02 Informace z 1000+1 přístavů a zátok DISKUZE

Moderátoři: MARIS, Pepa, david, smike, windward, vilma

Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

02 Informace z 1000+1 přístavů a zátok DISKUZE

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 12:48 am

Všichni, kdo jachtáme v Chorvatsku, známe jistě publikaci, kterou píše německý autor Karl-Heinz Beständig. Pro nás ji do češtiny překládá Jiří Zindulka s chotí: 888 přístavů a zátok
Obrázek
Tato publikace vznikla tak, že autor nakreslil schematické mapky malých, na sebe navazujících oblastí Chorvatského pobřeží a ostrovů a do nich vpisuje užitečné informace, které získává jednak sám, při svých plavbách, a druhak ze zpráv ostatních jachtařů, kteří mu je zasílají. Obdivuji toto dílo, ale vidím i nevýhody:
1) Proces aktualizace má setrvačnost minimálně jeden rok. S touto periodou jsou vydávány německé originály. K překladu do češtiny a jeho vydání dochází (vzhledenm k malému trhu) nejdříve po 2 letech.
2) Knížka obsahuje jen tolik informací, kolik se jich dá zapsat přímo do schematických mapek.
3) Vyjadřuje subjektivní posouzení. (Např. může tvrdit, že tam-a-tam je dobrá Konoba, ale skutečnost může být taková, že pro 5 návštěvníků byla dobrá a pro jiných 5 nesnesitelná.) My jsme z fóra zhýčkaní, že si můžeme přečíst názory všech zúčastněných a sami si pak vytvořit svůj úsudek.
4) Knížka neobsahuje fotografie ani jiné objekty, které mohou být součástí počítačové verze.

Už delší dobu mi vrtá hlavou myšlenka, třeba na tomhle webu udělat takový on-line doplněk k "zátokám".
Samozřejmě - německý autor vybízí, abychom mu všichni psali aktualizační poznámky, ale ruku na srdce - kdo to dělá? -navíc: v němčině... ;)
Přitom než to v Německu vyjde a než to potom Zindulkovi přeloží, mohou být už informace (o mnohých :-) konobách) zastaralé. :P
Pokud bychom všichni psali aktuální poznatky třeba do připravené webové struktury zátok, nebo přes webový formulář do databáze, mohl by vzniknout prima materiál.
(Někteří - co jsou ochotni se připojit i v Chorvatsku - by mohli zapisovat novinky rovnou během cesty!!)
Co Vy na to :?:
Naposledy upravil(a) Renda dne pon dub 14, 2008 8:22 am, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

historie téhle akce

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 1:35 am

Před časem jsem navrhl, abychom se kolektivně snažili doplňovat aktuální vydání "808 zátok..." o vlastní poznatky a kolega Baharis pravil, že to má pro něj smysl jen, když bude mít ty zátoky v GPSce.
Pak se ukázalo, že do GPSky není možno mnoho komentářů přidávat a fotky a další objekty už vůbec ne a tak se projekt rozdělil na dvě větve, které obě mají smysl a doplňují se.

Baharis vytvořil ve webové databázi POI (=Points of Interest = body zájmu) strukturu umožňující zadávat souřadnice zajímavých kotvišť, které lze následně natáhnout do různých GPSek. Tato aktivita probíhá ve vláknu:
"Jachtařské body zájmu na platformě poi.cz"
http://jachting.info/modules.php?name=F ... sc&start=0

Druhá část zbyla na mě a na Vás, kteří se jí případně chcete zúčastnit!
Kudy chodím, přemýšlím, jak to udělat, aby to mělo perspektivu. Také očekávám, že se objeví nějaké náměty od Vás. V hlasování vidím, že zájem o účast je, ale nevím, kdo z Vás to je. Ohlaste se mi, prosím, tady nebo -pokud jste plaší, klidně Soukromou Zprávou (=SZ).
Uvítal bych diskuzi, protože lépe uvažovat při založení nežli potom, když už budou zadaná data a musel by se systém předělávat. :?
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Návrh řešení

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 2:07 am

Navrhuji:
Pro náš účel vytvořit ve fóru vlastní kapitolu s názvem:
Chorvatsko - Informace z 1000+1 přístavů a zátok

Tato kapitola bude mít jako podtémata jednotlivé strany publikace "808 přístavů a zátok". Je jich asi 92.
Do těchto vláken bude moci každý zapisovat údaje a fotky z oblastí, které na dané stránce navštívil.

Strany předpokládám - začnu jakmile se domluvíme na struktuře dat a ustanovíme příslušné skupiny ve fóru.

Uvidíme také, zda nám autoři "808 zátok" povolí užívání částí jejich schematických mapiček pro orientování našich záznamů.
Naposledy upravil(a) Renda dne čtv dub 10, 2008 3:59 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

K názvu projektu

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 2:12 am

Informace z 1000+1 zátok a přístavů (v Chorvatsku)
je inspirován nejen krásnou Šaharazádou :P , ale hlavně tím, že název původní publikace byl, tuším, 777 zátok..., nyní máme 808 zátok..., ale MY společně určitě máme kapacitu dotáhnout počet popsaných kotvišť a přístavišť na tu magickou tisícovku.
Naposledy upravil(a) Renda dne ned dub 06, 2008 2:28 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Pracovní team

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 2:15 am

Ke spolupráci na tvorbě tohoto projektu se přihlásili:
-pokud tu nejste a chcete přiložit ruku k dílu, napište mi.

Renda, [s]Baharis[/s], Libor, Meryl, Lakomec
Naposledy upravil(a) Renda dne úte dub 08, 2008 12:16 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Co má obnášet každý záznam v tomto fóru.

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 3:05 am

Každý záznam v tomto fóru by měl obsahovat:
(Pokud něco podle Vás chybí, napište mi, prosím.)

- Datum, kdy jse popsanou situaci zažili.
- zeměpisnou polohu
- popis slovní
- fotografie
Naposledy upravil(a) Renda dne ned dub 06, 2008 3:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned dub 06, 2008 8:15 am

Přesto že budu fandit, ze seznamu aktivistů tohoto projektu mě můžeš vyškrtnout. Má doména je spíše ta satelitní navigace, než tvorba pilota.
Ale napadla mě pro vás myšlenka, motivovaná řeckým pilotem. Tam mají všechny zátoky letecké pohledy, ke kterým se asi nedostanete. Co je tak nahradit detailem sateletního snímku z maps.google.com?....
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

vada projektu

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 11:46 am

To je škoda, Baharisi. Tvoje poznatky z jednotlivých míst by pro projekt byly velmi cenné.
Nicméně respektuji - škrtám Tě v seznamu.

Jsem si vědom toho, že na návrhu řešení, které jsem popsal výše, je podstatná vada: data (souřadnice, popisy atd.) nejsou položkami databáze. To by bylo důležité zejména pro vazbu s Tvojí částí projektu - přenosem do databáze bodů GPS. Samozřejmě bych to tak chtěl, ale nevím, jaké jsou možnosti tohoto fóra z hlediska přípravy formulářů do příspěvků. Přispívající by měl mít při zadávání příspěvku jasné rubriky (položky), které by vyplnil.

Co na to náš systémák? Jerry? ...a ostatní?
Domnívám se, že toto fórum na MySQL běží. Bylo by možné tuto funkcionalitu doplnit?

Druhá možnost by byla udělat samostatnou databázovou aplikaci pro tento účel..
Naposledy upravil(a) Renda dne ned dub 06, 2008 3:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned dub 06, 2008 1:10 pm

Možná se vám to bude zdát jako blbost, která vám nevyhovuje, ale nešlo by využít funkcí Moje mapy na http://maps.google.com ?
Tam se totiž dají tvořit uživatelské mapy, které lze sdílet i s ostatními uživateli Internetu.
Sdílenou mapu může i víc lidí upravovat, pokud jim k tomu dá prvotní autor mapy právo.
Jenom je nutné, aby lidi, kteří na tom chtějí pracovat, byli zaregistrovaní u Google. Což není problém a je to zadarmo.
No a sem by se pak jenom hodil odkaz s linkem na tu mapu a je to.
Výsledkem by byla standardní mapa s možností přepnutí do leteckého pohledu a do módu modelace terénu. V ní by byly umístěny popisky a značky a kresby podle potřeby.
Dostupné odkudkoliv z jakéhokoliv prohlížeče a bez nutnosti cokoliv instalovat.
A s možností vyhledávání firem a restaurací a dalších věcí v okolí, tak jak to Google standardně nabízí.
Navíc lze odkazy z uživatelské mapy otevírat v programu Google Earth, který nabízí možnosti perspektivní 3D modelace, fotografie z okolí zájmového místa a podobně.
Číhněte, já to vyzkoušel jak by to mohlo vypadat.
Naposledy upravil(a) Strycek_Bidlo dne ned dub 06, 2008 2:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned dub 06, 2008 2:17 pm

Neřekl jsem, že nepřispěji, že se budu tvářit jako mrtvý brouk. Pokud se ti to podaří rozjet, klidně co vím dám v plen. Jen omezuji svou aktivitu. Éto tvoje dělo.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned dub 06, 2008 2:35 pm

Strýčku číhnul jsem a zdá se mi to dost dobrý :good:
Tyhle systémy na Googlu umožňující online sdílení "jedou" a tuším že budou mít skvělou budocnost.
Něco podobného co se snažíme využít u knihovničky a spolujízdy na Google docs.
Myslím že pro naše účely velice jednoduché, rychlé, účelné. :)
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

využití Google

Příspěvekod Renda » ned dub 06, 2008 4:10 pm

to Strycek_Bidlo: Zajímavá myšlenka. :) Zkusím se na to podívat. Říkám, že víc hlav víc ví. :thankyou:
- Myslíš, že tam půjde vkládat dost komentářu ke každému bodu? (Určité místo během jednoho roku navštíví třeba 20 lidí a všichni se k němu budou chtít vyjádřit...)
- Půjde si výslednou mapu stáhnout do off-lajnu v vzít si ji v notebooku na loď (na lodi nebývá konektivita na web)?

to Baharis: půjde z tohoto systému export bodů do Tvého POI?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned dub 06, 2008 4:19 pm

To je úžasný nápad. Super!!!
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned dub 06, 2008 4:30 pm

Export jako takový asi ne. Jediné co se dělá, je export ze souboru ov2. Ale to se stejně musí nakrmit ručně v PoiEditu. Navíc bez těch poznámek.
To je jedno, pokud bude databáze nějakých bodů s názvy a souřadnicemi, tak se to udělá. Když bude zájem.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned dub 06, 2008 5:54 pm

No v offline to stáhnout a vzít na loď, to nevím.
Ale když si cvaknu ve MSIE "Pracovat offline" a klikám na značky, tak se otvírají. To se asi bude muset vyzkoušet metodou pokus - omyl.
Když si přečtu poslední příspěvky v tomhle topicu a přepnu se na titulní stránku a cvaknu v MSIE na "Pracovat offline", tak mě to teda rovnou ukáže, že to tenhle topic nenačte a že se to chce připojit :? .
Vyjadřování k tématu - správce mapy má možnosti, jak přidělit uživatelská práva dalším uživatelům.
Zjednodušeně řečeno: Když se v tom chce někdo šťourat, mělo by jít mu to povolit, pokud bude taky registrovaný na Google.
A pokud v tom bude dělat bordel, tak se mu to může zase zakázat.
Takže pak může výsledek vypadat třeba jako tahle ukázka.
To asi bude spíš o tom, jakou maj lidi soudnost. Ale když jako manager mapy přidělíš dvaceti lidem oprávnění do ní vstupovat, tak klidně můžou psát, opravovat, přepisovat nebo mazat jak chtějí. Může tam být spousta textů, spousta obrázků, spousta odkazů. Jen jde o to, aby se v tom lidi vyznali.
Export do POI určitě nepůjde.

Ale myslím že nikdy nemůžeš nahradit papírovou mapu souborem na webu.
Ovšem informacemi z webu můžeš v pohodě svou starší mapu aktualizovat.
A hlavně myslím že to je jednoduché, přehledné, dá se to operativně spravovat a má to výhody i pro psaní a vyhodnocování plaveb.
Příklad:
Když budu psát, že jsem navšítil severofríské ostrovy, můžu dát kamkoliv odkaz navšívili jsme Texel, Vlieland a Terschelling.
Když budu chtít popsat marinu Vlieland včetně letecký fotky, tak dám odkaz Kotvili jsme v téhle maríně.
A když to budu chtít vložit místo odkazu tak, aby to na tý stránce rovnou viděli, tak to do ní prostě fláknu jako obrázek s mapou. Ovšem za předpokladu, že bude povoleno vkládání prvku <iframe>, což tady není, takže to můžu ukázat jenom na téhle ošklivé stránce.

Doplněno:
Je tam taky možnost povolení úpravy všem. Takže jsem to na té testovací mapě povolil, kdo máte účet na Googlu, přihlašte se a můžete si s tím zkusit hrát.
Bidlo
Uživatelský avatar
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 176
Registrován: čtv zář 20, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » ned dub 06, 2008 8:46 pm

to Strycek_bidlo_ tak jsem to zkusil a fakt to funguje. Asi by to mohla být nejsnadnější cesta. Problémy (ne zásadní) vidím pouze v:
- konkrétně Chorvatsko není celé pokryté podrobnými snímky
- občas je mapa ujetá, tzn. že pokud do mapy vykreslím záznam z GPS, tak vidím, že jsme kotvili vně maríny, což je samozřejmě blbost. V těchto případech bude získání pozice pro GPS z mapy nepřesné
- bude třeba stanovit dost podrobný systém pro přidávání a modifikaci mapy - ikony, struktury textu, fotek atd. Asi se to neobejde bez moderátora (ů).
- jelikož názory nutně budou subjektivní, mělo by jich být ke každému objektu více, aby se vytvořil jakýsi průměr. Co někdo popíše jako superbezpečné kotviště, tam jiný málem přijde o loď atd.

Nicméně použitelné to rozhodně bude a rád se na tvorbě budu podílet (zapíšu poctivě každé místo, které navštívím).

Ahoj, Janek
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Re: vada projektu

Příspěvekod jerryx » ned dub 06, 2008 10:23 pm

[font=Verdana]
Renda píše:Co na to náš systémák? Jerry? ...a ostatní?

tak za 1, nejsem Jerry, ale jerryx :evil: :D

Renda píše:Domnívám se, že toto fórum na MySQL běží. Bylo by možné tuto funkcionalitu doplnit?

jen by mne zajimalo, proc si vsichni mysli, ze na mysql jde vsechno ? :?
myslis, ze je to o neco jednodussi nez na jinych db ?
odpovim si sam (aby vedeli vsichni): mysql je jen jedna z mnoha databazi (dalsi jsou napr. oracle, postgresql, mssql, ... - kazda ma svoje plusy i minusy), ale dulezite je, ze je to jen databaze - takove uloziste dat (odbornici prominou).
tzn. ze na programovat se to musi uplne v necem jinem a ne v databazi, a je tudiz uplne jedno jakou db pouzivame.

Renda píše:Druhá možnost by byla udělat samostatnou databázovou aplikaci pro tento účel..

udelat jde vse - jak modul do stavajicihi systemu, tak i uplne samostatnou aplikaci. on ten modul je v podstate samostatna aplikaci pri dodrzeni urcitych pravidel ;-)

ad strycek_bidlo : to je pekne, mas bod za napad. .. ale jde to jeste lepe :P[/font]

[hr]a ted tedy Můj postoj:
- schvalne jsem se neangazoval, ponevadz :
-- chtel jsem videt zajem ostatnich
-- ted peceme neco jineho ;-)
- ale jinak jsem pro tento projekt

navrhuji vam ted to pripravovat sem do fora formou prispevku (treba v urcitem formatu)
a kdyz o to bude zajem cili bude toho tady dost, tak ja pak neco spacham ...


BTW ja uz jsem kdysi (zas tak dlouho to neni) neco takoveho zacal pachat, ale ted je to u ledu.
jen pro zajimavost co bylo v planu:
- melo to vyuzivat stryckuv google maps/earth, ale primo vnorene pres jejich api.
- export pouzitelnych dat do MaxSea (to je muj favorit) a jinych gps systemu ...
- moznost komentare
- moznost pripojenych souboru - zatim jsem si umel predstavit jen fotky/obrazky, ale kdovi
- nejaky vhodny report pro tisk tohoto

- (a pak jsem chtel jadro tohoto pouzit jeste k necemu jinemu, ale to uz je zase jinde)

po techto prispevcich by mohl probihat nejaky export/import dat na baharisuv poi.cz :?
pripadne dalsi napady, ktere se urodi.

kazdopadne, ale ted se angazovat nebudu, neb delam na necem jinem :hmm:, uvidime co tady rendo dokazes spachat - uz te beru za budouciho spravce :P (kazdy dobry skutek musi byt po zasluze potrestan)
Lakomec

888 zátok

Příspěvekod Lakomec » ned dub 06, 2008 10:23 pm

To renda: díky za vysvětlení, tak mi to stačí. Můžeš si mě připsat do skupiny, pokud budu moct, rád pomůžu. Pokud by Tě to zajímalo, mám možná konkrétní představu, když tak se domluvíme prostřednictvím emailu. Ahoj
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: 888 zátok

Příspěvekod alffa » pon dub 07, 2008 4:10 am

Lakomec píše: Pokud by Tě to zajímalo, mám možná konkrétní představu, když tak se domluvíme prostřednictvím emailu. Ahoj

Také byste se mohli domlouvat zde.
Docela by nás zajímal tok vašich myšlenek, případně by jsme vám do toho mohli pindat.
Ono se nás to také trochu týká. :?
Co říkáš, ............. Lakomec :?:
alffa
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » pon dub 07, 2008 9:09 am

Pánové, super nápad.
Asi by bylo moudré hned ze začátku říct, že fotky mají být např. v JPG a hlavně určit jejich
max. velikost. Když už nějaké fotky budou...
Taky si myslím, že by to chtělo sjednotit formát souřadnit, asi nejlépe vteřiny jako desetiny stupně.

Zdraví Meryl
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Co má obnášet každý záznam v tomto fóru.

Příspěvekod Libor » pon dub 07, 2008 9:53 am

Renda píše:Každý záznam v tomto fóru by měl obsahovat:
(Pokud něco podle Vás chybí, napište mi, prosím.)

- Datum, kdy jse popsanou situaci zažili.
- zeměpisnou polohu
- popis slovní
- fotografie


Bylo dobré už zveřejnit podobu struktury dat, rád bych si to pomalu už chystal. Není to napsané a vyhledané za den. ;) Zatím bylo uvedeno, nebo zaznělo:

  • strana v 777,808,888-kách
  • název místa (země/oblast/místo)
  • datum
  • poloha ( formát?) (XX° XX' XX,XX¨ - výhoda další bezproblémové spolupráce B.)
  • slovní popis
  • foto, chybí definice velikosti a formátu
  • definice symbolů
  • ještě něco?
Naposledy upravil(a) Libor dne ned črc 18, 2010 12:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » pon dub 07, 2008 10:31 am

Myslím si, že strana v "808" je zbytečná. Já mám jen 707 a nechci si kupovat 808, přijde mi
to zbytečný a tak nevím, zda se strany budou shodovat (a takových nás bude víc).

Důležitý jsou klíčový slova na vyhledávání, např. název zátoky - název ostrova nebo pobřeží - země.

Navíc, má smysl shromažďovat údaje ze všech koutů světa, když bude někdo ochotný ty údaje tam nacpat.

Určitě by tedy bylo dobré DATUM POSLEDNÍ AKTUALIZACE (nebo ÚPRAVY).
Lakomec

to Alffa

Příspěvekod Lakomec » pon dub 07, 2008 9:24 pm

Alffa, moc se omlouvám, nemyslel jsem to zle. Moje představa je takováto. Zájemci si rozdělí ostrovy v chorvatsku a podle knihy 777 resp 888 zátok na svém ostrově zadají všechny zátoky, v podstatě opíší knihu. Chce to přesný formát, aby byla data stejná a uchopitelná, Ostrov, část ostrova - N, SW a pod., jméno zátoky, poloha GPS, navigační znaky. Do poznámek se opíše již zmíněná publikace, včetně např. ceny za kotvení a pod. Pokud někdo místo navštíví a zjistí nějaké odchylky, např. nepopsané překážky, nevyhovující zázemí a pod, přiloží to zase v přesném formátu k poznámkám, podle data. Myslím, že to stačí a při plánovaní plavby se každý bude moct kouknout, co je kde a co se dá očekávat. To je teda můj názor na zmíněnou databázi.
Já osobně bych preferoval i databázi pro řecko, je to přece jen jiný jachting a i informace nejsou mezi našinci tak rozšířené jako o chorvatsku.
Lakomec
Nepsal jsem že to myslíš zle. :) Jen to, že věci veřejné, se mají řešit veřejně. Víc hlav, víc ví. ;) a
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Re: vada projektu

Příspěvekod Renda » pon dub 07, 2008 11:33 pm

jerryx píše:tak za 1, nejsem Jerry, ale jerryx :evil: :D

to jerryx:
1) Omlouvám se, že jsem nechtěně zprznil Tvé jméno. :oops: Fakt mě to mrzí. :cry:
2) Pokud jde o databáze - nemáme rozdílný názor... To je v pohodě ;) (Shodneme se i na oblíbenosti triády Apache, PHP, MySQL?)
3) Jsem moc rád, že jsi pro tento projekt. :good:
4) Chápu, že na něj teď nemáš čas. (Já taky moc ne ;) , ale co se dá dělat...)
5) Vlastně jsme nezávisle dospěli ke stejnému závěru: Teď nebudeme dělat speciální aplikaci, ale pokusíme se využít možností Fóra. Přitom se to pokusíme udělat tak, abychom data mohli v budoucnu strojově přetáhnout do databázového systému. (Vysvětlím později.)
Nový databázový systém vytvoříme jen pokud bude dostatečný zájem a vznikne dost dat, aby to stálo za to.
6) Doufám, že se nám podaří najít dohodu dříve, než se rozjedeme na sezónu na moře, aby systém již běžel.
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Struktura dat do fóra

Příspěvekod Renda » úte dub 08, 2008 1:30 am

Jak jsem již zmínil, nevychází mi nic lepšího než zatím data začít ukládat do našeho milého Fóra. Vývoj databázové aplikace totiž není jen-tak a představa, kterou nastínil jerryx, se mi moc líbí. Má-li již rozdělanou, nedělal bych zatím nic jiného. Za ideální považuji možnost exportu do MaxSea. Vyhovuje to zároveň podmínce, abychom si mohli brát data ssebou na loď do "OFFLAJNU".

Abychom mohli data převést v budoucnu do databázového systému, navrhuji použít finty "DELIMITED", tzn. budeme psát textově a oddělovat jednotlivé položky speciálním znakem.
Vhodným by se mi zdál znak: ~

Struktura dat po zahrnutí Vašich námětů:

- Datum, kdy jste popsanou situaci zažili. (Nikoli kdy ji zadáváte, protože toto datum bude ve fóru zaznamenáváno automaticky.)
formát: RRMMDD =Rok (poslední dvojčíslí), Měsíc, Den

- zeměpisná poloha
ve formátu: (XX° XX' XX,XX¨ - výhoda další bezproblémové spolupráce B.) - prosím upřesnit! Psát tam ty znaky stupňů a minut bude obtěžovat. Šlo by: DDMMSSCC, kde: DD=stupně, MM=minuty, SS=sekundy, CC=setiny sekund
Nejprve Délku a potom Šířku nebo naopak? - jak Vám i GPS lépe vyhovuje?

- název místa - volný text (omezit např. na 15 znaků?)

- popis slovní - volný text

- fotografie - omezení je dáno možnostmi, co jde vložit do fóra. Jak pokud jde o formát, tak velikost. (Preferovaná velikost 1024*768?, preferovaný formát: JPG ?)

- klíčová slova (kotviste, pristav, konoba, pumpa, obchod, ....doplňte)

- jaké symboly jsi měl na mysli, Libore??

- co ještě?

Číslo stránky z knížky bude automaticky názvem vlákna, do kterého budeme určitou lokalitu zapisovat. (- viz můj popis výše)
Čísla stránek by se neměla v jednotlivých vydáních lišit, protože autor má plánky=mapky vytvořené v Corelu a při aktualizaci je nepřekresluje, ale jenom doplňuje a ubírá poznámky. Mám v ruce předposlední vydání 808 zátok a plánky začínají na
str.7 - Ankaran, Koper, Izola, Piran a Portorož
... str. 57 - Jižní Kornati
a končí na str.97 - Bar a Ulcinj, Kdo máte 777 a nebo zcela poslední vydání 808 z roku 2007, zkontrolujte , prosím, zda strany sedí.

Zkontrolovány i aktuální 888 a sedí to.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů