60 Hp motor na Dunaj, v Bratislave Fínom, nestačil.

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

60 Hp motor na Dunaj, v Bratislave Fínom, nestačil.

Příspěvekod dedko » úte pro 18, 2012 6:33 pm

Včera o 19°° s kamarátom sme sa vybrali do Bratislavy. Naším cieľom bola lodenica Inter. V lodenici mi kamarát poukazoval celý areál. Zaviedol ma ku k nádhernej drevenej, zreštaurovanej pramičke. Bola to nádhera. Potom neďaleko odomkol jednu garáž, a povedal. Dedko, sem už chodím 50 rokov. Toto je môj život ! V garáži bola vodácka výstroj, kajaky, veslá, pádla a všetko čo k tomu patrí. No jednoducho telom i dušou sa upísal k vode...
Odtiaľ sme sa presunuli kúsok ďalej do motor Yacht servisu u Doda, kde kotvila pekná cca 12x 3,8 metrová, oceľová loď, z Fínska. Fínska osádka splavila celí Dunaj do Suliny a pokračovala po mori až do Rumunskej Konstanci. Tam sa trocha zdržali a vracali sa tou istou trasou späť. Keď išli hore prúdom pri Bratislave, zrazu zistili že ich 60 Hp zabudovaný, dizel motor, proti prúdu nestačí ! Pri Devíne to vzdali, loď otočili a zakotvili v spomínanom prístave. Tuná sa rozhodli že musia namontovať na zadok lode, pomocný prívesný motor. Po našom príchode nám hrdo predviedli, už namontovaný pomocný prívesný motor, Honda 50 Hp. Potom nás pozvali na palubu a samozrejme aj do lode a celú loď nám poukazovali. Loď bola nádherná, len škoda že som si nezobral foťák...
Trocha sme si pohovorili, vlastne hovoril s nimi len môj kamarát ( po Anglicky ) o plavbe po Fínsku a pod..., vymenili sme si mail, a po dvoch hodinách príjemného posedenia sme sa s nimi rozlúčili. Dnes ráno sa mali vydať hore prúdom do Rakúska. Či im ten pomocný motor pomohol neviem..Možno to vie môj kamarát ixxo......

Hmm.. Teraz som trocha v rozpakoch. Mám vyhliadnutú ocelovú loď v Holandsku, 9 x 3 m, s 55Hp dízel motorom. Bude ten motor stačiť na Dunaj ? Je pravda že Fíni mali loď ťažkú 18 t a tá moja vyhliadnutá, by bola ťažká cca 6 t. Má niekto skúsenosť s podobnou loďou na Dunaji ?..... :?
david
moderátor
Reputace: 152

Re: 60 Hp motor na Dunaj, v Bratislave Fínom, nestačil.

Příspěvekod david » úte pro 18, 2012 6:56 pm

jestli ti to bude stačit nebo ne, to nevím. ale vím, že tahle náhodná setkání - potkání nemaj chybu :good:

btw: nejni to o koních, ale kolik to s těma koňma plave km/h
cechura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod cechura » úte pro 18, 2012 6:58 pm

Dedko, pokud má někdo zkušenosti s plavbou po Dunaji,
ze všeho co jsem tu měl možnost vyčíst,
si to právě Ty a Denis.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod ixxo » úte pro 18, 2012 7:27 pm

Volal som im dnes večer, urobili 55 kilometrov, sú poblíž Wildungsmauer, zajtra sa dostanú k Freudenau, po tomto bude o čosi jednoduchšie, prúd je tam o čosi slabší. Loď sa volá Cecilia a je z roku 1976, bolo vyrobených 10 lodí, 9 slúžilo ako malé remorkéry, desiatu si nechal konštruktér upraviť pre svoje potreby, žiaľ sa nedožil konca stavby lode. Loď potom prešla viacerými rukami, môj priateľ Kai spolu s kamarátom ju pred pár rokmi zreštaurovali, Kai urobil komplet interiéry,jeho kamarát všetky technické záležitosti. Motor majú slabučký, niečo cez 60 koní, preto potrebovali pomocný závesný motor na hydraulicky spúšťanom zrkadle. Je vo veľmi peknom stave. Plánovali pôvodne plavbu dolu Dunajom do Čierneho mora, Bospor, Dardanely, Egejské more a cez Stredozemné more, Biskaj späť domov. V Nesebare došlo k vzbure posádky, manželka vzhľadom na zlé počasie odmietla pokračovať tak to otočili nazad na Dunaj a rovnakou cestou domov. Ani sa nedivím, na mori to s nimi dosť mávalo, loď nie je stavaná na more, nemá kýl, má malý ponor, relatívne vysoko ťažisko, asi to bolo dosť zložité na vlnách. Manželka vraj odvtedy štrajkuje a nechce sa plaviť. Čo by som ja za to dal :)
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » úte pro 18, 2012 7:46 pm

cechura píše:Dedko, pokud má někdo zkušenosti s plavbou po Dunaji,
ze všeho co jsem tu měl možnost vyčíst,
si to právě Ty a Denis.

Hmm... ale je sakramenský rozdiel sa plaviť na Dunaji s loďou cca 7-8 t, alebo na člne 120 kg... :)

V lete som mal tú česť splaviť celý Dunaj s katamaránom, dľžka 10 m, šírka 6,2 m a 3,5 t.
Ale sme šli dole kopcom...
Najprudší tok Dunaja je Vieden- Hainburg- Bratislava. Medveďov a trocha ďalej...

Sú tu ľudia ktorý sa na lodiach 10 a viac ton plavili a plavia. Možno sa ozvúúúú....
Červík a spol, kde sakra ste ???? :(
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 108

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2012 7:57 pm

Ixxo, mám taký dojem, že manželka jediná mala rozum :lol:.

Cechura, my jazdíme na pluvátkach. 12 x 3,8 je obrovská loď a ešte k tomu 18 ton, na také lode sa osádzajú 200 koňové dízle. Dedko, ty máš loď o 2/3 menšiu a skoro rovnako silný motor. Ja myslím že to zvládneš a ak nie, tak babka ťa bude ťahať s Linderom. :lol:
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ixxo » úte pro 18, 2012 9:07 pm

no som zvedavý čo to spraví s mojou loďou na Dunaji, aj keď sa na Dunaj dostanem asi až 2014. Aj moja loď má 12,40m a 3,80 šírku a mám 192 koňový motor ale vo výtlačnom režime to neznamená až tak veľa a dedko s menším výkonom dosiahne zhruba rovnakú rýchlosť. Ale 60 koní na 12 metrovú loď je dosť málo a s 50tkou Hondou ako podporou je to už o inom. Kai hovorí že im to robilo 2.5 uzla proti prúdu v Bratislave, tak im držím palce nech im to vydrží.
Manželky majú vždy pravdu :D
ak nie platí pravidlo číslo jedna :(
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 108

Příspěvekod Denis » úte pro 18, 2012 9:53 pm

Kai má teraz 110 koní a ty máš skoro raz tolko Ixxo. Dole v Srbsku sme stretli kolegu čo mal ocelovku 8 m a 2,2m šírku. mal na tom 20 HP 4 taktnú hondu, prívesák a velmi si pochvaloval, že na pol plynu ide proti prúdu 10-12 km/hod.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ixxo » úte pro 18, 2012 11:07 pm

No výtlačák je výtlačák, Rýn a Labe asi nie sú môj revír, budúci rok poinformujem ako to ide. Tá zima ide nejako pomaly.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ixxo » stř pro 19, 2012 9:37 pm

Už sú vo Viedni, Vienna Marina, vraj je príliš snobská, do Kuchelau to pre tmu nestihli. Pre silný prúd išli na zabudovaný motor aj prívesák.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » stř pro 19, 2012 9:50 pm

No, oni sú skúsený a do Fínska určite v pohode dorazia....držím im palce...
Ixo nestrať na nich kontakt, však nám sľúbili že v prípade plavby po fínsku nám,s vodnými mapami pomôžu...
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » čtv srp 14, 2014 11:45 pm

Ďalšia loď nezvládla, Dunaj hore prúdom, s motorom 110 koní.

Z Maďarského mesta Paks, sa vybrali po Dunaji, s oceľovou loďou dvaja kamaráti do Nemeckého mesta Regensburg.
V Regensburgu mali nastúpiť ich rodiny a mali sa vrátiť po Dunaji domou.
Lenže ich loď nezvládla plavbu proti silnému prúdu. Pri Rakúskom meste Hainburg (celý sklamaný) to museli otočiť a vracali sa späť. Ďalšie sklamanie ich čakalo pred Gabčíkovskou komorou. Komory v tom čase boli (dlhšie) mimo prevádzky ! Preto sa znova sa museli vrátiť na Hrušovskú zdrž a loď zaparkovať pri Modrej čajke. Odtiaľ odcestovali domou autom a doma čakali na opravu Plavebných komôr ...
Veľmi sa tešili na tú plavbu a celú dovolenku im (skazil) silný prietok Dunaja..... :(

Ocelovka, dĺža 8m šírka 3m, ponor 90 cm a váha- tuším 8 t ?

Obrázek

Obrázek
Pri kúpe lode mal motor 55 koní, zdal sa mu slabý, tak vymenil motor za 110 koní a ešte po rade s odborníkmi menil 4 krát (propeler s rôznym stúpaním) Po výmene motora a propelerov, mu loď išla len o 1 km/h rýchlejšie...
.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv srp 14, 2014 11:57 pm

v jeho případě už to není o koních, ale o délce ve vodorysce a tvaru dna. Je to obtok a víc nepoplave.

ty "odborníky" bych chtěl chvíli na hraní :lol:
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » pát srp 15, 2014 7:28 am

Horeuvedená loď "Red Wine" bola určite kupovaná v Holandsku. Teda bola postavená na kanálovú plavbu. Holanďania takéto lode využívajú skôr na weekendové pobyty na vode. Rýchlosť a sila nie sú prioritné. Veľkým lákadlom pre kupovanie takýchto lodí je ich cena. V Holandsku sú dostať už od 4000 EURO. Šikovný majster ich zrepasuje za pár tisíc a pekná lodička môže slúžiť napr. ako Dedkovi. Nie sú však vhodné na dlhé trasy po Dunaji.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát srp 15, 2014 8:17 am

Ozzie, trochu přitlač s tou cenou ;) Za 4000 EUR to bude spíš vrak vhodný na celkovou generálku a ne opravu za pár tisíc. Leda bys myslel několik párů tisíc EUR :)
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát srp 15, 2014 8:52 am

Dedko a kolik ze jim to jelo maximalne s tim 110HP motorem?
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pát srp 15, 2014 9:49 am

Na stojatéj vode, 13 až 14 km/h
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát srp 15, 2014 4:11 pm

tak podobnou jem měl 9x3 metry motor 62 hp a plulo to taky tak 15km. max. a rozdíl mezi plným plynem a třeba 80% plynu už moc rozdílný nebyl jem to víc řvalo a začala se prodadat zád.
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod lebon » pát srp 15, 2014 4:55 pm

Minulý týden rychlost proudu na Dunaji pod Medveďovem až do Budapešti 8 - 9 km/h.Měřeno GPS s vypnutým motorem.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » čtv zář 04, 2014 12:02 pm

Kamarát z Čilistova sa úspešne po Dunaji doplavil na Deltu Dunaja.
Kamarát túto loď,( ktorá je priviazaná ku mojej), na jar priniesol z Nemecka, (tam Pracuje aj býva)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Dĺžka tejto lode, tuším 12,5 metra, šírka 3,6 m a váha 13 ton. Motor dízel, 130 koníkov.
Štvrtého augusta sa z Čilistova vybral s rodinou na Deltu a a za 25 dní bezproblémovo sa aj doplavil.
Na tom nie je nič zaujímavé, Dunaj ročne plavia desiatky ľudí na rôznych plavidlách.
Mňa najviac zaujíma jeho cesta späť. Keďže času má nedostatok, tak sa rozhodol že loď si dá späť doviesť na nákladnej lodi. V Rumunsku stretol Slovenský tlačák, tak sa okamžite poinformoval či mu loď môžu naložiť a koľko to bude asi stáť. Keď sa dozvedel cenu dovozu tak to mu vyrazilo dych !
Za dovoz pítali 9 500Euro ! Kamarát zvolil lacnejšiu variantu. Loď si ponechá do budúceho roka, v Rumunskom meste Braila. Tam mu ho zo žeriavom vyberú a za dobrú cenu mu aj ponornú časť lode natrú.
Cestu na Deltu a späť, treba dobre naplánovať, aj kvôli nedostatku času.... :?
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv zář 04, 2014 7:18 pm

Jo, dolů to je paráda a levně, ale cesta proti proudu, to je Očistec + pěkná spotřeba. Úplně mi stačilo cca 370km Labe. Osezená pr del. Z delty Dunaje bych to nechtěl.

Zpět na