AIS přijímač za pár korun

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

AIS přijímač za pár korun

Příspěvekod Michal123 » čtv črc 25, 2013 7:21 pm

Nevím jestli už o tom tady někdo psal.
Dá se koupit za pár korun TV přijímač do USB a použít ho jako modem pro AIS:
Popis SW anglicky
Technické detaily o TV USB přijímačích, česky
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv črc 25, 2013 9:04 pm

Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » pát črc 26, 2013 10:24 am

Na tohle vlákno jsem se díval. Ale odkaz co píšu výše, používá standardní TV přijímač do USB. A ten spousta lidí má.
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » sob úno 08, 2014 2:01 pm

Nezkoušel to někdo z Vás, udělat přijímač AIS z dongle USB digitalniho TV ... a propojit to do Opencpn ,dle odkazu výše ve vlaknu ?
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod rb » ned úno 09, 2014 11:05 am

Tak jsem si s tím včera hrál, bohužel jsem moc daleko od vysílače a mám špatnou anténu, takže na AIS frekvencích jsem nic nechytil. SDR rádio jde propojit i s vysílači po internetu, zkoušel jsem pátrat zda nějaký nevysílá AIS zprávy. Tak to se taky nezadařilo, protože poskytovatelé již dodávají zprávy dekódované, obvykle v xml formátu. Nicméně kdyby někdo měl nahranou AIS zprávu ve wavu nebo mp3 šlo by vyzkoušet propojení přes zvukovou kartu a SDR až do OpenCPN . Nějaké další nápady nebo info jak přijít k AIS vysílání u Prahy?
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » ned úno 09, 2014 11:25 pm

V Čechách asi nic nechytíš.
Mám radargadgets (píše se o tom v jiném vlákně) a taky jsem "doma" nic nechytil.
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon úno 10, 2014 1:26 pm

AIS zarizeni na obchodnich lodich se nesmi vypinat, teda nemaji vypinac. Takze kdyz by sem zajela lod co jezdi na mori, vysilalo by to i tady.

http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_ ... ion_System
Tady pisou ze to chodi i prws satelit S-AIS a stoji to 300 USD.

Nekde jsem narazil ze provoz na VHF v nekterych pristavech lze pres internet poslouchat na SDR radiu. Kde nto lze najit ????
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » pon úno 10, 2014 7:37 pm

Nasel jsem doma prstik USB TV, co ma ten chip, tak si to zkusim nastavit a pak az bude chvilka a nekam pojedu, Drazdany, nebo Wien, tak to zkusim ... tam nejaka ta lod co ma AIS urcitet bude.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » pon úno 10, 2014 10:04 pm

Možná to tu už někdo dříve napsal, ale přes to: dosah AIS je v podstatě jen na dohled obdobně jako mluvené VHF.
rb
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod rb » pon úno 10, 2014 10:35 pm

Beda: existují "dobrovolníci", kteří přes příjmač vysílají do internetu provoz na VHF, narazil jsem obvykle na odposlouchávání police, hasičů a záchranky. Už je to nějakou dobu co jsem si hrál s SDR rádiem tak si přesně nepamatuji servery. Včera jsem narazil na stránky AIS kde je popsán zdroj odkud bere data /http://hd-sf.com//. Jediné co jsem se dočetl, že odposlouchává provoz na San Franciscem a že je dočasně mimo provoz za účelem migrace na jiný HW. To dočasně bych viděl na delší dobu, navíc mám pocit, že jde o interní domluvu mezi dvěma subjekty a IP adresu s portem se asi jen tak dozvíme a odposlouchávat porty se mi nechce neb je to dřina s pochybným výsledkem. Tento příklad nicméně ukazuje jak se to obvykle dělá, nepočítaje do toho (http://www.marinetraffic.com/) u nichž mám podezření na satelitní data. Ke kterým se také "zadarmo" nedostanu. :hmm:

Avšak pokud by někdo byl poblíž vysílače a měl příjmač a měl možnost nahrávat tak bych ocenil zvukový záznam, tak jak vyleze z reproduktoru, neb to SDR rádio taky pobere.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 11, 2014 11:26 am

MartinB píše:Možná to tu už někdo dříve napsal, ale přes to: dosah AIS je v podstatě jen na dohled obdobně jako mluvené VHF.

Jasne na dohled. Ale koukal jsem na nejake pozice lodi a tam je i ktera stanice na pobrezi to zachytila a necha se to rozkliknout a tam bylo umisteni pres 1500m ASL a dosah pres 3oo km

Tady stanice v USA CA max dosah 287 NM a vyska anteny 640 m
http://www.marinetraffic.com/cz/ais/det ... ations/112

Mt. Umunhum, CA - Station #112
US
Šířka/Délka: 37.0622 / -122.1209
Výška antény: 640
Provozováno přes: K6GSJ
Popis zařízení: Comar SLR200N

Aktuální status & Statistika
Status ONLINE Station
Availability (3 months) 86.5% (1867 hours online / 2160 total hours)
Vzdálenost příjmu v nám. mílích (NM) Average: 92 / Max: 287
Počet záznamů přijatých za 1 hod. Distinct Vessels: 22 / Positions: 317
Pokrytá oblast 6519 square Km

je tam i graf na jakou vzdalenost to prijima.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » úte úno 11, 2014 12:42 pm

No, ony ty udávané vzdálenosti odporují teoriím, ale jak je známo, teorie je jedna věc a druhou věcí jak se to ono nakonec chová, výsledek je často odlišný :-)
Asi na tuhle vzdálenost nepřijímá běžně, jen za příhodných podmínek - co myslíš Béďo?

Já jsem to ale nahoře psal v reakci na plánované kkruskovi pokusy ve Vídni/Drážďanech, aby si s tím vším zašel co nejblíže k lodím, stačí jeden barák cestou a signál je fuč.
Dělal jsem pokusy s AIS v Řecku, jakmile se vysílací anténa "schovala" přijímací anténě jen za přístavní hráz bylo po legraci, vzdálenost byla ani ne 400m. Očekával jsem, že to snad nějak půjde a nešlo.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte úno 11, 2014 1:45 pm

A jak to resis Martine na chartrovych lodich s antenou pro ten tvuj USB AIS ? Kam ji davas? Pocitam ze na stezen asi ne :?

diky
dodo
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod MartinB » úte úno 11, 2014 2:07 pm

Jako anténu používám přívodní koaxiální drát (RG58), který na konci stínění zbavím stínění v délce 46cm (délka není až tak kritická i 60cm funguje bez viditelných změn).
Chártrovky jsou laminátové a tak to lepím svisle na stěnu za kapitánský stoleček, pak mi to párkrát spadne, což mě naštve a tak to pohodím nahoru za skříňky v salonu.
Ale i tak to chytá lodě do 6nm kolem.
Správně by to mělo být samozřejmě svisle a co nejvýše.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte úno 11, 2014 7:33 pm

MartinB píše:No, ony ty udávané vzdálenosti odporují teoriím, ale jak je známo, teorie je jedna věc a druhou věcí jak se to ono nakonec chová, výsledek je často odlišný :-)
Asi na tuhle vzdálenost nepřijímá běžně, jen za příhodných podmínek - co myslíš Béďo?

Já jsem to ale nahoře psal v reakci na plánované kkruskovi pokusy ve Vídni/Drážďanech, aby si s tím vším zašel co nejblíže k lodím, stačí jeden barák cestou a signál je fuč.
Dělal jsem pokusy s AIS v Řecku, jakmile se vysílací anténa "schovala" přijímací anténě jen za přístavní hráz bylo po legraci, vzdálenost byla ani ne 400m. Očekával jsem, že to snad nějak půjde a nešlo.

Zalezi kde maji antenu. Kdyz je to vysoko na nejakem kopci, videl jsem i pred 1500m

Kdyz si kliknes na lodicku, klikni na info o lodi a tam na leve strane je ktera stanice AIS to hlaseni prijala, zase rozklikni a tam jsou udaje i se vzdalenosti a maji tam i graf podle vzdalenosti, jak to prijima. To je udaj ziskany z teh hlaseni co z lodi prijdou.

To zarizeni ve vetsine pripadu neni v pristavu, je dal od ruseni a na vysokem miste ( pokud je, treba desitky km od pobrezi ), pracuje to bez obsluhy. Ma to smerovou antenu, na mori to musi fungovat a z pristavu. To jiste pred uvedenim do chodu kontrolujou.

Take kdyz to zkousis nemas tak ziskovou antenu jeko na lodi a u toho AIS zarizeni na brehu. Take hraje hodne vyska anteny. Chce to minimalne bilou hul... ( anteni system v laminatove trubce ) ta ma kolinearni system, nekolik anten nad sebou a zisk se zcita, to ma klidne 100x vetsi zisk jak pendrek na rucce.

Na co to prijimate a jake anteny pouzivate. Omrknete to na charterovych jachtach, pokud AIS ma, tak na VHF to ma dve anteny. Jednu na VHF stanici a druhou na AIS. Urcite jsou i stanice kde je VHF stanice a AIS v jedne bedne a resi se to prepinanim. To odeslani AIS informace bude vterinova zalezitost.
Aby se to mohlo sloucit do jedne anteny je potreba duplexer a ten stoji klidne 30000 kc
Jsou to ladene dutiny, tak k metru vysoke, min tri a musi byt udelane aby se s teplotou nerozladila. To se pouziva u zakladnovych stanic.
Na UHF je to uz lepsi, kratsi vlnova delka a vetsi rozestup kmitoctu TX a RX a trak to je tak UHF za 1/10 ceny toho VHF.

Ty levne VHF slouzi k oddeleni FM radia a VHF vysilacky, zase to odstup pres 50 MHz.

To zkouseni je problematicke, zarizeni neni kvalitni a hlavne neni cas si s tim hrat nekolik dni, lkdyz mas lod na tyden za hromadu penez.

Urcite to nebude levna zalezitost, ono to jde davat na monitor radaru, hlida to potom moznost kolize, To AIS bude fungovat na delsi vzdalenost. Takze bastlit si to sam bych bral jako hrani a seznameni se s tim.

To AIS slouzi take jeko podklad pro pojistovnu.

Chce to na internetu precist nejakou desitku WEBu, je toho tam o tom hodne.

AIS ted funguje na HF ( asi ojedinele ) a VHF a pres satelity. To VHF AIS lode osobni a pres 300 tun musi mit a nesmi to vypinat....na zarizeni neni vypinac....

Status:
Plující
Rychlost/Kurs:
1.2kn / 96°
Destinace:
LONG BEACH USA
ETA:
2014-02-12 19:00 (UTC)

Přijato před:
2 minutes ago
(Zdroj AIS: 112K6GSJ)

Zobraz trasu lodě
Vzdálenost do …
Historie itinerářů
Historie pozice
Port Calls
Nearby Vessels
Add to My Fleet

Detaily o lodi »

na to klikni

Add to My Fleet
Cargo
GUO YUAN 12
China
Cargo
Vlajka: China
Type: Bulk Carrier
IMO: 9579250
MMSI: 414047000
Volací znak: BFDV
Gross Tonnage: 41830
Nosnost: 75946
Délka x Šířka: 225m x 32m
Rok stavby: 2011
Status: Active
Poslední obdržená pozice In Range
Info přijata: 3 min ago
Oblast: Japan Sea
Šířka/Délka: 33.50419 / -126.5386
Rychlost/Kurs: 1.2kn / 96°
Poslední známý přístav: NAKHODKA
Zdroj AIS: 112K6GSJ NA TO KLIKNI

Mt. Umunhum, CA - Station #112
US
Šířka/Délka: 37.0622 / -122.1209
Výška antény: 640
Provozováno přes: K6GSJ
Popis zařízení: Comar SLR200N

Aktuální status & Statistika
Status ONLINE Station
Availability (3 months) 86.5% (1867 hours online / 2160 total hours)
Vzdálenost příjmu v nám. mílích (NM) Average: 125.1 / Max: 419.9
Počet záznamů přijatých za 1 hod. Distinct Vessels: 33 / Positions: 507
Pokrytá oblast 6765 square Km

PRUMER VZDALENOSTI JE 125.1 NM A MAX. PRIJATE HLASENI JA 419.9 NM

Zpět na