Finská jezera 2014

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát srp 29, 2014 11:11 am

Opakuji, moc hezké!
Když už se vám líbil Stockhlom, Göta Canal by vás nelákal? Není od Stockholmu daleko:
http://www.gotakanal.se/en/Map/
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát srp 29, 2014 11:15 am

Opravdu krása, musel to být úžasný zážitek! Ještě jednou děkuji za fotky z muzea, vyrazilo mi to dech, a nebýt to taková dálka, jedu tam 8)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát srp 29, 2014 11:33 am

Škoda, že ses, Maxíku, nezúčastnil zájezdu.
Mohli jsme se podívat na fotky slintajícího Maxíka. :D
Nic ve zlém – doufám, že se nenaštveš. :)
BA
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod BA » pát srp 29, 2014 11:35 am

Nádherné miestá. Reeportáž taktiež pútavo a poučne spísaná :good:
Trocha ma mrzí že ste ma nezobrali :cry:
No... aspoň som tam bol s vami virtuálne a dokonca som ušetril niekoľko stovák Euri :) :crazy:

Pardón...teraz som všimol že som tento príspevok písal z babkinho lapťopu; :) Dedko
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » pát srp 29, 2014 11:40 am

BA píše: No... aspoň som tam bol. s vami virtuálne a dokonca som ušetril. niekoľko stovák Euri :) :crazy:

BA, máš tam pravopisné chyby v rodě :mad:
:beer:

Edit: tu poslední větu tam Dedko dopsal po odeslání mého příspěvku :crazy:
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » pát srp 29, 2014 12:27 pm

Zdravím v pátečním poledním čase.
Moc pěkně a hlavně velmi systematicky napsané. To o Tobě Přemku něco vypovídá. Čekal jsem dost netrpělivě na další pokračováni a hlavně na další fotografie. Chtěl bych Tě také poprosit o poslání fotek z muzea, staré lodě mne fascinují a když se tam Maxík chtěl rozjet, tak to určitě stojí za to.
Ještě bych se rád zeptal, jestli je jezernatá a lesnatá oblast, kterou jste se plavili, spíše uklizeným a cestičkami opatřeným lesoparkem? a nebo je tam cítit alespoň trochu "království divočiny"? Zajímá mne, jestli už je to relativně hustě osídlená a kultivovaná (byť lesnatá a jezernatá) oblast, nebo je tam ještě cítit alespoň trochu severská tajga? (Jako v sousední ruské Karélii). O toulkách po finských jezerech a lesích přemýšlím léta, leč s volným tábořením tam asi bude problém.
Myslím, že třeba "Jardasu" to bude zajímat taky. A asi každýho dalšího s kouskem duše trampa a vodáka.
Díky moc. (prokespet@volny.cz)
Petr.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát srp 29, 2014 1:03 pm

lynx píše:Škoda, že ses, Maxíku, nezúčastnil zájezdu.
Mohli jsme se podívat na fotky slintajícího Maxíka. :D
Nic ve zlém – doufám, že se nenaštveš. :)

Neboj, mne trocha humoru nerozhodí, kór když se zakládá na pravdě, a hlavně vím,že to myslíš dobře, takže bych to jako urážku nebral v žádném případě ;)
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod Finn » pát srp 29, 2014 2:26 pm

Napsal si to Přemku pěkně, škoda, že už je konec, bylo to moc krátký,
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » pát srp 29, 2014 2:29 pm

Ismael:
Fotky máš v poště ;)

Oblast mezi Savonlinna a Verkaus (nic více jsme nestihli proplout) není dle mého názoru ani uklizený lesopark ani pustina. Je to udržovaná krajina. V hlavních plavebních trasách potkáváš nákladní i (méně) výletní lodě, mimo plavební trasy taky potkáváš další čluny. Sem tam chatka.
Je to jen velmi málo zabydlená oblast, života a chatek přibývá s přibližujícími se městy. To asi odpovídá možnostem obživy v těchto končinách.
V Karélii jsem nebyl, ale mám zato, že pustina - tajga v pravém slova smyslu bude více na sever až severovýchod. I když jsme v Savonlinne byli cca 80 km od Ladošského jezera.

Jak to vnímal Denis?
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » pát srp 29, 2014 3:14 pm

To říkám furt že na severu je hezky :) Pěkná reportáž Přemku, díky za ni
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod avalon » ned srp 31, 2014 10:23 am

Vidíme taky zajímavé hydraulické zdvihadlo pro opravu podponorových částí lodí ......???? ktory myslis obrazok INAC KRASNE MUZEUM!!! klobuk dole pred civilizovanym svetom, my sprosti slovaci si zburame aj najstarsi most v hlavnom meste a este sa z toho pol naroda tesi :hmm: :hmm:
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » ned srp 31, 2014 7:51 pm

Avalon:
Obrázek Obrázek
Je to taková polootevřená vana. Naplněním vodou se ponoří, loď do ní najede a voda se vyčerpá.
avalon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod avalon » ned srp 31, 2014 8:05 pm

dik krasne foto a urcite aj uzastny vylet. Popravde som si myslel ze myslis tuto fotku ale neviem ci hydraulicke nieco je pre to cudo ten spravny nazov. Jedna sa predsa o klasicky Dry dock alebo suchy dok, ktory nema s hydraulikou podla mna nic spolocne, ved ide len o vycerpavanie a nacerpavanie vody.... mame taky aj tu v BA tak ma len zaskocil ten terminus technikus alebo???.... pripustam ze sa mozem mylit ??? dik
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Re:

Příspěvekod Jardasu » čtv pro 17, 2015 11:11 am

Omen píše:Po další plavbě kotvíme asi u nejhezčího tábořiště TAIVALSAARI. Byl ovšem problém ho v členitém terénu najít. Na mapě ho vidíme, ale je dobře skryto mezi stromy a kameny.

Ahoj Omene,
ve vaší reportáži se zmiňuješ o kotvištích a o tom, že je tam připraveno dřevo.

Prosím, můžeš napsat, zda je na místě k dispozici nějaká mapa kotvišť, jak je to s tím dřevem (musí se nadělat v lese nové, nebo je jeho použití v ceně za kotvení) respektive, jak je to s placením na vyhrazených kotvištích a zda lze kotvit na jezerech "na divoko" ?
Omen
vytrvalý návštěvník

Re: Finská jezera 2014

Příspěvekod Omen » čtv pro 17, 2015 1:05 pm

Ahoj Jardo,

Kotviště:
Jsou vybavena vším potřebným (sekyra, pila, kozlík, kadibudka, ohniště), dřeva je tam na několik sezón, pěkně uloženo v zastřešené dřevárce a ještě v hráních poblíž. Vše je vidět na fotkách a videu.
Nic se neplatí, není ani komu. Platí se akurát v marínách.
Kotviště jsou od sebe vzdálena přiměřeně, cca hodinu plavby, vždycky se k nějakému blížíš.
Nemá moc smysl kotvit na divoko - přišel bys o tu skvělou výbavu kotviště a na kotvišti budeš stejně nejspíše sám.

Mapa kotvišť:
To už je horší. My jsme měli na charterových lodích papírové mapy a tam ta kotviště zakreslena (spolehlivě) byla. Tím jsme se řídili, neměli jsme potřebu shánět jiné mapy. Ale viděl jsem nějaké mapy k prodeji v maríně Oravi - takže koupit jdou.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv pro 17, 2015 1:23 pm

[quote="Omen"]Ahoj Jardo,

Kotviště:
Jsou vybavena vším potřebným (sekyra, pila, kozlík, kadibudka, ohniště), dřeva je tam na několik sezón, pěkně uloženo v zastřešené dřevárce a ještě v hráních poblíž. Vše je vidět na fotkách a videu.
Nic se neplatí, není ani komu. Platí se akurát v marínách.
quote]

Ahoj Omene,
díky moc, je vidět, že je to přece jen jiná krajina a peníze na takovýto servis dostanou od turistů jiným způsobem.

Velmi lákavý podnět. Snad se nám cesta do těch míst zadaří v roce 2017.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » pát říj 12, 2018 6:02 pm

Tak v roce 2017 nám cesta na finská jezera nevyšla, vlivem navigační chyby jsme skončili těsně vedle, ve Švédsku. Ale snad by se to mohlo podařit v roce 2019.

Jenom mne děsí ta předlouhá cesta s lodí. Byl by to ale výlet tak alespoň na jeden měsíc, takže žádný spěch. Když si uvědomím, že na Mazurech nejsem ani v půli cesty - uffff.

Ptám se tímto kolegů lodičkářů, zda tam někdo od toho výše popisovaného roku 2014 vyrazil a pokud ano, jaké máte zkušenosti.

Jo Přemku, ty mapy s kotvišti asi nějak ofocené nemáš, což. Netušíš, kde by se daly sehnat? (dodatečně doplňuji, neumím číst, odpověděl jsi mi na tento dotaz výše)...

A následuje i obvyklý dotaz s prosbou o typ na spouštění lodě a parkování auta s vlekem.

Příjemný podzim přeje Jarda
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » stř říj 17, 2018 9:43 pm

Ahoj vespolek,
pokouším se na finských webech najít mariny se "SLIP"em, ale asi volím blbý termín, protože v některých marinách inzerují několik desítek "SLIPS" , což se mi poněkud nezdá a obávám se, že je tím myšleno cosi jiného, než to, čemu se u nás říká slip, neboli skluz pro lodě.

Prosím, neznáte někdo termín, který ve Finsku používají pro to, co se u nás chápe jako skluz pro lodě?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 107

Příspěvekod Denis » stř říj 17, 2018 10:41 pm

Ahoj Jardo. Ak by som išiel svojou loďou, tak by som vyplával v meste Lappeeranta, je to málo cez 200 km od Helsínk. Ak si dáš za ciel Savonlinna, tak je to tak akurát, až moc a ak by si zvládal ešte viac ako je v silách bežného smrtelníka, tak do Joensuu. V tej Lappeerante je miestna časť Kanavansuu, tam je zakreslená Lodenica a na google nájdeš velké množstvo zakotvených malých lodí a vyzerá že aj slipov do vody je tam dosť. Lapperenta vyzerá byť pomerne velká, tak by tam mohli mať info centrum a tam mapky s táboriskami.
Na google som si zadal Tourist information Lapperanta a dostal som sa potom k tomuto: https://www.portoflappeenranta.fi/In-En ... t-harbours, je tam aj tel. na marínu.
Ďalej som klikol na Visit Lappeeranta, potom cez hiking a tam som sa preklikal na túto super mapku, teda asi to čo potrebuješ
http://palvelut.ekarjala.fi/index.php?o ... ontpage_en
Treba využívať odkazy na hiking, bike, touristrout etc. napr. https://visitlappeenranta.fi/en/Themes/ ... for-hikers
Tu napr. je aj mapka https://visitlappeenranta.fi/loader.asp ... 3897ea6bc6

V Taline ja marína priamo v trajektovom prístave, keď pozeráš na more, tak napravo, mesto sa rozhodne oplatí pozrieť, MHD tam je vraj zadarmo, ale z prístavu do mesta je to kúsok.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv říj 18, 2018 7:36 am

Ahoj Denisi,
jsi internetový mág. Já jsem se soustředil na Savonlinnu a zjevně výhodnější Lappeeranta mne ani nenapadla. Velice Ti děkuji, jsi skvělý. :good:

Chtěli bychom tam vyrazit na delší dobu, minimálně tři týdny na místě, plus cesta a ta taky vydá na dost dlouho. Zkoumal jsem ceny trajektů a je to docela mazec. Za 6 m dlouhý vozík chtějí téměř 1,5 násobek ceny za auto. To trajekty do Švédska jsou proti tomu "docela levné". Na kratší pobyt by bylo výhodnější si loď půjčit na místě. Na druhou stranu je pro delší cesty možnost přespat v lodi někde na parkovišti docela výhodou.

Popis vaší cesty z roku 2014 mám vytištěný a budu z něj sosat informace. Je vidět že, jak píše Přemek, jsi v plánování cest jednička.

No plány by byly, příští léto je ale ještě daleko. Snad se za tu dobu nic nepokazí.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte říj 30, 2018 7:10 pm

Našel jsem zajímavou finskou aplikaci pro I-phone a Android
https://retkipaikka.fi/sovellus

No nekup to za necelé dvě stovky Kč....

Jsou tam zamalovaná i ta tábořiště s ohništěm, ale přijde mi, že je jich nějak málo. Je to online aplikace, takže je třeba datové připojení.

Zpět na