...
Záměrem města České Budějovice je navázat na státní projekt a posunout splavnost řeky až do centra města k městským hradbám. Znovuobjevení řeky městem České Budějovice by znamenalo nejen zvýšení atraktivity města a jeho okolí pro tuzemské i zahraniční návštěvníky, ale také zpestření života města a jeho občanů. V současné době je rekreační a sportovní plavba velmi vyhledávaným způsobem trávení volného času a dovolené pro všechny skupiny tuzemských i zahraničních návštěvníků. Rozvoj rekreační a sportovní plavby může být významným impulsem pro rozvoj celého odvětví turistického ruchu ve městě a jeho okolí. Spojení s nabídkou dalších atrakcí a služeb, které může město a jeho okolí již nyní nabídnout – např. návštěva historických a kulturních památek, nádherné přírodní prostředí, možnost využití husté sítě cyklostezek a turistických tras, plus rozvoj služeb nových, spojených s vodní dopravou, znamená velký růst atraktivity města mezi tuzemskými i zahraničními návštěvníky. Pro město České Budějovice by realizace tohoto projektu přinesla, kromě nesporného ekonomického přínosu, mnoho pozitiv zejména v oblasti tvorby nových pracovních příležitostí, iniciaci nových podnikatelských aktivit, zvýšení atraktivity města a okolí, prodloužení pobytů turistů ve městě či zvýšení viditelnosti města v Evropě. Velmi atraktivní bude spojení Českých Budějovic s tradičním výletním cílem Hlubokou nad Vltavou pomocí lodní dopravy či navázání na koněspřežní železnici.
Pro osobní a sportovní plavbu je nutno vybudovat marinu v Českém Vrbném tj. přístaviště s dostatečným počtem kotvících míst a také s potřebným sociálním a technickým zázemím. Vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází umělá slalomová vodní trať a oblíbená raftingová dráha, dá se velký zájem individuálních i skupinových plavců o přerušení plavby právě zde a využití navazujících sportovních aktivit. Zde by bylo tedy nejen kotviště a zázemí individuálních plavců, ale další doprovodné služby, ubytovací, stravovací kapacity, informace atd. Předpokládá se také další rozvoj a komerční využití vodáckého stadionu v Českém Vrbném.
Vývaziště v Českých Budějovicích by měla být pak již jen místy krátkodobého kotvení lodí, výstupu a nástupu pasažérů a obracení plavidel. Možností lokace těchto vývazišť je více – jednak na levém břehu nad Novým mostem (více plavidel), vývaziště u Lannovy loděnice a další v samotném Slepém rameni, kde by se však striktně omezila doba povolená pro kotvení plavidel,tak aby zde mohli vysedat individuální a skupinoví návštěvníci pouze pro procházku městem (popř. např. placení mýtného u hradeb atd.), a poté se vyvázali ve větších přístavech a marinách dále směrem na sever.
Vzhledem k požadavku vazby plavby na turistický ruch v oblasti centra Českých Budějovic je uvažováno s realizací osobních vývazišť právě u Železné panny a v samotném Slepém rameni. Ve Slepém rameni je možno zřídit jak obratiště výletních lodí (28 m), tak především krátkodobé vývaziště rekreačních plavidel, tj. tzv. městské molo. Doba kotvení by však byla k vzhledem k menší kapacitě nutně omezena, např. na max. 24 hodin (především pak ve fázi již rozběhnutého a dobře fungujícího projektu).
Vývaziště u Lannovy loděnice by se mohlo stát jakýmsi výchozím bodem (především organizovaných) plaveb. Jednak se zde návštěvník seznámí s historií a tradicí lodní dopravy v Budějovicích, ale tato lokalita je také vhodným startem jak pro krátké plavby do Slepého ramene, tak i pro delší plavby dále po proudu (např. na Hlubokou). Výhodou je také blízkost velkého parkoviště u veletržního areálu, kde by bylo zajištěno bezproblémové parkování autobusů přivážejících zákazníky organizovaných plaveb.
Z hlediska vodohospodářských úprav v samotných Českých Budějovicích je nutno vybudovat dvě malá zdymadla na plavebním kanálu (nazvaném po Adalbertu Lannovi) právě před vplutím do Slepého ramene. Tato zdymadla by byla turistickou atrakcí nejen pro vodní dopravu, ale také pro kolemjdoucí pěší turisty a mělo by na ně být upozorněno např. jako na technickou zajímavost apod. Konečné řešení je však závislé především na připravované vodohospodářské studii a konkrétních technických požadavcích.
...
citace z článku:
http://www.c-budejovice.cz/CZ/05/CityDevelopment/