Dunajská Delta 2010

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Dunajská Delta 2010

Příspěvekod cervik » ned říj 25, 2009 9:08 pm

Ešte len dnes sme,,uzavreli " náš krásny Dunaj , :good: ale aby človek nezostal len v spomienkach, tak už Vám Vzhladom na výročie našej Zemegule Vám,, ponúkam" atraktívny zájazd s plným komfortom a cestou podľa vašeho priania . Kam? Kolíska našej krásnej rieky Dunaj t.j.Delta a jej okolie. Plán trasy? Autom do Braila . Odtial plavba /nepoznaným/ kanálom loďou :mad: , samozrejme vlastnou a dopravenou na prívese za vlastným autom // do Constaci, ďalej pobrežím Č. M. do vnútrozemských ramien St. Juraja. Cestou pozorovanie ,plameniakov , lov rýb na pobreží Polomea :o . Ďalej z St. Ju. protiprúdnou plavbou do Tulcea . V tejto trase poznávanie samotnej Dunajskej Delty, preplavba kanálou a jazier, bude dostatok času ,tak je výtané nafukovacie kánoe , alebo kajak pre bližšie poznanie Delty . Dobré mapy a GPS sú výtané . Lov rýb a vlastne pokus o prežitie v lone krásnej Delty bude odmenou za krásne rána .../ :) Preplavba je rátaná na cca .10 dní / + 4 dni cesta tam a späť / Pobyt v Delte je rátaný na cca 3-4 dní /Potom návrat do Braili k autám .//ak tam ešte budú // :P . Predstava o trase : v piatok poobede odchod z Bratislavy cez Szeged atď... do Braila. Predpokladaný príchod je cca sobotu večer. Tam vylodenie lodí a ,,uskladnenie aut s prívesmy" / predpokladám nejaký poplatok ../ Odtiaĺ už po vode spomínanou trasou späť do Braila ./ Celková trasa na vode cca 400- 600 km , protiprúdna plavba cca 140 km .Predpokladaný termín koniec júla , začiatok augusta,. Dĺžka trasy? / už spomínaných 400 - 600 -km podľa počasia, chuti poznávať, a nálady spoločenstva.../ podľa záuju min 15 dní , ale v pohode aj viac.Ak by bol záujem , tak sa to dá kludne nátiahnuť aj na 3 , 6 alebo 44 týždňou... :whist:
A asi to hlavné:
1.posádka pre každú srandu, ale do kempu sa nejde! / oni tam vlastne ani
niesú !/ :P
2. loď cca 3,5 až 8 m výkon aspom 20 hp až ..../more je more ../ :D
3. ochota spať v stane , :cry:
4. nevšímavosť voči možným komárom / niesú / :mad:
5. zásoba stravy , vody a benzínu na etapu cca 200 km . / t.j. 2- 4 dni / :gun:
5. Tolerancia voči tomu .že aj to čo sa nemôže stať ,sa vlastne stane ... :cry:
6. hudobný nástroj v akej kolvek forme je výtaný :whist:
7. Pas a v prípade náštevy Ukrajiny ! :D
Good luck! :good:
Neny
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Neny » ned říj 25, 2009 9:47 pm

Caf Cervo. Na nieco podobne sa pripravujeme z Oliverom uz druhu sezonu, len sme trochen skromnejsi. Olivero nasiel dakeho ceskeho potomka v tulci(ma tam penzion,tak sa tam asi daju schovat auta) a otial sme chceli dole jurskim a hore sulinskim kanalom, tak ze more len kustok. No zato viac delty. Ti prajem hodne uspechov, na tak velkolepej plavbe.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon říj 26, 2009 7:52 am

To vypadá velice zajímavě :good:
Můžeš ty lodě blíže upřesnit?
Pouze motorové lodě ve skluzu, nebo i plachetnice ve výtlaku?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon říj 26, 2009 9:07 am

Ahoj, zcela teoreticky bych H16 chtěl dostavět do léta 2010. Ale se 6HP motorem Vaše tempo neudržím :)

Nicméně, 2 týdny výtlačné plavby po proudu snad někde v létě 2010 dám ;) Zatím se mi nejvíc "zamlouvá" Dunaj z Lince 8)
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olchor » pon říj 26, 2009 9:09 am

Ahoj. V Deltě jsem už párkrát byl, ale vždycky na kanoi a pádla. S motorákem je člověk omezen na větší kanály a nemůže to být ono. Ale proti gustu žádný dišputát. Můžu poslat celkem slušnou mapu ( cca 6MB). Vojenská mapa 100k Delty se dá stáhnout na map servru www.poehali.org To je mimochodem skvělý zdroj vojenských topomap celé Evropy a Ruska v různých rozlišeních od 50k. Akorát to chce trochu trpělivosti při stahování.
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olchor » pon říj 26, 2009 2:08 pm

Protože se pár lidí ozvalo ohledně té mapy, hodil jsem ji do úschovny
http://uloz.to/2903196/delta.jpg
tam bude měsíc od posledního stažení, pak se vymaže. No ale mapy Delty je třeba brát trochu s rezervou, je to dynamická krajina a každý rok se trochu změní. Doporučuji knihu od O. Štěrby V dunajské deltě a zvláště kapitolu "Zahoď tu mapu!".
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon říj 26, 2009 5:52 pm

to Cervik

je to super,myslím,že bych to zvládl i se svým 15k motorem
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 110

Příspěvekod Denis » pon říj 26, 2009 6:25 pm

Olchor, ďakujeme za mapu. Zdá sa mi však že pri skenovaní bola zle preložená-poskladaná a nad Sulinským kanálom to je vidieť, mierne to tam nesedí :) .
Keď sme sa dostali minulý rok do Tulčei, tak som si myslel že zohnať mapu delty nebude žiadny problém, chyba lávky. A ani som ju tam za celý čas nezohnal. Našťastie Gabo s Červíkom dostali mapku od Rumunského Slováka Janka ktorý v Tulčei žije a spolu s bratom tam majú pekný penzion.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 8:24 pm

To Neny: Toho známeho máme spoločného , už sme sním boli minulí rok pri splave Dunaja do Č. M. Jeto super chlap máme naňho kontakt. Až bude treba , určite sa naňho dá spolahnúť. :good:
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 8:29 pm

To Libor : pre plachetnice si to určitre neviem predstaviť / vnútrozemská rieka , niekedy až podivuhodne úzka , kde možnosť použiť plachty je takmer nulové./ Na otvorenej vode by to asy šlo s plachtamy, ale tam je zasa problem s hĺbkou vody. Máš jazero o ploche 10 -15 km 2, ale polovica je nepriestrelne zarastená leknom a zvyšná polka má priemernú hĺbku 1,5 m. Takže plachetnica ? určite nie.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon říj 26, 2009 8:44 pm

cervik píše:To Neny: Toho známeho máme spoločného , už sme sním boli minulí rok pri splave Dunaja do Č. M. Jeto super chlap máme naňho kontakt. Až bude treba , určite sa naňho dá spolahnúť. :good:

Len taká drobnosť, ten náš bol rumunský Slovák :) Takže buď to Neny doplietol, alebo Olivero našiel niekoho iného.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 8:47 pm

To Olchor : dík za každú mapu ,alebo postreh , ktorý môže spestriť plavbu v Delte. Aj ja som tam už bol pár krát, ale vždy je pre mňa nové, a nikdy som nenašiel stejné miesta ,,ako pred rokmy". Tá kombinácia , ktorú navrhujem / relatívne rýchle plavidlo s kombináciou s ,,lenivým canoe" je práve otom . Niekam sa dopraviť , a tú oblasť prekukať na gumákoch , alebo iných ,,Samosplavoch" A zasa relatívne rýchli presun na iné miesta ... atď. proste vidieť za krátku dobu čo najviac. V devedesiatych rokoch som bol na tzv. ,,expedícii prežitia" v Dunajskej delte . Tam sme boli 24 dní len na kanojkách a rôznych gumenných príšerách bez stravy , žili sme len z miestnych zdrojov / ryby, žaby, užovky, lekna, tráva čo si ukradol , alebo chytil a pod.../ myslím to ironycky , ale je to fakt.! Jediné čo sme mali legálne a dovolené / bol prítomný profesionálny lekár / bolo 2! slovom dva dcl serioznej vodky na deň a osobu !!! / dezinfekcia, preventíva , liečenie rán , zubov , a pod.../ zaujímavé , že za celú dobu praktický nikto // cca 14 ludí / nikto neochorel , nemal večšíe tráviace problémy, alebo hnačky a pod../ Takže sme iný? Chcem trochu zaspomínať a kto má chuť... :)
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 8:51 pm

To Vovsky . 15 hp úplne postačí . Ideme do stojatej vody , tých ,, pár km" na mory ťa určite neodradí. A pokial máš napláne ísť s člnom , s ktorým sme boli na spoločnej plavde na Dunaji , tak nevidím absolútne problém . Len poď bude sranda!
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 8:55 pm

To Denis : Je to on , spoločný známy . Mali sme kontakt od dvoch ludí na tú istú osobu . / od Gaba a od Olivera /
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon říj 26, 2009 9:06 pm

cervik píše:To Denis : Je to on , spoločný známy . Mali sme kontakt od dvoch ludí na tú istú osobu . / od Gaba a od Olivera /

Tak potom si to Neny splietol, lebo on píše o nejakom českom potomkovi. Pozri jeho príspevok.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon říj 26, 2009 9:19 pm

To Denis : Poplietol to ./ myslím Nenyho / Toho známeho spoznal Olivero v roku 2006 keď bol s autom a kamarátom Blonďákom v Dunajskej Delte na čundry. V Tulči to na pár dní zapichli a náhodou natrafili na ten obchod ktorý potomok Slovákou vlastní . Hore na poschodí má penzion.
Olivero
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Olivero » pon říj 26, 2009 9:45 pm

Denis píše:
cervik píše:To Denis : Je to on , spoločný známy . Mali sme kontakt od dvoch ludí na tú istú osobu . / od Gaba a od Olivera /

Tak potom si to Neny splietol, lebo on píše o nejakom českom potomkovi. Pozri jeho príspevok.

Neny sa splietol.
Je to Rumun menom Mihaily (Michal) ktory mal otecka zo slovenska. Stretol som ho v Tulcea v potravinach ked sme doplnovali zasoby pred vstupom do Delty. Bolo to pred dvoma rokmy (2007) v lete, ked sme boly na expedicii v Rumunsku a dunajskej delte. Vtedy nam velice ochotne pomohol poradil a bol velmi rad ze sa moze rozpravat po slovesky. Dal mi kontakt ze ked nieco tak mam volat, fakt super chlapik (len ho moc nesmieme zneuzivat aby nam dlho "vydrzal") lebo do delty sa chcem vracat castejsie. Rumunov mam rad, ziskali si ma svojou naturou a dobrosrdecnostou.
To:Denis ja som mapu delty v Tulcea zohnal bez problemov a hlavne ramena a velke jazera sa moc nemenia ale ostatne ramienka a pod..., urcite ziju svojim dunajskym zivotom.

pre ilustraciu pridavam zopar nahladou:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 72

Příspěvekod Richard » pon říj 26, 2009 10:05 pm

To cervik:
Upřesňuji Liborovu otázku k obrazu svému - Plachetnicí znamená lodí, která má stěžeň (sklopný) a stejně dobře jako plachtami může být poháněna motorem, Režim plavby je výtlačný a v mém případě (kajutová dvoukýlová šarpie 5,25 m) s pevným ponorem cca 70 cm, motor cca 10 hp. Otázka - je tato loď schopna společné plavby a nebyla by brzdou?
Jozef.
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jozef. » pon říj 26, 2009 10:38 pm

To Červík , to Denis a to všetci, čo to do vás všetkých vošlo . že ste samí to. to atď-
Neviete napísať pre Denisa alebo pre Červíka. Veď iné anglické slovo ani (väčšinou) neviete. Tá slovenčina, čeština je tak krásna.

Neviem ako Vám všetkým ale mne sa tieto slová
pred rokmy, ironicki, Srpsko, serioznej , večšie ,s plachtamy

podčiarkujú červeným a navádza ma nasledovne:
pred rokmi , ironicky, Srbsko,serióznej, väčšie , s plachtami .

takže ani nemusím vedieť slovensky, česky , alebo máte iný software, alebo to robíte schválne?

Jozzef
leguan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod leguan » pon říj 26, 2009 11:15 pm

Táá "Rossijskaja karta" je nějaká zastaralá, odhaduji kolem aspon nějaká čtyři léta. Díval jsem se na naše město a některé stavby a silnice, i když dávno fungujou, tak je tam rusáci nemají.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon říj 26, 2009 11:33 pm

To Jozzef :lol: a ty nevieš že piaty pád - oslovenie bol zrušený? Teda už nemáme 7 pádov, ale len 6? Tvoj príspevok je ovšem mierne mimo témy tohoto vlákna /podčiarklo mi to slovo "ovšem" a čo teraz, mám hladať iný výraz, do čerta, podčiarklo mi to aj "hladať", tak mám písať hľadať, ja sa na to asi vyondiem a nebudem písať nič. Takže nech píšu len inteligenti, ostatný si môžu len telefonovať. :(
Mimochodom, to podčiarkovanie nespisovných a gramaticky nesprávnych výrazov má na svedomí môj kamarát Zdeno, ktorému si dal ohoblovať tú fošničku. On, vedecký pracovní SAV ten program zostrojil preto, lebo mal problémy s písomnou formou Slovenského jazyka.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon říj 26, 2009 11:45 pm

Richarde, s kýlom sa nedá jazdiť po jazerách a ani po spojniciach-kanáloch medzi jazerami. Mohol by si jazdiť len po večších kanáloch. Proti prúdu, tak ako nadškrtol trasu Červík, by si bol velmi pomalý a podla môjho názoru ísť spolu člnmi v sklze by to nebolo ono.
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olchor » úte říj 27, 2009 8:40 am

leguan píše:Táá "Rossijskaja karta" je nějaká zastaralá, odhaduji kolem aspon nějaká čtyři léta. Díval jsem se na naše město a některé stavby a silnice, i když dávno fungujou, tak je tam rusáci nemají.

No to přitlač, ty vojenské topomapy jsou staré min. 20 let, ale zase jsou zadarmo :mad:
Je nutné počítat s nějakými změnami. Ale přírodní útvary se zas tak moc nemění. Navíc si lze stahnout mapy, které jinak vůbec nejsou k dispozici.
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod avalon » úte říj 27, 2009 9:13 am

cau Cervo,

Vyborny napad, Vyzera to, ze to mas uz teraz velmi dobre cele naplanovane. Bereme aj Denisa ??? :hmm:

PS: pocul som, ako Vas vyhodili z Dunaja koli tomu summitu.... sila.. hold, musite nabuduce nechat zbrane doma....
Olchor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Olchor » úte říj 27, 2009 10:09 am

Jen taková drobná poznámka - proč neotočit směr plavby? Kdyby jste jeli po proudu Dunaje do Delty, pak Constanca a kanálem zpět, ušetřili by jste spoustu benzínu. Proud v Sulinském i SFG rameni je dost silný. Navíc by se mohly zúčastnit i lodě, které se na protiproud necítí.

Zpět na