Oceanis 361 zkušenosti

Pokec. Možnost prvního představení se na fóru.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

krysi_mama
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Oceanis 361 zkušenosti

Příspěvekod krysi_mama » úte dub 12, 2011 1:40 pm

Ahoj,
vybírám loď na Velikonoční plavbu, tak bych se chtěla zeptat zkušenějších, jaký mají názor na Beneteau Oceanis 361.
Jak se na ní pluje, co si může člověk dovolit, jak drží v náklonu, atd...
Vloni jsme měli půjčenou Elan 33 a byla to hrůza, tak se nechceme znovu splést.
Děkuji
Jachtař amatér
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte dub 12, 2011 1:49 pm

A v čem byla Elan 33 hrůza?
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » úte dub 12, 2011 2:02 pm

Nebýva to skorej otázka charterovaj spoločnosti a jej prístupu k udržbe lodí? ;)
Neviem prečo bola tá Elánka hrôza. Môžeš to popísť bližšie?
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod mirinekk » úte dub 12, 2011 5:38 pm

Taky by mě zajímalo v čem byl ELAN hrozný. Loni v září jsem měl ELAN 333 a plavební vlastnosti na 1. Pravda, málo místa, ale co by jsi chtěl od 33 stop? Byli jsme ve čtyřech a super. Co ti na něm vadilo?
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » úte dub 12, 2011 9:35 pm

Oceanis 361 je už poněkud vyběhlý model, takže nejpodstatnější bude vztah charterovky k údržbě lodi. Většina jich byla s rokem narození 1999-2002. Můj názor: celkem stabilní, žádnej závodník. ( na necelých 11 metrů dýlky 3,80 šířky). Poměrně velká koupelna, malý okna jak z tanku. Řadu Oceanis Clipper mám poměrně v oblibě, ale sán mám radši mladší (lodě) :-)
krysi_mama
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod krysi_mama » úte dub 12, 2011 11:50 pm

Vždycky jsme jezdili na Sunrise 35, jednou jsme byli na Bavarii 36 a jednou na té Elance. Oproti Jeanneau a Bavarii Elanka nejhůř stoupala proti větru, byla nestabilní (svezla se po vlně a hned se musela korigovat, aby se nestavěla proti větru) a v silnějšim větru (4,5) se s ní člověk musel hodně prát, aby se udržela ve směru, kam jsme chtěli plout (často neúspěšně). Té Jeanneau jsme nakládali mnohem víc (plné plachty, vítr 5) a přitom jela jako po kolejích a rychlost reakce na změnu směru (při přehazování plachet) byla také nejlepší. Proti větru se s ní stoupalo s minimálním opadáním, prostě jednoznačně nejlepší loď ze všech tří. Navíc když jsme byli s Elankou přivázáni na bóji v boře a foukalo 32-35 uzlů, měli jsme pocit, že se snad zlomí. Bylo úplně cejtit, jak se loď při každém silnějším poryvu celá kroutí.
Prostě Elan zklamal jak nejvíc mohl. Určitou zásluhu na tom nesl i správce lodi - lana byla zbytečně tlustá, takže se sekala v navijácích a šla ztuha (opět to bylo nejvíc znát při přehazování plachet při křižování), bez kličky se nedalo udělat téměř vůbec nic...
Jinak děkuju bedrichovi za odpověď na otázku
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » stř dub 13, 2011 2:22 pm

Podľa toho čo tu píšeš na jachtara-ametéra nevyzeráš... ;)
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 13, 2011 2:52 pm

Já bych to tak jednoduše nekategorizoval. ;)
Je pravda že každá loď je trochu jiná, třeba ve vztahu k nekontrolovanému přeostřování. Ale lví podíl jak se chová, mají plachty a jejich nastavení k aktuálnímu větru a stavu moře. Opět mohu jen odkázat na publikaci Plachty - Vše o seřizování plachet a takeláže. Prací s výtahem, spodním líkem a otěžovým vozíkem se dá pohybovat "břichem" plachty po celé její ploše a ustavit je do polohy která odpovídá aktuální potřebě. A myslím si že spolu se správným twistem a vhodným refováním, se dá zkrotit každá loď.
(proti větru se nestaví loď kvůli trupu, ale protože je přeplachtěná)

Druhá věc je co lze o které lodi očekávat vzhledem k její velikosti. Píšeš tam o větrech 35 uzlů. Třiatřicítka asi nebude loď nejvhodnější pro rekreační plavbu v těchto podmínkách. Asi píšeš o nové řadě, tu jsem nezkoušel, ale v začátcích jsem zažil ještě staré 33tky s pínou. A když začal fukéř, byl to vždy boj.
Vem si 40tku a uvidíš, že bude líp. :D

Nebyl jsem s tebou, nemohu posuzovat. Ber to jako názor nezúčastněného a tím pádem názor subjektivní. Jen že roky skáču z lodi na loď jak opičák, tak snad mohu trochu posoudit...

Zpět na