výměna oleje v motoru Volvo Penta

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Zidi
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

výměna oleje v motoru Volvo Penta

Příspěvekod Zidi » sob dub 14, 2018 9:59 am

Zdravím, nevěděl by prosím někdo, jak vypustit vyjetý motorový olej z motoru Volvo Penta diesel jednoválec vestavěný v lodi Bavaria 760 z roku 1985.
Nemůžu najít zespoda na vaně nebo někde jinde vypouštěcí šroub. díky Petr
Libor
bez hodnocení
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje v motoru Volvo Penta

Příspěvekod Libor » sob dub 14, 2018 10:17 am

Nemam tento motor.
Ja se pod motor nedostanu takze druha moznost je odcerpat.
Muzes koupit na rucni odsavacku oleje nebo elektricke cerpadylko...
err_
bez hodnocení
Reputace: 142

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 10:48 am

Jen malokdy je moznost dostat se pod vanu motoru do motorove studanky tak, abys mohl vypustit olej sroubem. Takze se z 90% odcerpava. Postup plati pro vetsinu motoru a je nasledujici:

Priprava:
- priprav si nejaky stary kanystr na vyjety olej, treba od vody do ostrikovacu. Mel by stacit cca 3- 4l
- priprav si stary savy hadr
- priprav si novy olejovy filtr
- trychtyr, ktery se ti vejde do mista nad dolivaci sroub (pripadne jej pilkou zkrat)
- novy olej do motoru, dle specifikace vyrobce a v mnozstvi uvedenem vyrobcem
- muzes to spojit s vymenou oleje v prevodovce, pokud mas typ ve kterem se olej meni

Vymena:
- motor plutim nebo na volnobeh zahrej na provozni teplotu
- vypni motor
- vstupem pro merku oleje strc hadicku olejove pumpy tim uzkym koncem, tlustejsi dej do kanystru po vode z ostrikovacu a zacni vypumpovavat olej. Az bude hotovo, a to i po zmene polohy hadicky, vytahni pumpicku a vrat merku na misto.
- vezmi si hadr, dej jej pod olejovy filtr a ten odsroubuj. Jeste z toho otvoru bude docela kapat olej, tak to tim hadrem podloz, at nemas vsude olej
- vem si novy filtr a nalij do nej asi do poloviny novy olej. Filtrem toc a pohybuj, aby se novy olej nasakl do filtru. Pripadne do nej trochu dolij. Az uz se nebude vsakovat, zasroubuj jej do motoru.
- odsroubuj dolivaci sroub na motoru (POZOR, byva pod nim medena podlozka, ktera slouzi i jako tesneni, tak ji neztrat)
- dej trychtyr do otvoru a dolij predepsane mnozstvi oleje. Kontroluj to merkou. Neprelivej.
- zasroubuj dolivaci sroub a nech protocit motor

S prevodovkou je to totozne. Jen v ni byva vetsinou jen jeden sroub. Ten je dolivaci spojeny i s merkou. Je to ale stejne. Das hadicku od pumpy a odsajes stary olej, dolejes novy a hotovo.

Pouvazuj take o vymene naftovych filtru, kontrolu impeleru a kontrolu termostatu, mazani ucpavky apod.

---
Jachting je uzce spjaty s prirodou. Tak se dle toho treba chovat, at si nenicime prostredi a oleje, hadr, stary filtr apod. likvidovat ve sbernych nadobach napr. u benzinky.
---

Pumpicky na olej jsou ruzne, ma oblibena levna je tahle:
oilpump.png
oilpump.png (45.71 KiB) Zobrazeno 983 x
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » sob dub 14, 2018 7:37 pm

Err, odkud máš tento postup?
- vem si novy filtr a nalij do nej asi do poloviny novy olej. Filtrem toc a pohybuj, aby se novy olej nasakl do filtru. Pripadne do nej trochu dolij. Az uz se nebude vsakovat, zasroubuj jej do motoru.
Doposud jsem to nikde neviděl/nečetl, vždy jen že se má namazat těsnící guma, eventuelně závit.
Ale nejsem žádný opravář motorů, a proto ten odtaz "odkud".
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 8:09 pm

Od sebe z lode. V zasade jde o to, ze zbytek stareho oleje je spinavy a ty tu spinu a cerne castecky (spaliny) hned po protoceni nacpes do noveho filtru. Takze ta spina bude prvni, co ti na nem zustane. Dle mne je lepsi jej predmocit, aby ta spina nebyla to primarni, co se vpije do filtru.
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 8:53 pm

Je lepší filtr vyndat první, víc toho vyteče z kanálů a olej čerpadla.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 9:01 pm

To zalezi na motoru. Napriklad, kdyz bych filtr odsrouboval jako prvni ja, tak mi polovina oleje vytece. Mam jej nizko, pod hladinou oleje.
Takze nejprve odcerpat, pak teprve sundat filtr.
david
moderátor

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 9:35 pm

A pak dovyčerpat
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 9:42 pm

Budiz, i to je moznost. Me to ale za ten binec nestoji. Kdyz to tece kolem filtru, tak to tece vsude. Musel bys mit misto pod to dat nejakej pekac nebo neco a bude toho crcet hodne. Potece to i po bloku motoru a zatece to kdovi kde. Ale souhlasim, moznost to taky je.

Napsal jsem proste postup, jak to bude vzdycky fungovat a solidne se s tim necha olej vymenit. "Spicky" a figlema kolem jsem se moc nezabyval. Psal jsem to univerzalne, pro vetsinu motoru. Proste aby to podle toho kdokoli dokazal vymenit. A to to alespon dle meho splnuje.
david
moderátor

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 9:59 pm

Nevím co máš za motor, ale motory co znám mají všechny olej filtr na bloku a tudíž nad olejovou vanou. A neznám motor, který na měl hladinu oleje nad přírubou olej vany.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 10:06 pm

Ja mam filtr z boku, jako asi vetsi polovina motoru. Ne nad olejovou vanou, ktera je zespod motoru, ale nad motorovou studankou jej mam. Pokud odsroubujes filtr, zacne nejprve tect spinavy olej vsude kolem, stikat po bloku motoru a pak natece do motorove studanky a pokud tam mas trochu vody, smicha se i s ni. A pak to tedy odcerpavej vsechno, pucuj motor, pripadne okoli.

Urcite to tak lze. Kazdy, at si dela, jak se mu to dela nejlip. Nemam nic proti. Proste je zde nyni na vyber z moznosti, jak vymenit olej.
david
moderátor

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 10:28 pm

err_ píše:To zalezi na motoru. Napriklad, kdyz bych filtr odsrouboval jako prvni ja, tak mi polovina oleje vytece. Mam jej nizko, pod hladinou oleje.
Takze nejprve odcerpat, pak teprve sundat filtr.

Tak jsem si dal tu práci a našel co máš za motor. Samozřejmě je blbost, že má olej filtr pod hladinou oleje. Jako každej ho má nad a to nejméně 10 cm.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 10:33 pm

Skutecne?

dv20.jpg
dv20.jpg (95.08 KiB) Zobrazeno 831 x
david
moderátor

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 10:44 pm

No jistě, jináč by klika lítala do oleje a vyráběla šlehačkou. Podívej se pořádně, filtr je ca v úrovni hlavních lágrů.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod Voda » sob dub 14, 2018 10:56 pm

Jako začínajícímu motoristovi mi vždy měnili olej v servisu. A jak píše err vždy nalili část oleje do filtru zatřepali s tím, lehce olejem mázli těsnící gumu, filtr zašroubovali a teprve potom do motoru dolili zbytek oleje, kolik tam patřilo. Na otázku proč právě takto, jsem dostal odpověď, že to je standardní postup. Kdyby tam filtr šel suchý, určitý čas po nastartování motoru by nabíral olej a nic by nepropustil. To znamená, že jakási část motoru by určitou dobu běžela nasucho, což by neprospívalo jeho životnosti. Prošlo mi rukama jen několik aut. Naběhal jsem na každém pár set tisíc kilometrú, nic moc, ale motoricky nezklamaly. Jistě že není vše jen o filtru a oleji, ale zkrátka některé věci je dobré dodržovat. :)
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » sob dub 14, 2018 11:20 pm

david píše:No jistě, jináč by klika lítala do oleje a vyráběla šlehačkou. Podívej se pořádně, filtr je ca v úrovni hlavních lágrů.

Davide, hladina oleje je vysoko, az nahore u vacek, dokonce az u vahadla. Nejde jen o olej, ktery mas v olejove vane (nemyslim motorovou studanku). Olej je tlacen z olejove vany cerpadlem az nahoru. Pokud odsroubujes filtr, cele potrubi ti vytece ven. Takze vytece vetsi obsah filtru + vse, co se bude vracet z potrubi do kanalku filtru. A odtamtud ti to vytece do motorove studanky, jak jsem psal.

Davam ti zapravdu, ze i tak lze menit olej. Ja zase preferuji postup takovy, jak jsem napsal, protoze pak nemusim tolik resit uklid motorove studanky a motor bezne otiram jen tim hadrem.

Pokud kdokoli nesouhlasite s uvedenym postupem, mate moznost napsat postup lepsi.
Zidi
to asi jedine uvita. Vic uz k tomu nemam co napsat. Myslim, ze k vymene oleje je to az az :-)
david
moderátor

Příspěvekod david » sob dub 14, 2018 11:29 pm

Pleteš si pojmy co je hladina a kam až čerpadlo olej vytlačí. Pokud ti z filtru vyteče většina oleje, pravděpodobně ti příliš netěsní olejové čerpadlo.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » ned dub 15, 2018 8:30 am

No ja tefa olejovy filtr nemam mam jen vlozku a ty Davide asi taky ne.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » ned dub 15, 2018 8:58 am

Tak já vám to ještě trochu zamotám. Hladina oleje a většina objemu olejové náplně u neběžícího motoru se nachází dole (ve vaně motoru). V mazacích kanálcích je ho nepoměrně méně. Existují ale i motory s takzvanou suchou skříní, kde je zásoba oleje mimo v oddělené nádrži. Pak mazací systém musí mít dvě čerpadla - tlakové a odsávací. Důvodem takového řešení je zajištění mazání i za situace extrémních či dlouhodobých náklonů motoru, kdy hrozí, že se olej slije ke straně a čerpadlo nenasaje - nebude to mazat. Co do umístění filtru oleje - existují i provedení , kde je filtr umístěn vzhůru nohama (např Citroen), pak při demontáži hrozí polití motoru, při montáži nelze doporučení o naplnění použít.
Nicméně: err -em nastíněný postup považuji za univerzální a správný, včetně onoho přednaplnění, zvláštěpak za logického dovysvětlení uživatelem Voda.
No to jen tak při nedělním ránu :P
david
moderátor

Příspěvekod david » ned dub 15, 2018 9:34 am

geus píše:No ja tefa olejovy filtr nemam mam jen vlozku a ty Davide asi taky ne.

No jasně a celá piksla i s vložkou má obsah kolem litru.

Pro Bedřicha: zkomplikuju to ještě víc. Jsou motory, co mají odsávání oleje i ze dna pístu, když běží vzhůru nohama.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » ned dub 15, 2018 9:52 am

Pridam take komplikaci. Jsou i elektromotory, ktere zadny olej nemaji. Pro movitejsi, co chteji s plachetnici dosahovat rychlosti zvuku lze pouzit take motory raketove, kde se take olej z duvodu jeho absence nemeni :-)
---
Vazne. Nekdo se zepta, jak vymenit olej v plachetnici a dostane odpovedi, ktere jsou rozsirenou filozofii o existenci olejove naplne v motoru, potazmo variaci na koniny. Pojmete to tedy alespon jako Ezop a stvorte bajku, jak je vlastne prace spojena s cistenim motorove studanky prospesna, protoze jako kazda prace - preci slechti. Jak ducha, tak i telo.

---
Nic, je nacase prestat spisovat a vyletet na tu lod. Jeste jsem tam letos diky nemoci nebyl a to mam dole stezen a prace jak na kostele :-)
Naposledy upravil(a) err_ dne ned dub 15, 2018 9:59 am, celkem upraveno 1 x.
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20

Příspěvekod stani119 » ned dub 15, 2018 9:58 am

U Volvo Penta co mám na lodi se v manuálu píše toto na obrázku. O plnění filtru se nic nepíše :?
Přílohy
840CE75E-08EF-48AA-BD97-BA53041899D3.jpeg
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » ned dub 15, 2018 12:32 pm

stani119 píše:U Volvo Penta co mám na lodi se v manuálu píše toto na obrázku. O plnění filtru se nic nepíše :?

No právě, já osobně si myslím, že je vhodné se držet návodu konstruktéra a výrobce motoru a ne, s prominutím "lidové tvořivosti".
Ale každému tolik, kolik si chce sám naložit, je to každého věc ;)
Zidi
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Zidi » ned dub 15, 2018 7:41 pm

Díky za odpověď na můj dotaz, musím si tedy koupit pumpičku a odsát to. Petr
Libor
bez hodnocení
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele: