Ideální ručka?

Vysílání a příjem na amatérských pásmech na lodi. Zkušenosti, technika, rady atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Jaarek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 68
Registrován: čtv pro 29, 2005 2:11 pm
Reputace: 14
Bydliště: Praha

Ideální ručka?

Příspěvekod Jaarek » pát bře 14, 2008 8:07 pm

Ahoj, založil jsem tohle vlákno ohledně vhodné ručky na loď.

Vzhledem k tomu, že ještě nemám svoji loď na moře :( a tak jsem odkázán na charter, dlouho jsem hledal nejlepší ručku (ruční vysílačku pro námořní frekvenci), která by pokryla co nejvíc dalších požadavků.

Proč jsem chtěl ručku? Abych mohl v pohodě v kokpitu být na příjmu a nebyl odkázán na někoho, kdo monitoruje provoz na vysílačce v salónu nebo pro spojení LOĎ – člun, …. 8)

Po dlouhém hledání jsem myslím nalezl zajímavý přístroj, který splňuje skoro vše co jsem potřeboval. Jedná se o Kenwood TH-F7E s následujícími vlastnostmi a parametry (odborníci prominou, snažím se použít občas určité zjednodušení). Protože se ve skutečnosti jedná o transceiver pro amatérská pásma, je nutné jej rozšířit (otevřít přístroj a odstranit jednu diodu a jeden odpor) abychom získali VHF námořní frekvence a dále i frekvence PMR 446 MHz (volně použitelné pásmo pro občanské spojení bez licence - takové ty vysílačky, co najdete i v supermarketu).

Obrázek

Takže se jedná o
- dvoupásmový přenosný transceiver (vysílačka) - pokryje po rozšíření námořní pásmo VHF a PMR
- širokopásmový přijímač od 100kHz do 1300 MHz
- možnost příjmu AM a FM rozhlasových stanic
- SSB přijímač, možno přijímat i Weather forecast, Navtex na připojeném PC
- přepínatelný výkon 5W/0.5W/0.05W při napájení z vnitřní akku Liion
Podrobněji tady

Takže funguje skvěle jako ruční VHF pro moře :good: :good: :good: , s možností poslechu dvou kanálů (např. monitoruji 16 kanál a současně komunikuji na zvoleném kanále. Provedení je celkem robustní a snese i nějakou tu vlhkost i kapku.

Současně mohu v klidu kajuty 8) poslouchat předpověď na FM stanicích, aniž bych rušil poslechem v salónu na vestavěném rádiu. Pořídil jsem si i handsfree sadu – sluchátko a mikrofon.

Při použití s další levnou běžnou PMR stanicí je možné komunikovat :masslol: po cestě do mariny (auto-auto), nebo Loď-břeh, hospoda-hospoda :cheers: , kormidlo-příď při spouštění kotvy, ….

Lze naprogramovat omezení na vysílací pásmo pouze pro rozsahy námořní VHF a občanské PMR, aby se omylem nevysílalo jinde na amatérských pásmech.

Může sloužit i jako rezervní vysílačka v případě problémů (potopení lodi???!!!! :cry: :cry: :cry: ) s možností navázat spojení na amatérských pásmech, pokud se nechytnu na kanále 16.

Zatím jsem nevyzkoušel příjem Meteo map ani Navtexu, ale asi už nechám příště můj komunikační přijímač Sangean 909 doma.

Co je nevýhoda – horší ovládání oproti „jednoúčelové ručce“. Je lepší to naprogramovat a frekvence uložit do paměti, např VHF16 apod.Dále nutnost úpravy a tím i ztráty záruky.

A nemá to budík, aby mě to vzbudilo na poslech předpovědi počasí :idea:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát bře 14, 2008 8:36 pm

Bingo.
Konečně něco pro mě :good: . Už dlouho hledám kterou ručku ...Sangean jsem už málem koupil, zatím odloženo do začátku sezóny. PMR už koupené. Teď už jen nachystat notebook pro příjem Weather forecast, Navtexu a jde se na to.
Dík za skvělý tip.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned dub 06, 2008 11:22 pm

Bavil jsem se na sousedním fóru s jedním člověkem a jeho syn našel toto:
Obrázek
http://www.vltava2000.cz/radiostanice/G ... odsID=1840
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » úte kvě 27, 2008 12:04 pm

Ahoj! Šlo by někde zveřejnit popis zmiňované úpravy ? Díky. Standa
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř kvě 28, 2008 3:37 pm

Standa píše:Ahoj! Šlo by někde zveřejnit popis zmiňované úpravy ? Díky. Standa


Proč NĚKDE :?: doufám že tady.
Jinak by totiž ta informace neměla žádný význam.

Škoda že to neumí i CB, to už by byla dokonalost sama. ;)
alffa
Uživatelský avatar
Romulus
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Romulus » sob črc 19, 2008 11:17 pm

Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek[hr]OK That's it.........................

The TH-F7E will now Transmit and Receive on the "A" band from:

137MHz to 174MHz FM.

410MHz to 470MHz FM.

Warning.

Always use a tuned aerial for the frequency you intend to transmit on, as the original supplied aerial is only designed for use on our amateur 2m and 70cms bands.

If your aerial is not tuned for the frequency you wish to transmit on, damage to the PA in the radio can be caused if you transmit on high or even low power.............................You have been warned!!!![hr] Jinak zapomeňte na trafopájku, to by stanici odpravilo. Po modifikaci to myslím chce provést reset stanice.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » stř říj 29, 2008 9:52 pm

Také pokukuju po ručce Kenwood.
Přijímal už někdo navtex na TH-F7E (a notebooku)? Je to použitelné i s tak omezenou anténou?
Uživatelský avatar
Koral
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Koral » čtv říj 30, 2008 9:06 am

Ahoj.
Přidávám jeden odkaz v CZ.
http://www.elix.cz/?q=th-f7e
Cena je asi 3290,- CZK

Na těch stránkách se můžete proklikat i na jiné přijímače SSB atd.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » čtv říj 30, 2008 10:11 am

koral: Prosím tě, kde se dá koupit za tak dobrou cenu? Zrovna Elix ji má v ceníku za 8990,- a i jinde v cz jsem ji viděl za přibližně stejný balík.
Uživatelský avatar
Koral
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: úte lis 14, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Koral » čtv říj 30, 2008 10:45 am

Omluvám se, jsem se překouknul správně je cena 8 990,00 Kč....
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv říj 30, 2008 11:00 am

t0m píše:Přijímal už někdo navtex na TH-F7E (a notebooku)? Je to použitelné i s tak omezenou anténou?
Jen k té anténě. Vidím, že je šroubovací a podle mě by měla jít připojit i externí anténa...
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos » čtv říj 30, 2008 11:07 am

Nasiel som u nich aj ručku, stoji iba okolo 2500 CZK.
http://www.elix.cz/?q=dolphin-mr-8060

Pozna to niekto, oplati sa?
Predpokladam aj, ze sa najde dost takych ktorim staci moznost blizkej komunikacie s marinou resp. obsluhou komory, ci povedla plavajucej lode.

Pripadne aj ako zalozna, resp "expedicna" pre spojenie s "materskou" lodou ...

Vseobecne: predpokladam ze je mozne u rucky odpojit "pendrek" a pripnut koax s vykonnejsou dlhou antenou (1/2 alebo 1/1 vlny), umiestnenou trebars hore na stazni. Je to tak?
Nakolko sa potom pouzitelnost - dosah bude blizit zabudovanej vysielacke (15 - 20W)? Skusal to niekto?
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » čtv říj 30, 2008 5:50 pm

Baharis píše:Jen k té anténě. Vidím, že je šroubovací a podle mě by měla jít připojit i externí anténa...


To ano. Jen navtex jede na dlouhých vlnách, takže asi vestavěná feritka bude muset stačit. Moc si nedovedu představit, že bych na charterovou loď přidělával rámovou anténu... :mad: a samozřejmě, stejně převážně jezdíme v dosahu GSM, takže SMS předpověď úplně stačí nebo se juknu v maríně. Já jen jestli si s tím někdo (Jaarek, Libor?) už nehrál.

Jinak asi by to chtělo oddělit téma "ideální ručka pro hračičky a radioamatéry" od "ideální ručka pro normální použití na lodi". TH-F7E rozhodně spadá do té první kategorie a nerad bych někoho zbytečně mátl.
Uživatelský avatar
Pucmi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 05, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Pucmi » čtv pro 18, 2008 9:18 am

Ahoj, tak buď špatně čtu, nebo na to ještě nikdo neodpověděl. Opravdu tedy STAČÍ feritka u této stanice na příjem Navtextu? Odpovědi měla by nebo musí jsou na nic, popř. stačí napsat, že to někomu již na tuhle stanici jede.
Jinak osobně si myslím, že je stanice na ssb dost tupá...
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned dub 26, 2009 3:50 pm

Pucmi píše:Ahoj, tak buď špatně čtu, nebo na to ještě nikdo neodpověděl. Opravdu tedy STAČÍ feritka u této stanice na příjem Navtextu? Odpovědi měla by nebo musí jsou na nic, popř. stačí napsat, že to někomu již na tuhle stanici jede.
Jinak osobně si myslím, že je stanice na ssb dost tupá...


Ta rucka je na prijem SSB jen na hrani. Bude horsi jak kazdy komunikacni prijimac.

Kdyz uz tak prerostlou rucku FT-817 a na ktere po uprave jde i CB, PMR a lodni kmitocty a posloucha i Air band. Je delana tak ze na vnitrni baterky funguje jako rucka, jen je vetsi, ale z ruky se s tim necha vysilat. Nahradi to suflik rucek. Je to tak 5 v 1..... Minimalne HF/VHF/UHF/PMR a lodni kmitocty. To HF samo na venkovni antenu napajenou 50 ohm koaxem. Z druhe ruky se uz nechaji sehnat okolo 10000,- kc , nova za 16000,- kc
Ta ten Navtex poslouchat bude na venkovni antenu. Posloucha to ni cele kratke vlny a vetsinu VHV a UHF bez uprav. Tu upravu je potreba jen na rozsireni vysilani.
Pokud se neobejdes bez Navtexu, tak jedine nejaky original ktery bere par mA. Tohle potrebuje NB ktery bere tak 1.5 A a ta FT-817 take neco k 1 A
Zase to ale umi i vysilat, ma to 5 W na HF/VHF/UHF a na HF se s tim delaji i mezikontinentalni spojeni.

http://www.rigpix.com/yaesu/ft817nd.htm
Uživatelský avatar
prcekee
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon pro 05, 2011 1:00 am
Reputace: 4

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod prcekee » čtv úno 21, 2019 9:48 am

Ahoj máte někdo česky manual na Kenwood TH-F7 pokud ano budu rád email prcekeeZgmailTcom
Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod sedivak » čtv úno 21, 2019 7:05 pm

Ahoj, také uvažuju o pořízení ručky.
Máte někdo odzkoušeno něco ne moc drahého aktuálně ke koupi?
Jde mi o funkčnost na moři pro nouzové situace.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9321
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod Libor » pát úno 22, 2019 10:15 am

Na toto použití ti myslím dobře poslouží tato
Obrázek
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2623

Výhodou je bateriový blok na 5ks tužkových baterií (nabíjecí články jsou součástí dodávky ale v nouzi můžeš vyměnit za obyčejné)
Uživatelský avatar
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 682
Registrován: pon dub 20, 2015 2:00 am
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod JaOCZ » pát úno 22, 2019 10:39 am

Ahoj,

Cobru jsem měl, byla deklarovaná jako vodotěsná. Nicméně po jednom hodně mokrém jachtingu na Kanárech mi do ní nateklo. Bohužel pár měsíců po záruce. Proto jsem na tuto značku zanevřel a momentálně mám ICOM a zatím funguje v pohodě. Vodotěsnost odzkoušena ponořením do vody.

H.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 571
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod LadaM » pát úno 22, 2019 2:07 pm

Já se rozhodoval mezi Honzou doporučovaným základním ICOMem a o drobek levnějším StandardHorizon hx300e. Parametry srovnatelné (váha, plovatelnost, výkon, dual/tri watch...). Designově se mi víc líbil ICOM, ale nakonec rozhodla o €20 nižší cena a hlavně absence nabíjecí kolíbky, kterou nemám kde mít. Nabíjí se přes USB kabel, jako např. mobil. Taky má krapet větší baterku.
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Ideální ručka?

Příspěvekod Pavel63 » úte srp 16, 2022 11:01 pm

Netvrdím, že je ideální, ale dlouhé roky mám zkušenosti s Midland Atlantic (asi 2100 Kč, už se ale nedělá), kterou jsem před lety utopil u Splitských vrat (po proplachu sladkou vodou a vysušení funguje dodnes, ale nefunguje šipka dolů, takže pro změnu kanálu např. z 21 na 16 musím přejet až do konce a pak na 16. kanál) a ulomila se mi taky anténa (tak se nahoře blembá svinutá pružina), ale dodnes ji vozím jako záložní. Po výše uvedeném incidentu jsem si někdy v r. 2015 koupil Midland Pacific (rovněž asi 2100 Kč), kterou běžně používám zavěšenou pod bimini. Spokojenost. Není sice vodotěsná, ale lze ji dát do plastového vodotěsného obalu.

Pavel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host