Rychlý nákup lodě ve Švédsku – Sunwind 26

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Rychlý nákup lodě ve Švédsku – Sunwind 26

Příspěvekod PodPetr » ned kvě 12, 2019 4:05 pm

Jak bych asi začal? Tak dlouho jsem loď stavěl, až jsem si jí koupil :)

Již delší dobu jsem virtuálně sledoval severské oblasti. Začaly mě lákat. Poměrně nedávno, zejména díky příspěvkům od Pavla, jsem zjistil, že ve Švédsku se při troše štěstí dá kvalitní loď pořídit poměrně levně.

Začaly mě zajímat lodě o velikosti 30 až 32 stop. Když se ale objevila nějaká na Blocketu, byla velmi rychle prodána. Dost často i ten samý den. Asi proto, že bylo před sezónou. Když mi takto utekly už čtyři lodě, říkal jsem si, že s nákupem počkám na podzim, kdy by se měl trh zpomalit.

Jenže to zas budu závislý na někom jiném. Budu charterovat a na sever se nejspíš nepodívám. Chjo...

Pak jsem se ale začal zajímat i o menší lodě, které by šly případně jednorázově přesunout i na jih po souši. U těch je trh pomalejší, není o ně již takový zájem. A všimnul jsem si dvou plachetnicí Sunwind 26 poblíž Gotteborgu. Sunwind 26 jsem neznal. Ale šířka 2,6m. Velký vnitřní prostor, stojná výška 175 cm a vestavěný motor, to mě oslovilo. V podstatě maximum možného. Loď je uvnitř větší než, Maxi 77, nebo Albin Vega. Dispozičně je podobná jako Comfort 30, Albin Ballad nebo Birdie 32. Jen je menší.

Jednu zrovna majitel výrazně zlevnil. Dobrá loď a ještě možnost výběru, taková možnost se asi nebude hned opakovat. Z hlediska rodinné situace, není zrovna ideální čas, ale ten (podle ženy) není nikdy, že :)

Oběma majitelům píšu a později i volám a domlouvám si prohlídky. Ten den kupuji letenky a rezervuji auto a druhý den odlétám na dvě noci do Švédska.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý nákup lodě ve Švédsku – Sunwind 26

Příspěvekod PodPetr » ned kvě 12, 2019 4:37 pm

Švédsko mě opravdu oslovilo. Krásná krajina, příjemní lidé. Tak trochu jiný svět.

První, dražší loď, ušla. Ale ukazovali mi jí pouze rodiče původního majitele, kterým bylo 80+ let. Takže byla trochu komunikační bariéra. Neviděl jsem stěžeň, plachty ani matrace a ani jsem je nechtěl příliš zatěžovat.

Udělal jsem si večerní procházku po Gotteborgu. Noc v pronajmutém pidiautě za příležitostného sněžení a krupobití (týden zpět) jsem přečkal celkem bez problémů, i když jsem se moc nevyspal. Byl jsem rád, že jsem si na cestu sbalil sice větší, ale zato teplejší spacák.

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) PodPetr dne ned kvě 12, 2019 5:41 pm, celkem upraveno 1 x.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » ned kvě 12, 2019 5:27 pm

Druhá loď vypadala lépe než první a lépe než na fotkách. S původním majitelem jsme si celkem padli do oka a později jsme probírali i jiná témata, než lodní.
Loď je v dobrém stavu, má plachty jako nové a kvalitní, autopilota, nové bimini, čisté matrace, mapy a další příslušenství. Je potřeba opravit motor, což byl problém obou lodí.
Motor je Volvo Penta MD5, což je celkem častý motor. Takže možná provedu výměnu kus za kus. Uvidím.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » ned kvě 12, 2019 5:38 pm

Ten den jsem si ještě udělal výlet k jezeru Vänern, což je jedna z možných lokalit pro plachtění, než získám dostatečnou jistotu při ovládání lodi na moři.

Druhá noc proběhla již v lodi a byla o mnoho příjemnější než první. Ráno jsem si pak ještě jednou v klidu prohlédl marinu, v půjčovně vrátil auto a odletěl domů.

Sečteno podtrženo, za utracených 30 tis CZK včetně výletu jsem se stal majitelem hezké lodi a konečně přímo vykročil za svým snem...
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod pan.fotograf » ned kvě 12, 2019 11:20 pm

Bezva práce, Petře !!! Jsme stejná krevní skupina. Úplně stejný postup jsem zvolil i já, ale bohužel mě na Blocketu už dvě Albin Vegy utekly (dají inzerát a ten samý den je prodáno). I já pod vlivem Pavla zjistil, že mnohem lepší než dávat za doma stavěnou olaminovanou překližku stejné peníze, tak bude lepší sject pro tovární výrobu laminát a dostat navíc i Volvo lodní motor za těch 27.000,-Kč. Už jsem tady svojí zkušenost popisoval, nikdo nereagoval. Asi jsou všichni spokojení s tou domácí stavbou :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » ned kvě 12, 2019 11:34 pm

Gratuluji ke krásné lodi! Ale to mi pánové nedělejte... to už je třetí případ... nebudu spát... nebudu jíst... budu po jachtě toužit... jak se ale nezbláznit a zároveň nezničit manželství ??!!
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pon kvě 13, 2019 9:14 am

Pro: pan.fotograf: Takže si loď nakonec koupil, nebo nekoupil? A proč zrovna Albin Vega?

Pro: vojtaharok: No u mě to bylo takto. Manželka byla (a zatím stále je) těhotná a pravděpodobnost porodu byla relativně vysoká.
Takže já stál před volbou:

1) buďto to risknu a možná budu mít loď a zároveň budu chvíli poslouchat nadávky od ženy
2) nebo neudělám nic a budu zase čekat a oddalovat. A budu z toho nas...

Výsledek je nyní ten, že je celá rodina spokojená. Tak si to přeber :)

Je ale také nutné říci, že jsem pánem svého času. Kdybych chodil do práce a měl 5 týdnů dovolené, tak bych zvolil spíše charter, nebo transportovatelnou loď...
err_
bez hodnocení
Reputace: 154

Příspěvekod err_ » pon kvě 13, 2019 9:32 am

Ahoj,
ja jsem to udelal podobne a mohu ti rict, ze naklady spojene s lodi teprve zacaly. Koupit lod neni takovy problem.
Porad si ale myslim, ze je to lepsi takhle, nez cekat, setrit na vetsi, mladsi lod a ztracet cas.

Takze gratuluju a pluj.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Andrejjeep » pon kvě 13, 2019 10:25 am

Gratulujem.

Veľa šťastne uplávaných míľ prajem.

A ako píše err_ sranda kúpou len začína. A najlepšie je aj tak na tom, že si ju človek pretvorí k svojmu obrazu a potrebám, aj keď to zožerie veľa času a financií.

A.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon kvě 13, 2019 11:12 am

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon kvě 13, 2019 11:51 am

Ahoj PodPetr. Gratuluji Ti ke skvele lodce. Lidova tvorivost a Bedñuškyny co Kazilođkové stavi je katastrofa.
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15

Příspěvekod Voda » pon kvě 13, 2019 5:00 pm

Odkaz mi nefárá. Možná není celý. Možná už inzerát zmizel. Nebo mi blbne prohlížeč, - nejpravděpodobnější. Tak jsem to vyzkoušel takto: https://www.blocket.se/stockholm?q=Ship ... &l=0&md=th
pan.fotograf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod pan.fotograf » pon kvě 13, 2019 5:28 pm

Jasně - správný postup vyhledávání. Blocket je něco jako švédský bazos.cz nebo sbazar.cz = tzn. chce to aktivně vyhledávat. Opravdu se tam občas vyskytnou supervýhodné nabídky (někdo potřebuje prachy, zdědil, nechce se mu už platit kotviště, nebo třeba kleknul stabilák a nechce se mu na starý typ shánět opravu).
Doporučuji zájemcům o výhodnou koupi do 30tisíc Kč: 1) Mít peníze k dispozici ihned - nikdo nebude čekat. 2) Reagovat co nejdříve - stalo se mi už 2x že ľoď byla prodaná ještě ten den 3) Být schopen rychle pro loď vycestovat. 4) NIKDY NEPOSÍLAT PENÍZE PŘEDEM NEBO BEZ TOHO, ABYCH LOD´VIDĚL. Blocket na to upozorňuje v podmínkách... navíc nejsme malí kluci, ale jen pro jistotu.

Nicméně - u některých nabídek podle mého názoru nejde o seriózní záležisoti. Buď podovod, nebo je tam dává sám provozovatel webu, aby přilákal pozornost (jistá forma reklamy). Sám jsem tam registrovaný a jsou schopni poslat e-mail 2x denně !!! :hmm:
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pon kvě 13, 2019 5:45 pm

Ještě dopoledne tam byl nějaký Shipman za 15.000,-. Možná ten co poslal Pavel. Jde to rychle...
Já projížděl Blocket dvakrát denně, všechny nově přidané lodě. Za ten půlden jich zase tolik nepřibyde. + jsem si občas vyhledával ty co mě více zaujaly.

Myslím, že do budoucna se zlevní i ty větší lodě okolo 30ti stop.

Teď pro změnu čekám na motor. Ale stejně zatím nemohu odjet, tak mě to zas tak netrápí.

Každopádně doufám, že toto léto strávím co nejvíce času ve Švédsku :)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte kvě 14, 2019 11:05 am

Ahoj zitra v CYK Ti dam nekolik typu jak snad spravit motor. Mel by mit nabehano max 500 hodin. Diesel by mel vydrzet 20 az 40 tisic hodin. Tedy hodne zbyva.
Fum
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Fum » úte kvě 14, 2019 8:44 pm

Ahoj, přeju Ti ať si loď užiješ, i když ji časem pravděpodobně vyměníš za větší, to už tak bývá. Jinak první loď jsem také stavěl, potom už jenom kupoval. Časová náročnost je neúprosná a ve finále mnohdy koupíš za menší peníze, než jsou náklady na stavbu (a to nepočítám samotnou práci). On i ten každoroční servis a příprava na sezonu zabere dost času, a to se nezmiňuji o různých vylepšeních, za které ve finále zaplatíš taky dost. Ale kvůli tomu to přece děláme, ne? ;) ;) ;)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř kvě 15, 2019 10:55 am

Fotograf pise:
Nicméně - u některých nabídek podle mého názoru nejde o seriózní záležisoti. Buď podovod, nebo je tam dává sám provozovatel webu, aby přilákal pozornost (jistá forma reklamy). Sám jsem tam registrovaný a jsou schopni poslat e-mail 2x denně !!! :hmm:
Podvodnici jsou na celem svete jen jejich procento se lysi. S tim co tady pise Fotograf jsem se za 50 let ve Svedsku nesetkal. Klidne bych koupil lod podle fotek a telefonu s majitelem. Jen tak Ti neutece. Komu Ty by jsi prodal lod, tomu kdo pred Tebou stoji s penezi nebo nekomu z daleka co slibuje. Nekolik takovych obchodu na dalku jsem zprostredkoval. Umim perfektne Svedsky a v hovoru vycitim nyance.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 314
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pát kvě 17, 2019 9:53 am

Výborná koupě, Petře, blahopřeju!
Myslím, že Tvoje loď je jak dělaná pro příbřežní mořskou plavbu, za dobrého počasí i kousek dál. Ale chápu, že se rodinou nechceš pouštět do nějakých dobrodružství.

Západní pobřeží Švédska je pro takovou plavbu velmi vhodné. Je tam spousta krytých zátok, kotvišť, marín… Mluvil jsi o transportu na jezero – to je taky možnost, ale přijde mi to zbytečné a trochu škoda. V téhle oblasti je krátkodobá předpověď dost spolehlivá (třeba dánská: https://www.dmi.dk/lokation/show/DK/2613939/Skagen/, https://www.dmi.dk/lokation/show/SE/271 ... %B6teborg/) a poblíž je vždy několik možností, kam se schovat. Jen to chce dělat plavební přípravy, aby člověk nehledal úkryt, až když už je špatné počasí.

Připrav se na to, že s koupí lodi placení teprve začíná. Ale pokud loď není úplný vrak, není to tak hrozné. :-)
Hodně hezkých mil!
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » pát kvě 17, 2019 6:05 pm

Pro Fum: díky, Ano předpokládám, že loď bude vyměněná za větší poměrně brzy, tak do dvou let. Jako ideálního nástupce vidím Birdie 32, nebo Compis 97 :)

Pro lynx: jj, taky si říkám, že přesun lodě na jezero může být škoda. Uvidím jak mi to na moři půjde. Je tam hodně míst kam se schovat, ale také hodně míst kde se dá ztroskotat :D Loď vrak rozhodně není. Až pojedeš na sever, dej vědět. Mohli bychom se tam případně někde setkat.

Každopádně díky Petremu, Jardovi a Pavlu Šulcovi, že mě díky svým, zde publikovaným zážitkům a zkušenostem, nasměrovali tímto novým, severským směrem :)
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Spuštění lodě na vodu

Příspěvekod PodPetr » sob čer 22, 2019 10:39 am

Loďku jsem si koupil, abych se učil. A to mi bylo vesmírem dopřáno mírou více než vrchovatou :)

Původní dohoda s majitelem byla, že loď má zaplacené zimní stání a on případně prodlouží stání o cca měsíc, abych mohl dát loď v klidu dohromady. Můj plán tedy byl, vrátit se malým synem a užít si přípravu lodě na sezónu a později se seznámit s motorem a případně jej vyměnit kus za kus.

Plány jsou jedna věc a realita věc druhá ... 8)

Po návratu domů, jsem si musel vylepšit rodinný status prací na domě a dalšími rodinnými činnostmi. Plus se nám narodilo druhé dítě.

Přišel email od majitele. Prý prodloužení mariny je problém. Má se platit 2000 kč/týden. A to se mu logicky nechtělo. Mě tedy také ne, protože jsem nechtěl být pod tlakem. A hlavně při této ceně, bych „prostál“ cenu lodi za necelé tři měsíce. Pokud stihnu spustit loď do konce května, mám spuštění lodě zdarma, po té vše platím a navíc s 70% přirážkou.

Žena vrčí...

Hmm co teď? Do konce května zbývá 10 dni.

Opakovaně se nemohu dovolat do servisu, kde mají prý funkční Volvo Penta MD5 i se saildrivem. Ale výměna motoru, se kterou nemám zkušenosti, v podmínkách pro Čecha extrémě drahého Švédska a navíc pod časovým tlakem, mě neláká.

Padá volba na instalaci přívěsného motoru. Tuto variantu jsem zvažoval od začátku, jako jakousi záchrannou. Peníze, které bych „prostál“, dám do motoru. Stejně jsem si chtěl nějaký pořídit.
Jako další věc musím najít nějaké jiné místo, kam loď umístit. Seznamuji se se Švédským systémem zimní/letní stání. Dát někam loď na měsíc, zde asi nelze. Respektive lze za cenu 30 x den.

Hledám tedy motor a stání. Časový tlak není příjemný, ale zase dává procesu větší dynamiku.
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Spuštění lodě na vodu

Příspěvekod PodPetr » sob čer 22, 2019 10:58 am

Není čas na spekulace a velké plány. Odjedu na týden, abych loď zprovoznil.

Obvolávám motory. Dělám sezam věcí, co je potřeba udělat, koupit a vzít sebou. Objíždím krámy a lidi. Je toho opravdu hodně.
Kupuji motor Mercury 15 ML s elektrickým startem a dálkovým ovládáním. Funguje dobře. Demontujeme ho z lodi.

Ale nemůžu najít stání. Vše je obsazeno. Z toho jsem tak trochu na prášky. Kam s ní? Dovolal jsem se do Mariny 1,5 km od současné polohy. Prý se nejspíš místo najde, ale musí to rozhodnout vedoucí mariny. Uff nebudu muset dělat žádnou velkou přeplavbu. Jdu večer s kamrádem na pivo, abych se trochu zrelaxoval.
Pak dostávám email, že místo zatím není. No do pr... :x Si snad koupim 50 kg kotvu a loď někam fláknu. :D

Pak jsem si vzpoměl, že bych se mohl podívat na Blocket. Jo, to je ono, jsou tam místa, které lidi prodájí na letní sezónu. Nakonec nacházím místo v Mossholmen asi 50 km severně od Goteborgu. Pěkná oblast a vybavená marina za dobrou cenu.

Mám tedy motor a místo, zbývá se připravit na cestu.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » sob čer 22, 2019 11:55 am

On to nebude jenom svedsky problem, se vzrustajici oblibou jachtingu se umerne tomu zmensuji moznosti toho, kde kotvit, parkovat a dat lod na vodu a to tu i v cizine.
Bojim se, ze to dopadne podobne jako s turistickou kanoistikou. Dnes jezdi pravoverni vodaci mimo sezonu, nebot v sezone abys mel povolenku a rezervaci na sjeti slajsny. Nejvetsi zlo delaji pujcovny lodi.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » sob čer 22, 2019 11:57 am

Jak si s tim motorem dopadl? Mas jej na zrcadle, nebo pantografu?
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » sob čer 22, 2019 2:05 pm

Jardo neboj, všechno napíšu :)
Teďka sbírám body za rodinné aktivity a v mezičase sem píšu.

S tím kotvením je to zejména o zorientování se. Jiný kraj, jiný mrav.
Ta marina, kam jsem měl jet původně měla denní stání pro hosta, 50 SEK, ale letní sezóna by vyšla asi na 6500 SEK, tedy dráž.
To moc nechápu. Ale asi si platí za to, že místo máš jisté.
Někde si musíš dokonce místo koupit, za docela těžké prachy a pak ještě platit sezónní poplatky.

Trimaran na přívěsu je tedy z tohoto pohledu dobrá volba :)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » sob čer 22, 2019 9:26 pm

Ve Svedsku jsme docela zapasili s moznosti spustit lod na vodu a zaparkovat. Nebyt nejakeho dobrodince na anglickem foru, ktery nam dal svym popisem cesty na internetu typ na vhodne misto ke spusteni a parkovani, byli bychom asi dost nahrani. Projezdili jsme cely den po ruznych marinach a vsude zaznelo - soukrome, klubove, pro hosty nefungujeme.

Svedove jsou mili a fajn, ale sve soukromi si, dle mne, prisne strezi. Podruhe jsme jeli uz na jisto, jednani s sefem mariny bylo skvele a bez problemu.

Zpět na