Příspěvekod Libor » ned led 31, 2010 10:50 pm
Začínáme: Optimalizace nahraných videí
Přehled
Tento článek obsahuje přehled specifikací zvuku a obrazu potřebných k dosažení nejlepších výsledků na webu YouTube. Další podrobnosti jsou uvedeny přímo pod tímto přehledem.
Video
Rozlišení Doporučeno: 1280 x 720 (16:9 HD) a 640 x 480 (4:3 SD)
Není stanoveno žádné minimální rozlišení. Obecně však platí, že čím vyšší rozlišení, tím lépe. Je upřednostňováno vysoké rozlišení (HD). U staršího obsahu se nižšímu rozlišení nelze vyhnout.
Bitová rychlost Jelikož bitová rychlost úzce souvisí s použitým kodekem, není stanovena doporučená ani minimální hodnota. Videa by měla být optimalizována spíše podle rozlišení, poměru stran a počtu snímků za sekundu, než podle bitové rychlosti.
Počet snímků za sekundu Počet snímků za sekundu původního videa by měl být zachován bez dalšího vzorkování. Úpravy počtu snímků za sekundu a jiné změny vzorkování se nedoporučují.
Kodeky Preferovány: H.264, MPEG-2 nebo MPEG-4.
Zvuk
Kodeky Preferovány: MP3 nebo ACC.
Vzorkovací frekvence 44,1 kHz
Kanály 2 (stereo)
Kontejner MPEGTS (přenosový proud MPEG2)
Služba YouTube začala uživatelům nedávno nabízet možnost zobrazit obsah v kvalitě High Definition a rozlišení 720p (pokud je podporováno nahraným zdrojem). Poznámka: Momentálně probíhá zkušební provoz a optimalizace této funkce. Nemůžeme tedy zaručit, že vaše videa budou při použití této uživatelské volby vždy kódována do požadovaného formátu. (Tato možnost je v současnosti dostupná pouze v USA.)
Chcete-li zobrazit příklad videa vysílaného v rozlišení 720p, klikněte na tento odkaz a poté klikněte na textový přepínač Přehrát ve vysokém rozlišení pod pravým rohem přehrávače.
Nejlepší způsob nahrávání širokoúhlých videí
*
Původní formát
Chcete-li zlepšit výslednou kvalitu videa na YouTube, doporučujeme pokud možno omezit manipulaci s kódováním videa před nahráním. Doporučujeme nahrávat videa ve formátu co možná nejbližším původnímu. Zásahy do kódování by měly být co nejmenší. Každá změna kódování obecně snižuje kvalitu videa a způsobuje některé níže popsané specifické problémy.
*
Poměr stran
Při nahrávání by měl být zachován původní poměr stran videa. Nahrávané video by nemělo obsahovat vodorovné (letterbox) ani svislé (pillarbox) černé okraje.
Přehrávač YouTube doplňuje tyto okraje automaticky. Videa jsou zobrazena správně a není nutné ořezání ani roztažení, ať jsou rozměry videa či přehrávače jakékoli. Přehrávač s poměrem stran 16:9 například automaticky přidá svislé okraje (pillarbox) k videím s poměrem stran 4:3. Pokud jsou změněny rozměry přehrávače (např. vložením na jiné webové stránky), proběhne analogický proces. Například videa s poměrem stran 16:9 jsou opatřena černými vodorovnými okraji (letterbox), aby vyhovovala přehrávači s poměrem stran 4:3. Anamorfní videa jsou při přehrávání v přehrávačích s poměrem stran 16:9 nebo 4:3 rovněž automaticky opatřena vodorovnými černými okraji (letterbox). Přehrávač může tuto úpravu provést, pouze pokud je zachován původní poměr stran videa.
Pokud jsou před nahráváním přidány vodorovné okraje (letterbox, při konverzi videa s poměrem stran 16:9 na 4:3), přidá širokoúhlý přehrávač také svislé okraje (pillarbox). Video je v důsledku opatřeno černým rámem (windowbox), což snižuje jeho obrazovou kvalitu.
#
Počet snímků za sekundu
Snímkovací frekvence by měla zůstat zachována, kdykoli je to možné. Zvyšování frekvence z původních 24 snímků za sekundu může způsobit obrazové artefakty jako například chvění obrazu. U filmových záznamů lze dosáhnout nejlepších výsledků zachováním původní snímkovací frekvence, 24 či 25 snímků za sekundu. Kvalita videí, která prošla změnou vzorkování (například úpravou snímkovací frekvence v systému Telecine), je většinou horší.
#
Rozlišení
Nahrávání videí ve formátu High Definition (HD) je upřednostňováno. Díky tomu jsou na webu YouTube momentálně k dispozici videa v té nejlepší kvalitě. Jakmile bude na stránkách zavedena podpora nových formátů, bude možné převést videa na novější verzi.
#
Testování
Jelikož videa nelze nahrát znovu, je důležité vyzkoušet kvalitu obrazu i zvuku ještě před jejich zveřejněním na webu YouTube. Počet zhlédnutí, hodnocení a komentáře uživatelů a další data komunity nelze u populárního videa přesunout na jeho novou verzi nahranou v lepší kvalitě. Dejte si proto záležet, aby všechno správně fungovalo.
Zdroj: google.com