Prosba o pomoc - sháním průvodce po Dunaji a obdobné info.

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pupi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Příspěvekod pupi » pon črc 08, 2013 4:10 pm

My sme boli s piatka na sobotu trasu Sáp –Dunaalmás a späť. V Medveďove bola totálne rozbahnená cesta na spúšťanie lodí a keď som videl ako sa tade predierajú štvorkolky tak sme sa vrátili do Sápu a tam našli celkom slušne miesto, postačujúce na spustenie nášho gumáku. Podotíkam že je všade na brehu neskutočné množstvo komárov a kto sa nato neprichystá tak si to aj odnesie ako my. :cry:
V piatok o 18-tej nás v Komárne zastihla poriadna búrka, len tak tak sme stihli na sútoku s Váhom postaviť stan a schovať sa. Tam sme po búrke videli Jozefa s Gabom (ktorých lode poznám s fóra a v tomto úseku ich vždy vidím) ako vychádzali z Váhu. ;) Nuž kajutovka je kajutovka, možno raz. Samozrejme sa nám už nechcelo pokračovať a aj tak po hodine začalo pršať a poprchalo celú noc. Na druhý deň sme sa zastavili v Maríne Patince, no po povodňách stále nefunguje reštaurácia. Nemali sme chuť na dalšiu mokrú noc s komármi, tak sme to otočili, zastavili sme sa v Denisom spomínanej reštaurácií na Váhu ,dobre sme sa nabaštili a vyrazili domov. Sumár 125km, časté pauzi, rýchlosť 22-25km/h, spotrebovaných 19l benzínu, jedno utopené tričko, pekný výlet.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pon črc 08, 2013 6:50 pm

To na čo si Dedko nevedel spomenúť, sa volá Szentendre. Szentendre je mestečko, Szentendre Duna je to rameno a Szentendre sziget je ostrov medzi tým ramenom a hlavným tokom. Na ostrove sa veselo táborí skoro všade, v mestečku pre vodákov nemajú žiadne mólo. Pristávali sme tesne pod mestečkom. Na začiatku Budapešte sú dve maríny, jedna na pravo je Wiking marína, tam je čerpačka na benzín, tankuje sa rovno do lodí. Tá druhá marína je na lavej strane pri novostavbách luxusných obytných domov, neviem ako sa volá, ale pre návštevu mesta je vhodnejšia, lebo velmi blízko je stanica metra. Mala by byť na km 1653. Je tam pomerne velké rameno, s priemyselným využitím, na konci je jachtklub, ale prostredie túze nevábne. Ak by bola vo Wiking maríne náhodou nefunkčná benzínka, tak tu je asi 100m od toho yachtklubu k autobenzínke.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » pon črc 08, 2013 8:08 pm

Na ľavom brehu Dunaja pri ostrove Szentendre je mesto Vác. Je to byskupské mesto s nádherným centrom a krásným nábrežím. Vác je moja srdcovka, žil som tam na striedačku skoro 6 rokov a veľmi som si tých ľudí obľúbil. Na trhu bola vždy fantastická atmosféra, keď prichádzali z okolitých dedín babky ponúkať svôj tovar a medzi sebou rozprávali archaickou Slovenčinou. Treba vedieť, že Vác a okolie bolo po tureckých vojnách zasídlené Slovákmi z Hornej Zeme a Švábmi z Nemecka (Donauschwaben).
Neďaleko kompy na nábreží je reštaurácia "Halászkert", teda Rybárská záhrada. Je to stará tradičná reštaurácia, ktorá je pravideľne skúšaná povodňami, ale vždy rekordne rýchlo opravená. Ponúkajú skvelé rybacie a iné jedlá a samozrejme halászlé z kapra a zo sumca. Je nezabudnuteľný zážitok sa tam navečerať a popritom len tak pozerať na Dunaj, na kompu, na neďalekú lodenicu a na život v meste a samozrejme si popíjať nejaké skvelé víno.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pon črc 08, 2013 8:23 pm

Denis ma inšpiroval navštíviť dedinu Neszmély. Išli sme tam sobotu poobede s autom :( Pozreli sme si lodný skanzen, potom sme si navštívili kemp Éden. Kemp je veľký a super zariadený. Bolo vidieť ešte následky povodní, ale už rastie čerstvá tráva, apartmány, moderné maringotky a velké stany sú už pripravené. Je to krásné miesto, asi tam pojdem v auguste na pár dní. Je to perfektné miesto na vychádzky s gumákom. Majú aj vlastnú marínu a samozrejme aj reštauráciu. Trochu ma zaskočil vlak, ktorý chodí pár metrov od kempu, ale všetko nemôže byť perfektné. Cestou späť sme si dali pečenú rybu v bufete pri lodnom skanzene. Akurát tam dorazili a zakotvili Pupim spomínaní Bratislavčania. Škoda, že sa napoznáme. Treba to napraviť asi :D
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod dedko » pon črc 08, 2013 9:01 pm

ozzie
Tvoje slova su vypocute..... napravime kazdu krivdu ktora na nas bola spachana !!!!!
Budem organizovat Dunaj - party....Kazdy je vitany aj z CZ !
Tam sa mozeme zoznamovat a zoznamovat..... :)

Na jedle a piti sa urcite dohodneme.....
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod lebon » pon črc 08, 2013 9:55 pm

Chlapi,díky za tipy,jen to na mě sypejte.Samozřejmě nejde využít vše,ale když je z čeho vybírat je super.Obvzlášť mě těší aktivita Dedka.Už máš tu bembeřicu profůknutů,nebo se ještě chystáš?Na tie platničky mám od 45 ti roků důchod,ale dělali mi to v Ostravě.Těší mě,že jsi už čipera.Jinak akcí na Dunaji,pokud mě nezaženete se asi začnu účastnit už z důvodu dopravní dostupnosti.Na Vltavu nebo na Labe asi přez Polsko.Tak že j... na to.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod ixxo » úte črc 09, 2013 7:02 pm

lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod lebon » čtv črc 25, 2013 6:46 pm

Nazdar všichni.Tak termín se mi blíží a úměrně stoupá nervozit\a.Po měsíci mi konečně z E schopu přišla doporučená knih"plavba po Dunaji atd".Jako četba za dlouhých zimních večerů asi dobré,na použití k plavbě nepoužitelné.Je to de facto lodní deník.To je ta výhoda prodeje přez internet.Nevíš co kupuješ.Nakonec pán bůh zaplať za Denisův cestopis a Vaše postřehy z výletů.Ještě mám objednanou publikaci doporučenou Dedkom,která je sice v němčině,ale asi dobrá.Uvidíme co dojde.Jinak,uvidíme jestli se vrátim.Na maďarské řece s německou mapou bez znalosti ani jednoho jazyka,to bude prdel.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv črc 25, 2013 8:48 pm

A kedy to vlastne ideš?
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » čtv črc 25, 2013 8:57 pm

přesunutno do odpovídající sekce

To lebon : v prvním příspěvku píšeš, že nevíš, kde hledat Denisův cestopis o jeho plavbě.
je to tedy reportáž, v sekci "REPORTÁŽE - Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody" jsem našla např. toto : modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2169 .
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv črc 25, 2013 9:03 pm

[quote="Ozzie"]Denis ma inšpiroval navštíviť dedinu Neszmély. Išli sme tam sobotu poobede s autom :( Pozreli sme si lodný skanzen,

Ahoj, prohledal jsem web ( tedy Google prohledal web) Zmínku o skanzenu jsem našel, našel jsem i lodní mlýn, ale žádné fotky lodí, a přitom by mne to zajímalo, nenafotili jste něco? Tedy pokud tam bylo na co se koukat....... :roll:
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » čtv črc 25, 2013 9:06 pm

teď koukám, že ve druhém příspěvku už odkaz na Denisův cestopis je....
no, snažila jsem se :)
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » čtv črc 25, 2013 9:41 pm

Ahoj Max, niečo som nafotil, snáď Ťa to poteší:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Momentálne tam kotvý monitor Leitha, ktorý bol postavený v roku 1871.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv črc 25, 2013 10:12 pm

Nádhera, moc děkuji alespoň za toto, tam bych asi vydržel dost dlouho :)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv črc 25, 2013 10:59 pm

Maxíku, šup šup, zober jednu loďku a poď na výlet. V jednej s tých historických lodí sa dá bývať, ešte aj záchody sú originál, teda kabínky, misy nie. Ozzie ti dohodne ubytovanie a máš to. Čo si nezaslúžiš nejaký výletík?
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod lebon » čtv črc 25, 2013 11:08 pm

Jedeme,jak už jsem psal 5.8.v odpoledních hodinách s Medveďova.Nechce se mi stepovat v Gabčíkove před komorami než mě proplaví.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pát črc 26, 2013 7:00 am

Maxi tam by si mohol aj pracovať :lol: na tých starých mašinách je stále nejaká robota. :D A ten monitor tam nekotvý stále!
To Lebon: určite sa mi ozvi! niekde sa prídem na Vás pozrieť. Piatého mám prácu, lebo už skončí dovolenka, ale určite nájdem čas ten týždeň.
Za lodným skanzenom nižšie je pekný kemp s marínou. Na druhom konci je kopa murovaných pecí, volá sa to "štrudlová dedina" a keď človek má šťastie tak tam pečú super veci. Neďaleko Neszmély je špičkové vinárstvo HILLTOP aj s hotelom. Určite sa oplatí ísť tam na večeru a koštovku.
No veď uvidíš...
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod lebon » pát črc 26, 2013 7:14 am

Máme v plánu (zatím)jet do Baje a nazad,tak se musíme najít.Máme spolu neuzavřený účet,tak doufám,že to vyjde.Budeme se těšit.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pát črc 26, 2013 8:50 am

Já žiadný otvorený účet neevidujem! :D Ztoho si ťažkú hlavu nerob. Hlavne si užite Dunaj
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod lebon » pát črc 26, 2013 6:45 pm

Ozzie,nebuď skromný,jak bych se asi domluvil s Maďarem?Kolik krát mám problém se domluvit sám se sebou.Ale operace se zdařila,Yamaha šlape jak víno,tak opakuju znova,jsem dlužník.
Jozef.
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jozef. » sob črc 27, 2013 12:07 pm

Je to trocha mimo.
Ďalšia slovensko česká zostava dorazila do Čierneho mora.
Po 15. dňoch a 1805 km.
Reportáž nasleduje.
Jozef Milka Gabo Radka Viktor Ľubka Martin Ľuboš
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » sob črc 27, 2013 3:50 pm

Nóóóó....15 dní a 1805 km...
Pekný výkon !!!
Veľká gratulácia všetkým... a tešíme sa na reportáž ! :clap: :clap: :clap:
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod lebon » čtv srp 01, 2013 8:59 am

Děkuji tímto Dedkovi za radu a kontakt na distributora knihy DIE DONAU.Perfektní publikace s mapami,označení kempů a všeho zajímavého kolem řeky.Bohu žel je to pouze v němčině,ale zvládám to v celku i já(a to už je co říct.).Kdo by to hodil do slovenštiny nebo češtiny,tomu kule pozlatit.Jen bych potřeboval poradit,ohledně značení kilometráže.Prý je tam dvojí.V knížce je delta 0Km.Díky za informaci a Dedkovi zvlášť za tip.
Jozef.
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jozef. » čtv srp 01, 2013 9:24 am

Predvčerom sme sa vrátili z Delty Dunaja, tak mám čerstvé informácie.
Kniha Die Donau je výborná, a párkrát sa nám hodila. Žiaľ už nie všetko je aktuálne. To isté však platí aj o GPS navigácii a o mape k nej. Naši predajcovia (podotýkam oficiálni) odniekadiaľ zohnali mapu Dunaja a tvária sa , že je to bohvieaký bonus k prístrojom Garmin. Tá mapa je celá v maďarčine, a podrobná je len na maďarskom úseku a čiastočne aj na našom. Veď sme boli Uhorsko.
V Srbsku sú na tej mape ešte značené km (maďarsky FKM), potom už len plavebná dráha hrubou čiarou , a kde tu aj hĺbky. Bóje ani ostatné značky tam už nie sú a ak , tak úplne od veci. Na troch miestach je už plavebná dráha inde, a dokonca dvakrát vyznačená cez ostrovy, ktoré sú tam evidentne od nepamäti. Našťastie včas sme sa rozhodli zrušiť nočnú preplavbu. GPS sa hodilo zase v delte, kde by človek mohol aj zablúdiť .

Pokiaľ ide o značenie.
Po mesto Tulcea (km80) je značenie v km, odtiaľ v nm (maďarsky TMF) a už si na NM42.
Je to preto , že do ramien Dunaja plávajú veľké námorné lode až po mesto Galati. Na celom tomto úseku má Dunaj hľbku okolo 17 m.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » sob srp 03, 2013 1:51 am

lebon píše: DIE DONAU.Perfektní publikace .Jen bych potřeboval poradit,ohledně značení kilometráže.Prý je tam dvojí.

Ahoj lebon
Tá kniho-mapa, na tvoje plavby je dostačujúca. Na Dunaji nezablúdíš :)
Ak pôjdeš na Dunaj 5.08 tak sa možno prídem pozrieť do Medveďova...
Bohu žiaľ len ako divák... :cry:

Jozef. píše:Predvčerom sme sa vrátili z Delty Dunaja, tak mám čerstvé informácie.

Pokiaľ ide o značenie.
Po mesto Tulcea (km80) je značenie v km, odtiaľ v nm (maďarsky TMF) a už si na NM42.
Je to preto , že do ramien Dunaja plávajú veľké námorné lode až po mesto Galati. Na celom tomto úseku má Dunaj hľbku okolo 17 m.

Ahoj Jozef...Vitajte doma :good:

Trocha nerozumiem tomu čo píšeš...
Podľa mňa v meste Galati na kilometri 150 končí Dunajské značenie v kilometroch a potom sa začína značenie v míľach. Za 150 tým kilometrom v meste Galati začína 80 míľa...a končí v Suline na nulke...

Ak sa milým, opravte ma...vlastne Dunaj je značený opačne... po prúde hore :P

Č sa týka GPS navigácie. Ja som si digitálnu mapu objednal priamo v Maďarsku u výrobcu.
Jednoznačne sa ma spýtal do akého prístroja to potrebujem (presný typ)
S mapou som spokojný... Od rakúska až po deltu ukazuje všetko boje,
(no vlastne na boje sa spoľahnúť stále nedá pred našimi očami ich zbierali a premiestňovali)
mosty, nebezpečné miestá atď... samozrejme sú malé chybičky...
Ak budeme na Dunaji tak tie mapy preskúmame... ;)

Možno nie každý Carmin vie tú mapu prečítať ....

Podľa mojich poznatkoch tuná končí Dunajský km 150 v meste Galati...

Obrázek

Aj podľa mojej GPS...
Obrázek

Tu začína 80 miľa podľa GPS...
Obrázek

Za tou loďou je tabuľa 80 míľa...
Obrázek

Zpět na