Povrchová úprava laminátu

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Michallcz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Povrchová úprava laminátu

Příspěvekod Michallcz » úte pro 27, 2016 4:09 pm

Setkal se někdo s touto povrchovou úpravou laminátu? Případně co je to zač?
Přílohy
IMG_4191.JPG
IMG_4190.JPG
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 7

Re: Povrchová úprava laminátu

Příspěvekod packa » úte pro 27, 2016 4:38 pm

tak trochu mi to pripomína hit 90-tych let-nastřik tzv.vlockove barvy-Variopaint?-treba to nekdo pouzil misto pigmentu do první vrstvy nebo to tim nastríkal
Michallcz
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michallcz » úte pro 27, 2016 6:43 pm

Období by sedělo, právě že je to takhle přímo z výroby. Každopádně díky, aspoň už tuším co to je :D
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod kapo » čtv pro 29, 2016 6:50 am

Není to plesnivý ? Zkus to přejet Cifem. A to je jako loď ? :shock:
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod Peki » ned led 01, 2017 5:32 pm

gelcoat sa ti z nejakého dôvodu oddeľuje od laminátu
nie je správna väzba
príčin môže byť spústa - nechali to dlho stáť pred laminovaním, zaprášilo sa to, navlhlo to, niekto to zapatlal, ...
a slniečko a výkyvy teploty = rozťažnosť, voda a soľ a roky spôsobili že sa to utrhlo
oprava - odbrúsiť starý gelcoat preč, nech je pekne prebrúsený zdrsnený povrch laminátu, a na to natrieť nový topcoat.

Peki
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » ned lis 11, 2018 4:11 pm

download/file.php?mode=view&id=4809
Ahoj přátelé, koupil jsem Neptuna 22 a protoze je pořád pškné počasí, snažím se na něm pracovat. Na příští rok obrušuji antifouling a našel jsem na spodku trupu tento defekt. Poradíte mi, jak to mám opravit a jestli vůbec, než to natřu na jaře novou ochranou. Je to prasklá asi část laminátu, dál to nejde. Jinak je trup v poho, jen u napojení kýlu s trupem se odlupuje asi silikon nebo co, má se to také opravit. Pak mám ještě jeden dotaz, až to budu natírat, jak to natřu v místě, kde lod leží na vleku na té opěře? Je možné vždy jednu snížit, natřít a pak zase vráti zpázky?
Dík za pomoc, ahoj Bendy
Ps: Nevím, jestli je tam vlastně ta fotka vložená :shock: :)
Přílohy
IMG_20181111_152206_resized_20181111_035903352.jpg
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » ned lis 11, 2018 4:18 pm

Nebo je to jen prasklý gelcoat? Já to nepoznám a zetím se v tom nechci moc vrtat.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » ned lis 11, 2018 4:28 pm

Mel jsem to taky podobne, jestli je to u napojeni kylu, je potřeba to opravit poradne - tzn. rozbrousit az do zdravého laminatu, znova dolaminovat, prebrousit a novou povrchovku.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 110

Příspěvekod Denis » ned lis 11, 2018 9:14 pm

Ja by som to osekal dlátkom, uvidíš podla farby aký je rozsah poškodenia. Treba vysekať všetko poškodené až po zdravý laminát, potom by som to prelaminoval epoxidovým lepidlom Chs1200, ak to bude malé, tak pretmeliť Eprosinom s vláknom.
Keď budeš trup natierať na vleku, tak ho nezabudni omotať igelitom. Miesto podopretia natrieš tak, že loď podoprieš na inom mieste.
Ak je niekde silikon, tak preč s ním, kup si Sika tmel a penetráciu a sprav to s ním.
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » ned lis 11, 2018 9:51 pm

Ahoj,
znamená to tedy, že v místě poškození opatrně očistím veškerou barvu a uvolněný laminát např. do čtverce, ten pak vylaminuji, natřu novým gelcoatem, přebrousím a pak natřu novým antifoulingem?
Podepření vedle stávajícího chápu, to se dá zajistit a ještě neznám typ antifoulingu(barva je černá,ale typ neznám), kterým je trup natřený. Obrousil jsem původní co lehce šlo, kýl je kovový(zjištěno magnetem, tak snad jo)přechod kýlu do trupu byl pravděpodobně vyspravený nějakým silikonovým tmelem. Jaký antifouling bych mohl beztrestně použít, aby fungoval a snesl se s tím starým. Zajistil jsem si kotviště na Lipně v Hrdoňově, další plavba příští rok Mazurský jezera a pak snad i slaná voda.
Bendy
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » pon lis 12, 2018 10:20 pm

Ahoj Denisi, prosím, jakou jsi,myslel penetraci pod sikaflex? A to mám udělat pře tím, než to natřu finálním antifoulingem? kýl je kov, přechází do trupu. Kýl ne natřený nějakou pevnou tvrdou barvou, nebo něčím.A stále nevím, jaký antifouling. Chlapi poraďte.
Bendy
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte lis 13, 2018 12:08 am

Bendy, dno bych očistil až na gelcot. Spára mezi kýlem a plastem stále pracuje, teplotně i zatížením. Silikon musí pryč není přetíratelný. Použít jen Sicaflex. Penetraci jsem použil jen na teakové palubě.
Když střílám dno VC17 tak přes loď dám dva popruhy s napínáky a zaháknu do rámu podvozku a pořádně napnu. Všechny podpěry snížím asi jen o 10cm aby loď nespadla a abych pod ně mohl stříkat
Naší loď jsme plastovali 1973. V 1976 přišel ekologický polyester a s ním problém osmozy.
Přesto že se osmoza na naší lodi neobjevila stříkal jsem v 1975 dno 7x Hempel epoxy Light Primer.
Antifouling používám VC 17, nástřik elektrickou pistolí ( VC 17 rychle schne) každé 4 až 5 let. Po vytažení lodě omyjem dno lehce houbou.
Dosud jsem dno nebrousil.
Tady byly barvy na bázi mědi několik let zakázány, teď jsou opět povoleny. Hmm Zelení jsou zkáza všude. Joo a když měly zakázat VC 17 tak jsem ho nakoupil že to stačí na lodě dětí našich dětí...
Když jsem byl v 1962 až 1968 členem ČYKu tak jsme natírali dno bezbarvým lakem s přimícháním bronzového prášku. A to je vlastně VC 17. No ne úplně, ve VC17 je také teflonový prášek a pan Biegner dlouho experimentoval jaký lak použít aby držel ale zase plnidlo fungovalo.
Měké barvy nedoporučuji, v některých klubech jsou zakázány. Při mytí je zastříkaná vedlejší loď, popruhy jeřábu umažou další loď a ekologicky.. no nevím..
Tohle je dlouholetá zkušenost se skvělým výsledkem.
IMGP6528.jpg
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod shooter » úte lis 13, 2018 11:12 pm

Ahoj Bendy
Mám taky Neptuna (Jestli máš Mitglitsche22 cítku) tak já mám jeho většího bráchu 26ku. Momentálně mám vytaženej kýl abych jej přetěsnil.Jestli máš kýlovku tak se koukni jestli tam nemáš kapsu pro ploutev. Neptuny mají jeden trup a pak podle zákazníka buď udělali ploutvokýl,nebo přes díru napálili kýl.Je to slabý místo těchhle lodí může se ti dostat voda do ploutvový skříně a pak ti tam může zmrznout.Není to složitá operace já jsem podložil vepředu a vzadu paletama a pak 2ma paleťákama přizvedneš a drží ti to na svorníkach(klíč 55). Vznikne ti díra kterou to očistíš a nově natřeš jinak kvalitní epoxi základ a pak sikaflex(určitě i primer) na kýl je 292i.Já to mám zvedlý a na jaře to natřu a zalepím. kdybys chtěl tak můžu poslat nějakou fotku pro představu.
Šutrák
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte lis 13, 2018 11:38 pm

Jak píše Šutrák, primer, alebo penetrácia od Sika je taká "vodička", ktorá výrazne zlepšuje prilnavosť a pevnosť Sika tmelu, rozhodne to použi. Či dať 292i, alebo 291i ? Ak kýl drží na šrouboch, tak primárne treba utesniť špáru medzi ním a trupom lode, rozhodne tmel váhu a namáhanie kýlu neudrží, tak mne sa vidí zbytočné požiť konštrukčný /a drahý/ tmel . Technologicky ti výjde, že najskôr pretmelíš a potom dáš antifouling, lebo ten sa má dať tesne pred spustením na vodu.
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod shooter » stř lis 14, 2018 2:50 pm

No na sikaflexu bych nešetřil rozdíl na 2 kartuších který budou potřeba bude tak 100 korun je to přímo na kýl.jinak přes sika bych dal epoxi základ a až pak antifoul.Já mám taky VC17M .
Šutrák
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř lis 14, 2018 8:32 pm

Nejde o to či ušetríš a kolko, ale či zoženieš to čo chceš. Nabudem radiť, ale ja osobne by som kludne použil SIKA 11 FC. Myslím že ta penetrácia je z toho najdôležitejšia a rozhodne treba dodržať hrúbku tmelu cca 3 mm, nemôže sa to pritlačiť úplne na tesno, lebo keď tam nič nebude, nemá čo tesniť.
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » stř lis 14, 2018 10:04 pm

Pánové, díky za reakci, jen to shrnu dokupy. Mám Neptuna 22 z roku 1984 se zvedací střechou. Antifouling obrušuju, nevím jaký tam je, ale uplně dočista to udělat nechci, čistím to až na pevný podklad, ale až na gelcoat ne. Přitom jsem narazil na tu prasklinu. Tu očistím, obrousím gelcoat až na laminát, případně opravím, přetřu novým, přebrousím a až potom nový antifouling. Koukám na všechny obchody a neví jaký vybrat, teď se mi zalíbil tenhle tvrdý antifouling Yachtcare Action (protože je černý, jako mám na lodi), ale pokud řeknete, že ne nechám si poradit a dám jinou barvu, kromě šmoulí modře :)
Loď je polokýl s nerezovou ploutví. Ten polokýl je pod antifoulingem natřený pravděpodobně nějakou epoxidovou bílou barvou a místama se objevuje trošku rzi, ale fakt minimálně a ve spoji kýlu s lodí jsem našel pružný tmel, který jsem ted sundal, ale byl jen u přední části kýlu. Pokud myslíte, že i ta troška rzi vadí, musel bych to obrousit a asi pravděpodobně znovu natřít tím primerem, jen nevím, jestli by nevadila toška antifoulingu, co tam zbývá. Pod kýl se ale nedostanu, protože na tom sedí celá loď na vozíku a zvedák na celou loď nemám.
Pak mám ještě jeden dotaz, na katamaranu jsem musel kontrolovat sklon stěžně, ale tady jsem nikde nenašel, jaký to má být úhel, řešíte ten sklon nebo jen rovnoměrně napnutou takeláž
Rozárka.jpg

Ahoj Bendy
Bendy
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Bendy » stř lis 14, 2018 10:09 pm

Šutráku, teď jsem si všiml, že jsi také plzeňák, pokud ses zatím nepřestěhoval, já taky kousek od Borské přehrady. Tak ahoj :)
shooter
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod shooter » stř lis 14, 2018 10:39 pm

Bendy píše:Šutráku, teď jsem si všiml, že jsi také plzeňák, pokud ses zatím nepřestěhoval, já taky kousek od Borské přehrady. Tak ahoj :)

Máš PM
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv lis 15, 2018 12:43 am

Generálka dna na lodi přátel
Obroušení dna
DSC00961.JPG

Barva a pistole