Výměna zkušeností majitelů lodě

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Výměna zkušeností majitelů lodě

Příspěvekod karaya2 » sob zář 06, 2008 1:36 am

K dnešnímu dni je registrováno cca 2550 členů tohoto fóra . Nyní se obracím na ty kteří tu "JSOU" , ale příliš nepřispívají a raději jen čtou !!! Majitelé "větších" lodí , podělte se se mnou i s ostatními o svoje zkušenosti s provozem , údržbou a opravavmi majitelských lodí . Doufám že naše postřehy , zkušenosti a rady pomůžou našim kolegům jachtařům , které láká vlastní loď .Zdenek.
Naposledy upravil(a) karaya2 dne ned zář 07, 2008 4:08 pm, celkem upraveno 2 x.
vilma
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod vilma » sob zář 06, 2008 8:00 am

Ahoj, asi je nutné vždy rozebírat nějaký dílčí problém, aby to bylo přehlednější a dohledatelné. Nikoli jeden topik či sekci "prostě pro majitelské lodě" jako takové, ale konkrétní záležitost, která se řeší, dát v podobě topiku např. do sekce "Opravy a údržba lodí "nebo do "Stavba" atp. V těchto sekcích už toho hodně je. Pokud se problém týká specifiky určité lodě, je vhodné využít sekce "moje loď".

Pochopila jsem že bys byl rád, aby se více rozproudila debata mezi majiteli. Je tedy asi nutno přijít s konkrétním námětem, otázkou, co chceš řešit a založit na to topik, pokud zatím neexistuje. Pokud není možno nalézt vhodnou sekci, dát to prozatím do nezařazených.

karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » sob zář 06, 2008 5:54 pm

Víš Vilmo není nuté ani žádoucí něco konkretizovat . Když se zeptám na konkrétní věc , tak u ní zůstane a mě zajímá všechno. Pro majitele nekončí sezóna několika krásnými týdny na moři , to platí pouze pro charter . Jsou tu opravy , údržba , platby všeho druhu atd. Nechť kažý popíše problém který měl a jak ho řešil , kde ho řešil , kolik to stálo atd. Prostě cokoli. Zdraví Zdenek
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » sob zář 06, 2008 6:24 pm

Pokud nechceš nic konkretizovat a nechat jen obecné vybídnutí, je to Tvoje věc.
Případné odpovědi ale prostě musí být umisťovány do odpovídajících topiků s co nejpřesnějším názvem. Platby do platby, údržby do údržby, to je marný, to se nedá změnit. Bohužel...
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » sob zář 06, 2008 6:59 pm

Marný ? Nedá změnit ? Já to vzdávám :hmm:
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » sob zář 06, 2008 7:24 pm

doufám, že jen tento topik :D :D
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » sob zář 06, 2008 8:18 pm

Vskutku neuvěřitelně směšné . A pak se divíme proč většina návštěvníků jenom čte a nepřispívá :hmm:
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » sob zář 06, 2008 8:53 pm

No, možná by pomohla podrobnější definice té " majitelské " lodi. Každy, nebo skoro tady nějakou vlastní. Od Piráta, Cadeta , 470 až po 7 metrovou plachetnici a výš.
Takže - co je to majitelská loď ? Je to loď, kterou si někdo odtáhne za autem na Jadran ? A užívá ji s rodinou ? A po dovolené si ji zase odtáhne domů ?
Anebo je to loď, kotvící trvale na Jadranu ať už se na ní plaví jen majitel, či ji poskytuje jiným ?
V tom druhém případě tady budou otázky, více méně neumistitelné jinam, které by zasloužily vlastní topic.
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » sob zář 06, 2008 9:06 pm

V prvním příspěvku jsem psal "větších" , takže je to ten druhý případ . Zdenek
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » sob zář 06, 2008 9:14 pm

Promiň, přehlédl jsem.
Takže se jedná o lodě, trvale kotvící v Chorvatsku, či možná ještě jinde, potřebující "domovskou" marinu, a vyžadující různé administrativní úkony, služby, jak trvalé, tak periodicky se opakující.

Těhle majitelů tu zas nějaké supervelké množství nebude, takže by mohlo být docela praktické držet to v jednom chlívku. Amatérsky se taková loď ( myslím vlastními rukami) udržovat nedá, jak kvůli velikosti, tak kvůli vzdálenosti od bydliště.

Sedí ?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 163
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob zář 06, 2008 9:15 pm

V klidu, vše se dá změnit, když se chce.... :)
Ale nevím, nevím. Asi jsem tvou otázku pochopil dobře a musím ti rovnou říct, že znám zde jen dva majitele tebou definované velikosti lodě. Ty jsou celkem k zastižení a potom ještě jednoho, vlastně dva a ti jsou zde sporadicky.
Tedy nezoufej, nevzdávej a vydrž. ;)

Počítám, že tak 1 - 2 příspěvky / odpovědi tobě za rok by se tu mohli objevit.... :?
david
moderátor
Reputace: 213

Re: Výměna zkušeností majitelů lodě

Příspěvekod david » sob zář 06, 2008 9:21 pm

karaya2 píše:K dnešnímu dni je registrováno cca 2550 členů tohoto fóra . Nyní se obracím na ty z "NÁS" kteří tu "JSOU" , ale příliš nepřispívají a raději jen čtou !!! Majitelé "větších" lodí , podělte se se mnou i s ostatními o svoje zkušenosti s provozem , údržbou a opravavmi majitelských lodí . Doufám že naše postřehy , zkušenosti a rady pomůžou našim kolegům jachtařům , které láká vlastní loď .Zdenek.

Vcelku nerozmím Vilmě. Vůbec se mi zdá, že moderátoři občas moderují příliš, respektive zbytečně. Dál neznám termín
" majitelských". Snad vlastníci, majitelé větších lodí bylo košer pro už tak dost zkur..... češtinu televizními a rozhlasovými spíkry.
Naposledy upravil(a) david dne sob zář 06, 2008 9:33 pm, celkem upraveno 2 x.
1thais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Re: re:

Příspěvekod 1thais » sob zář 06, 2008 9:31 pm

karaya2 píše:Marný ? Nedá změnit ? Já to vzdávám :hmm:

určitě jsi to myslel dobře,ale když to nebude mít název tak se v tom,kdo něco hledá nevyzná a nevyhledá si, to co potřebuje.
(např.v VW klubu mají ještě abecední seznam všech témat v sekci a když jsem hledala jak opravit podsvícení hodin..bylo to snadné)
takže kdyby se to roztřídilo podle typu lodí a pak třeba oprava stěžně na CORVETU650 tak nebudeš tento topic otvírat,když máš Bavarii... :) a nebo se podíváš...
Myslím že by se dalo i víc problémů nafotit...a jak postupovat při opravě doplnit s fotkami,ale to je jen můj názor..
...teprve si lod hodláme koupit(takže jen teoretik) :P
karaya2
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

re:

Příspěvekod karaya2 » ned zář 07, 2008 1:26 am

Halladine ujišťuju tě že "amatérsky" jak říkáš se loď udržovat dá , chce to spoustu času , peníze a trochu šikovnosti , ale když to máš jako koníčka tak je to potěšení. Každej si chce svou loď vymazlit . Ty bys to nechal dělat někoho jiného ? :shock:
Libore je jich tady jistě víc jen se ze zřejmých důvodů nechtějí projevovat . Zrovna před cca. 14ti dny si jeden člověk z tohoto fóra koupil jednačtyřicítku , takže tu jsou .
Davide buď si jist tohle tady nechápe spousta lidí , ale moc se v tom nešťourej , nebo ti každý moderátor bude chtít vysvětlit svůj pohled na věc , nebo tě za úsvitu zastřelí :P
1thais: Všechno je možné , i s fotkama a jestli hodláš koupit loď tak do toho , držím ti palce :good:
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » ned zář 07, 2008 8:47 am

To Halladin,nemáš pravdu s udržováním velké lodi,jak už poznamenal Karaya2,protože právě služby a údržba lodi,když si je necháš dělat v marině jsou nesmírně drahé.Jsou to někdy násobky toho když si to děláš sám.A správný jachtař musí být nebo se musí naučit být znalý všech řemesel,potřebných k údržbě a opravě lodi.Na koho se obrátíš na širém moři když se něco potento?Ano,jsou určité věci,se kterými si člověk neporadí a musí se obrátit na renomovanou firmu,ale těch musí být co nejméně.
Já jsem spolumajitelem "větší"lodi,S 325,koupili jsme ji před pěti roky a když porovnám stav v jakém jsme ji koupili a dnešní tak je to jak se říká nebe a dudy.Oddělal jsem nepočítaně hodin,jak doma při přípravě materiálu,tak potom v maríně.Je to handikep,mít loď 900 km od domova,ale i to se dá zvládnout.Vždy,když jsem na lodi,tak přemýšlím,co by se ještě dalo nebo mělo vylepšit,pak si všechno poznamenám na papír,udělám náčrty,no a potom doma vše vyrobím,připravím a na jaře vybaven potřebným nařadím a nástroji vyrazím k realizaci na lodi.
Samozřejmě že to jde i tak jak jsi napsal Ty,nechat si všechno udělat,ale kde na to brát a nekrást?Může se stát,a také se stává,že to není tak dokonalé,jak od profíka,ale to se dá snést,zato tě těší že jsi to dokázal sám.
Pro mě byla vždy radost dělat na lodi,ono to vlastně začalo první námořní jachtou,kterou jsem si postavil sám,i na druhé,kterou jsem vozil na vozíku bylo přes zimu vždy co opravovat a vylepšovat,no a o třetí jsem už napsal.
Mít vlastní loď je řehole,člověk tomu musí opravdu dát spoustu volného času a né každému se tento styl života zamlouvá.
Naposledy upravil(a) MARIS dne ned zář 07, 2008 4:49 pm, celkem upraveno 1 x.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » ned zář 07, 2008 9:03 am

Marisi,
jistě je lepší když je člověk schopen si co nejvíc udělat sám. A jistě jsou moje představy nepřesné, jelikož takovou loď nevlastním. Ale já jsem nejen ukecanej, ale taky děsně zvědavej :D
A moje zkušenosti ukazují, že takovej nanesenej "laickej" názor velmi často vyprovokuje někoho, kdo o tom něco opravdu ví, aby moje nepřesné představy uvedl na patřičnou míru. :) Výsledek - já i jiní neinformovaní jsou zase o něco chytřejší :D
Jsem přesvědčen, a moje dosavadní zkušenosti mi to potvrzují, že bez toho naneseného nepřesného názoru by se ty informace, jak to doopravdy je, mnohdy neobjevily.....
Takže se této metody, která se mi dlouhá léta osvědčuje ( a nejen zde) hodlám držet .
I když to možná někomu občas zvýší krevní tlak, když napíšu obzvlášť velký nesmysl. ;)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 143

Příspěvekod Denis » ned zář 07, 2008 9:24 pm

:) Aj som chcel niečo napísať, ale vzhladom k tomu že som moderátor, tak radšej budem ticho. ;) Okrem toho je moja 9 metrovka stále v suchom doku pred dokončením, takže asi nespĺňam kritéria zadania. :?

Ale. Nacápete krížom krážom príspevky že sa v tom po čase už nevyzná ani divá sviňa a potom niekto napíše : nemoh by v tom nejaký moderátor udelat pořádek? Tak tos uhod chlapečku, nemoh, ešte že je tu Vilma a sem tam Pepa. Takže sa ani Vilme moc nedivým, ale radšej som ticho a nič nepíšem.

Ámen. B.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned zář 07, 2008 10:59 pm

Ahoj můžou přispívat i majitelé nemajitelských lodí,kterým jejich šestimetovka přijde velká a jsou s ní spokojení?
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » ned zář 07, 2008 11:11 pm

No, už tu psal jeden s 5 a čtvrť metrovkou, tak nevím :?
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » ned zář 07, 2008 11:22 pm

...ale nahodou me se to zda dobre zalozit takovy topic.A jeste bychom mohli zalozit treba topic nazvany "zajimavosti o lodich a jachtingu".Tam se vejde uz uplne vse... :? 8)

to MARIS: Vis co je vetsi handicap pro udrzbu lodi nez ji mit 900 km od baraku? :? Kdyz je tech kilaku 1600 = muj pripad :hmm:
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon zář 08, 2008 7:36 am

To Dan:Myslím,že to už je nastejno.Nemůže člověk,tak jako když má loď doma,když ho něco napadne,jít a udělat to.Je to jak otázka času tak také peněz. :hmm:
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon zář 08, 2008 1:13 pm

Zkusím teda něco přidat, ať nejsem jenom čtenářem :) . Od roku 1977, co se motám kolem vody,těch lodí bylo více, od zmiňované 470tky až po současnou Astondou. K té bych pár zkušeností měl a myslím, že by to mohlo velikostně odpovídat zadání ;) . Než začnu pitvat náklady malé představení: Astondoa 40 fly prodloužená verze na 43 stop. 2 motory Volvo TAMD 63L po 228 kW, další výbava běžná v této kategorii (generátor, klima). Loď jsem koupil tříletou loni v červenci. Od té doby jsem najezdil cca 140 motohodin. Co se týče pobytu, snažím se být na lodi aspoň jednou měsíčně v období březen - říjen a zatím se mi to daří, i když někdy je to jen prodloužený víkend. A teď k těm nákladům:
Roční stání v marine v Biogradu: 4.650EUR
Pojistka (včetně havarijní): 2.450EUR
Roční servis motorů (vč. generátoru) 2.500EUR (odhad dle minulé lodi, zatím jsem ve své režii nedělal)
1 motohodina (cca 100 l/hod) 130EUR
Drobné opravy a spotřební materiál 1.000EUR (odhad)
Stání v jiné marině cca 50EUR/den
Čištění dna v polovině sezony 150EUR
Antifouling (včetně jeřábu) 500EUR
Vlajka, ČTÚ 350EUR
Některé ceny vychází z kvalifikovaného odhadu. Takže výsledek kolem 12.000 EUR a ještě jsi nevyplul. Nicméně u mé předchozí lodě (Galeon 280, nevím, jestli tato velikost je v kategorii "větší") byly tyto náklady na zhruba poloviční výši. A to nepočítám (a ani to do těch periodických nákladů nepatří), když si udělám radost a koupím si třeba nový set Raymarine nebo hydraulickou pasarelu. Všechny tyto věci se pohybují v řádu 5 - 10 tis. EUR. To vše pro cca 5 - 6 týdnů strávených na "chatě" zakotvené na moři a bez započítání nákladů na dopravu ( mám to z Frýdku kolem 950 km).

Obrázek
Obrázek
Libor
bez hodnocení
Reputace: 163
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon zář 08, 2008 1:35 pm

to macek0585

Děkuji ti za cenné informace :good:
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon zář 08, 2008 1:39 pm

Není zač ;) . Ono je těch zkušeností (naštěstí zatím pozitivních) s provozem hodně, a ne jen co se peněz týče. Ale ne všechny člověka napadnou hned a ne každá se může zdát zajímavá :)
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pon zář 08, 2008 9:20 pm

kurna to je nadhera spadla mi celist az na koberec.kdybych nemel tu uchylku na plachty a byl vlastnikem alespon malinkeho ropneho vrtu nekde v kuwaitu tak si to taky koupim :roll:

Zpět na