Loď do 4kw

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Havelaircraft
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Re: Loď do 4kw

Příspěvekod Havelaircraft » čtv kvě 04, 2017 9:00 am

A zrovna by mne zajímalo kde je rozdíl v mnou uvažovaném motoru ze čtyřkolky a v těhle dvou??
Navíc já budu mít motor v trupu pod zvukotěsnou přepážkou s otvory pro chlazení. Takže se hodně eliminuje vzniklý hluk právě od toho malého motoru.
Navíc asi bude mít větší max výkon než je limit. Takže dostane omezovač otáček podle grafu motoru aby nepřekračoval 4kw.
Tudíž další snížení hluku. Protože bude provozovaný v nižších otáčkách.
Oficiálně lze regulovat takto výkon motoru.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 28

Příspěvekod ferdas » čtv kvě 04, 2017 10:14 am

Někde na začátku tohoto vlákna je informace, že pokud nepřekročíš limit výtlaku a výkonu, můžeš si postavit co chceš. No ono to tak úplně neplatí. Stáhni si Zákon 334/2015 Sb. Je o technické způsobilosti plavidel a týká se v mnoha věcech i plavidel nepodléhajích registraci.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » čtv kvě 04, 2017 12:40 pm

Zdenda12345 píše:Tak já za sebe musim říct, třeba že na vodu nejezdim proto, abych poslouchal řev křoviňáku co na plný otáčky tlačí neforemný necky proti vlastní vlně.
Možná si i ušetříš problémy s kontrolami sps. Nic neláká tolik, jako samoděl. .

Mohu potvrdit, kdysi jsem jezdil s lodním motorkem Tummler a i ten SPS lákal.
Další věcí je ten před lety prolobovaný zákon o stáří lodních motorů. Nevím jestli platí pro motorky pod 5HP, nebo jestli se od té doby něco nezměnilo.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv kvě 04, 2017 12:50 pm

Ja myslel pochopitelně starší ojetý lodní známějších znacek
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod sedivak » čtv kvě 04, 2017 5:50 pm

Dalsi neprijemna věc je, ze pri instalaci lodniho sroubu na pevnou hridel budes potrebovat kormidlo a manevrovani -hlavne couvani bude nesrovnatelne horsi, nez se zavesnym motorem....
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » čtv kvě 04, 2017 7:03 pm

No na 2,5 lodi bych vůbec zpětný chod neřešil. K čemu co mám 3 metry člun Gimi tak jsem snad zpětný chod nezařadil do te lodi strcim rukou a jede sama i do zadu
Havelaircraft
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Havelaircraft » pát kvě 05, 2017 10:26 am

Budu potřebovat kormidlo k manévrování. Ale i volant atd. S tím vším počítám.
Na zákon se podívám. Já nepotřebuju nějak extra rychlou a výkonnou loď. Jen pro zábavu a projetí se.
Proto mě láká i ten 4takt právě třeba ze čtyřkolky. Jednoduchý na údržbu a relativně tichý. Já něco vymyslím.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » pát kvě 05, 2017 11:34 am

Myslím ze vymejslis ptakoviny.na s.bazaru mas polypropylenovou loď 280x140 za 5tis. Za 10koupis origo lodní motor vodou chlazeny pouzity. A pak můžeš laborovat hlavně plujes hned pak si podle toho muzes splacat tu tvou kocabku a myslím ze změnís nazor na velikost i pohon
david
moderátor
Reputace: 152

Příspěvekod david » pát kvě 05, 2017 12:05 pm

Havelaircraft píše:Navíc asi bude mít větší max výkon než je limit. Takže dostane omezovač otáček podle grafu motoru aby nepřekračoval 4kw.
Tudíž další snížení hluku. Protože bude provozovaný v nižších otáčkách.
Oficiálně lze regulovat takto výkon motoru.

Regulovat lze, ale oprávněno firmou.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát kvě 05, 2017 12:14 pm

Havelaircraft píše: Já něco vymyslím.

Myslím, že je to zbytečná diskuse, dvacet poměrně zkušených lidí napíše, že je to blbost.....
některé zkušenosti jsou nepřenositelné, každý si musí "natlouct hubu" sám,.... jen doufám, že ty letadla co stavíš jsou modely.... :whist:

já už k tomu nemám nic......
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát kvě 05, 2017 12:14 pm

Havelaircraft píše: Já něco vymyslím.

Myslím, že je to zbytečná diskuse, dvacet poměrně zkušených lidí napíše, že je to blbost.....
některé zkušenosti jsou nepřenositelné, každý si musí "natlouct hubu" sám,.... jen doufám, že ty letadla co stavíš jsou modely.... :whist:

já už k tomu nemám nic......
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod olin » pát kvě 05, 2017 12:29 pm

Motor máš vyhlídlej sice lacinej, ale to okolo bude taky něco stát a bude to s nejistým výsledkem. Nevyjde laciněji třeba toto?
https://www.sbazar.cz/Andy.Johnova/deta ... ratka-noha
Taky máš v plánu dost malou lodičku, kam by se toho moc vedle plánovaného pohonu nevešlo.
Nakresli si půdorys tebou zamýšlené loďky, tam si dosaď motor, kolem motoru minimálně 30cm volného prostoru, prostor pro hřídel a pak tam zkus nasoukat dva lidi a piknikovou, nebo rybářskou výbavu a uvidíš že to asi nebude ta správná cesta.
Havelaircraft
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Havelaircraft » pát kvě 05, 2017 12:59 pm

Jen pro upřesnění letadla která stavím jsou jak modely tak skutečná letadla. Ale to nejí důležité.
Starý motory nemám rád. Většinou je s tím více práce než užitku.
Navíc ani jeden z vámi odkazovaných motorů nevyhoovuje požadavku na to aby šel schovat do lodi. Všechny jsou závěsné.

Jinak byly tu odkazy i na "lodní" motory které svůj původ ze sekačky ani netají. Jen mají přidělanou nohu a šroub. Tak kde je problém na ten samý motor dát hřídel a umístit ho skrytědo lodi?? Za předpokladu dostatečného chlazení.

Každopádně odpověď na původní otázku jsem dostal za což děkuji.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát kvě 05, 2017 1:10 pm

Ano, ty motory tu byly uváděny jako odstrašující příklad !!!!!! :gun:
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát kvě 05, 2017 1:10 pm

Ano, ty motory tu byly uváděny jako odstrašující příklad !!!!!! :gun:
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 05, 2017 1:46 pm

Havelaircraft píše:Starý motory nemám rád. Většinou je s tím více práce než užitku.
Navíc ani jeden z vámi odkazovaných motorů nevyhoovuje požadavku na to aby šel schovat do lodi. Všechny jsou závěsné.

Tohle naprosto přesně dokládá kolik toho víš o lodích a lodních motorech. Jediný starosti co budeš mít, budou s tou čtyřkolkou naroubovanou do lodě. Lodní motory jsou stavěný jinak. Například jsou stavěný na trvalou zátěž. Divím se, že jako stavitel letadel to nemůžeš pochopit. Nebo dáváš i do svých letadel motory ze čtyřkolek?
Tu čtyřkolku v lodi normálně utavíš. Její životnost odhaduju tak na 10 - 20 motohodin. Nebo jí budeš raději šetřit na půl plynu a pak to nemá smysl už vůbec.
Postřehl jsem, že počítáš s kormidlem a volantem. Takže na 2,5m délky se mají vejít 4 lidi, motor, volant, nádrž a nějaký osobní věci. Vlastně na 2 - 2,2m, protože 30 - 50cm ti sebere kormidlo. Takže si doma s rodinou vlezte na postel, příď lodě vyznačte třeba dekama, dopředu si dejte 2 kufry, který budou simulovat motor a nádrž, pak ještě jeden kufr na picnic. Pak si tam celá rodina sedněte a seďte tak půl dne....Jo a ještě si k tomu nastartujte křoviňák alespoň na půl plynu.
Pak napiš, jaký to bylo. :crazy:

Nic ve zlym. Nejlepší rada tu už padla. Kup loď z bazaru, závěsnej motor, udělejte s rodinou pár výletů a pak začni přemýšlet o stavbě vlastního plavidla.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát kvě 05, 2017 2:22 pm

Havelaircraft píše:Starý motory nemám rád. Většinou je s tím více práce než užitku.

Pokud se ti něco vyse.e na starým lodním motoru, tak to dáš díky jeho jednoduchosti maximálně za dopoledne dopořádku. Bež ale vychytáš mouchy v té tvé konstrukci, tak se v tom budeš hrabat celej rok a pak to stejně zahodíš.
Jinak každej motor se dá schovat do šachty a pak zabere míň místa než ten tvůj nápad. A ještě lepší než klasická šachta je tohle: Obrázek
Obrázek
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát kvě 05, 2017 2:29 pm

A na co volant ve dvoumetrový lodi? Tam se nahneš do strany a loď zatočí sama... :)
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 05, 2017 5:17 pm

Moje první plavidlo byl gumák 3,2m se stříškou nad přídí. Na gumáku se dá sedět nejen na lavicích, ale i na buřtech. I tak na výlet pro 2+2 tak akorát. Na menší lodi si to vůbec nedokážu představit. Se závěsnou Yamahou 5hp stál 12 tis.
Gumák mi dodnes visí v garáži pod střechou. Asi už jen ze sentimentu. Spokojeně tam tak visí už asi 5 let. Je to ještě stará dobrá chorvatská práce. Předloni jsem mu tam přidal malýho kámoše, aby mu nebylo smutno. :)
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 28

Příspěvekod ferdas » pát kvě 05, 2017 7:05 pm

Uvažoval jsem o 16-stopé kajutovce s tím, že by se tam dalo přespat.. Na zemi jsem si ve skutečné velikosti nakreslil obrysy trupu, vnitřní rozměry, zástavbu, nádrž, motor, výbavu.. . Pak jsem si do ní sedl a lehl a zjišťoval jaké je to v praxi. Jak je co daleko a tak. Rychle mě to pak přešlo.

Ono nakreslit to v CADu a myslet si, že to mám vychytané, je hrozná mýlka.

doplněno: někde výš jsem zachytil tvoji dobrou zkušenost, že motor ze čtyřkolky dokázal pracovat na 80 procent výkonu po dobu jedné hodiny. Ale na vodě to bude na plnej knedlík po dobu několika hodin.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát kvě 05, 2017 10:08 pm

Začínám uvažovat, že si postavím ultralight s rozpětím tak do šesti metrů, aby s mi vešel do stodoly a motor tam dám 1,9TDi, protože ho nám doma, taky proto, že málo žere abych měl co největší dolet na nádrž a hlavně proto, že TDi je nej!!! Co myslíte nebude ale v letadle ten nafťák moc čoudit? Bych tam moh dát boxera ze subaru, kterej je sice menší, kompaktnější a lehčí, ale zase to není držák jako TDi. :(
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » sob kvě 06, 2017 12:50 am

Hele kasletete na to vypil jsem 12piv vvkouřil 4 jointy a stejně jsem v názoru ze to vše blbovina
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob kvě 06, 2017 4:35 am

Ale je to marny, je to marny, je to marny. ;-)

A to prosim rikam ja, kterej si taky neda rict.

Zpět na