pěnící nafta?

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

david
moderátor
Reputace: 151

pěnící nafta?

Příspěvekod david » stř lis 11, 2015 6:38 pm

Nedalo mi to. Běžně se povídá, že nafta v lodi na vlnách může pěnit tak, že chcípne motor.

Protože si nedovedu představit jak servisák na charteru v Jugině zjistí v neprůhledné nádrži napěněnou naftu, udělal jsem malej pokus.

Ku kouknutí zde, závěr si udělejte sami ;)

https://youtu.be/r1mOnAyV6io
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Re: pěnící nafta?

Příspěvekod Anonym » stř lis 11, 2015 8:09 pm

Ty jsi hračička... :lol:
Ale dobrý! :thmbup:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » stř lis 11, 2015 9:00 pm

Jarda885, mal si neoverenú informáciu a teraz ju máš overenú :) Ale kaly nikdy nečistenej nádrže sa môžu zvíriť, ja myslím že čistý filter by ich mal spolahlivo zachytiť a okrem toho vstreky na lodných motoroch nie sú tak citlivé ako pri moderných dízloch. Ešte by to chcelo to porekadlo o šedivej teórii. Inak sa mi ten hókus pókus páči, Davidovi palec hore :good: .
david
moderátor

Příspěvekod david » stř lis 11, 2015 10:37 pm

Denisi, dík za palec nahoře.

Ale, jako moje běžně, to ale. ;)

Ondyno sem v Německu někde nad Elstrem dolejval nádrž z kanistru cca 2 roky starý nafty. Moc to nechtělo přes cedník v trychýři protéct, ale nějak mi nesecvaklo. Jen jsem to nahlas komentoval a dcera moje milovaná, tenkrát asi 8 let, to zaslechla. Po nějakejch 40 km chci přismažit, bych ladně předjel tlačák, a ono nic. Z 2400 ot nahoro ani ťuk. Předjel sem, ale otáčky šly pomalu dolů. A to postupně a pořád. Hlavu v pejru, co se to děje??? Zakotvím v Torgavě a jdu bádat kolem motoru. Nic mně nenapadá, až dcerka povídá: Tatí, když jsi to nalejval, říkals, že je to nějaký hustý. Secvaklo mi - zasranej filtr. Zacpanej za ca 1,3 hod. plavby a asi 20 l nafty.

Tedy bažina v nádrži, nafta s vodou, přestárlá nafta, to může být problém. Pěna ne.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » čtv lis 12, 2015 6:38 am

Davide díky :thmbup: :thmbup:
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv lis 12, 2015 7:30 am

Motor Sea Panher diesel, 4 válec 1200 cm3, 25 HP
Asi před 30 lety jsem zjistil že nafta ve skleničce pod filtrem má barvu kafe. V patroně filtru žádná nečistota nebyla. Nádrž jsem vyčerpal, vypláchl a problém není. Prý v naftě mohou žít bakterie, které to způsobily.
Po asi 10 letech začal během sezony problém motor nastartovat, chudák startér. Komprese byla OK. Demontoval jsem CAV rotační čerpadlo a trysky. Diesel servis mi volal jestli jezdím na topnou naftu. Néééé. Hm jehly vstřikovačů byly zapečené, dvě vůbec nešly vyndat. Od té doby je motor skvělý. Tenkrát jsem tankoval naftu v různých marinách, teď jí plním pokud možno kanistry z benzínky. Je teorie že nádrž by měla být přes zimu plná z důvodu kondenzace vody ze vzduchu.
Drak70
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Drak70 » čtv lis 12, 2015 7:50 am

Jestli je to nafta z druhy strany mostu tak tam zacnu tankovat :o
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv lis 12, 2015 8:00 am

ne, přes řeku ne, ONO Měcholupy

aby byly v naftě bakterie, musí v ní být taky voda - žijou totiž na rozhraní těhto dvou prostředí.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv lis 12, 2015 8:12 am

Tak ja tam mam naftu uz v nadrzi starou asi 4 roky ztoho asi pul cerveny a pul z benzinky. A zatim to pekne startuje a nedusi se ale v lete ji nejak vycerpam a asi vy istim nadrz.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » čtv lis 12, 2015 9:20 am

A pouzivate mekdo v lodi do nafty nejaky aditiva ? ...mimo jine na nich pisou prave ze snizujou pěnivost a vážou vodu.

Dodo
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv lis 12, 2015 10:07 am

Ahoj aditiva nepoužívám a o nikom nevím kdo by je používal. V souvislosti s bionaftou se diskutuje mazací schopnost nafty u elementů vstřikovacího čerpadla. Známý co má jeřáb přidává do nafty olej.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » čtv lis 12, 2015 11:14 am

Do auta dávám pravidelně VIF (HDi) ale do lodě zatím nic nedávám, ale jelikož chci přes zimu dělat repas vstřikování, tak tam ten VIF taky začnu dávat.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » sob lis 14, 2015 2:03 pm

Zkus se podívat na testy aditivů. http://www.41.cz/vif/doc/test_aditiv.pdf
Nedávat aditiva do nafty je velká chyba.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv pro 01, 2016 5:25 pm

Dnes jsem čistil po asi 30 letech nádrž na naftu. Šroubením 2“ na plnění nádrže jsem strčil sací a zpětnou hadičku 12 mm a čerpal jsem naftu přes filtr a zpět. Nečistoty jsou měkké černé jakoby kousky pěnové hmoty, které drží pohromadě. Velikost od míň než 1mm až 3mm. Nafta je čirá. Do nafty nic nepřidávám. Pokud je možné plním naftu z pumpy pro auta a plním kanystry.
Před mnoha lety šel motor těžko startovat. Komprese byla dobrá. Odnesl jsem čerpadlo rotační CAV a trysky do servisu. Volal mi, jestli jezdím na topný olej? Néééé jak to? Tři trysky nešli rozebrat a jen čtvrtá ano. Nafta měla barvu kafe, ale ve filtru nebyly žádné nečistoty. Myslím, že vím, u které lodní pumpy jsme tenkrát o dovolené tankovali. Vše jsem vyčerpal a vypláchl a od té doby motor funguje.
20161201_101239.jpg

20161201_101255.jpg

20161201_163103.jpg

20161201_163111.jpg
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » pát pro 02, 2016 9:13 am

Bio je pěkný sajrajt. Nevíte, proč se do nafty přidává, když se zjistilo, že to znečišťuje ovzduší více než čistá nafta? Sedm procent je dost. Auta vyjedou nádrž nesčetněkrát za rok, ale loď to má v sobě třeba 10 měsíců i mnohem déle. Naftu bez bio mají prý v Eurooilu /nijak to nesouvisí s aditivama/, nebo při výprodeji vojenských zásob./čistá nafta se může skladovat léta/. jachtaři mají tedy tyto problémy: voda, bio, doba skladování. Do vln není dobré plout s téměř vyprázdněnou nádrží, později nemusíte již nastartovat, proto za klidného moře dolévám hadičkou z kanystrů hned.
Naposledy upravil(a) Lachtan dne pát pro 02, 2016 9:20 am, celkem upraveno 1 x.
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pawlik » pát pro 02, 2016 9:19 am

Lachtan píše:Bio je pěkný sajrajt. Nevíte vůbec proč se to do té nafty přidává, když se zjistilo, že to znečišťuje ovzduší více než čistá nafta? Sedm procent je dost.

Protože politika, ale tu sem tahat nesmíme, takže ti relevantně nikdo neodpoví :gun:
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 02, 2016 10:26 am

Tady je v naftě taky bio. Já ani nikdo ze známých do nafty nic nepřidává a problém jsme neměli. Přísady je také busines. Má někdo zkušenosti s nečistotami?
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 02, 2016 10:40 am

Lachtan píše:Bio je pěkný sajrajt. Nevíte, proč se do nafty přidává, když se zjistilo, že to znečišťuje ovzduší více než čistá nafta? Sedm procent je dost. Auta vyjedou nádrž nesčetněkrát za rok, ale loď to má v sobě třeba 10 měsíců i mnohem déle. Naftu bez bio mají prý v Eurooilu /nijak to nesouvisí s aditivama/, nebo při výprodeji vojenských zásob./čistá nafta se může skladovat léta/. jachtaři mají tedy tyto problémy: voda, bio, doba skladování. Do vln není dobré plout s téměř vyprázdněnou nádrží, později nemusíte již nastartovat, proto za klidného moře dolévám hadičkou z kanystrů hned.

a co jako se že tý naftě stane? já že ji skladuju běžně půl roku a dýl, a žádný změny nepozoruju :hmm:
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » pát pro 02, 2016 11:00 am

Půl roku bych se nebál. Měl jsem na jihu kanystr dva roky v teploučku. Byla to černá kašovitá hmota. Bio+voda+teplo+čas=vysledek, který jsem dal raději na topení. Kombajn a tank by to možná schroustnul. U nás je ještě celkem nízké procento biopříměsí prý rozhodně pod 5 procent. Nikde vám neřeknou kolik, to v potravinách je popsaná celá stránka. Mám teď loď vytaženou delší dobu v Praze, nafta zezelenala.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát pro 02, 2016 11:38 am

Kolik je v palivu biosložky by ti měli říct na každé pumpě, mají to napsané v technickém listu, který je k nahlédnutí u obsluhy. EuroOil má aplikaci pro android kde u každé své stanice má parametry paliva z aktuálního závozu.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 02, 2016 11:57 am

Bylo by nutné vědět všechny složky. Skladovatelnost a vliv na motor. Skladování v nádrži v zemi a chladu je jiné než v horku v lodi. Kolik se napsalo jak bio složka bude ničit motory.. ale nějak to utichlo. Četl jsem že když začneš s přísadou musíš s ní pokračovat.. je to vlastnost produktu a rozhodující pro busines. Tak co teď si myslíte?
qwer
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod qwer » pát pro 02, 2016 3:12 pm

Opravoval jsem čerpadla, tedy u klasických dieslů v době, kdy bionafta byla pár let na trhu a byl velký rozdíl v poškození u bio a u čisté nafty. Také jsem objevil sud s asi 80 litry nafty, staré tak 15-20 let, ještě po tátovi, a té nebylo vůbec nic. vesele jsem ji ve svém autě projel. Tedy biosložka, je dle mého vždy na škodu.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » sob pro 03, 2016 12:41 pm

V ČR jsou dostupné čerpací stanice, kde je čistá nafta bez MEŘO ( třeba EuroOil - OPTIMAL Diesel/Plus - https://www.ceproas.cz/optimal-diesel
https://www.ceproas.cz/optimal-diesel-plus ) . Vyplatí se tuhle naftu vzít, cenový rozdíl je nepodstatný. Nafta má takovou modro-zelenou barvu, je to patrné při nalévání a rozdíl oproti naftě s MEŘO je barevně dosti odlišný. Prostě má takovou barvu , jako má nafta mít. Ne žlutou jako ch*****. A taky to správně "smrdí" jako nafta.
My to dáváme do dieselagregátů, které třeba 10 mesíců stojí a pak jedou celý den.
Když se dávala "normální" nafta s bio, dělaly se v tom časem takové šlemy, které ucpávaly sítka, filtry. Bylo to takové mazovité, když se s nádrží/agregátem jelo dál ( hejbalo se s tím ) , tak se to rozpusilo ... ale v sítku a filtrech to zůstalo a motor nešel natočit.
U toho Optimal Diesel Plus garantují skladovatelnost 2 roky, což mohi potvrdit. V jednom Caterpillaru je již roky 3 a není nejmenší problém!
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod mirus » sob pro 03, 2016 9:38 pm

Přesně toto mě bylo kdysi řečeno-čím modřejší tím lepší,čím víc do žluta, jsou v tom biosračky.A proto tam raděj přidávám aditiv,většinou je nažloutlá.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 04, 2016 5:19 am

Od 1 května 2011 je ve Švédsku povoleno přimíchání biosložky RME/FAME 5% až 7% podle švédské normy MK1. U čerpacích stanic se prodává prakticky jen nafta s biosložkou.
Některé čerpací stanice pro lodě inzerují, že prodávají naftu bez biosložky, ale informace jsou nejisté.
Biosložka zhoršuje mazací schopnost nafty ve vstřikovacím systému. Doporučuje se do nafty přimíchání 1% oleje do dvoutaktních motorů.
Je názor, že pokud je loď každoročně používaná tak by biosložka neměla způsobit vznik bakterií v naftě. Při delším skladování to možné je.
Názor na použití přísad do nafty není jednoznačný.
Černé „cucky“ co jsem vyčerpal z nádrže v popisu nahoře, jsou prý bakterie. Všechny ale dokázal jeden filtr pohltit.
Diesel zabarvený zelenou barvou je s nízkou daní a je určen pro stacionární motory, velké lodě a lokomotivy. Je zakázané použít zelený diesel v autech, traktorech a soukromých lodích.
V každé zemi se toto může lišit.
Diesel.jpg
Diesel.jpg (16.31 KiB) Zobrazeno 2661 x

Zpět na