Seakajak

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » pát říj 29, 2021 10:45 pm

Problém seakajakárov ktorí idú na more býva v tom, že mnohí nemajú žiadnu námornú prax, nie to ešte dobrú, Tiež nedodržujú predpisy, plávajú príliš ďaleko od brehu, v miestach kde sú silné padavé vetry /Chorvatsko/, neuvedomujú si silu vetra a idú na vodu aj tam kde majú za sebou otvorené more, takže im reálne hrozí že ich vietor zaženie na volné more. To sa stáva ale aj plavcom na nafukovačkách a nafukovadlách a gumených člnoch so slabým motorom. Mnohí ani nevedia že je nejaká presná /pomerne/ predpoveď počasia pre námorníkov a jachtárov, tak aspoň ten telefon je dobré mať a mať predvolené správne číslo. Rádiové bójky sú, ale to je na kajak, alebo malý gumáček hodne drahá vecička a aj zbytočná. Puzdro na mobil treba odskúšať, vodotesný telefon tiež. Vo Švedsku počas búrky som ho vybral z náprsnej kapsy skrz GPS a kvapky vody na displeji ho celý zbláznili tak, že bol nefunkčný. Aj v lete je dobré nosiť zo sebou búrkové oblečenie. Ak to myslíte vážne, tak aj červené svetlice . Šnúru na pádlo ak vám ho vietor vyrve z ruky, nech neodpláve. Vodu a jedlo ak by ma odfúklo trochu ďalej. Je toho viac na dobrú prípravu čo je vhodné mať zo sebou.
Husky
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 12

Re: Seakajak

Příspěvekod Husky » sob říj 30, 2021 6:02 pm

Denis, nezbývá než sohlasit téměř se vším. Jen ta bezpečná plavba u břehu neplati vždy
Míst pro přistání je poskrovnu, mnohem vice pribojova skaliska, pak je lepší rozumny distanc.
S Chorvatskem je to jak píšeš. Výhodou tam je hustý provoz a ochota zaprahnout zoufalce, sam víš.

V antalyskym zálivu je provoz minimalni, ale pocasi zpravidla mírné a predvidatelne. Malé loďky vč seakayak jsou běžné a bezpečné. Přesto maji kajaky z pujcovny gps Vedi kde jsou a kdykoli je můžou stahnout motorakem.

Na sardinii je ,mimo severu, mimimum lodí a žádné malé. Počasí stále. Vitr a vlny furt. Kayaky jsem viděl dva v relativně klidné zatoce. Italsky kayak dva vymakany atleti , v pohode to dali. Druhy kajak nemecky pár, paní na voziku, ale ti meli problém. Prý zasahovala policie, viděli jsme vrtulník.
Tim nechci nijak shazovat kajaky a padlery na nich. Naopak vazim si každého námořníka na male loďce. Jenom chci říct, že cim mensi loď, tim vice obezřetnosti třeba a to zejména na moři.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 551
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Seakajak

Příspěvekod Andrejjeep » pon lis 01, 2021 6:41 pm

Páni, hlavne Tý čo aktívne jazdia seakajaky.
Zvažujem tiež niečo na vlastný pohon. Mám trochu málo odsedené na pár splavoch na kanoe, niečo na mori na sit on top cayaku.
Rád by pokiaľ ešte zdravie a sili slúžia čo to sa potúlal po našich vodách - Malý Dunaj, Váh atď. Hold všade sa nedá zobrať moja plachetka.
Problém je v tom, že aj moje krajšie ja by chcelo chodiť a na kánoe síce zvládla vo dvojici, ale odriadil som to väčšinou ja, hold krehke žieňa z 50kg aj z topánkami.
Takže určite hladám dvojsedadlák. Otázka je dá sa uriadiť aj v jednom? Prípadne nabalený na dlhší trip? Všade asi moju nedostanem, ale boli teraz trochu po výletoch a človek dostal chuť aj na nejaké tie splavy cez leto.
V tomto si poradiť nechám, nakoľko som v tom amater a tých pár míl/km na vode nepovažujem za niečo svetaborné.

Sit on top cayak je fajn, len asi to zbalenie na pár dní trochu horšie. Preto uvažujem o niečom podobne stabilnom, dostatočne veľkom a primerane rýchlom kajaku aby sa dalo v prípade núdze aj čo to potiahnuť hore prúdom.

A.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1936
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 34
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Seakajak

Příspěvekod Ozzie » úte lis 02, 2021 8:01 am

Ahoj Andrej
Chceš toho trošku veľa zlúčiť do jedného kajaku.
Videl som na nete dvojkajak kde zadný kokpit bol dlhý a sedačka sa dala posunúť do polohy, aby si mohol sám pádlovať. Potrebuješ ale veľkú špricku pre seba a predný kokpit zadeklovať. Všetko sa dá kúpiť. Žiaľ si nepametá na výrobcu (v predajni Ti pomôžu určite) ale bol to kajak renomovanej značky, patrične drahý a dosť ťažký. Bude tam problém pri prevoze a nakladaní keď budeš sám.
Skúsme ísť na to trošku inak:
Koľkokrát pôjde Tvoja polovička na vodu a kedy? U mňa to funguje asi takto: Máme sit on top RTM Ocean Duo. Pádlujem s manželkou cez leto a hlavne v Chorvatsku. Ten kajak je perfektný aj na more a dá sa použiť tiež single. Jednoducho prehodíš sedačku do stredu. Môžeš si zobrať aj jedno dieťa, ale bude prekážať zadnému paddlerovi. Nosnosť je 220 kg. Dá sa pádlovať aj v horšom počasí, ale je treba sa obliecť. To znamená kajakárske nohavice, bundy a hlavne neoprénové topánky. Oblečenie môže byť tiež neoprénové. Kajak sa preváža na streche auta pohodlne, je aerodynamický a pri jazde neruší. Vozíme ten kajak už roky do Chorvatska a robí nám radosť.
RTMoceanDuo.jpg

Keby Vám veľkostne nestačil je k dispozícii Ocean Quatro.
Keďže moja manželka na Dunaj (myslím ten veľký :-)) nechodí, tak preto teraz hľadám pre seba single kajak ako píšem vyššie.
Ešte jedna rada: rozhodni sa ako chceš, ako Ti vyhovuje, ale vždy si kúp dobrú značku a kvalitu. Neulakomi sa na lacné predmety, ktoré sa iba podobajú kajaku. Pri opätovnom predaji sa Ti to vráti, lebo kvalitný jazdený kajak predáš okamžite. Pozri si inzeráty. Sú plné kajakmi ktoré nikto nechce. Ale boli lacné. :lol: To isté platí aj na nafukovacie. nebudem písať značky, ale keby si mal konkrétne otázky ozvy sa mi do ss.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » úte lis 02, 2021 9:58 pm

Nabaliť sa do dvojkajaku na niekolko dní nie je jednoduché a predpokladá to vlastniť výbavu smerom do ultralight a v žiadnom prípade nedovoliť manželke aby si sama nabalila čo chce. Ak to nie je práve ona, čo balí úsporne, tak nevypláveš. Na niekolkodňový trip potrebuješ dvojkajak dĺžky cca 5,5 m a viac. Do peťmetrového s odretými ušami a na palube si ovešaný vecami jak rumunský cigáň. Dvojkajak má samozrejme kormidlo a dokážeš ho odpádlovať aj sám, aj keď ste tam dvaja. Ak si v ňom sám, tak nabalíš svoje veci na predné sedadlo, aby si bol vyvážený a otvor bez problémov dokážeš prekryť šprickou. Cenovo prijatelné plastové dvojkajaky sú velmi ťažké, myslím že to je aj viac ako 50 kg.
Výhodou dvojkajaku je jeho rýchlosť, ja mám cca 5,6 m a ak pádlujem sám a manželka odpočíva, tak dokážem ísť rovnako rýchlo ako mužské posádky na kánoe. Nevýhody sú pri praktickom využití a treba si zvyknúť, napríklad vystupuješ skoro vždy do vody, boli chvíle, na Mošonskom Dunaji že sme ani nedokázali vystúpiť, /bahno/. Balenie je veda , ale prenáška je takmer tragédia. Ak by sa dostal až tak ďaleko že čosi kúpiš, tak potom ti poradím, teraz je to zbytočné. Naložiť dvojkajak na strechu auta dokážeš aj sám, ak máš forichtung, Poradím ak bude treba.
Dobrý dvojkajak u nás nekúpiš, dobrý dvojkajak nie je lacný a skôr ako niečo začneš zháňať, príd aj s manželkou k nám do lodenice v Karlovej Vsi, požičiam Vám môj dvojkajak, vyskúšate.
Ja som si dvojkajak postavil sám, nevedel som nič zohnať u nás čo by ma oslovilo a ceny sú cez 3000 eur. Dá sa to za jednu zimu, ale nesmieš váhať.
Ďaleko jednoduchšie je kúpiť dva kajaky rovnakej dĺžky, ty si nabalíš ťažšie veci a manželka by išla na lahko. Niekedy to tak však nejde, u nás to nešlo. Rovnakej dĺžky preto, lebo ste teoreticky rovnako rýchly, /dĺžka jede/, ak by mala manželka krátší kajak , tak pôjde pomaly a proti prúdu niektoré veci proste nedá. Osobná skúsenosť.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » úte lis 02, 2021 10:26 pm

Takto nakladám
Přílohy
DSC_1215.JPG
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » úte lis 02, 2021 10:33 pm

DSC_1222.JPG
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 551
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Seakajak

Příspěvekod Andrejjeep » úte lis 02, 2021 10:51 pm

Však preto tie otázky. Keby som všetko vedel nevydržím sám zo sebou :D

Každopádne boli pred rokom na Malom Dunaji, polovička bola nadšená, teda až na kánoe a spôsob pádlovania, potrebuje symetrické pádlo kvôli chrbtici. Mne tiež vyhovuje na pádlovanie skôr kajak ako kánoe. Mali v pláne aj tento rok, len nevidalo pracovne a potom počasie.

Čiže určite by rád prešiel Malý Dunaj, Láka ma aj staré koryto Dunaja a to nie len na ručný pohon ale aj nejakým motorákom.
Ono z tým balením, to bude skôr zrejme na sólovku. Či zvládne sama kajak, to bude nutné vyskúšať niekde, sit on top zvládla vcelku v pohode.

Tie sit on top si vždy požičiam na dovolenke, ono do lietadla je s tým problém trochu. Tento rok v GR na základni sme mali možnosť pár dní v tom popádlovať viac a bolo to fajn, aj keď dosť mokré, čo v lete nie je problém a zrejme pri dobrom oblečení ani v chladnejšom období. Mali tam aj dvoj posádkový (male dieťa do stredu), či dvom alebo samému osobne som s tým veľký problém nemal, samozrejme v jednom to bolo aj slušne rýchle.
Na nejaké 1 dňové akcie si to viem predstaviť, len asi zbaliť sa do otvoreného je trochu zložitejšie.
Z balením osobne nemám až taký problém, ono keď vláčiš len na chrbte, prípadne na bike čo potrebuješ tak zbytočnosti sa moc nevozia. V lodi tiež nemám zatiaľ toho veľa na komfort.

Asi ideálne poskúšať, to by z dovolením ak budem môct poskúšať u Denisa, bol by som vďačný.
To čo si si postavil Denis je nádherný kus lode. Momentálne až toľko času nemám a v garaži v ktorú môžeš využívať ako ladničku toho cez zimu moc nepostavíš. A aj by mi bolo ľúto ju niekde drať o dno, tomu sa človek či chce či nechce niekedy nevyhne.

Nad nafukovacím som ani neuvažoval, ten sme mali ako posledný BARUM ešte za sóciku, a nejlepšie sa jazdilo, keď sme si naň spravili z bráchom prívesák z babety.

Každopádne si to musíme nechať prejsť hlavou aj z polovičkou a rád budem čerpať z rád skúsenejších.

Čo sa týka prevozu na aute je to riešiteľné, doma v garaži jednoduhšie, ako pri vode.

A.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1936
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 34
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Seakajak

Příspěvekod Ozzie » stř lis 03, 2021 6:47 am

S cenami a s hmotnosťou nie je to až také zlé.
Prijon Excursion stojí 1950.- EURO a váži 38 kg pri dlžke 518 cm a nosnosť má 250 kg.
DAG Biwok koštuje 1.500.- EURO a váži 34 kg pri dlžke 530 cm. Nosnosť má tiež okolo 250 kg.
Je to cenová relácia, čo zaplatíš aj za single kajak.
Samozrejme sú to PE kajaky a hmotnosť paddlera sa udáva do 110 kg. Treba vyskúšať posed či netŕpnu nohy, či je dostatok miesta na nohy-chodidlá, lebo neni dobré z kajaku každých 30 minút vyskakovať, lebo je nepohodlný.
Šťastnú ruku pri výbere.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » stř lis 03, 2021 8:45 pm

Do tých kajakov Ozzie čo spomínaš sa zbalíš na dlhý výlet, ale nie na niekolkodňový a tak musí mať kajak vyšší objem, teda byť dlhší a možno aj širší, no a potom to aj viac váží :) .
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » čtv lis 04, 2021 6:59 am

Ak má platiť požiadavka niekolkodenných výletov, kde sa predpokladá spanie v prírode a vozenie jedla a vody na niekolko dní a posádka nejde na úplného skromňáka, tak potom treba večšiu loď, včera som pre vašu predstavu trochu pohladal a našiel jeden v ČR vyrábaný kúsok a jeden projekt na stavbu:

https://www.pygmyboats.com/boats/osprey ... k-kit.html

http://www.triena.cz/sea-kayaks/nereus/

a tu ešte velmi dobre vyzerajúcu skladačku a cena je na to ako velká je to loď velmi dobrá :

https://www.outdoorxl.com/nortik-argo-2 ... EqEALw_wcB
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1936
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 34
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Seakajak

Příspěvekod Ozzie » čtv lis 04, 2021 8:57 am

Ten skladací kajak Nortik Argo 2 ponúka kajakshop za 2.700.- EURO. Nosnosť je 240 kg. Triton Ladoga II. má nosnosť 260 kg a stojí 2.600.- v Nemecku.
Vlani som stretol na Malom Dunaji 2 Nemcov na Tritonoch. Jeden mal single kajak, druhý double, ale pádloval sám. Dá sa zakúpiť opčne kit pre solo paddlera. Tvrdili, že idú do Delty. Na také plavby sú skladačky dobré, lebo sa dajú prevážať vo vlaku. Ajkeď cesta vlakom s toľkou batožinou nebude ani pohodlná, ani lacná.
Tie české kajaky sú nádherné, ale cena je tam vysoká a sú extrémne dlhé. Prevoz na osobáku by bol problém. Napr na Volvo V 60 (bez pozdlžných šín) mám rozteč priečok len 77 cm. Na Jeepe je to lepšie, tam mám "až" 120 cm. Tie previsy sú obrovské. Druhý problém je, že predmet presahujúci viac ako 40 cm dlžku auta musí byť označený pruhovanou reflexnou tabuľou rozmerov 50x40 cm. Tú ako dať na kajak???
Preto aj tu treba urobiť kompromis.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7435
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 143
Bydliště: Bratislava

Re: Seakajak

Příspěvekod Denis » čtv lis 04, 2021 6:06 pm

Čo je to extrémne dlhé? Ak sa chceš nabaliť na niekolko dní, tak potrebuješ určitý objem. Pri dovolenkových splavoch v kanoe potrebuješ 80 l batoh a ešte k tomu malý príručný 10 l, pritom vodu a časť jedla máš ajtak zvlášť, to je objem cca 100 l, ak ste dvaja tak 200 l a pretože kajak je štíhly, musí mať dĺžku, s tým nič nenarobíš. Či máš priečniky strešného nosiča 80 cm, alebo 110 cm je pri lodi nad 5 m jedno, musíš vyviazať špicu aj kormu lankom k autu, vzadu o ťažné, vpredu o ťažné oko, alebo si spraviť zospodu auta oko, kam zachytíš gurtňu. Časom som prišiel na postupy, ktoré mi umožňujú nakladať kajak rovnako pohodlne pred lodenicou, alebo na brehu Dunaja a tú pruhovanú reflexnú tabulu mám ja ako plachetku a prichytím ju tak isto bez problémov.
david
moderátor
Příspěvky: 5775
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 213
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Seakajak

Příspěvekod david » čtv lis 04, 2021 6:51 pm

Ozzie píše:Ten skladací kajak Nortik Argo 2 ponúka kajakshop za 2.700.- EURO. Nosnosť je 240 kg. Triton Ladoga II. má nosnosť 260 kg a stojí 2.600.- v Nemecku.
Vlani som stretol na Malom Dunaji 2 Nemcov na Tritonoch. Jeden mal single kajak, druhý double, ale pádloval sám. Dá sa zakúpiť opčne kit pre solo paddlera. Tvrdili, že idú do Delty. Na také plavby sú skladačky dobré, lebo sa dajú prevážať vo vlaku. Ajkeď cesta vlakom s toľkou batožinou nebude ani pohodlná, ani lacná.
Tie české kajaky sú nádherné, ale cena je tam vysoká a sú extrémne dlhé. Prevoz na osobáku by bol problém. Napr na Volvo V 60 (bez pozdlžných šín) mám rozteč priečok len 77 cm. Na Jeepe je to lepšie, tam mám "až" 120 cm. Tie previsy sú obrovské. Druhý problém je, že predmet presahujúci viac ako 40 cm dlžku auta musí byť označený pjak u vás, ale tady do metru přesahu vpředu a ovanou reflexnou tabuľou rozmerov 50x40 cm. Tú ako dať na kajak???
Preto aj tu treba urobiť kompromis.


Teda nevím jak u vás, ale tady do metru vpředu a vzadu bez cedule, praporku. Do strany to je bez do půl metru.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1936
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 34
Bydliště: pri Malom Dunaji

Re: Seakajak

Příspěvekod Ozzie » pát lis 05, 2021 6:50 am

Ano je to ako píšeš. U Vás 1 meter, u nás 40 cm.
(k § 51 ods. 5 zákona)
Ak náklad prečnieva vozidlo vpredu alebo vzadu viac ako o 40 cm, alebo ak náklad na vozidle alebo na jazdnej súprave prečnieva do strany, prečnievajúci koniec nákladu musí byť označený reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 mm až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45o nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0,20 m2, pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 400 mm. Za prečnievajúci náklad sa považuje aj bicykel alebo iný predmet prepravovaný na nosiči namontovanom vzadu na vozidle.
Seakajak aj 5 metrový bude vždy trčať, nieto ešte 7 metrový. Treba ho riadne pripevniť a označiť.
david
moderátor
Příspěvky: 5775
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 213
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Seakajak

Příspěvekod david » pát lis 05, 2021 7:49 am

Tak to díky za info. Zvlášt ten bicykl by mě nenapadl.
Uživatelský avatar
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 389
Registrován: sob led 14, 2012 1:00 am
Reputace: 31
Bydliště: Gútor

Re: Seakajak

Příspěvekod ixxo » pát lis 05, 2021 5:18 pm

Odporúčam priviazať vpredu aj vzadu aby sa na nerovnej ceste kajak nerozhúpal, môže sa poškodiť. Mám s tým nejaké skúsenosti.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2334
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 164
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Seakajak

Příspěvekod geronimo » pát lis 05, 2021 5:49 pm

Dá se vozit i na malém autě, ale ty červené trenky to chce... :D
P6270090.JPG

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti