoci koeficientu

GLTI=LLTI-(0.069 x delka ve stupnich s tisicinami). Pozor! Vysledek zavorky je v hodinach a desetinach hodin, tj. je nutne to prevest na hodiny a minuty!

Priklady vypoctu HW pomoci GLTI

Priklad A2 vypoctu HW dle GLTI, vychodni delka

Stanice A, delka 020°30´E, LTI=05:20, stanovit HW dne 28.04.2009.

Dle NA:

GMT kulminace mesice na nultem poledniku 15:13 (28/04).
GLTI=03:55=05:20-(0.069x(+20.5))=05:20-01:25

Vypocet:

HW=20:25=15:30+03:55+(+01), kde

03:56 je GLTI pro danou stanici
+01 je vychodni cislo pasma (je to vlastne 01:00E)

Vysledek HW=20:25 standardniho casu, nebo HW=21:25 letniho casu, pokud je pozadovan.

Priklad B2 vypoctu HW dle GLTI, zapadni delka

Stanice B, delka 020°30´W, LTI=05:20, stanovit HW dne 28.04.2009.

Dle NA:

GMT kulminace mesice na nultem poledniku 15:13 (28/04).
GLTI=06:45=05:20-(0.069x(-20.5))=05:20+01:25

Vypocet:

HW=21:15=15:30+06:45+(-01), kde

06:45 je GLTI pro mistni stanici
-01 je zapadni cislo pasma (je to vlastne 01:00W)

Vysledek HW=21:15 standardniho casu, nebo HW=22:15 letniho casu, pokud je pozadovan.

Podstata koeficientu 0.069

Vysvetlit podstatu koevicientu 0.069 bohuzel nestiham. Jsem si vsak jist, ze ten, kdo by to chtel vedet, urcite pochopi, kde se bere.

----------------------------------

:good: Kdo se prokousal az sem, tomu uprimne gratuluji. :good:

----------------------------------

Musim se omluvit, protoze na zacatku diskuze jsem se dopustil nepresnosti a timto nozna vas uvedl do bludu. Ja jsem definoval LTI jako:

windward píše:Presna definice je "casovy usek, ktery ubehne od okamziku horni kulminace Mesice na nultem poledniku do okamziku vysoke vody pro danou stanici (pristav)". Vysledek je v jednotkach Standardniho casu (Standard Time) daneho casoveho pasma.

Nyni jiz vite, ze jsem se snazil takto nepresne definovat GLTI. Chyba spocivala v tom, ze vysledek nemuze byt v jednotkach Standardniho casu, ale v jednotkach Greenwichskeho casu.

Hodne zdaru a zadne sutry v prilivovych vodach.
vas windward

--------------------------
© Roman Verba 2009. Vsechna prava jsou vyhrazena. Pri citaci mimo portal a forum www.jachting.info je nezbytne uvadet jmeno autora.
Naposledy upravil(a) windward dne stř dub 29, 2009 7:08 am, celkem upraveno 4 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 28, 2009 4:45 pm

Hilfééé!
Romane, jestli se ještě dostaneš k Internetu nebo vy ostatní, pokud je vám to jasnější:
Nějak si neumím poradit s výpočtem LC. :-(
Ať už počítám, že LC = (denni variace kulminace mesice v casovych minutach / 360°) x delka vyjadrena ve stupnich s tisicinami
nebo
LC = denni variace kulminace mesice v casovych minutach / (360° x delka vyjadrena ve stupnich s tisicinami),
pořád mi u prvního příkladu nevycházejí dvě minuty. :-(
Pro první způsob mi vyjde: (63/360)*(+20.5) = 3,5875
a pro druhý: 63/(360*(+20.5)) = 0,0085...
:cry:
Jste na tom někdo lépe?
Dík.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte dub 28, 2009 6:29 pm

Petre,

je zbytecne se mucit. Zrejme jsem se nekde upsal, protoze jsem to vyrabel v rychlem tempu, abych to stihl. Jdu se podivat, jak je to s temi minutami. :)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte dub 28, 2009 6:52 pm

Tak ty dve minuty nevim, kde jsem vzal. Asi to byl reflex, jak jsem furt dokola pocital ten Zadar. :lol: Maji to byt samozrejme 4 minuty a text je jiz opraveny. Dekuji. Kdyby neco - ozvi se, prosim.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte dub 28, 2009 7:55 pm

Zde je pomucka pro ty, kteri se do tematu ponorili i s hlavou. Co z ceho mame?...

-------------------------------
Pomoci LLTI:

greenwichsky stredni slunecni cas kulminace mesice na nultem poledniku - delkova korekce = mistni stredni slunecni cas kulminace mesice na mistnim poledniku

mistni stredni slunecni cas kulminace mesice na mistnim poledniku + LLTI = mistni stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku

mistni stredni slunecni cas vysoke vody mistnim poledniku - delka = greenwichsky stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku

greenwichsky stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku + cislo pasma = pasmovy (standardni, "zimni") cas vysoke vody na mistnim poledniku

--------------------------------
Pomoci GLTI:

greenwichsky stredni slunecni cas kulminace mesice na nultem poledniku + GLTI = greenwichsky stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku

greenwichsky stredni slunecni cas vysoke vody na mistnim poledniku + cislo pasma = pasmovy (standardni, "zimni") cas vysoke vody na mistnim poledniku

---------------------------------
Bylo by dobre jeste vysvetlit, co je to vlastne delkova korekce LC, ale to ted nestihnu. Pokud to nekdo budete chtit vedet, tak se ozvete v druhe pulce cervna.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 29, 2009 7:32 am

Tady je pro Rendu odpoved, jak bych zjistoval proudy v HR.

Nevim o tom, ze by existovali atlasy, jako naprikald u Britu. V HR neni k tomu duvod, protoze proudy jsou obecne vzato zanedbatelne. Pilot (Peljar, nikoliv pruvodce pro jachtare) uvadi prilovove/odlivove proudy do 0.5 knt, nic vsak nerikaji, jaky bude proud v chorvatskych kanalech. Mam zkusenost, a jsem to meril vlastnorucne, ze odlivovy proud napr v Zadarskem kanale muze presahnout 1 knt a v v Pasmanske uzine dokonce 2 knt.

Vypocet smeru a a rychlosti proudu a take HW/LW a vysku hladiny pro libovolne misto na mori lze provest pomoci mapy izorachii (izorachie je linie spojujici mista se stejnou LLTI nebo GLTI), ktera v HR pro spring a neap vypada odlisne. Obe mapy jsou uvedeny na strankach HHI:

http://www.hhi.hr/mijene/mijene_en/oscil_e.htm

V HR se vsak spokojime nejspise s jednodussi cestou spocivajii v nasledujici uvaze. Necht planuji cestu ze Zadaru na jih. Dnes LW=05:51 a HW=21:11. Kolem LW a HW hladina bude stat, nejvetsi protiproud (tj. priliv) bude nekde v puli mezi LW a HW kolem 13:30. A tak od stanice k stanici. Je nutne se pocitat s tim, ze okamziky stani hladiny (slack) a okamziky LW nebo HW se nemusi vzdy shodovat.

Hodne uspechu.
Roman

Zpět na