Velkolélsky ostrov

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 104

Velkolélsky ostrov

Příspěvekod Denis » stř led 09, 2013 9:35 pm

Velkolélsky ostrov sa nachádza kúsok pod Maďarským mestečom GONYU /Maďari prepáčia, nemám tu dvojbodku, resp. neviem kde je/, to je tam, ako je ta krčma na brehu kúsok pod výtokom Mošonského Dunaja. :D Na 1786-5 km je presypaný vtok do Velkolélskeho ramená, ktoré spolu s hlavným tokom Dunaja tvorilo Velkolélsky ostrov. Bratislavskí ochranári zo skupiny BROZ aj tu lobujú za znovuotvorenie tohoto ramena. Povodie Dunaja je vraj aj tomuto projektu naklonené. Velkolélsky ostrov sa nachádza na riečnom km 1786 - 1781. Na ostrove BROZ zaviedlo klasické pasienkové hospodárstvo domácich zvierat, ktoré tu fungovalo pred kolektivizáciou, takže vidno tam pasúce sa kone, šedé kravy, kozy a ovce. Na km 1782 boli obnovené v skalami spevnenom brehu pôvodné kolmé hlinité brehy, kde hniezdia Brehule, je vhodné si zobrať ďalekohlad a nechať sa unášať prúdom. Kone tam má občianske združenie, viac nájdete na ich stránke www.zlatyhucul.sk . Na koňoch sa dá zajazdiť za poplatok po Velkolélskom ostrove, po dnes jedinečnej lužnej krajine, kde sú rozlahlé lúky a pasienky s hlavovými vŕbami a lužné lesy. Nie je tam žiadne prístavisko, ale na cca 1783 km je štrková plážička a odtial je to k ohradám kúsok. Z manželkou sme sa tam minulý rok zastavili s našou motorovou pirogou, koniarka kúpala akurát koňa v Dunaji, dobytok bol fakt ako z predminulého storočia. Bol to silný zážitok. Vrelo odporúčam.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » stř led 09, 2013 10:47 pm

Boli sme na Velkolélskom ostrove na výlete s otcom a so synom pred Silvestrom. Úžasné miesto, pohľadali sme aj jeden geocach poprechádzali sme sa, pokochali a žasli aké staré a velké duby tam rastú. Dunaj bol vysoký, takže z brehov sme vela nevideli. Mám aj fotky, ale v druhom počítači. Keď prídem domov dám nejaké sem. BROZ má celý ostrov prenajatý na 25 rokov, lebo len tak sa dá vylúčiť naše "osvedčené" lesné hospodárstvo a krvilačných polovníkov.Niečo na čítanie tu: http://www.envira.sk/03_06pdf/lel.pdf
Je to ostrov pokoja. Navyše je na veľmi peknom úseku Dunaja. Aj na Maďarskej strane sú pekné miestá. Akurát som špekuloval či by sa tam nedalo táboriť? V lete plánujem plavby na Dunaji a toto miesto by sa hodilo ako táborisko. Len neviem či by nám to dovolili? Asi sa ich slušne opýtam. Ináč gratulovať mladím ľuďom z BROZ-u je málo. Majú môj obdiv, že nám ukázali ako nato :good:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv led 10, 2013 9:58 am

:) Šéf BROZu je približne náš ročník. Vnukol som im myšlienku, aby tam spravili verejné táborisko. Ochrana prírody by sa mala približovať viac k luďom. Na ostrove sú 4 zamestnanci, miestny a šéfovia brozu sú táborníci ako my.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » čtv led 10, 2013 8:28 pm

Takže by bola šanca? ;)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv led 10, 2013 9:37 pm

Pokial to táborisko nie je oficiálne, tak je dobré požiadať majitela, nájomcu o súhlas. Ak by to bolo na viac dní. V prípade že budeš mať záujem a budeš si myslieť že kamarátske prihovorenie pomôže, tak sa ozvi.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » stř kvě 28, 2014 8:54 pm

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř kvě 28, 2014 11:18 pm

To je fakt dobrá správa. A možno aj ukázka pre tých, čo z duše nenávidia ochrancov prírody. Ja len dodám, že tejto partii sa podarilo oživiť, teda sprietočniť aj Medveďovské rameno, a nedávno bolo prekopané aj Karloveské rameno u nás v Bratislave. Teraz ako je vysoká voda som po ňom pádloval proti prúdu až do Dunaja. To otvorenie do hlavného toku je ozaj velkolepé.

Zpět na