Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř črc 22, 2009 10:14 am

Denisi
kde myslíš to parkování pod přehradami,taM CO SE VYVAZUJÍ ČEKAJÍCÍ LODĚ se přece déle parkovat nesmí a navíc tam bude pěknej provoz.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » stř črc 22, 2009 7:23 pm

Jaké bude složení flotily ?
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř črc 22, 2009 8:36 pm

Já jedu s manželkou na FS 14 + Suzuki15 a kámoš s manželkou,ten má asi 5m otevřený člun + Suzuki 65k
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř črc 29, 2009 9:28 pm

Tak jsem se vrátil zpátky z plavby po Dunaji, z Kelheimu do Bratislavy.
Jak jsem slíbil,zkusím napsat pár řádků pro ty ,které to bude zajímat.
Pluly dvě posádky.Já s manželkou na FS 14 + Suzuki 15k,a kamarád Luďan s manželkou na člunu Starcraft 150 + Suzuki 65k.
Čluny jsme spustili na vodu v Saal a/d Donau ve čtvrtek 23.7.09 v 11 hod.Proti proudu jsme dopluli až na začátek trasy do Kelheimu po Dunaji,pokud se může s motorem,i po Mohanským kanálu,až pod první přehradu.Zde vlastně začala naše plavba.

Počasí.
Ve čtvrtek bylo šílený vedro,až 35 st.V 18 hod / přesně podle předpovědi začalo pršet,bouřka asi 1/2 hod,ale to jsme již měli postavené stany,takže jsme nezmokli.V pátek začalo pršet také v 18 hod,to nás zastihlo na vodě,asi 1 hod jsme pluli v dešti než jsme našli kemp.V sobotu ráno zase asi 1 hod plavby v dost silném dešti,potom slunce asi 24 st.Večer ze zatáhlo, zase přišla mírná bouřka /opět
v 18 hod ,ale již jsme měli postaveny stany.Asi po hodině se vyjasnilo a bylo krásné slunečné počasí až do konce plavby,22 – 25 st,vítr v zádech,takže plavba byla příjemná.V pondělí se otočíl vítr na východní a to bylo místy nepříjemné.

Komory.
V tom, jak se chovat v komorách nám hodně pomohl Halladin svými poznatky z loňské plavby,něco jsem vyčetl zde na foru i jinde na internetu,zbytek jsme si museli vyzkoušet sami.
První dvě přehrady v Německu mají oddělené komory pro sportovní čluny a jsou samoobslužné.Měli jsme trochu obavy,jestli obsluhu zvládneme,/dělali jsme si legraci,jestli jim nevypustíme Dunaj/ale v obou komorách s námi pluli místní,kteří obsluhu ovládají.
V první komoře v Bad Abbach nastal velký problém, a málem naše plavba skončila hned na začátku.Němec,který se přeplavoval s námi se uvázal asi uprostřed komory a my jsme se tísnili za ním.Luďan byl dost blízko vrat a jakmile voda klesla pod úroveň vrat najednou začal za něco viset.Pod vraty je totiž,asi 3m dlouhý betonový práh /o tom jsme nevěděli,ani nebylo nijak označeno pokud se může stát/ a on se za něj zachytil motorem ,který se začal zvedat.Luďan duchapřítomně vyskočil na ten práh a loď odstrčil dolů do vody,potom z prahu seskočil do člunu.Vše dobře dopadlo,ale měli jsme na mále.
Další,velké komory byly bez problémů.Vždy jsme se nahlásili u navigace,oni řekli jak dlouho asi budeme čekat.Někde jsme propluli ihned,někde jsme čekali asi 1/2 hod a 2x nás nechali čekat asi 2hod.
V Německu jsme komory proplouvali bez vest,a nebyl problém.V Rakousku,jsme si podle Halladinova varování vesty oblékli,jen 2x se ptali na vesty hned při nahlašování.

Nocování.
3x jsme si našli místo ve volné přírodě,mimo obydlená území,2x jsme přespali v kempu,kde se daly vyvázat lodě k molu.Cena za kemp,poprvé 5E za člun,5E stan,5E za osobu.Ve druhém kempu
5E za stan,5E za osobu člun zadarmo,0,5E za sprchu.


Podél celého Dunaje je velice málo míst,kde se dá vyvázat člun ať na přespání /kempů/ ,nebo na návštěvu nějakého města,nebo místa.V několika marinách měli molo pro hosty,někde nás nechali zadarmo vyvázat na chvíli.Vše je orientováno hlavně na cykloturistiku.
Byl jsem velice překvapen jak málo člunů jezdí po Dunaji.V Německu minimum,v Rakousku jich bylo více ale nato,že je sezona a pěkné počasí to bylo velice málo./asi jsou všichni v Chorvatsku/.
Měl jsem trochu problém s řazením,po delší době chodu motoru nešlo vyřadit,musel jsem zhasnout motor a po chvíli a zchladnutí vyřadit a zařadit s obtížemi šlo.


celkem jsme upluli asi 580km
moje spotřeba 85 L benzínu
čistý čas běhu motoru 25hod.
z toho lze vypočítat hodinová spotřeba 3,4 L
průměrná rychlost 23km/h
běžná cestovní rychlost 30-35km/h podle proudu
maximální rychlost 45km/h /silný proud,vítr do zad,rovná hladina
Příjezd na hráz v Čunově v úterý 28.7.09 v 15,30 hod.
Naposledy upravil(a) vovsky dne pát srp 14, 2009 7:46 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » stř črc 29, 2009 10:12 pm

Jsem rád, že moje poznatky k něčemu byly.:-)
Jen malé upřesnění k cenám -v jachtklubech se platí podle délky člunu, Já platil o něco více (5,25 m) , a platí se za každý začatý metr - platil jsem tedy za 6 metrů.
Předpokládám, že vovský platil za člun do 5 metrů. My spali ve více jachtklubech (taky nám to trvalo déle), a ty ceny jednotné nebyly. A většinou jsme platili jen za loď, za osoby ne. Spali jsme v lodi. Ceny se pohybovaly od 8 do 12 Euro.
Noclehy jsme volili tak, aby byly vedle sebe yachtkluby a kempy ( pro náš cyklistický doprovod) , a naši cyklisté platili více - za stan i za osoby.
V jednom jachtklubu po nás nechtěli vůbec nic. v jednou kempu, který měl od nějakého maličkého yachtklubu pronajaté maličké molo, jsme platili i za osoby.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » čtv črc 30, 2009 10:01 am

My jsme mariny nevyhledávali,protože tam nelze postavit stan,a kde byl vedle mariny kemp,tak by se to prodražilo o poplatek za loď.Ideální je kemp s přistávacím molem ale těch je bohužel velmi málo.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv črc 30, 2009 10:33 am

No, lze nelze... My jsme občas vnučce postavili stan na konci kosy, kryjící záliv . Maličkej, ale stan. ;)
Ale asi by víc stanů nepovolili.

Před kterousi přehradou, těsně před obvyklou uvazovací zdí vlevo bylo tohleto luxusní místo.

Obrázek

Dorazili jsme ke komorám pozdě, nechtěli jsme jimi proplouvat skoro za tmy, tak nám přišlo vhod.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » čtv črc 30, 2009 3:41 pm

to Halladin

tady tuto pozici jsem si podle Tebe vyznačil do mapy,že bych to stání eventuelně použil na noc,ale jelikož jsme tímto místem projíždeli celkem brzy,tak jsem mu nevěnoval příliš pozornost,ale mám takový dojem,že to molo tam již není,to bych si určitě všimnul,ale na 100% to nemohu tvrdit
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát črc 31, 2009 6:33 am

vovsky, bylo to před první komorou za Pasovem, momentálně nevím jak se jmenuje, ale je společná - německo - rakouská. Levý břeh ( na kterém jsme nocovali) je německý, pravý rakouský. Další městečko na rakouské straně asi 5 km po proudu se jmenuje Engelshatscell, a je tam kemp s koupalištěm na břehu. Naši cyklisté tam spali. My se opozdili
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pát črc 31, 2009 9:21 am

CITUJI

Druhý den - menší havárie v první komoře, (jochenstein) a následkem toho zdržení. proti programu. Naši cyklisté se nám začali vzdalovat. Začali jsme je ( po opravě) stíhat. projeli jsme komorou Aschach ( bez problémů), a pokračovali směrem ke komoře Innbach. ( km 2148 ) Začalo se stmívat, a před obvyklou uvazovací zdí před komorou ( s telefonem) jsme našli plovoucí molo, vhodné pro lodi naší velikosti. Takže jsme se tam uvázali, a na trávě (asi 5 m široký pás mezi uvazovací zdí a cyklistickou stezkou) postavili náš trpasličí stan. Byli jsme tři ( psa nepočítaje), a Atol má jen dvě lůžka

To Halladin
nic ve zlým,ale po roce už to máš trochu popletený,tu situaci jsi popisoval na komoře Ottensheim,/viz výše/,na Googlu to molo je,takže já jsem jej asi přehlídl.

Obrázek
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát črc 31, 2009 2:14 pm

¨No, jo, skleróza :D ;)
Uživatelský avatar
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 545
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 16
Bydliště: Penčice

Příspěvekod Finn » úte srp 11, 2009 1:05 pm

Ahoj Vovsky, pěkně popsaná plavba, rád sem si to přečetl, dík za to.
Jel sem to kdysi na kole a i z tvého popisu vidím, že zázemí pro cyklisty je tam pořád vhodnější, než pro čluny.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte srp 11, 2009 1:32 pm

No, cykloturistika je určitě jednička, protože Dunajská cyklostezka je jedna z nejvyhledávanějších v Evropě, ale pokud jsi schopen spát v lodi, najde se fůra jachtklubů s možností zakotvení na noc, se slušným sociálním a jiným zázemím.
A jelikož naše loňská výprava byla cyklo- lodní, našli jsme na každou noc místo, kdy byl vedle sebe kemp a jachtklub.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř srp 12, 2009 5:42 pm

Máš pravdu,pro ty,kteří mohou spát na člunu je tam jachtklubů hodně,jak v Německu,tak V Rakousku.
Ještě jsem udělal jeden poznatek.Na Dunaji uvidíš Němce nebo Rakušáka v motoráku minimálně,zato v marinách jich v člunech sedí spusta.Sedí tam,kecají, chlastají a nejezdí.Je to asi způsob jejich relaxace.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » stř srp 12, 2009 7:41 pm

Správnej poznatek. Skoro bych řekl, že do těch marin na svoje motoráky jezdí jako u nás lidi na chaty.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv srp 16, 2012 9:27 pm

Včera sme sa vrátili z plavby Kelheim - Bratislava. Plavby sa zúčastnilo 5 lodí a bola to skvelá plavba plná zážitkov. Môžem len odporučiť.
Keď sa spamätám, napíšem trochu viac.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » čtv srp 16, 2012 9:52 pm

Tak vitajte doma a určite napíš kým nezabudneš ! :)
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Příspěvekod ixxo » čtv říj 19, 2023 4:41 pm

Už tu nikto nič nenapísal o plavbe po Dunaji tak sa aspoň pozrite na video z mojej tohtoročnej plavby z Bratislavy do Štrasburgu.
https://youtu.be/o0jzxQ8MmEo
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Příspěvekod ixxo » čtv říj 19, 2023 5:41 pm

Ešte raz tá istá plavba ale pohyblivé obrázky
https://www.youtube.com/watch?v=-a21Ws4_hfQ
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Příspěvekod david » čtv říj 19, 2023 6:36 pm

Napsat, že tiše závidím není dost vystihující. Na Labi letos opět žádná voda, takže pod Střekov ani náhodou a o Německu a dál můžu leda prstem po mapě.
Z čiré zvědavosti, kolik máš cestovní a maximální rychlost?
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 414
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 32
Bydliště: Gútor

Re: Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Příspěvekod ixxo » čtv říj 19, 2023 9:21 pm

Loď má 14 ton výtlak, motor 200HP takže sa to moc rýchlo neplaví, max 15km/hod. cestovná okolo 12km/hod. Možno by sa dalo vyžmýkať z toho aj viac ale nechcem to príliš naháňať. Ešte druhá časť plavby:
https://youtu.be/beoRYj5bHQ4
david
moderátor
Příspěvky: 5880
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Z Nemeckého Kelheimu do Bratislavy

Příspěvekod david » sob říj 21, 2023 5:57 pm

Tak to jsme na tom stejně. Sice výjimečně vydloubu až 18, ale běžně plavu důstojně taky těch 12-14. Ať nám to plave a nezlobí!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host