Trailer Sailer pro tříčlennou rodinku

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Re: Trailer Sailer pro tříčlennou rodinku

Příspěvekod Charlie » pát úno 26, 2016 5:24 pm

Zdenda12345 píše:Já osobně si hlídám inzeráty a koukám po lodích s vodním balastem a velkým vnitřním prostorem. Můj favorit je Viko 27, ale ještě jsem ho neviděl v inzerci. :(
Poláci staví lodě snad přesně podle mých požadavků. Hlavně transportovatelnost, vnitřní prostor a cena. Vyvažujou to samozřejmě trochu horší plavební vlastnosti. No já jsem spíš vodní karavanista, než jachtař, tak mi to nevadí. :)

Ta Viko 27 s vodním balastem bude mít sice trochu nižší váhu, ale klasická ploutvová 27 je pekelně těžká - sice má psanou váhu 2,2t, ale ve skutečnosti má přes 2,8t, takže i ta s vodním balastem se do uváděných 1,6t zřejmě taky nevejde. V létě jsem se v ní byl podívat, pěkná to lodička, neuvěřitelně prostorná i když z venku to na vodě vypadá příšerně. Ale majitel právě říkal, že s tou váhou se moc nevytáhli (váží stejně jak moje dvoukýlová 25ft) - zjistil to až při jeřábování na vodu. Ale tak do 3,5t se to s vlekem vejde, takže transportovatelná ještě v pohodě.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát úno 26, 2016 5:34 pm

Tak to jsi mě moc nepotěšil. Samozřejmě jsem počítal s tím, že váha nastrojené lodě je jinde, než váha "holoty". Ale až takový rozdíl, to je síla.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát úno 26, 2016 5:38 pm

No pán z toho byl taky celkem zklamaný, říkal že mu bylo divný, že ten vlek nějak hodně sedí, a až když jeřáboval, tak zjistil proč. Mě se kvůli váze ta s vodním balastem taky zamlouvala, ale tak je to velká loď, tak něco vážit musí. Interiér ale hodně prostornej, na vvvodní kempink paráda. Tak jsem se pokochal a řekl si, že si nechám to co mám - navíc v tom mám i zabudovanej diesel.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » pát úno 26, 2016 7:35 pm

Zase mi to připomnělo, že bych měl zajet na váhu. Dosud jsem zbaběle strkal hlavu do písku. Podle výrobce má moje loď 1.1t. Vlek má 240kg. Koupil jsem pneu C s indexem nosnosti asi na 850kg každou. I při maximálním nafoukání to nevypadá úplně zdravě. Zase to ale nejsou nijak značkový pneu, tak třeba výrobce kecá. :?
No prostě nevim. Odhaduju to na 1,4 - 1,5t i s vlekem a modlím se aby to nebylo víc. Náprava je na 1,3t.

Když pominu, že výrobci můžou kecat, je nějak stanoveno jaká hmotnost se uvádí? Např. loď, stěžeň a plachty? Nebo jen samotná loď?

Já jsem přidal plato (tuším kolem 30kg), lednici a radarový oblouk na soláry. Nádrž na vodu je plastová a má max. 2kg. Elektroinstalaci nepočítám. Motor, kormidlo a kotvy vozím v kufru.

Až dam vlek dohromady, tak asi zajedu na váhu. Hlavně aby to nebylo jako když jsem přihlašoval vlek pod motorák. Objel jsem 3 váhy. 2x sběrna a jednou skládka. Jednou mi navážili 180kg, jednou 310kg a na skládce, kde mají moderní váhu řízenou počítačem mi navážili těch tušim 240kg. Ti jediní taky měli váhu ověřenou (zvláštní že?) a dali mi protokol.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pát úno 26, 2016 11:05 pm

No, s hmotnostma je to masakr. Výrobci jsou většinou hodně optimističtí. O tom už jsem se párkrát přesvědčil.
Nejjednodušší způsob jak zjistit hmotnost, je zajet do sběrných surovin na váhu. Hmotnost vleku člověk většinou zná...
A připravil bych se na pesimistické hodnoty. :lol: Já takhle jednou musel narychlo vyměnit auto těsně před cestou.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pát úno 26, 2016 11:19 pm

Zdenda12345 píše: Je nějak stanoveno jaká hmotnost se uvádí?

Nevím to jistě. Ale mohla by to být:
Empty Craft Mass (Non ISO definition)
Boat in the standard version ready to sail (standing and running rigging in place, upwind sails furled or rolled in place),but without engine (for outboard engine version), without battery (for outboard engine version), tanks empty, without carrying nor mooring nor safety equipment.

To je definice, ze které se vychází při udělování CE.

Ono je to ale asi akademická diskuse. Stejně je to o pár set kilo jinde :lol:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » sob úno 27, 2016 8:18 am

Na váhe človek zažíva šoky, to je pravda. Ja som ho zažil aj s prázdnym vlekom. Vlek mám min. o tretinu ťažší ako je v papieroch. Na zakázku robený. Keď som to reklamoval, tak bolo: máte tam naviják a držiak na naviják, lyžiny, a pod. Čo teda chcete? A tak mám papierovo všetko v poriadku a vskutočnosti som prevážený, lebo vlek si ubral sám sebe na nosnosti.
Nezabudnite na to, že C gumy sa majú meniť každých 5 rokov, nezávisle na dezéne.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » sob úno 27, 2016 9:49 am

No já jsem ten vlek přihlašoval sám, takže jsem sundal loď a jel zvážit hotový a nastrojený vlek. Potíž byla v tom, že se ty váhy ve sběrnách dost lišily. V podstatě o 10%.
Zase ale je pravda, že jsem přihlašoval a tedy vážil vlek pod motorák. Tyto doklady pak používám i na vlek pod plachetnicí. Podle manipulace je vlek pod plachetnicí je o dost lehčí. Ten jsem schopnej při parkování poponést. S vlekem pod motorák nehnu. Je fakt masivní. Páteř z jeklu 100x100x3mm a je plně vybavenej rolnama. Proti tomu je vlek pod plachetnicí papírová hračka. Je to asi vyrobený z normálního vleku s korbou.

Možná by sem mohli lidi napsat papírovou a skutečnou váhu lodě. :)
Samozřejmě prázdné se základním vybavením, jak psal PodPetr.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob úno 27, 2016 11:07 am

Northmani váží po dokončení a po zkoušce v bazénu každou dokončenou loď, včetně stěžně a vybavení. Na jeřábu mají digitální váhu a přesnou hodnotu píší do předávacího protokolu. Kontrolní vážení se se provádí i po vylaminování každého trupu.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob úno 27, 2016 12:00 pm

Já vážil odečtem, nejdřív auto, pak auto s vlekem a pak auto s vlekem a naloženou lodí. Váhy jsem si dopočítal, mělo by to být trochu přesnější. U Jaguaru 25 papírová váha lodě 1950kg, skutečná 2840kg. Po dodatečných úpravách už budu někde u 3t. U Jaguaru 22 mi váhy seděli, vážil přesně to, co papírově měl. No kdybych dneska kupoval jetou loď, asi bych si ji nejdříve nechal zvážit. Pak se člověk nestačí divit.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned úno 28, 2016 10:29 am

Je to velice zajímavé řešení, škoda, že už to tu nikdy nikdo nenajde. Stálo by za to to přesunout tam, kam to patří.... :?
viewtopic.php?f=36&t=7616&hilit=navij%C3%A1k&start=100

Zdendo, nemáš fotku navijáku na autě ?

Před tímto příspěvkem bylo o navijáku na auto a přesunul jsem to tedy na odkaz Geronima... smike
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » ned úno 28, 2016 10:57 am

Téma jsem hledal, ale asi blbě, tak jsem to dal sem. :oops:
Fotku udělám.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » ned úno 28, 2016 12:51 pm

Zdenda12345 píše:Nějak jsme odbočili. I když auta jsou určitě důležitý. Stejně tak je pravda, že automat se na tahání přívěsů opravdu moc nehodí. Pálí se lamely a oprava je drahá (podle typu 60-100 tis.). Samozřejmě bábovka (hydrodynamický měnič) je zase super věc na vytahování z vody. :)
Dvouspojky bych sem asi vůbec netahal, ty se na to nehodí už vůbec. To je škoda slov.

Domnívám se, že je reálné pořídit pěknou a prostornou loď do 1,5 - 1,8t i s vlekem. Není teda potřeba zbytečně panikařit. Stačí normální NEOŠIZENÝ rodinný auto s 2t na kouli. Je dobrý se třeba podívat na převodový poměry jedničky. Čim "kratší" jednička, tim samozřejmě líp. Taky na čím výkonnější motor je dané auto stavěno, tím robustnější spojka a převodovka. Třeba bawo 5 i éčkovej mergl jsou stavěny na cca 700Nm a 500hp.

Já jsem sice na superblba nadával, ale kdyby bylo nejhůř, tak to z vody taham až nahoru jen navijákem a rozjížděl bych se teprve po rovině. Musel bych ale v půli sjezdu založit vlek, popojet autem a zase tahat navijákem. :( Mám jen asi 12m lano a na buben se víc nevejde.

No já mám opačné zkušenosti, na tahání nad automat není, pravda, tahal jsem hlavně přívěs s koňma, ale váha obdobná. Všechno je o tom se naučit automat používat, pak je to nejlepší co existuje. Venku tahá těžký vleky 80% lidí s automatem, je to jen ,,o noze,, ;)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned úno 28, 2016 5:10 pm

Maxik1958, souhlasím, automat je skvělý, na vytažení lodě zablokuješ jedničku a bez řazení vytáhneš loď.
Na silnici můžeš omezit řazení nahoru a tak automat neřadí a plynule táhne, když tak řadí dolů.
Pak se lamely nepali a motor jde v trochu vyšších otáčkách a lehce.
Tempomat funguje pak skvěle.
Audi A6 ofroad diesel 3litry automat tahám loď 7,5 tun po rovině a do menšího stoupání na zahradu.
Životnost spojky závisí na způsobu rozjíždění. Někdo se rozjíždí "na větrák" a pak spojka moc nevydrží.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned úno 28, 2016 5:19 pm

smazáno....odesláno omylem 2x
Naposledy upravil(a) geronimo dne ned úno 28, 2016 5:22 pm, celkem upraveno 2 x.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned úno 28, 2016 5:19 pm

A už je to tu zase... :D tohle patří do vlákna auta pro jachting :whist: :P :D
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » sob kvě 21, 2016 8:51 pm

Posílám krátkou aktualizaci.
Vzhledem k finanční situaci začínám koukat i po motorácích. Motorák mi byl překvapivě schválen drahou polovičkou. :shock:
Plachetnici asi odložím a hlavně to bude zas nejspíš trimaran. :)

Poraďte mi tedy loďku s následujícími parametry.
1) hmotnost max. 1 tuna
2) s koupelnou, nebo možností jí dodělat
3) stojná výška stačí pod bimini
4) oblast plavby - kanály a mořské pobřeží

Celkem se mi líbí Inter 630 nebo Onedin 650. Ale úplně nejvíc by se mi líbila loďka klasického střihu např. Tramp 23.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » sob kvě 21, 2016 9:59 pm

Nevzdával bych se být "pod obojí".
Mám Micro Polo 5,5 m (prostorově vyhovuje) a buď ho s takeláží používám jako plachetnici, nebo bez takeláže jako motorák.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob kvě 21, 2016 10:07 pm

Co třeba Haber 660, dá se použít jako motorák i jako plachetnice....
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod jsekera » sob kvě 21, 2016 10:31 pm

Být neomezen finančně, tak Haber je jednoznačná volba.
nádhera, ale je to palba....
šetřím na tuhle: http://haber-yachts.com/index.php?page= ... 660kuter-g
:crazy:
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned kvě 22, 2016 9:47 am

jsekera píše:Být neomezen finančně, tak Haber je jednoznačná volba.
nádhera, ale je to palba....

čas od času se nějaký Haber 660 na prodej objeví, nebo i Haber 600, i starší model 555. Bohužel, je jich málo, většinou se ani nedostane na inzertní servery....jestli chceš, můžu se poptat po kamarádech v Polsku. Pošli mi v SZ jak jsi omezen...(finančně) :D
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » ned kvě 22, 2016 4:20 pm

Zdenda12345 píše:... je nějak stanoveno jaká hmotnost se uvádí? Např. loď, stěžeň a plachty? Nebo jen samotná loď?

Podle aktuálně platné úpravy, což je pro rekreační plavidla směrnice 2013/53/EU, pro všechna plavidla s CE platí, že

Na každém plavidle je trvale upevněn štítek výrobce, umístěný odděleně od identifikačního čísla plavidla, a na tomto štítku jsou uvedeny přinejmenším následující informace: ... nejvyšší dovolené zatížení doporučené výrobcem podle bodu 3.6, kromě údajů o hmotnosti obsahu pevných nádrží ...

bod 3.6: Nejvyšší zatížení doporučené výrobcem (palivo, voda, zásoby, různá výstroj a osoby (v kilogramech)), pro které je plavidlo navrženo, je určeno v souladu s kategorií (oddíl 1), stabilitou plavidla a volným bokem (bod 3.2) a vztlakem a plovatelností (bod 3.3).

Údaj o hmotnosti samotného plavidla tedy vůbec uveden být nemusí a pokud někde uveden je, např. v dokladech lodě, je třeba vědět, podle kterých národních předpisů byl údaj zjištěn a nakolik je pravdivost onoho údaje v dané zemi důvěryhodná. Jinými slovy, v ČR, a velmi pravděpodobně kdekoliv jinde, Ti do údaje o hmotnosti napíší cokoliv, co nahlásíš a co vypadá alespoň trochu pravděpodobně. Stejnou nezávaznost a "důvěryhodnost" mají údaje prodejců: u trailerable lodiček je v bytostném zájmu prodavače, aby údaj o váze byl co nejnižší.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » ned kvě 22, 2016 11:01 pm

Pavel-Sulc píše:Ahoj na Blocket je 2005 motorových lodí a 433 plachetnic na prodej.

Loďky tam jsou zajímavé, zejména ty celodřevěné, ale váhový limit 1 tuna je docela svazující :|

Do 6m plachetnice se koupelnička nevejde ;)

Zpět na