Navionics - sleva + dotaz

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Příspěvekod Jarda885 » úte bře 03, 2015 4:09 pm

Asi to opravdu chápu špatně.

V Lynxově příkladu by mělo být v mapě 1,4 m. Pokud tam bude 4,6m nebo 12m tak to nepovažuji za šťastné.

Pokud se jedná o větší počet bodů, přepočtených na chart datum (jak uvádí Libor) pak to beru všemi deseti.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 308
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 03, 2015 4:53 pm

Jardo, myslel jsem to ještě jinak:

Obrázek

Šlo mi o to, že když tam člověk, který zaslal záznam trasy s hloubkami, připlul za přílivu, je nutné přepočítat 12 metrů tak, že odečteme okamžitou výšku přílivu, která je v tomhle případě za přílivu 7,4 m.
Pak vyjde správných 4,6 m.
To ale obnáší znát správně velikost přílivu pro daný den a dané místo. Což někde může být problém, pokud nejbližší primární přístav je daleko, hladina je (například) zvednutá silným větrem a velmi nízkým tlakem.
(Jistě, vliv nízkého tlaku se projeví ve změnách řádu desítek centimetrů, ale společně s větrem to roli hraje.)
Proto jsem se pozastavoval nad tím, zda to lze dopočítat správně a přesně.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte bře 03, 2015 5:00 pm

Asi se shodneme na tom, že přepočty mohou být zatíženy chybami.
Tudíž v mapě by měly být vždy údaje chart datum.

Přepočet na skutečnou hloubku je odpovědností velitele lodi včetně rozhodnutí zda mi ponor lodě umožňuje proplout nebo ne.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 03, 2015 5:07 pm

Ale já jsem to nemyslel tak, že by to měl dělat mapový SW.
Mně šlo o to, jak z údaje o hloubce změřené v nějakém obecném okamžiku, získají spolehlivý údaj pro mapu. Od naměřené hloubky je nutné odečíst okamžitou výšku přílivu a výsledek zanést do mapy (trvale). Ovšem zjištění okamžité výšky přílivu vidím kvůli výše uvedenému jako problematické. To je vše.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte bře 03, 2015 5:49 pm

Mapový SW může např. pracovat porovnávací metodou.

Spolehlivě určí skutečný rozdíl mezi místem, které má v mapě údaj CD a "novým" místem. Z toho může spočítat hodnotu CD v novém místě.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 03, 2015 6:11 pm

Aha, tady je asi zakopaný pes. CD je dohodnutá úroveň, od které se měří hloubky (případně odlivem „odkrývané" výšky) a tato čísla se vynášejí do mapy. CD se nemusí počítat, je pro danou mapu pevně stanovené. Je to, jako bys na břehu někde zatloukl kolík a řekl: „Tady je CD, co je níž, je hloubka, co je výš, je výška."
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pon srp 24, 2015 5:46 pm

Ahoj všem, ve středu 19.8.2015 jsme při výjezdu z Žuliany na Pelješacu v Chorvatsku, jsme najeli na skaliska. Loď Bavarie 46.
Navionics v době těsně před nárazem ukazoval 4-5m hloubky i plotr ukazoval 4m. Chtěli jsme objet oba ostrůvky a projet mezi mezi majakem a ostrovem do zátoky.
Místa nárazu byla: První náraz 42°53,332N 17°26,612E Druhý náraz 42°53,332N 17°26,606E .
Bylo to v noci a koukali jsme dva na navigaci, kamarád na ploter a já do telefonu.
Určitě to byla moje chyba. Pro ostatní dejte si tam pozor!
staffo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod staffo » pon srp 24, 2015 6:30 pm

Pokusil som sa zaniest do mapy Navionicsu tie miesta, na ktore upozornil jajarin, snad sa to v nejakom update bude zobrazovat vsetkym - aspon si myslim, ze by to tak mohlo fungovat...
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » pon srp 24, 2015 6:47 pm

V iSailor je taky hloubka 4 m. Poslal jsem totozne info na jejich support.

H.
Lakomec

NAVIONICS

Příspěvekod Lakomec » pon srp 24, 2015 6:48 pm

Ahoj, Navionics používám už hodně dlouho. Mám občas problém s prodlevou, pokud se chci podívat na jiné místo, než kde právě jsem. Dost dlouho se načítá mapa. Ale není to nijak dramatické.
To co psal Jajarin, jsem se teď koukal na mapy a je tam upgrade z dnešního dne, zmínka o šutrech pod vodou, i se zeleným znaménkem +, asi čerstvě přidáno. Každopádně je tam i kardinální znak, který na mapě byl určitě už před tím.
Jo, je to přidáno od Staffo. Pokouším se vložit obrázek, jak to teď vypadá, ale nejde vložit obrázek.

Libore, nevíš jak funguje upgrade od uživatelů? Neumím si představit, že někdo, kdokoliv, něco považuje za vhodné zanést do mapy a Navionics to udělají. Je jasné že mapa elektronická není papír, kterou vydává jen příslušná autorita, ale i tak všechny změny byť mapy elektronické by měly být nějak ověřené. Si myslím teda.
Lakomec

upgrade

Příspěvekod Lakomec » pon srp 24, 2015 6:51 pm

To Staffo: mohl bys napsat, jak jsi udělal to upgrade? modified 6:23:42 p.m. Ověřoval to pak u Tebe někdo? třeba emailem?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 24, 2015 7:28 pm

Lakomče nevím.

Co vím, tak zaregistrovaný uživatel (každý) může přidávat své postřehy do mapy.

Všechny jsou pak pod zeleným křížkem v mapě vidět. Je na uživateli jakou váhu této doplňkové informaci dá.... ;-)

Já mám nejradši informace co jsou přidány jako měření ze sonaru.....
Lakomec

Upgrade

Příspěvekod Lakomec » pon srp 24, 2015 7:44 pm

OK Libore, dík. Jen mi hlava nebere, že Staffo zadal změnu 6:23 p.m. a já to viděl na telefonu už 6:51 p.m. a určitě jsem mapy neaktualizoval. Dám si pozor na příští aktualizaci a uvidíme.
Libore, nevíš proč nejdou vložit obrázky?
staffo
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod staffo » úte srp 25, 2015 7:58 am

To Lakomec:
Je to tak, ako píše Libor - zadáš si do mapy "poznámku", ktorá je jasne označená ako edit užívateľa - a je na tebe, ako túto informáciu spracuješ. Ak chceš niečo vložiť, musíš byť registrovaný a prihlásený, a teda s konektivitou na net.
Po vložení som spätne nedostal žiadnu validačnú správu (ani SMS ani email).

Myslím si, že je to fajn funkcionalita, sám máš na výber, s akými informáciami pracuješ,
užívateľské poznámky môžeš kľudne ignorovať, alebo "iba" zbystriť pozornosť v zmysle - čo keď je to tak, ako
to ten user poznačil... :?
Pri navigácii aj tak zrejme primárne používaš papierové mapy - zrejme nebudeš plánovať plavby
podľa Navionicsu.... :mad:

Ja osobne tieto gerety (či telefón s Navionicsom alebo ploter na lodi) používam iba ako hrubú informáciu
o polohe, snažím sa vžiť si meranie polohy námermi a značiť na papier... Hoci - v Chorvátsku je to ťažké,
keď to tam človek už pozná ako doma na dvore... :roll:
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » stř zář 16, 2015 8:15 am

To staffo: po připojení Navionicsu k netu se tam oběvila oprava. Díky
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: NAVIONICS

Příspěvekod FerenCS » čtv zář 17, 2015 9:41 am

Lakomec píše:Libore, nevíš jak funguje upgrade od uživatelů? Neumím si představit, že někdo, kdokoliv, něco považuje za vhodné zanést do mapy a Navionics to udělají. Je jasné že mapa elektronická není papír, kterou vydává jen příslušná autorita, ale i tak všechny změny byť mapy elektronické by měly být nějak ověřené. Si myslím teda.

Minulý rok na jar som našiel zle zakreslené skaliská a maják. Nesedelo to s papierovými mapami ani s plotrom na lodi ani s Garminom. Poslal som o tom správu do Navionicsu. Realizovanie opravy, t.j. prenesenie do webovej aplikácie a do aktualizácie trvala cca 1/2 roka.
Tie skaliská na 42°53,332N 17°26,612E a 42°53,332N 17°26,606E na webovej aplikácii nevidím. Ale na papierovej mape tam značené sú.
Jajarin, čo ukazoval pred nárazom hĺbkomer?
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jajarin » čtv zář 17, 2015 11:15 pm

Před prvním nárazem, 4m na telefonu . Před druhým, já koukal do telefonu a kamarád na hloubkoměr a hlásil 5m,4m bum, 0m já říkám ty vole to vidím, ale já mám tady 4m na telefonu a na plotru bylo taky 4m. Loď Bavafrie 46 náraz byl takový, že jsme vyjeli na skalisko, nebylo to natvrdo ale kamna vyskočily z pantů a právě mazaný chleba skončil přilepený na stěně a kuchařka měla pěknou modřinu. zkontroloval jsem jestli neteče do lodě okolo šroubů upevňujících kýl, neteklo, tak dobrý. Druhý den jsem se potopil a zespoda na kýlu 5cm široká a 40cm odřená modrá barva , ale základovka tam zůstala k neuvěření.
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » pát zář 25, 2015 1:34 pm

Sme mimo vlákno ale odporúčam zaujímavý článok o nepresnosti máp a GPS
Nestačí mať info z GPS, ktorá slúži ako navigačná pomôcka. Niekedy treba dobre poznať tú ktorú zátoku, poprípade mať aj šťastie. To čo tu popísal jajarin sa môže stať hocikomu a stane sa to veľmi rýchlo.

Zpět na