Kurz - Prvni pomoc pro jachtare

Setkání, regaty, výstavy a akce pořádané v souvislosti s jachtingem

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Kurz - Prvni pomoc pro jachtare

Příspěvekod jirkaM » úte úno 22, 2011 3:30 pm

V sobotu 19/2 jsem byl na kurzu poradanym Altumare a agenturou Shock - Prvni pomoc pro jachtare. Mohu vsem doporucit! Byl to celodenni kurz zamereny na zakladni prvni pomoc na lodi a prave s ohledem na to, ze na lodi to vzhledem k dobe, nez se dostaneme k doktorum dele trva, se kladl duraz na to, co s "postizenym" dale delat. Tzn. jak dal pokracovat po te uplne prvni pomoci, kterou vetsinou zname ze skoly. Nechybel prakticky nacvik a byl prostor pro spousty dotazu. Kurzy poradaji v Praze a v Brne. Nebylo to tedy uplne levne, jako kurz meteorologie od Zindulky, ale vynalozene penize za to urcite staly.
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte úno 22, 2011 3:42 pm

Souhlasím, byli jsme tam s JardouF také a bylo to výborné! :thmbup:
Dokonce máme i certifikát a průkazku, prý může být někde potřeba. Myslím na Rya zkoušky, ale teď si nejsem jistá....
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » úte úno 22, 2011 3:46 pm

To:Lucifer - Byli jste tam ted v sobotu?
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » úte úno 22, 2011 3:53 pm

Prazaci zas musi mit vsechno driv :-) My venkovani se musime spokojit s 5.3 ... jsem docela zvedavej a jsem rad, ze podle referenci to stoji zato.
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte úno 22, 2011 3:53 pm

No jasně! Seděli jsme vlevo při pohledu k promítání a já měla žlutou mikinu London. JardaF vedle mne myslím v červené. Identifikuj se také.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » úte úno 22, 2011 3:57 pm

To: Lucifer

tak to jo:) - ja sedel naproti v rohu, tedy co nejdale od platna, bile triko, cerna vesta, malo vlasu
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » úte úno 22, 2011 3:58 pm

...a jako jedinej jsem chodil kourit:) coz je no zdravotnickem skoleni nezbytna podminka
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte úno 22, 2011 4:04 pm

No to je ftipný :D
Tak jsme se tam viděli. Jinak potvrzuji - kurz vynikající. Lehce depresivní. ;)
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte úno 22, 2011 4:06 pm

Jo jo, někomu holt stačí k přežití cigaretka...

Určitě se ale shodnem, že kurz byl fajn. Asi na něj pošlu i děti (teda spíš mládež...)

A moraváci závidějí :P

Pozn. pro vysvětlení - ať dělali naše děti jakýkoliv sport, vždycky (většinou) na tom byla morava líp... - v gymnastice Sokol Brno, v baseballu Brněnští Draci, Arrows Ostrava atd. atd. Sorry :offtopic:
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte úno 22, 2011 4:19 pm

Hele hele nech si to, s těma morávákama jo? Nebo na tebe povím, že tam máš hromadu příbuznejch! :D
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte úno 22, 2011 4:23 pm

tady je to teď samej zdravotník :ambulance:
to můžeme zorganizovat nějakou plavbu, třeba do Afriky
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte úno 22, 2011 4:30 pm

No zdravotník.... :?
Řešili jsme tam i téma, co dělat, když resuscitujeme a ono to už nejde nebo nemá smysl. Kdo "postiženého" prohlásí za mrtvého, a co s ním dál - zvlášť když k civilizaci opravdu daleko...
Smutná témata a nikdy by mne nenapadlo, že skipper by musel řešit i toto...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 314
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte úno 22, 2011 4:41 pm

designer píše:to můžeme zorganizovat nějakou plavbu, třeba do Afriky

Nejdřív si zjisti, kolik z nás ovládá válečnou chirurgii. :?
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte úno 22, 2011 5:09 pm

Lucifere,ještě horší téma.
- co dál, když už ho skipper prohlásí za neresuscitovatelného a zapíše to lodního deníku? Kam s ním? Také jste probírali?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 22, 2011 5:26 pm

lynx píše:Nejdřív si zjisti, kolik z nás ovládá válečnou chirurgii. :?

To není tak náročné, stačí aby se v posádce sešel řezník se švadlenou ... :D Nebo aby k tomu měl někdo blízko, něco jako koníček .... :lol:
Ivan Orel říkal o jednom z posádky "Idiotů", jinak studentu Matfyzu, že si četl pořád jakousi příručku a už to chtěl hned aplikovat v praxi ..... :whist:
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » úte úno 22, 2011 5:38 pm

Designere, já už naučil svého co-skippera, takto moji ženu, jak mě má za pomoci vinšny vytáhnout z podpalubí a s rezervní kotvou uvázanou k nohám hodit přes palubu, abych jí tam nesmrděl, než dopluje k pobřeží. Když teď nad tím přemýšlím, té kotvy by byla škoda, musím najít něco zbytečného. Asi sebou budemem vozit betonovou tvárnici.
Lucifer
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucifer » úte úno 22, 2011 6:02 pm

Designere, probírali :(
Dobrali se k tomu, že zákon není, pohřbit do moře ho už tedy nemůžu, takže zbývá člunek za lodí na hodně dlouhém laně. :shock:
Libor
bez hodnocení
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 22, 2011 7:16 pm

Na stejně zaměřeném kurzu letos v Hodoníně jsme se lecos zajímavého dověděli. Přednášel to opravdový profík, lékař z "první" linie.

Tento problém designere: za zákona může úředně prohlásit osobu za zemřelou jen a pouze lékař. Musí k tomu také vystavit úmrtní list s příčinou úmrtí....
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » úte úno 22, 2011 8:27 pm

Libor píše:Tento problém designere: za zákona může úředně prohlásit osobu za zemřelou jen a pouze lékař. Musí k tomu také vystavit úmrtní list s příčinou úmrtí....

Nechci se poustet na "nejiste diskuzni pole", ale pamatuji si smutnou udalost, pred mnoha lety, kdy se v zatopene jeskyni "Lopac", v Moravskem Krasu utopil speleopotapec ... proste se nevynoril v domluveny cas.... Protoze ta zatopena jeskyne byla opravdova "hruzodira" (podle popisu cca 40 cm vysoka a roztazena do sirky), byl problem toho cloveka ve vode, ktera se vyznacovala naprosto nulovou viditelnosti najit .. spousta potapecu do te hruzy odmitala vubec vlezt nebo ztratili moral po par metrech ... nakonec ho nahmatal jeden slovensky potapec, ktery byl dost sileny na to, aby se do te sterbiny tech sto metru dokazal napasovat .... ten po vynoreni konstatoval, ze mu nekolikrat zmacknul kotnik - postizeny v podstate blokoval celou tu uzouckou sterbinu, dal nez ke kotniku se nedalo dostat .. a nedostalo se mu zadne odpovedi .... tudiz predpokladal, ze je mrtvy ....

Problem nastal v okamziku, kdy dorazila PCR a prohlasila, ze aby clovek mohl byt povazovan za mrtveho, musi to konstatovat lekar a to formou ohledani. Dalsi problem nastal v okamziku, ze jedini dva doktori-potapeci, teoreticky schopni ohledani v zatopene jeskyni, vzhledem k te "hruzodire" prohlasili ze na to mrd*** a proste tam nevlezou ... konec .... argumentovali tim, ze i kdyby se tam dostali, stejne nejsou schopni pomoci mackani kotniku provest radne ohledani .... a vystavili pouze dobrozdani, ze pokud je dotycny uz X hodin bez vzduchu pod vodou, lze konstatovat ze je mrtvy ... PCR se to samozrejme nelibilo ... ale to bylo tak vse co s tim mohli delat ... k ty vsi hruze byla jeste na miste vdova, ktera zjistila, ze pokud jeji manzel nebude uredne vyhlasen za mrtveho, bude mit docela zasadni proble s pozustalosti ... spolecny ucet atd ... bylo desive sledovat "uredniho simla" jak vubec nezvlada tuto nestandardni situaci ... litali tam jak jojo - vedeli ze nekde maji mrtvyho, ale nevedeli jak k nemu a co s tim vubec ... :( ... podrobnosti nakonec neznam ... cele to dopadlo tak, ze slovak se potopil jeste jednou a na dotycneho povesil vysilac, ktery se zameril z povrchu a asi za mesic, dva se k nemu mistni jeskynari prokopali a prostrileli ...

Co jsem timto pribehem chtel sdelit je to, ze podle vseho by "to slo" i bez tela ... v nekterych pripadech proste ohledani neni mozne. At si zakon rika co chce. Podle me, existuje moznost, v oduvodnenych pripadech, se tela zbavit a veskere pozadovane dokumenty nahradit zapisem z lodniho deniku + podpisem cele posadky cobyz svedku ... nicmene v tomto okamziku, kdy kapitan zastupuje "zakon" by asi mela licence kapitana byt v "dokonalem stavu" .... jinak to asi bude docela velky pruser :? Narazim napr na lod uprostred Atlantiku s kapitanem s omezenou lokalni HR licenci atd .... vubec si nedovedu predstavit ten cirkus kolem ... radsi ani nechci :?
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pát úno 25, 2011 9:35 am

Tak jsem tak uvažoval a vzhledem k tomu, že ten kurs byl opravdu fajn - byl by další zájem, třeba pro ty, co se nedostali do Hodonína?
Jestli by se dalo dohromady více lidí (tak 8-10), dalo by se to organizátorům předat a určitě by vypsali další termín.

Jde o jednodenní kurs v Praze, zaměřený vyloženě na jachting a první pomoc v podmínkách na lodi, kdy záchranka nepřijede :-). Na závěr se rozdává osvědčení vydávané ve spolupráci s fakultní nemocnicí v Brně platící tři roky a platné pro kurzy RYA a RYA-NYS. Cena byla kolem 3.000 s daní (třeba by se hromadně dala vyjednat nějaká sleva, ale to je zatím jen moje idea)

Jinak TADY je krátké info za akce na našem blogu.

Upozorňuji, že z toho žádné provize nemám ;) , a snad jsem se neprovinil proti pravidlům. Doporučuju to na základě osobní dobré zkušenosti, kterou nemám jen já, viz výše. howgh. :)
Akrastan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Akrastan » pát úno 25, 2011 10:43 am

Bude-li kurs v Praze, měl bych zájem v podstatě kdykoli.
muflonek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod muflonek » pát úno 25, 2011 5:25 pm

O kurs první pomoci na jachtě bych také měla zájem. Ideální by byl některý sudý víkend (liché pracuji a nedostanu se) kromě toho prvního dubnového.o) Tedy pokud by se přihlíželo k přáním.o)
anty
návštěvník fóra
návštěvník fóra

kurs první pomoci na jachtě

Příspěvekod anty » sob úno 26, 2011 7:14 am

Hlasím se na kurs první pomoci na jachtě
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » sob úno 26, 2011 8:44 am

Prosím pouze frekventanty zmiňovaného kurzu o odpověď :
jaký bude váš postup, na základě čerstvě získaných znalostí,
1/ když se na lodi setkáte s proříznutou tepnou na krku
2/ když si někdo zlomí žebra

Nebojte, nejsem záludná, jenom mě to profesně zajímá a o další vývoj debaty a úvah v tomto směru nemám zájem - neplánuju.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 26, 2011 4:17 pm

tepna na krku, to je na lodi skoro fatální. Použil bych peán o volal pro vrtulník. Žebra - stáhnout hrudní koš ve výdechu, rozumná míra léků proti bolesti.S žebry toho moc nenaděláš

sdit:
to asi nebylo na mě, já jsem na tom kurzu nebyl :hmm:

Zpět na